Cal.36

Στην Ιταλία συνηθίζουν να κυνηγάνε τα τσιχλοκοτσυφα με μικρά διαμετρηματα κ ζωντανους κραχτες ρίχνοντας βολές σε καθιστά θηράματα κ σε κοντινες(συνήθως) αποστάσεις.....

Σε μια τέτοια περιπτωση η όσο το δυνατόν μικρότερη ένταση θορυβου είναι πλεονεκτημα....


Εδώ ειναι ένα φυσιγγι της Β&Ρ.....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-μικρών-διαμετρημάτων.1513/page-21
θενκς Τάσο καταλαβα, αρα υποηχητικά στην ουσία.. και για τσιχλοκότσυφα οτι πρέπει.. το θεμα ειναι τί βρισκουμε εδω στο Ελλαδα σε τετοιου είδους φυσίγγι και μαλιστα σε cal 36.. και με τιμες χρυσάφι ρε γαμωτο..
 
θενκς Τάσο καταλαβα, αρα υποηχητικά στην ουσία.. και για τσιχλοκότσυφα οτι πρέπει.. το θεμα ειναι τί βρισκουμε εδω στο Ελλαδα σε τετοιου είδους φυσίγγι και μαλιστα σε cal 36.. και με τιμες χρυσάφι ρε γαμωτο..
Βρίσκεις και Ελλάδα, αλλά με τιμές χρυσάφι όπως σωστά είπες. Ιδιογομωση είναι η λύση. Φτιάχνεις φυσίγγια ανάλογα την περίπτωση. Εγώ για κοντινές αποστάσεις, σε κάλυκα κομμένο στα 50mm, βάζω 0.30 πυρίτιδα, και 7gr σκάγια bior και ρελι . Για επιβλαβή, με θόρυβο Φλομπερ, και αποτελέσματα πολύ καλύτερα του Φλομπερ
 
Ωραίο όπλο, το έχω σέ 36αρι , βάρος 2700gr
Eίναι παλαιά εταιρία και τα όπλα της θεωρούνται αξιόπιστα,μάλιστα το δικό μου είναι και αρκετά όμορφο (αν και απλό). Πριν μερικά χρόνια συγκυνηγός που δεν είχε ρίξει ποτέ του με 20άρι μου ζήτησε να ρίξει ένα φυσίγγι για να νιώσει την αίσθηση. Μόλις έρριξε,αναφώνησε με θαυμασμό: ''είναι σαν να ρίχνεις με Flobert,δεν κλωτσάει καθόλου!''.Και να σκεφτείς ότι του έβαλα φυσίγγι Sellier-Bellot των 28 gr και όχι κάποιο άλλο των 24-25 gr...
 
Eίναι παλαιά εταιρία και τα όπλα της θεωρούνται αξιόπιστα,μάλιστα το δικό μου είναι και αρκετά όμορφο (αν και απλό). Πριν μερικά χρόνια συγκυνηγός που δεν είχε ρίξει ποτέ του με 20άρι μου ζήτησε να ρίξει ένα φυσίγγι για να νιώσει την αίσθηση. Μόλις έρριξε,αναφώνησε με θαυμασμό: ''είναι σαν να ρίχνεις με Flobert,δεν κλωτσάει καθόλου!''.Και να σκεφτείς ότι του έβαλα φυσίγγι Sellier-Bellot των 28 gr και όχι κάποιο άλλο των 24-25 gr...

Καλησπέρα Πασχάλη!... :) ...

Σύμφωνα με το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ, τα 10 πόδια/δλ ( 3,0 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης.

…για το 20αρι σου με βάρος 3,05 κιλά μια γόμωση 28 γρ., με 365 μ/δλ, θα δώσει περίπου 11,9 πόδια/δλ ( 3,4 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης… συν το γεγονός ότι προκειμένου για αυτογεμές, εξ ου και η μαλακή τουφεκιά…

Recoil velocity of a gun

https://www.vcalc.com/wiki/AndrewBudd/Recoil+velocity+of+a+gun

…απόσπασμα από το αγγλικό άρθρο…

[…]

Shotgun Recoil Table

By Chuck Hawks



I estimate that fifteen foot pounds of free recoil energy and 10 fps of recoil velocity represent the approximate upper limit of the comfort level. Above that recoil becomes increasingly intrusive and performance degrading. Also, the effects of recoil are cumulative. The longer you shoot, and the harder the gun kicks, the more likely you are to flinch. These are good things to remember when comparing shotgun gauges and loads.

[…]
 
Καλησπέρα Πασχάλη!... :) ...

Σύμφωνα με το άρθρο του Chuck Hawks, "Shotgun Recoil Table", που βρίσκεται αναρτημένη στο ίντερνετ, τα 10 πόδια/δλ ( 3,0 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης αντιπροσωπεύουν το κατά προσέγγιση το ανώτερο όριο του επιπέδου άνεσης.

…για το 20αρι σου με βάρος 3,05 κιλά μια γόμωση 28 γρ., με 365 μ/δλ, θα δώσει περίπου 11,9 πόδια/δλ ( 3,4 μ/δλ )ταχύτητας ανάκρουσης… συν το γεγονός ότι προκειμένου για αυτογεμές, εξ ου και η μαλακή τουφεκιά…

Recoil velocity of a gun

https://www.vcalc.com/wiki/AndrewBudd/Recoil+velocity+of+a+gun

…απόσπασμα από το αγγλικό άρθρο…

[…]

Shotgun Recoil Table

By Chuck Hawks



I estimate that fifteen foot pounds of free recoil energy and 10 fps of recoil velocity represent the approximate upper limit of the comfort level. Above that recoil becomes increasingly intrusive and performance degrading. Also, the effects of recoil are cumulative. The longer you shoot, and the harder the gun kicks, the more likely you are to flinch. These are good things to remember when comparing shotgun gauges and loads.

[…]
Γεια σου Γιάννη! Ομολογώ ότι με πιάνεις λίγο αδιάβαστο: το 20άρι καραμπινάκι μου είναι επαναληπτικό δλδ χράπα-χρούπα. Ανήκει στα αυτογεμή; Νόμιζα ότι οι ημιαυτόματες καραμπίνες καλούνται ''αυτογεμή''. Για το δικό μου ισχύει το περίφημο 1/96 που ισχύει και στα δίκαννα,από ό,τι μου είπε οπλουργός δεδομένου ότι δεν είναι ούτε αερίων ούτε αδρανείας. Καληνύχτα! :)
 
Γεια σου Γιάννη! Ομολογώ ότι με πιάνεις λίγο αδιάβαστο: το 20άρι καραμπινάκι μου είναι επαναληπτικό δλδ χράπα-χρούπα. Ανήκει στα αυτογεμή; Νόμιζα ότι οι ημιαυτόματες καραμπίνες καλούνται ''αυτογεμή''. Για το δικό μου ισχύει το περίφημο 1/96 που ισχύει και στα δίκαννα,από ό,τι μου είπε οπλουργός δεδομένου ότι δεν είναι ούτε αερίων ούτε αδρανείας. Καληνύχτα! :)
Πασχάλη Καλημέρα!... :) ...

...μ' έπιασες και εσύ αδιάβαστο!... άσχετος απο καραμπίνες γενικά!...δεν το ήξερα το τουφέκι αυτο...γενικά όμως η ανάκρουση ειναι μικρή για τους λόγους που ανάφερα..

Υ.Γ ... με γομωσεις της ουγγιάς με 12αρια δίκαννα πολυ κάτω απο 3 κιλά , κυνηγούν οι Άγγλοι τους driven φασιανούς απ' οτι θα γνωρίζεις ...οπότε ιδου!...;)...
 
Πασχάλη Καλημέρα!... :) ...

...μ' έπιασες και εσύ αδιάβαστο!... άσχετος απο καραμπίνες γενικά!...δεν το ήξερα το τουφέκι αυτο...γενικά όμως η ανάκρουση ειναι μικρή για τους λόγους που ανάφερα..

Υ.Γ ... με γομωσεις της ουγγιάς με 12αρια δίκαννα πολυ κάτω απο 3 κιλά , κυνηγούν οι Άγγλοι τους driven φασιανούς απ' οτι θα γνωρίζεις ...οπότε ιδου!...;)...
Kαλημέρα φίλε! .cofee. Οι επαναληπτικές καραμπίνες ή χράπα χρούπα έχουν μεγάλη πέραση στις ΗΠΑ και οπλίζουν με το χέρι.Σίγουρα τις έχεις δει σε διάφορες αμαρικανικές ταινίες δράσης,αστυνομικές κλπ. Είναι πρακτικά απρόσβλητες στις εμπλοκές δεδομένου ότι οπλίζεις με το χέρι μετά από κάθε πυροβολισμό. Επίσης στην Ευρώπη είναι φθηνότερες μια και δεν προτιμώνται όπως στην Αμερική. Έχουν όμως το μειονέκτημα να είναι πιο αργή η βολή τριών φυσιγγίων σε σχέση με τις γρήγορες ημιαυτόματες: μπαμ-μπαμ-μπαμ...:)
 
Δηλαδη αυτα τωρα ριχνονται και δεν κανουν μπαμ;
μπάμ σίγουρα θα κάνουν. το θεμα ειναι το μπαμ να ειναι και αποτελεσματικο για τις πιεσεις και την ταχυτητα μιας και ειναι "αργά". σε τσιχλοκοτσυφα και επιβλαβή η δοκιμη οπότε ειδομεν .. ευτυχως το κοστος ειναι σχετικα ικανοποιητικο
 
μπάμ σίγουρα θα κάνουν. το θεμα ειναι το μπαμ να ειναι και αποτελεσματικο για τις πιεσεις και την ταχυτητα μιας και ειναι "αργά". σε τσιχλοκοτσυφα και επιβλαβή η δοκιμη οπότε ειδομεν .. ευτυχως το κοστος ειναι σχετικα ικανοποιητικο
...φίλε μου νομίζω θα εκπλαγείς με την αποτεσματικότητα τους...μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, οπότε αναμένουμε... :) ...
 
Λοιπόν μια προχειρη δοκιμη για τα FOB cal36 subsonic 10gr No 8 :
Στα σύν :
- ο ηχος ειναι σαν να ρίχνεις με φλόμπερ
- η τουφεκια πολύ γλυκιά
- ανακρουση μηδενικη
- Στα 17 μετρα δοκιμη σε μπιτονι 20λτ αδειο το πετουσε πισω
- η συγκεντρωση για τα 10gr που περιεχει θεωρω καλή αν και δεν ειμαι γνώστης (φωτο)
Στα μείον :
- Στα 20+ μέτρα το μπιτονι ισα ισα που το κουνουσε
- Απο εκει και περα το χάος ... χαχα !
Δυστυχως δεν βρισκω πουθενα χαρακτηριστικα για το συγκεκριμενο δηλ ταχυτητα και πιέσεις. Αν καποιος φίλος τις βρει ας τις ποσταρει.
Χωρις να το εχω δοκιμασει σε τσιχλοκότσυφα ή σε καμια κάργια , θεωρω οτι κάνει τη δουλειά για κοντινες αποστασεις. ειναι γενικά παιχνιδιαρικο IMG_5875.jpgIMG_5876.jpg
 
Back
Top