Cal.36

Ομιομοφες κατανομες με ανηκτα τσοκ σε μαλινα και μισοταπες αλα βολες 20,25 μετρα.για παραπανο προτημο σηγκετροτηες σε ανηκτα παντα τσοκ,απο 2 αστρα και κατο
Έχω ένα marlin με 56 πόντους κανη κ τσοκ κύλινδρος.για μονοβολα δεν συζητάω τρομερή ευθυβολία(ίσως επειδή έχει κοντή κανη και παχιά). Έχω παρατηρήσει ότι στο ίδιο φυσιγγι αν βάλω ένα νούμερο ποιο ψιλό έχει καλύτερη κατανομή ( ίδια μάρκα ίδια γραμ)
 
Απολογησμος βολτας.1 φασσα 1 κοτσιφας,1 περιστερη.ολα στο φτερο και αποστασης καθολου κοντινες.δεν το περιμενα ποτε απο το μηκρο να σκωτονη ετσει.μεχρει και τα 35 μετρα δεν γλητονη τηποτααααα.κατοχιροθηκε στα πουλια μου φενετε,τελος το 12ρη.μονο σε λαγοοο
 
Με τα φυσιγγια που φτιάχνεις εσύ ναι είμαι σίγουρος ότι θα θερίζει. με τα εμπορικα....πολυ πίκρα και λίγες οι επιλογές. γιαυτό χάνονται τα μικρά.

Και τα ταίρια τους!
 
Last edited by a moderator:
Με τα φυσιγγια που φτιάχνεις εσύ ναι είμαι σίγουρος ότι θα θερίζει. με τα εμπορικα....πολυ πίκρα και λίγες οι επιλογές. γιαυτό χάνονται τα μικρά.

Και τα ταίρια τους!
Θα το κανο εγω αυτο φετος και θα αφηση εποχη .big smile. .hunter.
 
Με τα φυσιγγια που φτιάχνεις εσύ ναι είμαι σίγουρος ότι θα θερίζει. με τα εμπορικα....πολυ πίκρα και λίγες οι επιλογές. γιαυτό χάνονται τα μικρά.

Και τα ταίρια τους!
Μην τα βαφεις μαυρα ρε Μιχάληηη...

Μια χαρά φυσίγγια υπάρχουν στο εμπόριο κ αρκετές επιλογές(τι να πουν κ άλλα διαμετρηματα) ...
Το κόστος ήταν κ είναι το θεμα με τα μικρα κ τωρα ακόμα πιο πολυ....

Αν ψαχτεις θα βρείς....
Το να γεμίζεις τα δικά σου είναι καλυτερο απο πολλες απόψεις, αλλά όχι πως τα εμπορικα ειναι για πέταμα......
 
Μην τα βαφεις μαυρα ρε Μιχάληηη...

Μια χαρά φυσίγγια υπάρχουν στο εμπόριο κ αρκετές επιλογές(τι να πουν κ άλλα διαμετρηματα) ...
Το κόστος ήταν κ είναι το θεμα με τα μικρα κ τωρα ακόμα πιο πολυ....

Αν ψαχτεις θα βρείς....
Το να γεμίζεις τα δικά σου είναι καλυτερο απο πολλες απόψεις, αλλά όχι πως τα εμπορικα ειναι για πέταμα......
Σεβαστο! όπως και να έχει εγώ δεν έχω τέτοιο όπλο. αν έπαιρνα ένα 20αρι θα έπαιρνα 😁
 
Σεβαστο! όπως και να έχει εγώ δεν έχω τέτοιο όπλο. αν έπαιρνα ένα 20αρι θα έπαιρνα 😁
... θα ήταν πολυ καλή επιλογή , αλλα με προϋποθέσεις... ;) ...

...βάρος όχι πάνω απο 2,5 κιλά (οχι ergal εννοείτε), κάννες οχι μακρύτερες απο 68 εκατ., φυσίγγια οχι πάνω απο 24-25 γρ.,...έτσι ναι!..:)...

1694266982659.png

....για μικρά πτερωτά ως και μεσαία μεγέθους πέρδικας, ταμάμ το 20αρακι!...

Υ.Γ...και πάντα δικανάκι ....
 
κάννες οχι μακρύτερες απο 68 εκατ.,
Καλημέρα κάπτεν και λοιποί! Εγώ θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο! Οριακά οι πιο κοντές κάννες να είναι οι 68εκ. Ιδανικές για περπάτημα οι 71 και για καρτέρι όσο πιο μακριές αρκεί να μην αγγίζει το καλάμι ψαρέματος!😁
 
Νικηφορε, ένα custom shop, όπως πχ της browning ή beretta, δέχεται να κατασκευάσει όπλο με κάννες που θα έχουν μήκος θαλαμης, κώνο και αυλό σε μη συνηθισμένες διαστάσεις ; πχ θαλάμες 65 χιλιοστών και αυλούς 19 ;
Κοίταξε Λευτέρη να δεις τι γίνεται, υπάρχουν κάποια στάνταρ στις εσωτερικές και εξωτερικές διαστάσεις των καννών που βάση νόμου απαγορεύεται να παραβιαστούν! Οι θαλάμες γίνονται 50, 65, 70κτλ. Όμως ο αυλός δεν μπορεί να ξεπεράσει το 18.9. αν θυμάμαι καλά.
Αυτό γίνεται από τον κάθε κατασκευαστή που δέχεται κάστομ παραγκελείες. Αλλά δεν γίνεται από αυτούς τους οποίους δεν κατασκευάζουν οι ίδιοι αλλά τα πέρνουν φασόν από άλλους και απλά βάζουν την επωνυμία τους και είναι οι περισσότεροι.
 
καλημέρα,
χαζευα σε ξένα site φυσιγγια για 36αρι και εκτος του οτι οι τιμες εχουν πάει στα υψη, είδα οτι υπάρχουν καποια με την ενδειξη silent. Λύστε μου μια απορια, αυτα τα silent κανουν λιγότερο θορυβο ? προς τί η ενδειξη ? Αν ναι ειναι πιο αποτελεσματικα πχ για πουλιά?
 
Στην Ιταλία συνηθίζουν να κυνηγάνε τα τσιχλοκοτσυφα με μικρά διαμετρηματα κ ζωντανους κραχτες ρίχνοντας βολές σε καθιστά θηράματα κ σε κοντινες(συνήθως) αποστάσεις.....

Σε μια τέτοια περιπτωση η όσο το δυνατόν μικρότερη ένταση θορυβου είναι πλεονεκτημα....


Εδώ ειναι ένα φυσιγγι της Β&Ρ.....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-μικρών-διαμετρημάτων.1513/page-21
 
Last edited:
Back
Top