Cal.36

Ευχαριστω για την απαντηση Τασο.Το παραλογο κοστος των φυσιγγιων σε αυτο το διαμετρημα ειναι ισως το μοναδικο πραγματικα αρνητικο στοιχειο και αυτο λογω οικονομικης συγκυριας.Το Baikalακι που εχω εχει τον γαντζο για επιλογη αναμεσα σε αυτοματη ή χειροκινητη εξολκευση του καλυκα.Αυτο που κανει ειναι οτι η ενεργοποιηση του αυτοματου εξολκεα πραγματοποιειται πριν τερματισει η κανη στο ανοιγμα, ειδικα δε αν την ανοιξω γρηγορα (πχ για ταχεια επαναγεμιση) πολλες φορες δεν ενεργοποιειται η αυτοματη εξολκευση, ειναι σαν "πηδαει" το σημειο στο οποιο αυτη ενεργοποιειται.Ελπιζω να το εξηγησα ετσι ωστε να το καταλαβεις και εσυ και η υπολοιπη παρεα.Αν υπαρχει καμια σκεψη ειμαι ολος αυτια!

Το όλο συστημα συγκρατητε από δυο μικρά πιρακια κ ενα μεγαλυτερο που εξεχει απο το κλειδί του οπλου, μήπως έχει φυγει κάποιο?

Πιρακι υπάρχει κ πισω από τον γαντζο το οποίο είναι ορατό οταν είναι σηκωμενος κ κοιτάξεις από την πανω μερια, μήπως λείπει?

Όταν σηκώνεις τον γαντζο ακουγεται το χαρακτηριστικό "κλικ"?

Το ελατήριο του εξολκεα πρέπει να είναι σκληρό, κ αυτό φαίνεται αν τον πιέσεις προς τα μεσα(σε αυτή την περιπτωση κ αν η καννη βρίσκεται εκτός βασης, προσεχε μην φυγει το μεγάλο πιρακι που εξεχει από το κλειδι)...

Σκέφτηκα κ σου λέω τα πιο απλά που θα μπορούσες να τσεκάρεις........
Είναι απλός ο μηχανισμός του εξολκεα, κ σίγουρα θα βρεθεί το προβλημα...
 
Το όλο συστημα συγκρατητε από δυο μικρά πιρακια κ ενα μεγαλυτερο που εξεχει απο το κλειδί του οπλου, μήπως έχει φυγει κάποιο?

Πιρακι υπάρχει κ πισω από τον γαντζο το οποίο είναι ορατό οταν είναι σηκωμενος κ κοιτάξεις από την πανω μερια, μήπως λείπει?

Όταν σηκώνεις τον γαντζο ακουγεται το χαρακτηριστικό "κλικ"?

Το ελατήριο του εξολκεα πρέπει να είναι σκληρό, κ αυτό φαίνεται αν τον πιέσεις προς τα μεσα(σε αυτή την περιπτωση κ αν η καννη βρίσκεται εκτός βασης, προσεχε μην φυγει το μεγάλο πιρακι που εξεχει από το κλειδι)...

Σκέφτηκα κ σου λέω τα πιο απλά που θα μπορούσες να τσεκάρεις........
Είναι απλός ο μηχανισμός του εξολκεα, κ σίγουρα θα βρεθεί το προβλημα...
Τασο ολα φαινονται να ειναι στη θεση τους.Οπως το βλεπω θα χρειαστει να λυσω τον μηχανισμο του εξολκεα γιατι το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως καποιο απο τα ελατηρια εχει φθορα και μαγκωνει ή καποιο εξαρτημα χρειαζεται λειανση.Το οπλο το πηρα μεταχειρισμενο χωρις να το δω απο κοντα (τοτε εμενα Αθηνα και το βρηκα στη Μυτιληνη) γιατι ειναι η εκδοση SPR100 (επιλεκτικος εξολκεας, καλυτερα ξυλα,χρυση σκανδαλη,ριγα κλπ) και αν και δεν ειχε καμια φθορα να φαινεται με το ματι, δεν ειχε δει σχεδον καθολου συντηρηση.Τελος παντων μαλλον θα το πιω το ποτηριο του λυσιματος που απεφυγα στην εκτεταμενη συντηρηση που του εκανα οταν το πηρα στα χερια μου.Παντως ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Αν βγαλω ακρη με το "χειρουργειο" μετα θα μοιραστω τις γνωσεις που θα αποκτησω μαζι σας!
 
Εχω το ιδιο αλλα σε πλαστικο μαυρο
Το πηρα Χωρις αυτοματο εξολκεα οποταν δεν μπορω να βοηθησω
Αυτο που μου κανει εντυπωση στο δικο σου ειναι που εχει ριγα και μαλιστα αεριζομενη
Το δικο μου δεν εχει καθολου
Και την σκοπευτικη γραμμη την διορθωσα με πατεντα
 
Αυτο που μου κανει εντυπωση στο δικο σου ειναι που εχει ριγα και μαλιστα αεριζομενη
Έτσι τα γουστάρουν οι αμερικανοί !!! ;) Αν πρόσεξες, ο φίλος Παναγιώτης είπε ότι είναι το μοντέλο SPR 100 ... Αυτό σημαίνει ότι είναι από τα Baikal που προορίζονταν για την Αμερική και τα διακινούσε κάποτε η Remington με την ονομασία Spartan.
 
Έτσι τα γουστάρουν οι αμερικανοί !!! ;) Αν πρόσεξες, ο φίλος Παναγιώτης είπε ότι είναι το μοντέλο SPR 100 ... Αυτό σημαίνει ότι είναι από τα Baikal που προορίζονταν για την Αμερική και τα διακινούσε κάποτε η Remington με την ονομασία Spartan.
Ετσι ακριβως Στελιο.Μαλιστα,ετσι για την ιστορια, στο συγκεκριμενο οπλο το λογοτυπο της Remington εχει καλυφθει με χαραξη λειζερ με μια φασα με γιρλαντες.Οποτε το οπλο μαλλον ξεμεινε στην Baikal με τη λυση της συνεργασιας με την Remington και προωθηθηκε στην ευρωπαικη αγορα ως Baikal-SPR100.Σε αυτο το μονοκανο βλεπεις τι μπορει να κανει ο Ρωσσος αν του το παραγγειλεις οπως το γουσταρεις (στη συγκεκριμενη περιπτωση οπως το γουσταρε ο Αμερικανος).Γι'αυτο οπως ειπα το αγορασα βλεποντας το σε φωτογραφιες χωρις πολυ σκεψη και σε τιμη που δεν γινεται για την κατασταση του.Παντως παρεπιμπτοντως η ριγα (αν και δεν ειμαι οπαδος της) στο συγκεκριμενο οπλο κανει διαφορα στη σκοπευση (εχω ριξει και με το απλο χωρις ριγα), του δινει πιο ξεκαθαρη σκοπευτικη γραμμη και το λιγο παραπανω βαρος που χρειαζεται για να ερχεται πιο σταθερα στην επωμιση και να ειναι πιο ελεγχομενο στην κινηση.
 
Τασο ολα φαινονται να ειναι στη θεση τους.Οπως το βλεπω θα χρειαστει να λυσω τον μηχανισμο του εξολκεα γιατι το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως καποιο απο τα ελατηρια εχει φθορα και μαγκωνει ή καποιο εξαρτημα χρειαζεται λειανση.Το οπλο το πηρα μεταχειρισμενο χωρις να το δω απο κοντα (τοτε εμενα Αθηνα και το βρηκα στη Μυτιληνη) γιατι ειναι η εκδοση SPR100 (επιλεκτικος εξολκεας, καλυτερα ξυλα,χρυση σκανδαλη,ριγα κλπ) και αν και δεν ειχε καμια φθορα να φαινεται με το ματι, δεν ειχε δει σχεδον καθολου συντηρηση.Τελος παντων μαλλον θα το πιω το ποτηριο του λυσιματος που απεφυγα στην εκτεταμενη συντηρηση που του εκανα οταν το πηρα στα χερια μου.Παντως ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Αν βγαλω ακρη με το "χειρουργειο" μετα θα μοιραστω τις γνωσεις που θα αποκτησω μαζι σας!
Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο,τα παντα γινονται...........
Λυσιμο κ καθαρισμα κ θα δεις.....


στο συγκεκριμενο οπλο το λογοτυπο της Remington εχει καλυφθει με χαραξη λειζερ με μια φασα με γιρλαντες.
Όταν μπορείς βγάλε μια φωτο....
 
Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο,τα παντα γινονται...........
Λυσιμο κ καθαρισμα κ θα δεις.....



Όταν μπορείς βγάλε μια φωτο....
Τασο σταυρωστε με μην κανω καμια μ@λ@κι@ οταν επιχειρησω το προτζεκτ και μου μεινει ο εξωλκεας στα χερια.Θα ανεβασω και φωτο με την πρωτη ευκαιρια.Το απογοητευτικο της υποθεσης ειναι οτι οταν πηρα αυτο το οπλο επιβεβαιωθηκε για μια ακομα φορα οτι ειμαστε "ψωροκωσταινα" και στα κυνηγετικα ειδη.Οι εισαγωγεις στην Ελλαδα δεν ενδιαφερονταν ποτε να εισαγουν ή να προσφερουν εστω τη δυνατοτητα στον Ελληνα κυνηγο για το διαφορετικο, το "custom made", στο οπλο (κατι που στα περισσοτερα ανεπτυγμενα κρατη γινεται).Μονο απο σποντα (οπως στην περιπτωση αυτου του οπλου) ή με υπερβολικες και αδικαιολογητες χρεωσεις ("αρπαχτη") υπαρχει δυνατοτητα να δει κανεις φως.Καποια στιγμη θα αναφερω συγκεκριμενα παραδειγματα ειδικα για τα οπλα και φυσιγγια σε cal36 για να καταλαβουμε για τι πραγμα μιλαμε.Ας ειναι καλα η "αρρωστια" μας...
 
Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο,τα παντα γινονται...........
Λυσιμο κ καθαρισμα κ θα δεις.....



Όταν μπορείς βγάλε μια φωτο....
Καλημερα Τασο και υπολοιπη παρεα.Ανεβασα φωτογραφιες που ζητησες για να δεις απο το Baikal-ακι.Αν προσεξεις στην κατω δεξια γωνια της φασας που καλυπτει το λογοτυπο της Remington φαινεται το R (Registered) μεσα σε κυκλο που ακολουθει παντα το λογοτυπο της.Εξωλκεα ακομα δεν ελυσα λογω και των ημερων.Απο μεγαλο Σαββατο ομως λεω να το αποτολμησω οποτε αν προχωρησω θα ενημερωσω τι εγινε.Αν δειτε καμια φωτογραφια με κομματια εξωλκεα χυμα θα ειναι γιατι κατι δεν πηγε καλα το πιο πιθανο...
 

Attachments

  • 20220421_125657.jpg
    20220421_125657.jpg
    207,5 KB · Προβολές: 42
  • 20220421_125708.jpg
    20220421_125708.jpg
    210,7 KB · Προβολές: 42
  • 20220421_125811.jpg
    20220421_125811.jpg
    194,9 KB · Προβολές: 42
Και επειδη ειχα πει οτι θα γραψω καποια στιγμη για το πως δουλευομαστε στο "Ελλαντα" με τις υπερχρεωσεις,παραθετω 2 παραδειγματα που βασικα ειναι ο κανονας για τον ατυχη που ειναι κυνηγος στην Ελλαδα:
1.Δικαννο πλαγιο Αkkar 512 διαμετρημα
.410:
Τιμη Τουρκιας(Χωρα παραγωγης):
8.919ΤL ή 561,3€
Τιμη Αμερικης (EAA corp, περιπου
9.000χλμ αποσταση απο τη χωρα
παραγωγης): 967 USD ή 885,68€
Τιμη Ελλαδας(αποσταση απο τη χωρα
παραγωγης: το φερνουν με τα ποδια):
820,00€
Το Αkkar το εβαλα (αν και τουρκικο) γιατι ειναι πλαγιοκανο, ιδανικο για γρηγορες τουφεκιες, φαινεται αξιοπρεπους κατασκευης, δινει 5 τσοκ, ομορφα ξυλα και αν και εχει μονη σκανδαλη αυτη ειναι μηχανικη.Κοντα στην τιμη Τουρκιας (600-650€) θα ηταν μια καλη επιλογη, στο +40% της ΛΙΑΝΙΚΗΣ τιμης της παραγωγου χωρας, ε οχι, τουλαχιστον με το Baikala-ακι μου δεν νιωθω βλαξ οταν βγαινω να κυνηγησω, για τα χρηματα που δαπανησα.
2.Φυσιγγια NSI .410 14gr
Τιμη Ιταλιας (Χωρα παραγωγης, εντος ΕΕ):8,50- 9,00€
Τιμη Ελλαδας (Χωρα εντος ΕΕ, αποσταση απο τη χωρα παραγωγης: το φερνουν με μηχανοτρατα): 10,30/11,70 κ.α αναλογως το καταστημα.
Το NSI το εβαλα γιατι θεωρω οτι για το διαμετρημα ειναι μια ισσοροπημενη λυση, με την ποιοτητα της ΝSI.Σε τιμη Ιταλιας θα ηταν μια καλη επιλογη, σε τιμη Ελλαδας με +20-30% καπελο στην ΛΙΑΝΙΚΗ τιμη της Ιταλιας, ε ενταξει ειπαμε!Τουλαχιστον να ξοδευω για την αρρωστια αλλα να μη νιωθω και βλαξ σε καθε τουφεκια που ριχνω.
Αν μπορουσε καποιος να εξηγησει τα παραπανω μοναδικα ελληνικα φαινομενα τελικης τιμης στον καταναλωτη, θα χαιρομουνα παρα πολυ.
 
Last edited:
Και επειδη ειχα πει οτι θα γραψω καποια στιγμη για το πως δουλευομαστε στο "Ελλαντα" με τις υπερχρεωσεις,παραθετω 2 παραδειγματα που βασικα ειναι ο κανονας για τον ατυχη που ειναι κυνηγος στην Ελλαδα:
1.Δικαννο πλαγιο Αkkar 512 διαμετρημα
.410:
Τιμη Τουρκιας(Χωρα παραγωγης):
8.919ΤL ή 561,3€
Τιμη Αμερικης (EAA corp, περιπου
9.000χλμ αποσταση απο τη χωρα
παραγωγης): 967 USD ή 885,68€
Τιμη Ελλαδας(αποσταση απο τη χωρα
παραγωγης: το φερνουν με τα ποδια):
820,00€
Το Αkkar το εβαλα (αν και τουρκικο) γιατι ειναι πλαγιοκανο, ιδανικο για γρηγορες τουφεκιες, φαινεται αξιοπρεπους κατασκευης, δινει 5 τσοκ, ομορφα ξυλα και αν και εχει μονη σκανδαλη αυτη ειναι μηχανικη.Κοντα στην τιμη Τουρκιας (600-650€) θα ηταν μια καλη επιλογη, στο +40% της ΛΙΑΝΙΚΗΣ τιμης της παραγωγου χωρας, ε οχι, τουλαχιστον με το Baikala-ακι μου δεν νιωθω βλαξ οταν βγαινω να κυνηγησω, για τα χρηματα που δαπανησα.
2.Φυσιγγια NSI .410 14gr
Τιμη Ιταλιας (Χωρα παραγωγης, εντος ΕΕ):8,50- 9,00€
Τιμη Ελλαδας (Χωρα εντος ΕΕ, αποσταση απο τη χωρα παραγωγης: το φερνουν με μηχανοτρατα): 10,30/11,70 κ.α αναλογως το καταστημα.
Το NSI το εβαλα γιατι θεωρω οτι για το διαμετρημα ειναι μια ισσοροπημενη λυση, με την ποιοτητα της ΝSI.Σε τιμη Ιταλιας θα ηταν μια καλη επιλογη, σε τιμη Ελλαδας με +20-30% καπελο στην ΛΙΑΝΙΚΗ τιμη της Ιταλιας, ε ενταξει ειπαμε!Τουλαχιστον να ξοδευω για την αρρωστια αλλα να μη νιωθω και βλαξ σε καθε τουφεκια που ριχνω.
Αν μπορουσε καποιος να εξηγησει τα παραπανω μοναδικα ελληνικα φαινομενα τελικης τιμης στον καταναλωτη, θα χαιρομουνα παρα πολυ.
Αμα στο εξηγησει καποιος ας μου πει και εμενα γιατι τα μεταφορικα απο ελλαδα Κυπρο ειναι πολλαπλασια της αξιας του αγαθου
Ουτε καν αυτοκολητο δεν μπορεις να φερεις απο ελλαδα
Ουτε καν μπλουζακι !
Εχετε τρομερο ηλεκτρονικο εμποριο αλλα για καποιο λογο ειναι πιο φτηνο στα μεταφορικα να φερω κατι απο κινα παρα απο ελλαδα
 
Χριστος Ανεστη αδερφια!Υγεια για ολους , με πολλα απριλιατικα τρυγονακια να αραζουν Ελλαδα μερια για εναρξη με "ζεστες κανες" με το καλο.
Καπου εκει μεταξυ Αναστασης, αρνιου και χωνεψης καταπιαστηκα με τον εξολκεα του Baikal μου που εκανε "λοξυγγες" στη λειτουργια.
Το γενικο συμπερασμα ειναι οτι δεν πρεπει να κρινεις το βιβλιο απο το εξωφυλλο.
Αν και το συγκεκριμενο οπλο εξωτερικα σε φινιρισμα και εφαρμογες ειναι σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο απο τα συνηθισμενα και οπως παντα τα μεταλλα της Baikal ειναι τα γνωστα αθανατα (γι'αυτο εξαλλου και ολα τα τμηματα του εξολκεα ηταν ακεραια και σωστα σχηματισμενα οταν λυθηκε), εκει που υπηρχε προβλημα, οπως το ειδα εγω, ηταν στο φινιρισμα (το βασικοτερο μειονεκτημα των Baikal) του αξονα του εξωλκεα.Πολλα σημαδια απο την μηχανουργικη κατεργασια και συνολικα αγρια επιφανεια.
Το κομματι τριφτηκε και γυαλιστηκε με το χερι και μετα με dremel, με χοντρο γυαλοχαρτο αρχικα και μετα με ψιλο.Καθαριστηκαν και λαδωθηκαν ολα τα τμηματα και επανασυρμαλογοθηκε το συγκροτημα.Τριψιμο χρειαζοταν κανονικα και ο διαδρομος του εξωλκεα στο κλειδι του οπλου αλλα δεν ειχα καταλληλο εργαλειο.Τον περασα εναλλακτικα με τη βεργα για την καννη με μπολικο λαδι και χαλκινη συρματοβουρτσα.
Γενικα η λυση αρμολογηση δεν ηταν ιδιαιτερα δυσκολη.Ο εξωλκεας αποτελειται απο τον κορμο του εξολκεα, 4 συνολικα πιρους, 2 ελατηρια, εναν μοχλο και ενα ελασμα συγκρατησης πιρου, Συνολο 9 τεμ.Εχει ενα - δυο σημεια που ειναι της υπομονης και θελουν τροπο (και τα καταλληλα εργαλεια) και οχι κοπο.
Μετα τη "δουλεια" δοκιμασα τη λειτουργικοτητα του εξωλκεα και πιστευω οτι το προβλημα με αφησε οριστικα (θα δειξει και στο πεδιο).
Αν καποιος απο την παρεα θελησει ποτε βοηθεια με εξολκεα απο το συγκεκριμενο μονοκανο ας ριξει ενα μηνυμα στο φορουμ, θα χαρω να βοηθησω.
Και παλι υγεια και του χρονου να ειμαστε καλα!
 

Attachments

  • 20220424_132618.jpg
    20220424_132618.jpg
    154,4 KB · Προβολές: 24
Αυτό έκανα κι εγώ, αλλά εγώ έκοψα τα έτοιμα Lambro magnum, και τα ξαναγέμισα με την ίδια πυρίτιδα που έχουν (Sp3) μειώνοντας λίγο τη δόση (από 1,15 στο 1,05 γρ.) κι έβαλα συγκεντρωτήρες Gualandi mini container 27mm , που τους είχα πάρει παλαιότερα, και 14 γρ. σκάγια 10αράκια. Κι εγώ για το καραμπινάκι Winchester 9410 τα έκανα, που δεν παίρνει μάγκνουμ. Ελπίζω να τα δοκιμάσω φέτος στις τσίχλες σε απογευματινό που περνάνε σχετικά κοντά. 355-357 σκάγια είναι (14 χ 25,5), πιστεύω μέχρι τα 20-25 μέτρα θα είναι μια χαρά.
Στέλιο αν κάνεις δοκιμή κ μπορείς θέλω φωτογραφίες.πριν λίγες μέρες πήρα ένα marlin 1895 κ ψάχνομαι... Ερώτηση: αν άφηνες την ίδια ποσότητα πυρίτιδας κ και γέμισμα στα 65χιλ με χαρτόνι;;;
 
Καλημέρα σε όλους, χαλαρά στην δουλειά σήμερα, ευκαιρία να ποσταρω και εγώ τίς" μικρές" μου αγάπες. Mossberg 500 cg 410 και Boito Miura ll 410. Με το επαναληπτικό κυνηγώ τίς τελευταίες δυο σαιζόν, είναι 61εκ. φουλ τσοκ αχρωμιωτη κανη Magnum , και βάρος 2700γρ. Τό Boito ό "σιδεριας"όπως τό αποκαλούν πολλοί εδώ στο φόρουμ, αποκτήθηκε φέτος τόν Ιανουάριο, είναι 66 εκ.αχρωμιωτες κανες φουλ τσοκ και οι δύο Magnum, με βάρος 3250 γρ.(εξού και το σιδεριας) με ωραία ξύλα καρυδιάς, και λίγο καλύτερες τουφεκιές (συγκέντρωση, κατανομή) από το Mossberg. Δοκιμές με ίδια φυσίγγια ιδιογωμοσης. Άντε να περάσουν γρήγορα οι μήνες να τά δοκιμάσω και στο τρυγόνι φέτος.
 

Attachments

  • IMG_20191022_183039.jpg
    IMG_20191022_183039.jpg
    642,2 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20191017_220800_1.jpg
    IMG_20191017_220800_1.jpg
    262,2 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20210613_120413.jpg
    IMG_20210613_120413.jpg
    213,6 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20220120_100827.jpg
    IMG_20220120_100827.jpg
    241,2 KB · Προβολές: 43
  • IMG_20220131_161330.jpg
    IMG_20220131_161330.jpg
    413,4 KB · Προβολές: 41
Ωραιος φιλε Lentinioti.Να τα χαιρεσαι στα κυνηγια σου τα τουφεκια.Αν εχεις κεφι, πες μας τι εχεις κυνηγησει με το Μossberg, τι γομωσεις χρησιμοποιεις και νουμερα σκαγιων και γενικα τι εντυπωση σου εχει αφησει το οπλο.Ψηνομαι και εγω για το συγκεκριμενο οπλο γιατι με το μονοκανο που εχω πολλες φορες λειπει η δυνατοτητα της 2ης (και εν προκειμενω και 3ης) ντουφεκιας αλλα με κραταει το οτι το τσοκ ειναι σταθερο και full.Κατα τα αλλα σε προσιτη τιμη (χωρις υπερχρεωσεις οπως εχω γραψει σε αλλο μηνυμα), τιμια ποιοτητα, βαρος 36ριου και μη τουρκοφερτο (δεν εχω κατι με τα παιδια απεναντι απλα προτιμω USA η Ευρωπη αφου η Ελλαδα δεν παραγει ουτε ελατηριο εξωλκεα) αυτη τη στιγμη 3 επιλογες βλεπω, Baikal και Falco σε μονοκανο, Falco για πλαγιο και superpoze και Mossberg 500 σε επαναληπτικο.Οι τιμες για τα παραπανω παιζουν στις πιο φθηνες εκδοσεις απο 180-200 εως 550-600€ max και το καθενα εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του.Σε αλλες εταιρειες ή για ημιαυτοματο παμε για 1000€ (+)(-).
 
Ωραιος φιλε Lentinioti.Να τα χαιρεσαι στα κυνηγια σου τα τουφεκια.Αν εχεις κεφι, πες μας τι εχεις κυνηγησει με το Μossberg, τι γομωσεις χρησιμοποιεις και νουμερα σκαγιων και γενικα τι εντυπωση σου εχει αφησει το οπλο.Ψηνομαι και εγω για το συγκεκριμενο οπλο γιατι με το μονοκανο που εχω πολλες φορες λειπει η δυνατοτητα της 2ης (και εν προκειμενω και 3ης) ντουφεκιας αλλα με κραταει το οτι το τσοκ ειναι σταθερο και full.Κατα τα αλλα σε προσιτη τιμη (χωρις υπερχρεωσεις οπως εχω γραψει σε αλλο μηνυμα), τιμια ποιοτητα, βαρος 36ριου και μη τουρκοφερτο (δεν εχω κατι με τα παιδια απεναντι απλα προτιμω USA η Ευρωπη αφου η Ελλαδα δεν παραγει ουτε ελατηριο εξωλκεα) αυτη τη στιγμη 3 επιλογες βλεπω, Baikal και Falco σε μονοκανο, Falco για πλαγιο και superpoze και Mossberg 500 σε επαναληπτικο.Οι τιμες για τα παραπανω παιζουν στις πιο φθηνες εκδοσεις απο 180-200 εως 550-600€ max και το καθενα εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του.Σε αλλες εταιρειες ή για ημιαυτοματο παμε για 1000€ (+)(-).
Καλημέρα φίλε pantelakis. Ευχαριστώ για τις ευχές σου, με το Mossberg έχω κυνηγήσει τσιχλοκοτσυφα, υδρόβια (Νεροκοτες,μπεκατσινια, και μερικές φαλαρίδες) και επιβλαβή,(καρακάξες,Καλιακούδες). Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ σκάγια ν.6 για τά υδρόβια και ν.9μισο για τά υπόλοιπα. Γομώσεις τώρα για απλά φυσίγγια 65 mm κάλυκας,Tecna 0,60 /12γρ. με gualandi H40 ν.9.5 ρελιαστο, και 0,65 /14γρ. με μάλλινη τάπα ν.9.5 ρελιαστο. Για Magnum τώρα 76mm κάλυκας SP2 0,70 /19 γρ. gualandi H40 ν.6 ρελιαστο. Βέβαια ή καλύτερη πυρίτιδα για Magnum φυσίγγια είναι η SP3 αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα για να αγοράσω. Για τά επιβλαβή, και τουφεκιές μέχρι 15 μέτρα κοντός κάλυκας 50mm M92S 0,30/9 γραμ.σκαγια με Mini bior, κάνουν θραύση. Στα 10-11γρ.σκαγια, και δόσεις πυρίτιδας 0,50 έως 0,55 του γραμμαρίου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές πυριτιδες σε κάλυκα 65 mm. Το Mossberg, πολύ καλή ποιότητα, εξαιρετικό βάρος, εμένα μου έρχεται πολύ καλά στην επωμιση, το μεσαίο σκόπευτρο στην ρίγα βοηθάει πολύ αν ρίχνεις μονοβολα και δράμια(πήρα αλεπού με πενταβολο Remington 000 στα 35μ. και δεν έκανε "κιχ") Στο θέμα του χειρισμού τώρα, με παιδεψε στην αρχή, αλλά αγόρασα φυσίγγια αδράνειας και έριχνα τριαρες συνέχεια, και τά κατάφερα να ρίχνω γρήγορα. Τό 36αρι όπως έχεις καταλάβει και με το δικό σου θέλει προσεκτική σκόπευση επειδή τά σκάγια είναι λίγα ό κύκλος μικρός, και για αυτόν τον λόγο αγόρασα και το Boito επειδή οι κανες του είναι φουλ τσοκ.Το falco τώρα, θά εννοείς το standard μοντέλο, εμένα με προβλημάτισε το άνοιγμα του (πατάς κάτω τόν υποφυλακτηρα της σκανδάλης ο οποίος έχει πάνω του έναν μακρύ μοχλό προς τα πίσω) και στο θέμα του χειρισμού και σε αξιοπιστία, φοβάμαι μήπως μετά από μερικά χρόνια αποκτήσει κενά ό μηχανισμός του. Δεν το προτίμησα και για το τσοκαρισμα του στην μια κανη που είναι αρκετά ανοιχτή **** άστρα. Υπάρχει ένα καλύτερο falco σέ SP είναι το μοντέλο R19 με κανονικό άνοιγμα βάρος 2700γρ μήκος κάννης 71 και 76 πόντους, και μπορεί να παραγγελθεί με εναλλασσόμενα τσοκ. Έχω μιλήσει με τον εισαγωγέα και περιμένω τιμές. Από ότι έχω δει στην Ευρώπη ή τιμή του είναι στα 800€ περίπου. Κυνηγούσα με Baikal mp27 USSR με ** και**** άστρα για πολλά χρόνια, καί τά δύο τελευταία χρόνια το άφησα στην θήκη του, για χάρη του 36αριου. Πιστεύω πως σέ καλυψα στα περισσότερα, αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαστε
 

Attachments

  • Screenshot_2021-10-15-08-16-50-181_com.google.android.googlequicksearchbox_1.jpg
    Screenshot_2021-10-15-08-16-50-181_com.google.android.googlequicksearchbox_1.jpg
    249,7 KB · Προβολές: 34
  • Screenshot_2021-09-04-10-32-05-477_com.google.android.apps.docs_2.jpg
    Screenshot_2021-09-04-10-32-05-477_com.google.android.apps.docs_2.jpg
    123,6 KB · Προβολές: 27
  • Screenshot_2021-09-04-10-31-42-559_com.google.android.apps.docs_2.jpg
    Screenshot_2021-09-04-10-31-42-559_com.google.android.apps.docs_2.jpg
    132,6 KB · Προβολές: 33
  • Screenshot_2021-11-23-09-20-49-446_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2021-11-23-09-20-49-446_com.google.android.apps.docs.jpg
    88,9 KB · Προβολές: 28
Καλημερα Lentiniotis!Ευχαριστω για την απαντηση!Πιο πληρης πεθαινεις.Που το βρηκες αυτο το μοντελο Falco?Το οπλο ειναι κουκλι!Κανω αναζητηση καιρο τωρα και δε το συναντησα πουθενα.Ωραιαιαιος!Για το θεμα του μοχλου ανοιγματος στα μοντελα που προτεινα θα συμφωνησω με την αποψη σου και υπαρχουν και αλλα μειονεκτηματα αν θες τα συζηταμε να βλεπει και παρεα.Τωρα βεβαια για την τιμη που εγραψες, στην Ελλαδα δε θα ειναι σιγουρα η τιμη Ευρωπης."Εντω στο πατριδα" ξεκιναμε με min +20% και το προς τα πανω οριο ειναι η ορεξη του εισαγωγεα (περιπου 40-50%), κοινως πιστευω ο αντιπροσωπος θα σου πει κατι μεταξυ 950 με 1200€ και αυτο θα ειναι για την εκδοση χωρις τσοκ.Με τσοκακια υπολογιζε κανενα 300ρακι παραπανω.Τωρα αν μαθεις τιμη πες την αν θες και σε εμας να δουμε αν επαληθευεται και ο κανονας και αν μπορουμε να συνεχισουμε να κανουμε ονειρα.Αν σου ηταν ευκολο θα ηθελα να μας πεις και τον αντιπροσωπο.Και ενα τελευταιο στις αρχικες φωτογραφιες που ανεβασες η πλατφορμιτσα με τους " σταθμους" αναγομωσης φυσιγγιων ειναι αγορασμενη ή ιδιοκατασκευη?Αν ειναι ιδιοκατασκευη σε παραδεχομαι!Αν ειναι αγορασμενη απο την αλλη, δωσε κανενα στοιχειο απο που και πως.Πιστευω οτι η ιδιογομωση πλεον συμφερει μονο στο .410 για καποιον που θελει να ασχοληθει.
 
Καλημερα Lentiniotis!Ευχαριστω για την απαντηση!Πιο πληρης πεθαινεις.Που το βρηκες αυτο το μοντελο Falco?Το οπλο ειναι κουκλι!Κανω αναζητηση καιρο τωρα και δε το συναντησα πουθενα.Ωραιαιαιος!Για το θεμα του μοχλου ανοιγματος στα μοντελα που προτεινα θα συμφωνησω με την αποψη σου και υπαρχουν και αλλα μειονεκτηματα αν θες τα συζηταμε να βλεπει και παρεα.Τωρα βεβαια για την τιμη που εγραψες, στην Ελλαδα δε θα ειναι σιγουρα η τιμη Ευρωπης."Εντω στο πατριδα" ξεκιναμε με min +20% και το προς τα πανω οριο ειναι η ορεξη του εισαγωγεα (περιπου 40-50%), κοινως πιστευω ο αντιπροσωπος θα σου πει κατι μεταξυ 950 με 1200€ και αυτο θα ειναι για την εκδοση χωρις τσοκ.Με τσοκακια υπολογιζε κανενα 300ρακι παραπανω.Τωρα αν μαθεις τιμη πες την αν θες και σε εμας να δουμε αν επαληθευεται και ο κανονας και αν μπορουμε να συνεχισουμε να κανουμε ονειρα.Αν σου ηταν ευκολο θα ηθελα να μας πεις και τον αντιπροσωπο.Και ενα τελευταιο στις αρχικες φωτογραφιες που ανεβασες η πλατφορμιτσα με τους " σταθμους" αναγομωσης φυσιγγιων ειναι αγορασμενη ή ιδιοκατασκευη?Αν ειναι ιδιοκατασκευη σε παραδεχομαι!Αν ειναι αγορασμενη απο την αλλη, δωσε κανενα στοιχειο απο που και πως.Πιστευω οτι η ιδιογομωση πλεον συμφερει μονο στο .410 για καποιον που θελει να ασχοληθει.
Καλησπέρα και πάλι, έστειλα τόν αντιπρόσωπο της falco arms στην Ελλάδα. Αν πλατφορμιτσα εννοείς την αλουμινένια βάση, αυτό είναι ένας υπεραυτοματος, αποκαψουλωτης - καψουλωτης χαχαχα πλάκα κάνω για το υπεραυτοματος, είναι ιδιοκατασκευη από υδραυλικό τάκο από μπουλντόζα Caterpillar, την ιδέα την πήρα από το survival kit, τό ίδιο καί ή ποντα που βγάζει τά καψυλια είναι από βαλβίδα εισαγωγής κινητήρα CAT. Θά ήθελα να γράψεις τί μειωνεκτηματα νομίζεις ότι έχει ακόμα το Falco. Πάντως από το εργοστάσιο βγαίνει με κανες 71 και 76 εκ. τώρα πώς αυτά που ήρθαν Ελλάδα είναι 66εκ μάλλον είναι ειδική παραγγελία του αντιπροσώπου.
 

Attachments

  • Screenshot_2022-05-10-12-44-59-661_cn.wps.moffice_eng.jpg
    Screenshot_2022-05-10-12-44-59-661_cn.wps.moffice_eng.jpg
    115,2 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_2022-05-10-12-37-28-728_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-05-10-12-37-28-728_com.miui.gallery.jpg
    117,8 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_2022-04-27-08-27-40-070_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-04-27-08-27-40-070_com.android.chrome.jpg
    119,1 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20210112_192748.jpg
    IMG_20210112_192748.jpg
    166,3 KB · Προβολές: 19
  • Screenshot_2020-12-21-13-14-48-664_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-12-21-13-14-48-664_com.android.chrome.jpg
    104,4 KB · Προβολές: 22
Καλησπέρα και πάλι, έστειλα τόν αντιπρόσωπο της falco arms στην Ελλάδα. Αν πλατφορμιτσα εννοείς την αλουμινένια βάση, αυτό είναι ένας υπεραυτοματος, αποκαψουλωτης - καψουλωτης χαχαχα πλάκα κάνω για το υπεραυτοματος, είναι ιδιοκατασκευη από υδραυλικό τάκο από μπουλντόζα Caterpillar, την ιδέα την πήρα από το survival kit, τό ίδιο καί ή ποντα που βγάζει τά καψυλια είναι από βαλβίδα εισαγωγής κινητήρα CAT. Θά ήθελα να γράψεις τί μειωνεκτηματα νομίζεις ότι έχει ακόμα το Falco. Πάντως από το εργοστάσιο βγαίνει με κανες 71 και 76 εκ. τώρα πώς αυτά που ήρθαν Ελλάδα είναι 66εκ μάλλον είναι ειδική παραγγελία του αντιπροσώπου.
 

Attachments

  • catalogo.pdf
    1,6 MB · Προβολές: 17
Back
Top