Cal.36

?Καλημέρα Κωστή! :)

Πολύ ωραίος ο κατάλογος.....shake hands.

Βλέπω ένα 28αρακι πλάγιο εκεί το Vittoria , ωραίο 2,2 κιλά 71 πόντοι...άραγε αυτά τα μοντέλα υπάρχουν στην Ελλάδα?...πόσο να κοστίζει?...έχεις ιδέα?
Καλησπέρα, δεν γνωρίζω τιμή και αν μπορεί να τό φέρει ό αντιπρόσωπος. Εγώ επικοινώνησα μαζί του και ρώτησα μόνο για τά 36αρια, μου απάντησε ότι περιμένει νέους τιμοκαταλόγους από την Ιταλία. Καλύτερα να επικοινωνήσετε μαζί του.
 

Attachments

  • Screenshot_2022-04-27-08-27-40-070_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-04-27-08-27-40-070_com.android.chrome.jpg
    119,1 KB · Προβολές: 13
Συμφέρει ή ιδιογωμοση στο 36αρι επειδή οι ποσότητες των υλικών είναι μικρές.Πχ. με την ίδια ποσότητα μπαρούτι και σκάγια ενός 12αριου φυσιγγίου φτιάχνεις τρία απλά 36αρια ή δύο Magnum. Τό πρόβλημα είναι στους κάλυκες πού είναι υπερτιμημένοι σε σχέση με τού 12αριου, αλλά τους ριγμένους κάλυκες τους περνάς από την καλυμπρα και τούς ξαναγεμιζεις δύο με τρεις φορές. Υπάρχουν βέβαια και οι μπρουτζινοι σε 58 και 63mm που γεμίζονται πολλές φορές.
 

Attachments

  • Screenshot_2020-08-10-17-06-14-063_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-08-10-17-06-14-063_com.android.chrome.jpg
    137,2 KB · Προβολές: 15
Καλησπέρα και πάλι, έστειλα τόν αντιπρόσωπο της falco arms στην Ελλάδα. Αν πλατφορμιτσα εννοείς την αλουμινένια βάση, αυτό είναι ένας υπεραυτοματος, αποκαψουλωτης - καψουλωτης χαχαχα πλάκα κάνω για το υπεραυτοματος, είναι ιδιοκατασκευη από υδραυλικό τάκο από μπουλντόζα Caterpillar, την ιδέα την πήρα από το survival kit, τό ίδιο καί ή ποντα που βγάζει τά καψυλια είναι από βαλβίδα εισαγωγής κινητήρα CAT. Θά ήθελα να γράψεις τί μειωνεκτηματα νομίζεις ότι έχει ακόμα το Falco. Πάντως από το εργοστάσιο βγαίνει με κανες 71 και 76 εκ. τώρα πώς αυτά που ήρθαν Ελλάδα είναι 66εκ μάλλον είναι ειδική παραγγελία του αντιπροσώπου.
Καλησπερα!Συγχαρητηρια για την ιδιοκατασκευη.Αποδειξη οτι αν εχεις εργαλεια, φαντασια και εισαι και "ζιζανιο" τα παντα γινονται.Παρεπιπτοντως για να ενημερωνονται και οι φιλοι, το original kit αν το βρεις διαθεσιμο στο ebay μαζι με τα μεταφορικα (αν αποστελλεται Ελλαδα) βγαινει κανενα 100σταρικο, οποτε και παλι ευγε!Στα αρνητικα των αναδιπλουμενων falco, περαν του μοχλου ανοιγματος οπως ανεφερες που μπορει να αποκτησει ανοχες με τη χρηση, ως αλλα μειονεκτηματα που εγω θεωρω βασικα ειναι η συνδεση του κοντακιου στη βαση με βιδα καθετη στον αξονα του οπλου και οχι με τζαβετα, η μη ελεγχομενη γωνια ανοιγματος των κανων για την απογεμιση - επαναγεμιση λογω και της φυσης του οπλου καθως και η πιθανη μελλοντικη δυσκολια στην ευρεση ανταλλακτικων αναλογως της αντιπροσωπευσης της Falco στην Ελλαδα.Απο εκει και περα, αναλογως και τα γουστα του αγοραστη, αλλα μεονεκτηματα μπορει να θεωρηθουν η δυσκολια στην λυση αρμολογηση στα κυρια μερη για καθαρισμο-συντηρηση, η ελλειψη ριγας στις τελειως απλες εκδοσεις, η μη υπαρξη εκδοσης με εναλασσομενα τσοκ ή/και αυτοματους εξολκεις ακομα και στη lux εκδοση.Παντως το μοντελο R19 για το οποιο εγραψες εχει το μοναδικο χαρακτηριστικο τη δυνατοτητας εναλλαγης κανων οπως φαινεται στην περιγραφη στο φυλλαδιο της εταιρειας, χωρις ομως να διευκρινιζεται αν αφορα ραβδωτες, λοιπων μικρων διαμετρηματων η συνδυασμο αυτων.Ειναι παντως μοναδικη δυνατοτητα.Αν και η τιμη του οπλου ειναι λογικη, μιλαμε για σατανικο πειρασμο...
 
Καλησπερα!Συγχαρητηρια για την ιδιοκατασκευη.Αποδειξη οτι αν εχεις εργαλεια, φαντασια και εισαι και "ζιζανιο" τα παντα γινονται.Παρεπιπτοντως για να ενημερωνονται και οι φιλοι, το original kit αν το βρεις διαθεσιμο στο ebay μαζι με τα μεταφορικα (αν αποστελλεται Ελλαδα) βγαινει κανενα 100σταρικο, οποτε και παλι ευγε!Στα αρνητικα των αναδιπλουμενων falco, περαν του μοχλου ανοιγματος οπως ανεφερες που μπορει να αποκτησει ανοχες με τη χρηση, ως αλλα μειονεκτηματα που εγω θεωρω βασικα ειναι η συνδεση του κοντακιου στη βαση με βιδα καθετη στον αξονα του οπλου και οχι με τζαβετα, η μη ελεγχομενη γωνια ανοιγματος των κανων για την απογεμιση - επαναγεμιση λογω και της φυσης του οπλου καθως και η πιθανη μελλοντικη δυσκολια στην ευρεση ανταλλακτικων αναλογως της αντιπροσωπευσης της Falco στην Ελλαδα.Απο εκει και περα, αναλογως και τα γουστα του αγοραστη, αλλα μεονεκτηματα μπορει να θεωρηθουν η δυσκολια στην λυση αρμολογηση στα κυρια μερη για καθαρισμο-συντηρηση, η ελλειψη ριγας στις τελειως απλες εκδοσεις, η μη υπαρξη εκδοσης με εναλασσομενα τσοκ ή/και αυτοματους εξολκεις ακομα και στη lux εκδοση.Παντως το μοντελο R19 για το οποιο εγραψες εχει το μοναδικο χαρακτηριστικο τη δυνατοτητας εναλλαγης κανων οπως φαινεται στην περιγραφη στο φυλλαδιο της εταιρειας, χωρις ομως να διευκρινιζεται αν αφορα ραβδωτες, λοιπων μικρων διαμετρηματων η συνδυασμο αυτων.Ειναι παντως μοναδικη δυνατοτητα.Αν και η τιμη του οπλου ειναι λογικη, μιλαμε για σατανικο πειρασμο...
Από ότι είδα στον κατάλογο τά περισσότερα δίκανα της Falco arms δίνονται και με συνδυασμό κανών λειοκανου και ραβδωτού. Τί νά τό κάνεις όμως όμως που τό ραβδωτό για την Ελλάδα είναι όνειρο θερινής νυκτός.... Εάν ή τιμή του 19R με εναλλάξιμα τσοκ είναι το πολύ μέχρι χιλιάρικο είναι καλά. Μήν ξεχνάς ότι τα τουρκοσπορα από απέναντι κοστίζουν από 870 έως 950€ (Akkar-Yildiz)
 
Από ότι είδα στον κατάλογο τά περισσότερα δίκανα της Falco arms δίνονται και με συνδυασμό κανών λειοκανου και ραβδωτού. Τί νά τό κάνεις όμως όμως που τό ραβδωτό για την Ελλάδα είναι όνειρο θερινής νυκτός.... Εάν ή τιμή του 19R με εναλλάξιμα τσοκ είναι το πολύ μέχρι χιλιάρικο είναι καλά. Μήν ξεχνάς ότι τα τουρκοσπορα από απέναντι κοστίζουν από 870 έως 950€ (Akkar-Yildiz)
Αχ Ελλαδα και ραβδωτο ή οπως λεμε σκυλος και γατα, γατα και ποντικι, διαολος και λιβανι, κομης δρακουλας και σκορδο κλπ κλπ.Οπως ελεγε και ο Χαρυ Κλυν την εποχη που δεν επαιζε πολιτικη ορθοτητα και παραμυθια της Χαλιμας, χωρα της Αφρικης απο "Ε".Παντως συμφωνω οτι μεχρι 1000€ με εναλλαξιμα τσοκ σε σχεση με το τι κυκλοφοραει θα ειναι σιγουρα ευκαιρια αλλα ειμαι απαισιοδοξος οτι θα παιζει σε αυτην τη τιμη ειδικα με τις τρεχουσες περιστασεις.Αν καποια στιγμη μαθεις μοιρασου το μαζι μας.Θα το εκτιμουσα.Εξαλλου δεν ειναι κακο να κανουμε ονειρα ακομα και αν τελικα το οπλο ειναι ακριβοτερο.Εξαλλου τα ονειρα δε μας στελνουν καθε 20 Αυγουστου στα καρτερια να νιωσουμε ανθρωποι;Να απολαυσουμε την ελευθερια που προσφερει το κυνηγι;Να ειμαστε καλα να ονειρευομαστε λοιπον!
 
Last edited:
Αχ Ελλαδα και ραβδωτο ή οπως λεμε σκυλος και γατα, γατα και ποντικι, διαολος και λιβανι, κομης δρακουλας και σκορδο κλπ κλπ.Οπως ελεγε και ο Χαρυ Κλυν την εποχη που δεν επαιζε πολιτικη ορθοτητα και παραμυθια της Χαλιμας, χωρα της Αφρικης απο "Ε".Παντως συμφωνω οτι μεχρι 1000€ με εναλλαξιμα τσοκ σε σχεση με το τι κυκλοφοραει θα ειναι σιγουρα ευκαιρια αλλα ειμαι απαισιοδοξος οτι θα παιζει σε αυτην τη τιμη ειδικα με τις τρεχουσες περιστασεις.Αν καποια στιγμη μαθεις μοιρασου το μαζι μας.Θα το εκτιμουσα.Εξαλλου δεν ειναι κακο να κανουμε ονειρα ακομα και αν τελικα το οπλο ειναι ακριβοτερο.Εξαλλου τα ονειρα δε μας στελνουν καθε 20 Αυγουστου στα καρτερια να νιωσουμε ανθρωποι;Να απολαυσουμε την ελευθερια που προσφερει το κυνηγι;Να ειμαστε καλα να ονειρευομαστε λοιπον!
Ναι το έλεγε ο αείμνηστος "Είμαστε ή μοναδική Αφρικάνικη χώρα με λευκούς κατοίκους" Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, χωρίς όνειρα είμαστε τελειωμένοι, όταν έχω νέα σίγουρα θα το μοιραστώ με την παρέα. Πάντως πάρε και εσύ ένα τηλέφωνο στον Αντιπρόσωπο, ήδη είμαστε τρεις που ενδιαφέρονται, και άλλο να κάνει εισαγωγή ένα όπλο και άλλο 3-4. Όλα θά εξαρτηθούν βέβαια από την τελική τιμή
 
Ναι το έλεγε ο αείμνηστος "Είμαστε ή μοναδική Αφρικάνικη χώρα με λευκούς κατοίκους" Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, χωρίς όνειρα είμαστε τελειωμένοι, όταν έχω νέα σίγουρα θα το μοιραστώ με την παρέα. Πάντως πάρε και εσύ ένα τηλέφωνο στον Αντιπρόσωπο, ήδη είμαστε τρεις που ενδιαφέρονται, και άλλο να κάνει εισαγωγή ένα όπλο και άλλο 3-4. Όλα θά εξαρτηθούν βέβαια από την τελική τιμή
Θα κοιταξω να κανω μια επαφη αν και η αγορα οπλου προς το παρον ειναι "long shot" που λενε και οι Αγγλοσαξωνες.Ειναι στη σφαιρα του ονειρου που θελει βεβαια να γινει πραγματικοτητα.Παντα βεβαια οπως ειπες εφοσον η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια.Φωτιες μου εβαλες!
 
Και για να ανοιξουμε την κουβεντα στα θεματα βλητικης του cal.36:Σφιχτα ή ανοιχτα τσοκ για φυσιγγια με σκαγια ψιλα νουμερα για κυνηγι μικρων - μεσαιων φτερωτων;οεο;Οι αποψεις διιστανται, μια λεει σφιχτα τσοκ για διατηρηση της συγκεντρωσης της "ασθενικης" γομωσης σε αποστασεις στα ορια του διαμετρηματος, η αλλη λεει ανοιχτα τσοκ για γρηγορες βολες σε κοντινες αποστασεις 15-20 μετρα, που ταιριαζουν στα οπλα και τη λογικη του διαμετρηματος.Απο οτι εχω καταλαβει τα τσοκ στα οπλα των περισσοτερων μας ειναι κατι απο CL ή F.Ποια ειναι η εμπειρια των φιλων που εχουν χρησιμοποιησει σε πραγματικο κυνηγι τσοκ CL;Εχει χρησιμοποιησει κανεις τσοκ IC ή MOD και αν ναι με τι αποτελεσματα;Υπαρχει φιλος που να χρησιμοποιει στο εν λογω κυνηγι φυσιγγια κανονικης γομωσης και οχι μαγκνουμ και αν ναι τι συμπερασματα εχει βγαλει?Εγω παντως με τσοκ IM και 11-12gr/Νο 8-9 σκαγια βλεπω σαν ιδανικη αποσταση βολης τα 20 μετρα, και τις πιο πολλες επιτυχιες τις εχω (τουλαχιστον μεχρι και την τελευταια σεζον) στις ενστικτωδεις - γρηγορες τουφεκιες.Μαλλον θελω δουλεια ακομα...
 
Σήμερα πέρασε στην κατοχή μου (δώρο) ένα μισόκιλο πυρίτιδας Α1 της Nobel Sport και περίπου 50 κάλυκες Fiocchi 63χιλ .

1652533096030.png 1652533130767.png

Τώρα μου λείπουν συνταγές ιδιογόμωσης για αυτά τα υλικά - μιλάμε για Cal.36. Κάθε συνταγή - από μονόβολο μέχρι νο10 - ευπρόσδεκτη.

ΥΓ: ποστάρω (<= νέα νεα-ελληνικά!) εδώ γιατί στο θέμα με την ιδιογόμωση αναφέρονται όλοι σχεδόν αποκλειστικά στο Cal.12 - και με την ελπίδα να υπάρχει εδώ κάποιος ιδιογομωτής για Cal.36
 
Ξέχασα, οι κάλυκες έχουν καψύλιο 615, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό...
Αν και είμαι λάτρης της ιδιογομωσης, στο 36αρι θα ήμουν διστακτικός, το θεωρώ επικίνδυνο διαμετρημα για ιδιογομωση στην Ελλάδα. Εννοώ απουσία βλητικου σταθμού ,οι πειραματισμοι δεν ενδείκνυνται.
Θα ψάξω και στην Γερμανία για συνταγές, αυτοί είναι πολύ πιο συντηρητικοί από τους Ελληνες, αν και 36αρι είναι πολύ σπάνιο
 
Ξέχασα, οι κάλυκες έχουν καψύλιο 615, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό...

Θα ψάξω και στην Γερμανία για συνταγές, αυτοί είναι πολύ πιο συντηρητικοί από τους Ελληνες, αν και 36αρι είναι πολύ σπάνιο
Καλημέρα μία συνταγή που χρησιμοποιώ εγώ με πυρίτιδα Α1 και fiocchi κάλυκες είναι 0.50 πυρίτιδα και 10 γραμμάρια σκάγια, με συγκεντρωτηρα gualandi mini container 33mm, και ρελιαστο κλείσιμο με χαρτάκι στα 60 χιλιοστά.Για μονοβολα θά πρέπει νά ανεβάσεις λίγο πυρίτιδα στο 0,55 του γραμμαρίου. Τό ίδιο θα κάνεις εάν αντί για πλαστικό βύσμα χρισιμοποιησεις μάλλινη τάπα. Τό καψυλιο 615 είναι μία χαρά για τίς γομώσεις στο 36αρι. Τους ριγμένους κάλυκες μπορείς να τους ξαναγεμισεις 2-3 φορές
 

Attachments

  • Screenshot_2022-05-16-08-34-53-195_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-05-16-08-34-53-195_com.android.chrome.jpg
    88,9 KB · Προβολές: 5
  • Screenshot_2022-05-16-08-33-54-136_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-05-16-08-33-54-136_com.android.chrome.jpg
    84,1 KB · Προβολές: 4
  • Screenshot_2020-07-11-18-20-19-321_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-07-11-18-20-19-321_com.android.chrome.jpg
    75,4 KB · Προβολές: 5
  • Screenshot_2021-09-30-18-59-38-100_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-09-30-18-59-38-100_com.android.chrome.jpg
    59,9 KB · Προβολές: 5
Καλημέρα μία συνταγή που χρησιμοποιώ εγώ με πυρίτιδα Α1 και fiocchi κάλυκες είναι 0.50 πυρίτιδα και 10 γραμμάρια σκάγια, με συγκεντρωτηρα gualandi mini container 33mm, και ρελιαστο κλείσιμο με χαρτάκι στα 60 χιλιοστά.Για μονοβολα θά πρέπει νά ανεβάσεις λίγο πυρίτιδα στο 0,55 του γραμμαρίου. Τό ίδιο θα κάνεις εάν αντί για πλαστικό βύσμα χρισιμοποιησεις μάλλινη τάπα. Τό καψυλιο 615 είναι μία χαρά για τίς γομώσεις στο 36αρι. Τους ριγμένους κάλυκες μπορείς να τους ξαναγεμισεις 2-3 φορές
Φιλε εχεις κοστολογησει ποσα σου βγαινει ενα φυσιγγι και να κανεις συγκριση εναντι ενος αγοραστου;
Ας πουμε στα 14γρ που ειναι μια συνιθισμενη γομωση του εμποριου;
Εχω την εντυπωση οτι σε αντιθεση με το 12αρι, στο 36αρι η διαφορα υπερ της ιδιογομωσης σε κερδος θα ειναι τεραστια
 
Φιλε εχεις κοστολογησει ποσα σου βγαινει ενα φυσιγγι και να κανεις συγκριση εναντι ενος αγοραστου;
Ας πουμε στα 14γρ που ειναι μια συνιθισμενη γομωση του εμποριου;
Εχω την εντυπωση οτι σε αντιθεση με το 12αρι, στο 36αρι η διαφορα υπερ της ιδιογομωσης σε κερδος θα ειναι τεραστια
Καλημέρα, αν εξαιρέσεις τους κάλυκες πού είναι ακριβοί για το 410 σέ όλα τα υπόλοιπα υλικά κερδίζεις σε σχέση με το 12αρι. Με την ίδια ποσότητα υλικών ενός φυσιγγίου 36γρ.cal 12 γεμίζεις τρία απλά ή δύο Magnum 36αρια. Εμένα με υλικά αγορασμενα από Fantomautdoors με τιμές προ διετίας μου στοιχίζει 14 λεπτά του ευρώ το Magnum φυσιγγι (18-19 γρ.) Εννοείται ότι ξαναγεμιζω τους ριγμένους κάλυκες 2-3 φορές, και χρισιμοποιω και μπρουτζινους κάλυκες μέχρι 14 γρ. σκαγια
 
Καλημέρα, αν εξαιρέσεις τους κάλυκες πού είναι ακριβοί για το 410 σέ όλα τα υπόλοιπα υλικά κερδίζεις σε σχέση με το 12αρι. Με την ίδια ποσότητα υλικών ενός φυσιγγίου 36γρ.cal 12 γεμίζεις τρία απλά ή δύο Magnum 36αρια. Εμένα με υλικά αγορασμενα από Fantomautdoors με τιμές προ διετίας μου στοιχίζει 14 λεπτά του ευρώ το Magnum φυσιγγι (18-19 γρ.) Εννοείται ότι ξαναγεμιζω τους ριγμένους κάλυκες 2-3 φορές, και χρισιμοποιω και μπρουτζινους κάλυκες μέχρι 14 γρ. σκαγια
Σε ρωτησα διοτι εδω Κυπρο τα φυσιγγια για 36αρι ηταν παντα πολυ ψηλα σε τιμη και τωρα ακομη περισσοτερο
Πχ 11-12 ευρω( αν θυμαμαι σωστα) ειχαν πριν τις αυξησεις τα κυπριακα 14γρ σε πλαστικο καλυκα
Θα δω τι υπαρχει στο ερμαρι σπιτι για να δω σιγουρα τιμες και θα σου πω
 
Σε ρωτησα διοτι εδω Κυπρο τα φυσιγγια για 36αρι ηταν παντα πολυ ψηλα σε τιμη και τωρα ακομη περισσοτερο
Πχ 11-12 ευρω( αν θυμαμαι σωστα) ειχαν πριν τις αυξησεις τα κυπριακα 14γρ σε πλαστικο καλυκα
Θα δω τι υπαρχει στο ερμαρι σπιτι για να δω σιγουρα τιμες και θα σου πω
Τό ίδιο και Ελλάδα κάτω από 11,70€ δεν βρίσκεις φυσίγγι με 14γρ.
 
Καλημέρα μία συνταγή που χρησιμοποιώ εγώ με πυρίτιδα Α1 και fiocchi κάλυκες είναι 0.50 πυρίτιδα και 10 γραμμάρια σκάγια, με συγκεντρωτηρα gualandi mini container 33mm, και ρελιαστο κλείσιμο με χαρτάκι στα 60 χιλιοστά.Για μονοβολα θά πρέπει νά ανεβάσεις λίγο πυρίτιδα στο 0,55 του γραμμαρίου. Τό ίδιο θα κάνεις εάν αντί για πλαστικό βύσμα χρισιμοποιησεις μάλλινη τάπα. Τό καψυλιο 615 είναι μία χαρά για τίς γομώσεις στο 36αρι. Τους ριγμένους κάλυκες μπορείς να τους ξαναγεμισεις 2-3 φορές
Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω μόλις επιστρέψω Ελλάδα και θα ποστάρω τα αποτελέσματα.
 
... και χρισιμοποιω και μπρουτζινους κάλυκες μέχρι 14 γρ. σκαγια
Χρησιμοποιείς τους MAGTECH που παίρνουν large pistol καψύλια (Boxer)? ή τους Berdan? Οι Berdan κάλυκες κοστίζουν ένα τρίτο από ότι οι Boxer, το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι να βρείς τα Berdan καψύλια.
 
Χρησιμοποιείς τους MAGTECH που παίρνουν large pistol καψύλια (Boxer)? ή τους Berdan? Οι Berdan κάλυκες κοστίζουν ένα τρίτο από ότι οι Boxer, το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι να βρείς τα Berdan καψύλια.
Ναι τους Magtech χρησιμοποιώ, το πρόβλημα όμως είναι ότι τά large pistol κοστίζουν διπλή τιμή από τά κανονικά καψυλια. Σάν κάλυκες είναι πολύ στιβαροί και αντέχουν πολλά γεμίσματα, δεν υπάρχουν όμως σε 76 mm . Έχω σκεφτεί νά δώσω 2- 3 από αυτούς, και 2-3 από Barnaul 76mm μεταλλικούς Magnum άδειους στον τορνο, να διαμορφώσει την τρύπα στα μέτρα των πλαστικών fiocchi ώστε να παίρνουν 615 καψυλιο. Θα δοκιμασθούν πρώτα με ελαφρές γομώσεις, και αν ή "εγχείριση" πετύχει με κανονικές
 
Back
Top