Cal.36

Μάγκες μου, 2 ερωτήσεις, που μπορεί να έχουν αναλυθεί. Αν θέτε απαντάτε.
1. Στα 36αρια έχει νόημα (ή υπάρχει)σύσφιξη λιγότερη από 2 άστρα; Το λέω γιατί οι γομωσεις είναι μικρές.
2. Τι παίζει με τα ατσάλινα σκάγια σ' αυτό το διαμέτρημα;
 
Μάγκες μου, 2 ερωτήσεις, που μπορεί να έχουν αναλυθεί. Αν θέτε απαντάτε.
1. Στα 36αρια έχει νόημα (ή υπάρχει)σύσφιξη λιγότερη από 2 άστρα; Το λέω γιατί οι γομωσεις είναι μικρές.
2. Τι παίζει με τα ατσάλινα σκάγια σ' αυτό το διαμέτρημα;
Τα ατσαλια ξεχασετα,πανο απο 6γρ λογο ογκομετριας τα ξεχνας.η συσφιξη πεζη μεγαλο ρολο το τη ρηχνης,και εξηγο.φουλ για μαλινο και μισοταπο,και 2,3 αστρα για κιαθια,τον λογο πηστευο τον ξερουμε,αν οχη τον εξηγο
 
Μάγκες μου, 2 ερωτήσεις, που μπορεί να έχουν αναλυθεί. Αν θέτε απαντάτε.
1. Στα 36αρια έχει νόημα (ή υπάρχει)σύσφιξη λιγότερη από 2 άστρα; Το λέω γιατί οι γομωσεις είναι μικρές.
2. Τι παίζει με τα ατσάλινα σκάγια σ' αυτό το διαμέτρημα;
Το 1 άστρο στο 36άρι αντιστοιχεί σε 3 άστρα στο 12άρι, διαστασιακά.
 
Μάγκες μου, 2 ερωτήσεις, που μπορεί να έχουν αναλυθεί. Αν θέτε απαντάτε.
1. Στα 36αρια έχει νόημα (ή υπάρχει)σύσφιξη λιγότερη από 2 άστρα; Το λέω γιατί οι γομωσεις είναι μικρές.
2. Τι παίζει με τα ατσάλινα σκάγια σ' αυτό το διαμέτρημα;
Επειδή τά σκάγια στο 36αρι είναι λίγα, είναι απαραίτητο τό φουλ τσοκ, για να εκμεταλλευτούμε την καλύτερη δυνατή συνγκεντρωση, για μια πιο μακρυνή τουφεκιά. Τά ** και *** άστρα τσοκ είναι για μέχρι το πολύ είκοσι μέτρα. Εγώ προσωπικά στο δίκανο που έχω χρησιμοποιώ και το έσω έξω τής Gemini που είναι XFull και το Goblin thander τής Kicks (πού το χρησιμοποιούν στην Αμερική για το κυνήγι της γαλοπούλας ) Με πολύ καλά αποτελέσματα συνγκεντρωσης, και κατανομής, μέχρι και τά 35 μέτρα. Με ατσάλινα δεν έχω ασχοληθεί, αλλά όπως γράφει και ο Γιάννης παραπάνω, δεν βγαίνει ή ογκομετρια
 
Τα ατσαλια ξεχασετα,πανο απο 6γρ λογο ογκομετριας τα ξεχνας.η συσφιξη πεζη μεγαλο ρολο το τη ρηχνης,και εξηγο.φουλ για μαλινο και μισοταπο,και 2,3 αστρα για κιαθια,τον λογο πηστευο τον ξερουμε,αν οχη τον εξηγο
Με ανοιχτό τσοκ και μισόταπο η μάλλινο , έχεις άποψη ?
 
Με ανοιχτό τσοκ και μισόταπο η μάλλινο , έχεις άποψη ?
Ομιομοφες κατανομες με ανηκτα τσοκ σε μαλινα και μισοταπες αλα βολες 20,25 μετρα.για παραπανο προτημο σηγκετροτηες σε ανηκτα παντα τσοκ,απο 2 αστρα και κατο
 
Τρία ρωσικα σε χρόνο ρεκορ ρε μπαγασα(να είχαμε κ εμεις τέτοια τυχη) ....
Τυχαίο?? Μπαααα...
Καλοριζικα κ καλα κυνήγια!

Κατσε κ θα δεις τι κάνει το 36αρι κ αυτό το μονοκαννακι....
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι...
Σίγουρα Τάσο κάποια κυνήγια θα κάνω με το 36αρι να δω πως θα τα πάω.....
 
Το καινούργιο μας οπλακι.....
Όπως λέει και η Πελαγία μου
View attachment 76570
Το απόγευμα έχει σφάξιμο τα φυσιγγακια να δούμε τα σωθικά τους....
Χρήστο, πόσο μήκος είναι η κάνη του. Φαίνεται μακρύκανο ή ξεγελά η φωτογραφία;
 
Όταν ήμουν πιτσιρικάς και με επερνε ο πατέρας μου για κυνήγι τσίχλας σε πρωινό καρτέρι τέλη του 80 αρχές 90, τότε που ο ψαρόπαγος έλιωνε το μεσημέρι και τα χέρια ζεστένονταν πάνω στις κάννες. Κυνηγούσα με ένα 36αρι με κινητό ουριαίο γερμανικό Anschutz, έριχνα και τελείωνα τα φυσίγγια συνήθως 5 με 6 κουτιά μέσα σε 2 ώρες το πολύ! Τα χέρια μου δεν πάγωναν από την ταχύτητα να ανοίξω και να κλείσω το κλείστρο και τα πόδια μου από το τρεχάκι για να βρω την τσίχλα. Τότε τα φυσίγγια ήταν τα κλασικά starhellas και fiochi, απλά όχι μάγκνουμ με νούμερο 8 ή 9. Βαρούσα συνήθως 5 με 7 τσίχλες. Απλά βαρούσα όπως μου είχαν πει. Βάρα μπροστά από την μύτη!
 
Back
Top