Cal.20

Καλορίζικο Κωστή.
Φυσίγγια τα Remington έχω ρίξει εξαιρετικά αλλά πανάκριβα
Τα Ναβάρο πολύ μέτρια
τα fiocci πολύ καλά
Τα lampro μέτρια
περιμένω τα f2 bp για να τα δοκιμάσω
Και τα nobel desperante δεν με ενθουσίασαν
Σε τσιχλοκοτσυφα δυστυχώς μόνο καθώςδεν έχω σκύλο ,αλλά δεν έχει και θηράματα
Πανάκριβα μόνο για ειδικές περιπτώσεις.
Αν βρεις και τα rio δοκίμασε τα .
 
Καλησπέρα ξέρετε από πόσα μέχρι πόσα χιλιοστά είναι ο αυλός στα 20
Καλησπέρα
Ξέρει κάποιος από πόσα χιλιοστά μέχρι πόσα κυμαίνεται ο αυλός στο εικοσαρι και ποιο νούμερο θεωρείται ιδανικότερο;;
Στο berri lux γράφει 15.9 και στις 2 κάννες
 
Καλησπέρα
Ξέρει κάποιος από πόσα χιλιοστά μέχρι πόσα κυμαίνεται ο αυλός στο εικοσαρι και ποιο νούμερο θεωρείται ιδανικότερο;;
15.6-16.2χιλ
Ο ιδανικότερος είναι σχετικός, όλοι σκοτώνουν σίγουρα ...
Έχω την άποψη ότι επειδή τα φυσίγγια του 20αριου ανεβάζουν πολλές πιέσεις και οι συνηθισμένες γομωσεις είναι 25-28γρ για καλύτερες κατανομές χρειάζεται λίγο πιο φαρδύς αυλός. Δηλαδή από 15.8 και πάνω. Υποτίθεται ότι η ενδεικνυόμενη γόμωση για το 20αρι είναι τα 22γρ και ο "ορισμός" του αυλού του στις 0.615 ιντσες= 15.62χιλ
Εμένα το δικό μου έχει σφραγίδα 16.00χιλ ικανοποιημένος είμαι με τα περισσότερα φυσίγγια της αγοράς.
 
Φίλε μου άμα δεν το μετρήσεις δεν μπορείς να ξέρεις αφού και ίδια μοντέλα έχουν αποκλείσεις
Πώς μετριέται; προφανώς όχι στα τσοκ ... Εκεί που μπαίνουν τα φυσίγγια σωστά; Περίεργο που δε γράφει... Συνήθως γράφουν
 
Πώς μετριέται; προφανώς όχι στα τσοκ ... Εκεί που μπαίνουν τα φυσίγγια σωστά; Περίεργο που δε γράφει... Συνήθως γράφουν
σε οπλουργό που διαθέτει κυλινδρόμετρο (αυλόμετρο), ο αυλός είναι το κυλινδρικό τμήμα της κάννης μετά τον κώνο συναρμογής και πριν το τσοκ.
κατά σειρά: θαλάμη-κώνος-αυλός-τσοκ
 
Έχει σταθερά τσοκ 5 κ 3
θεωρητικά αν το 5* είναι πραγματικό 5αρι και όχι ελάχιστα πιο στενό τότε η διάμετρός του ταυτίζεται με τη διάμετρο του αυλού.
για μέτρα με ένα παχύμετρο το 5*, θα είσαι πολύ κοντά στη διάμετρο του αυλού
 
Η Browning εφάρμοσε το back-boring (διευρυμένο αυλό) στα δυο διαμετρήματα 12 και 20. Στο 20άρι ο αυλός 16 mm (.630") θεωρείται διευρυμένος δεδομένου ότι ο κανονικός αυλός (βάσει του ορισμού των διαμετρημάτων) είναι .615" (15,6 mm).
Το δίκαννο BSS, που αναφέρθηκε παραπάνω, μάλλον είχε κατασκευαστεί προτού η Browning υιοθετήσει το back-boring, οπότε θεωρώ πολύ απίθανο να έχει αυλό 16 ... Αφού τότε η Browning εφάρμοζε στα 12αρια αυλό 18,4 , πιστεύω ότι και στα 20άρια θα είχε τον "κανονικό" δηλ. γύρω στο 15,6 ...
 
Η Browning εφάρμοσε το back-boring (διευρυμένο αυλό) στα δυο διαμετρήματα 12 και 20. Στο 20άρι ο αυλός 16 mm (.630") θεωρείται διευρυμένος δεδομένου ότι ο κανονικός αυλός (βάσει του ορισμού των διαμετρημάτων) είναι .615" (15,6 mm).
Το δίκαννο BSS, που αναφέρθηκε παραπάνω, μάλλον είχε κατασκευαστεί προτού η Browning υιοθετήσει το back-boring, οπότε θεωρώ πολύ απίθανο να έχει αυλό 16 ... Αφού τότε η Browning εφάρμοζε στα 12αρια αυλό 18,4 , πιστεύω ότι και στα 20άρια θα είχε τον "κανονικό" δηλ. γύρω στο 15,6 ...
Όταν το πάω σε οπλουργο θα γράψω πόσο είναι ο αυλός του bss, μόνος δεν μπορώ να το μετρησω
 
Back
Top