Cal.36

Εξου και οι τουρκοι 1 λιρα οπλο 10 λιρες σκυλο λενε το πανε κατα γραμμα παντως πολυ καλα σκυλια εχουν και οπλα ........
Αν για να εξισοροπίσουν τα σαπάκια τους με τα ποιοτικά όπλα , βρίσκουν όλες τις παλιές ρήσεις......
 
Καλησπερα σας παιδια και καλη χρονια σε ολους!
Μπορειτε να μου πειτε πιες μαρκες φυσιγγιων για 36αρι εχουν αστεροειδες κλεισιμο και οχι χαρτονακι?
Παλαιοτερα ειχα καποια TRUST που ειχαν τετοιο κλεισιμο αλλα δεν τα βρισκω πουθενα στο ιντερνετ τα εχει πετυχει κανεις σε καποιο μαγαζι?
 
Καλησπερα σας παιδια και καλη χρονια σε ολους!
Μπορειτε να μου πειτε πιες μαρκες φυσιγγιων για 36αρι εχουν αστεροειδες κλεισιμο και οχι χαρτονακι?
Παλαιοτερα ειχα καποια TRUST που ειχαν τετοιο κλεισιμο αλλα δεν τα βρισκω πουθενα στο ιντερνετ τα εχει πετυχει κανεις σε καποιο μαγαζι?
Καλη χρονια με υγεια!

Τα ιταλικά Fiocchi magnum, b&p low noish υποηχητικα, και τα Αμερικανικα Remington και Winchester....
Mε λίγα λόγια σπανιζουν ..

Γιατι ψάχνεις με τετοιο κλείσιμο?
 
Δεν εχω καποιο ιδιετερο λογο! Απλα μου αρεσει περισσοτερο οπτικα. Και δεν πολυ μου αρεσει το χαρτακι! Παλαιοτερα πριν καμια 10 ετια και βαλε και τα μαγνουμ τα club kirgia ηταν με τετοιο κλεισιμο. Τελευταια που ειχα αγορασει πριν 3-4 χρονια ηταν τα Trust ετσι αλλα φενεται εξαφανιστικαν και αυτο απο την αγορα. Θα κοιταξω τωρα στις μαρκες που με ειπες. Ευχαριστω!
 
Πιστεύω από εβδομάδα να το έχω στα χέρια μου να κάνουμε καμιά δοκιμή... Έχει δοκιμάσει κανείς τα 3 βίλα της Winchester ή τα 4βολα της Remington;;;; Και γενικά αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ επιλογές από μονοβολα και σκάγια;;; Το όπλο είναι κύλινδρος με 56" κάνη και 70mm θαλάμη.
 
Πιστεύω από εβδομάδα να το έχω στα χέρια μου να κάνουμε καμιά δοκιμή... Έχει δοκιμάσει κανείς τα 3 βίλα της Winchester ή τα 4βολα της Remington;;;; Και γενικά αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ επιλογές από μονοβολα και σκάγια;;; Το όπλο είναι κύλινδρος με 56" κάνη και 70mm θαλάμη.
Γιάννη καλορίζικο κ να το ευχαριστηθείς στο κυνήγι κ την σκοποβολή....
Για φυσίγγια με σκάγια δες τα Lambro, Rio,Fiocchi,Club.....
Γενικά υπάρχει μια ποικιλία από απλά φυσίγγια τόση όση χρειάζεται για να βρεις αυτό η αυτά που σου ταιριάζουν.....
 
γνωρίζει κανείς γιατι δεν φερνουν πια bretton gaucher g12 phantom στην Ελλάδα ?
Καλησπερα φιλε.Επειδη καποια περιοδο εψαχνα και εγω το ιδιο οπλο (οχι στην εκδοση phantom αλλα στην απλη) ειχα μιλησει με τον εισαγωγεα στην Αθηνα (Παπαδακης στη Στουρναρη).Αν και δεν το ειπε ευθεως η αποσυρση της αντιπροσωπειας συνεπεσε με την αυστηροποιηση του νομου για τα κυνηγομαγαζα και το γενικο κυνηγητο σε ειδη οπως διοπτρες,red dot, τοξα,βαλιστρες, πιστολια αβολιδωτων κλπ.Μεσα σε αυτα τα ειδη ανηκουν και οι σιγαστηρες.Το παραπανω οπλο λοιπον επειδη φερει προσαρμοσμενο εξαρτημα που λειτουργουσε ως "σιγαστηρας" προφανως απαγορευτηκε για εισαγωγη.Βεβαιαμ αζι με τα ξερα καηκαν και τα χλωρα, δηλαδη ο Παπαδακης σταματησε την εισαγωγη ολων των μοντελων της συγκεκριμενης εταιρειας.Παντως επειδη το ειχα ψαξει το θεμα, το οπλο στο κομματι του "σιγαστηρα" ειχε βγει προβληματικο με φθορες σε βαθμο που αχρηστευαν τον "σιγαστηρα" μετα απο βολες με μαγκνουμ φυσιγγια και με προβληματικες ευθυβολιες, οποτε μη στεναχωριεσαι.Πιστευω τιμια, αν σου αρεσουν τα οπλα με κινητο ουραιο, ηταν η απλη εκδοση, αλλα στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλαιας που απαγορευονται και οι σφεντονες για κυνηγι, αστο να παει αστο, το χασαμε το κορμι πατριωτη...
 
Καλησπερα στην παρεα του πιο μικρου χρηστικου διαμετρηματος για κυνηγι.Εχω παθει και εγω το κακο να αγαπαω το κυνηγι και επειδη ηθελα να το κανω πιο δυσκολο αυτο το "προβλημα", που πιστευω το μοιραζομαστε ολοι το ιδιο, αποφασισα να χρησιμοποιω στα κυνηγια του τσιχλοκοτσυφα εδω και λιγα χρονια το διαμετρημα 36 ή .410 και για να το κανω και λιγο πιο πιπερατο εν τελει το προβλημα αυτο, χρησιμοποιω μονοκανο με πιο πολλες αποτυχιες παρα επιτυχιες αλλα καμια μα καμια απογοητευση απο το καταπληκτικο αυτο διαμετρημα, το οποιο οταν σου δινει επιτυχιες σε κανει να χαιρεσαι πολλαπλασια και να ξανανιωνεις.Οποιος συναδελφος λοιπον μπορει ας δωσει μια βοηθεια σε καποιες αποριες:
1.Φυσιγγια στα 10-12 γρ. κατω απο τα 7,5-8,00€ και 19γρ κατω απο τα 10-11€ υπαρχουν?Δυστυχως τα τελευταια χρονια φαινεται οτι ολοι οι μικροι κατασκευαστες βγηκαν απο το παιχνιδι.Εχει κανενας γνωση αν ο Ζωχιος στην Κερκυρα συνεχιζει να βγαζει και αν αξιζουν?
2.Εχει κανενας εμπειρια σε θεραπεια ασυγχρονιστης λειτουργιας του αυτοματου εξολκεα σε μονοκανο Baikal?
Μια βοηθεια ωρε παιδια!
 

Attachments

  • Screenshot_20220419-194939_Chrome~2.jpg
    Screenshot_20220419-194939_Chrome~2.jpg
    132,8 KB · Προβολές: 24
1.Φυσιγγια στα 10-12 γρ. κατω απο τα 7,5-8,00€ και 19γρ κατω απο τα 10-11€ υπάρχουν?
Για τα πρωτα αν δεν βρεις στον Ζωχιο, Τασκωφ, Τριμμη,δεν πρόκειται να βρεις αλλού..
Για τα magnum δυστηχως όχι κ δεν ασχολουνται κ οι δικοί μας οι "μικροί" με αυτές τις γομωσεις....
Γενικά είναι λίγο δυσκολο για όλα γιατί έχουν ακριβύνει τα παντα...

2.Εχει κανενας εμπειρια σε θεραπεια ασυγχρονιστης λειτουργιας του αυτοματου εξολκεα σε μονοκανο Baikal?
Τι ακριβώς σου κανει?
Εμένα δεν μου έχει παρουσιασει κανένα προβλημα (δεν έχω το sporting)...
Έχει κ το έξυπνο κ βολικό συστημα, που αν θες σηκώνεις τον γαντζο μετα την βολή η κατά την απογεμιση κ ο αυτόματος εξωλκεας μετατρέπεται σε απλό...
 
Last edited:
Καλησπερα στην παρεα του πιο μικρου χρηστικου διαμετρηματος για κυνηγι.Εχω παθει και εγω το κακο να αγαπαω το κυνηγι και επειδη ηθελα να το κανω πιο δυσκολο αυτο το "προβλημα", που πιστευω το μοιραζομαστε ολοι το ιδιο, αποφασισα να χρησιμοποιω στα κυνηγια του τσιχλοκοτσυφα εδω και λιγα χρονια το διαμετρημα 36 ή .410 και για να το κανω και λιγο πιο πιπερατο εν τελει το προβλημα αυτο, χρησιμοποιω μονοκανο με πιο πολλες αποτυχιες παρα επιτυχιες αλλα καμια μα καμια απογοητευση απο το καταπληκτικο αυτο διαμετρημα, το οποιο οταν σου δινει επιτυχιες σε κανει να χαιρεσαι πολλαπλασια και να ξανανιωνεις.Οποιος συναδελφος λοιπον μπορει ας δωσει μια βοηθεια σε καποιες αποριες:
1.Φυσιγγια στα 10-12 γρ. κατω απο τα 7,5-8,00€ και 19γρ κατω απο τα 10-11€ υπαρχουν?Δυστυχως τα τελευταια χρονια φαινεται οτι ολοι οι μικροι κατασκευαστες βγηκαν απο το παιχνιδι.Εχει κανενας γνωση αν ο Ζωχιος στην Κερκυρα συνεχιζει να βγαζει και αν αξιζουν?
2.Εχει κανενας εμπειρια σε θεραπεια ασυγχρονιστης λειτουργιας του αυτοματου εξολκεα σε μονοκανο Baikal?
Μια βοηθεια ωρε παιδια!
Μπράβο Παναγιώτη !!! Και για το διαμέτρημα, και για το μονόκαννο !!! Κι εγώ φέτος δοκίμασα πρώτη φορά το Winchester 9410 στο κυνήγι (τσίχλας), το προτελευταίο σ/κ του Φλεβάρη, και πραγματικά το απόλαυσα !!! 15 φυσίγγια έριξα και πήρα 5 πουλιά, αλλά το ευχαριστήθηκα σαν να έπαιρνα 15 με το 12άρι.
Για τα φυσίγγια, πιστεύω οι τιμές που αναφέρεις είναι οι ελάχιστες που μπορείς να βρεις, και πολύ φοβάμαι ότι τη νέα σεζόν θα είναι αρκετά υψηλότερες (όπως και σε όλα τα φυσίγγια γενικώς). Αφού το baikal δεν έχει περιορισμό στα magnum, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις τέτοια κι ας είναι ακριβότερα (το δικό μου το Winchester δεν παίρνει magnum). Θεωρώ τα Lambro field magnum πολύ καλή επιλογή, έχουν την καλύτερη (ευρωπαϊκή) πυρίτιδα για το διαμέτρημα αυτό, την Sp3 Vectan, και γενικά είναι αρκετά προσεγμένα. Σκάγια να επιλέγεις τα πιο ψιλά που μπορείς να βρεις (για να είναι όσο γίνεται περισσότερα, αφού τα γραμμάρια είναι λίγα). Τα προαναφερθέντα Lambro βγαίνουν και σε Νο 9, που στην πραγματικότητα είναι Νο 9,5 (σε αυτά που είχα πάρει εγώ τουλάχιστον - 21,5 σκάγια/γραμμάριο) πράγμα που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι καλό. Και 10άρια να ήταν, θα ήταν καλά επίσης. Στις αποστάσεις που θα τουφεκίσεις τσιχλοκότσυφα, αυτά τα νούμερα είναι πέρα για πέρα αρκετά.
Για τον εξολκέα του Baikal δεν ξέρω να σου πω τίποτα, το δικό μου μονόκαννο Baikal (12αρι) είναι με τον απλό εξολκέα, είχα πάρει το πιο απλό και φτηνό μοντέλο (ευτυχώς) 125 €, το 2008 !!! :cool:
 
Για τα πρωτα αν δεν βρεις στον Ζωχιο, Τασκωφ, Τριμμη,δεν πρόκειται να βρεις αλλού..
Για τα magnum δυστηχως όχι κ δεν ασχολουνται κ οι δικοί μας οι "μικροί" με αυτές τις γομωσεις....
Γενικά είναι λίγο δυσκολο για όλα γιατί έχουν ακριβύνει τα παντα...


Τι ακριβώς σου κανει?
Εμένα δεν μου έχει παρουσιασει κανένα προβλημα (δεν έχω το sporting)...
Έχει κ το έξυπνο κ βολικό συστημα, που αν θες σηκώνεις τον γαντζο μετα την βολή η κατά την απογεμιση κ ο αυτόματος εξωλκεας μετατρέπεται σε απλό...
Ευχαριστω για την απαντηση Τασο.Το παραλογο κοστος των φυσιγγιων σε αυτο το διαμετρημα ειναι ισως το μοναδικο πραγματικα αρνητικο στοιχειο και αυτο λογω οικονομικης συγκυριας.Το Baikalακι που εχω εχει τον γαντζο για επιλογη αναμεσα σε αυτοματη ή χειροκινητη εξολκευση του καλυκα.Αυτο που κανει ειναι οτι η ενεργοποιηση του αυτοματου εξολκεα πραγματοποιειται πριν τερματισει η κανη στο ανοιγμα, ειδικα δε αν την ανοιξω γρηγορα (πχ για ταχεια επαναγεμιση) πολλες φορες δεν ενεργοποιειται η αυτοματη εξολκευση, ειναι σαν "πηδαει" το σημειο στο οποιο αυτη ενεργοποιειται.Ελπιζω να το εξηγησα ετσι ωστε να το καταλαβεις και εσυ και η υπολοιπη παρεα.Αν υπαρχει καμια σκεψη ειμαι ολος αυτια!
 
Μπράβο Παναγιώτη !!! Και για το διαμέτρημα, και για το μονόκαννο !!! Κι εγώ φέτος δοκίμασα πρώτη φορά το Winchester 9410 στο κυνήγι (τσίχλας), το προτελευταίο σ/κ του Φλεβάρη, και πραγματικά το απόλαυσα !!! 15 φυσίγγια έριξα και πήρα 5 πουλιά, αλλά το ευχαριστήθηκα σαν να έπαιρνα 15 με το 12άρι.
Για τα φυσίγγια, πιστεύω οι τιμές που αναφέρεις είναι οι ελάχιστες που μπορείς να βρεις, και πολύ φοβάμαι ότι τη νέα σεζόν θα είναι αρκετά υψηλότερες (όπως και σε όλα τα φυσίγγια γενικώς). Αφού το baikal δεν έχει περιορισμό στα magnum, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις τέτοια κι ας είναι ακριβότερα (το δικό μου το Winchester δεν παίρνει magnum). Θεωρώ τα Lambro field magnum πολύ καλή επιλογή, έχουν την καλύτερη (ευρωπαϊκή) πυρίτιδα για το διαμέτρημα αυτό, την Sp3 Vectan, και γενικά είναι αρκετά προσεγμένα. Σκάγια να επιλέγεις τα πιο ψιλά που μπορείς να βρεις (για να είναι όσο γίνεται περισσότερα, αφού τα γραμμάρια είναι λίγα). Τα προαναφερθέντα Lambro βγαίνουν και σε Νο 9, που στην πραγματικότητα είναι Νο 9,5 (σε αυτά που είχα πάρει εγώ τουλάχιστον - 21,5 σκάγια/γραμμάριο) πράγμα που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι καλό. Και 10άρια να ήταν, θα ήταν καλά επίσης. Στις αποστάσεις που θα τουφεκίσεις τσιχλοκότσυφα, αυτά τα νούμερα είναι πέρα για πέρα αρκετά.
Για τον εξολκέα του Baikal δεν ξέρω να σου πω τίποτα, το δικό μου μονόκαννο Baikal (12αρι) είναι με τον απλό εξολκέα, είχα πάρει το πιο απλό και φτηνό μοντέλο (ευτυχώς) 125 €, το 2008 !!! :cool:
Στελιο ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου.Και εγω στα Lambro εχω καταληξει 2 1/2" 9 Νο και για πιο "χοντρο" θηραμα κουβαλαω παντα και τα αντιστοιχα 3".Δυστυχως τα συγκεκριμενα δεν τα βρισκω παντα και παντου και το ευρος των τιμων απο καταστημα σε καταστημα σε κανει και απορεις γι'αυτο και η ερωτηση μου μπας και υπαρχει καποια μεση λυση.Εισαι παρα πολυ τυχερος που προνοησες και προμηθευτηκες το Winchester (ονειρο που μου εμεινε απραγματοποιητο) γιατι οπως λενε των "φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν".Τωρα που πλεον δεν παραγεται οι υπολοιποι μειναμε με την ορεξη...Ευχομαι να εισαι γερος και να το απολαμβανεις στο κυνηγι για πολλα πολλα χρονια, ειναι εξαλου οπλο με προδιαγραφες κειμηλιου, απο πατερα σε παιδι κ.ο.κ...
 
Back
Top