Cal.20

Μπορεί ο καθένας να καταθέτει την άποψή του για φυσίγγια ιδιωτών, αλλά για το φυσίγγι του Ρουμελιώτη δεν έχω καλά λόγια. Φέτος πήγα να σκοτωθώ από ένα φυσίγγι δικό του. Κι έχω κρατήσει και το κουτί γιατί σχεδόν όλα τα φυσίγγια του είναι χάλια. Έφτασα στο συνήγορο του καταναλωτή αλλά και στην ΠΕΒΕΚΕ και δίκιο δε βρήκα, καθώς η ευθύνη για την επιλογή φυσιγγιου χωρίς στοιχεία επώνυμα, είναι δική μου όπως είπαν όλοι... Ο ίδιος ο Ρουμελιώτης, όσο κράτησε το τρίμηνο που θα μπορούσα να του κάνω μύνηση ήταν φιλικός και υποσχόταν λαγούς με πετραχίλια για να μην το φανερώσω. Όταν εξέπνευσε το τρίμηνο, έκανε πως δεν ήξερε τίποτε....
Λυπάμαι για το συμβάν και εύχομαι να είσαι καλά, λυπάμαι και για τη στάση του εμπόρου όπως και τις ΠΕΒΕΚΕ όταν τους τα ακουμπάμε είναι καλά. Δυστυχώς δεν υπάρχει τράπεζα δοκιμών στη χώρα μας ούτε υποχρεωτικός έλεγχος και δεν βγαίνει άκρη σε τέτοιες υποθέσεις, δεν έχω χρησιμοποιήσει τα φυσίγγια των δύο εταιρειών που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα αλλά σαν τα ποιό οικονομικά που προσφέρονται στην αγορά.
 
.............Έφτασα στο συνήγορο του καταναλωτή αλλά και στην ΠΕΒΕΚΕ και δίκιο δε βρήκα, καθώς η ευθύνη για την επιλογή φυσιγγιου χωρίς στοιχεία επώνυμα, είναι δική μου όπως είπαν όλοι...
άσχημη εμπειρία και περιπέτεια που ευτυχώς δεν είχε άσχημες συνέπειες
το έχουμε συζητήσει εδώ μέσα αρκετές φορές για τα φυσίγγια με <<φωτεινή επιγραφή και σκοτεινή αποθήκη>> αλλά λάθη γίνονται και θα γίνονται
:(
 
Παναγιώτη φαίνεται σε άριστη κατάσταση και με τέσσερα τσοκακια είναι σε καλή τιμή πιστεύω. Αν θυμάμαι καλά σύστημα αερίων με περιστροφικο κλειστρο, αν έχεις κάποιο γνωστό στην Αθήνα να το δει από κοντά και σε ενδιαφέρει ορμα.
 
Παναγιώτη φαίνεται σε άριστη κατάσταση και με τέσσερα τσοκακια είναι σε καλή τιμή πιστεύω. Αν θυμάμαι καλά σύστημα αερίων με περιστροφικο κλειστρο, αν έχεις κάποιο γνωστό στην Αθήνα να το δει από κοντά και σε ενδιαφέρει ορμα.
Στο τρυπακι ακόμα δεν έχω μπει τα χαζεύω γενικώς δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω κυνηγια με cal 20. Δε το εχω σκεφτει ακομα...απλά επειδή δεν είχα ξαναδεί franchi το βαλα εδώ γιατί τα Περισοτερα benelli κυκλοφορούν
Πάντως ένας φίλος που έχει την 612 αν εξαιρέσεις τα ελατήρια της αποθήκης που έχει αλλάξει 2 3 είναι με σταθερό τσοκ 3* και απλή θαλαμη το όπλο είναι δηλητήριο
Πιστεύω ίδιες φιλοσοφίας κάνη θα έχει οι παλιές franchi ήταν πολύ καλές οι καινούργιες μαματα...
 
Στο τρυπακι ακόμα δεν έχω μπει τα χαζεύω γενικώς δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω κυνηγια με cal 20. Δε το εχω σκεφτει ακομα...απλά επειδή δεν είχα ξαναδεί franchi το βαλα εδώ γιατί τα Περισοτερα benelli κυκλοφορούν
Πάντως ένας φίλος που έχει την 612 αν εξαιρέσεις τα ελατήρια της αποθήκης που έχει αλλάξει 2 3 είναι με σταθερό τσοκ 3* και απλή θαλαμη το όπλο είναι δηλητήριο
Πιστεύω ίδιες φιλοσοφίας κάνη θα έχει οι παλιές franchi ήταν πολύ καλές οι καινούργιες μαματα...
Γενικά πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες έφτιαχναν ποιό ποιοτικά όπλα πριν καμία δεκαετία και βάλε, μην φοβάσαι το εικοσαρι το συγκεκριμένο έχει τα φόντα του περδικοτουφεκου και όπλο για περπατητα (Όχι ότι υστερεί στο καρτερι)
Καλά έκανες και το ανέβασες φαίνεται ευκαιρία.
 
Παναγιώτη από τα πιο αξιόπιστα όπλα τις εταιρείας η σειρά 612( 620) μαζί με τη black magic και φυσικά την 48 AL.
Το όπλο από τις φωτο φενεται σε άριστη κατάσταση και η τιμή είναι πολλή καλή. Εχει και αυτό το σκαλι στη αρχή της σκοπευτικης γραμμής που μου αρέσει.
Την είδα και εγώ σήμερα και μου γυρίζει στο μυαλό........ας όψεται όμως που αύριο θα πάω να δω μια beccacia 20αρα ......Από αύριο βλέπουμε....pray to God.
 
Έχω την AL 48 cal 20 ένα πολύ ωραίο τουφεκάκι ελαφρύ και πάρα πολύ <ωραίο> στην επώμιση. Για τα ανταλακτικά κτλ. δεν γνωρίζω, ούτε και την έχω κυνηγίσει! Φερμένει από Αμερική.
Πω πω φίλε, franchi ελατηριου σε 20αρι......μπιμπελο θα είναι .......αν τη δίνεις.....σφύρα.. ...fff.
 
Μας το κάνεις λίγο λιανά αυτό;
Ναι. Το κουτί δεν είχε πάνω κανένα στοιχείο του κατασκευαστή. Απαγορεύεται να πωλείται τέτοιο προιόν, ωστόσο πωλείται. Ο μόνος τρόπος να κυνηγήσω τον έμπορο ήταν να κάνω καταγγελία για το ότι πουλάει τέτοιο προιόν. Ως προς τη ζημιά μου, μου είπαν πως νομικά δε μπορώ να βρω άκρη, καθώς δεν υπάρχει κατάλληλη νομοθεσία να πληρώνουν όσοι από δικό τους φυσίγγι προκαλέσουν βλάβη είτε σε όπλο είτε σε άνθρωπο. Την ευθύνη εν ολίγοις, αν κάτι συμβεί, την έχει όποιος διάλεξε το φυσίγγι. Αυτή ήταν η απάντηση από τον Ναυπλιώτη στην ΠΕΒΕΚΕ. Έχω το mail του.
 
Δεν το καταλαβα αυτο,τι χωρις στοιχεία επωνυμα?τα φυσιγγια δεν ήταν no name..
Τα φυσίγγια ήταν από το χέρι του Ρουμελιώτη και με το χέρι του μου τα έδωσε, μέσα στο συσκευαστήριό του. Υπάρχουν και τα μηνύματα που μου γραφει ''στα έφτιαξα έλα πάρτα''. Ωστόσο, το κουτί δε λέει τπτ επάνω. Αυτό απαγορεύεται. Όπως και να έχει, όταν έκαναν τη ζημιά, τα φυσίγγια έγιναν no name αυτόματα......
 
Ναι. Το κουτί δεν είχε πάνω κανένα στοιχείο του κατασκευαστή. Απαγορεύεται να πωλείται τέτοιο προιόν, ωστόσο πωλείται. Ο μόνος τρόπος να κυνηγήσω τον έμπορο ήταν να κάνω καταγγελία για το ότι πουλάει τέτοιο προιόν. Ως προς τη ζημιά μου, μου είπαν πως νομικά δε μπορώ να βρω άκρη, καθώς δεν υπάρχει κατάλληλη νομοθεσία να πληρώνουν όσοι από δικό τους φυσίγγι προκαλέσουν βλάβη είτε σε όπλο είτε σε άνθρωπο. Την ευθύνη εν ολίγοις, αν κάτι συμβεί, την έχει όποιος διάλεξε το φυσίγγι. Αυτή ήταν η απάντηση από τον Ναυπλιώτη στην ΠΕΒΕΚΕ. Έχω το mail του.
Τι να σου πω φίλε μου, χωρίς να θέλω να κρίνω τις κινήσεις που έκανες και δεδομένης της ψυχικής οδύνης που υπέστης, μου φαίνεται λίγο "ανορθόδοξος" ο τρόπος που κινήθηκες. Είναι σαν να παραπονέθηκες στον πρόεδρο του ΣΕΒ για την αντιμετώπιση που μπορεί να έτυχες από κάποιον βιομήχανο. Το θέμα είναι ότι είσαι καλά, κράτα αυτό.
 
To συμβάν έγινε με φυσίγγι εικοσάρι το οποίο λόγω κακής γόμωσης (1,4-30) ξεράγη και προς τα πίσω (σπαζοντας το πίσω μέρος του πάφυλα δίπλα στο καψύλι) και βγάζοντας φωτιά από το σημείο του κλείστρου,η οποία πέρασε δίπλα από το δεξί μου μάτι (μου έκαψε τα μαλλιά), άλλο μέρος της φωτιάς πέρασε κάτω από το κλείστρο (από τη ''γλώσσα'' που σπρώχνει το φυσίγγι προς τη θαλάμη) και μου έκαψε λίγο το αριστερό μου χέρι. Ο κάλυκας έμεινε κολλημένος στη θαλάμη και το κλείστρο ακινητοποιήθηκε πάνω στον κάλυκα. Αυτή είναι η περιγραφή τοπυ συμβάντος. Αμέσως ειδοποίησα το Ρουμελλιώτη ο οποίος μου έγραψε (κι αργοτερα μου είπε τριάντα φορές κατ ιδίαν), να μην ανησυχώ, οτι αναλαμβάνει την ευθύνη και θα λυθούν όλα. Στείλαμε το όπλο στον Καλκαντζάκο (kalco) ο οποίος το καθάρισε και βεβαίωσε πως το όπλο δεν έπαθε τίποτε. Μόλις γύρισε το όπλο, και για περίπου δύο μήνες ακόμη, ο Ρουμελιώτης, μου ζητούσε συνεχώς παράταση για προσωπικούς λόγους και υποσχόταν πως θα με αποζημιώσει. Εγώ απευθύνθηκα σε δικηγόρο, στην ΠΕΒΕΚΕ και στον συνήγορο του καταναλωτή μέσα σ'εκείνπ το διάστημα, αλλά μήνυση δεν έκανα.Ο ρ δεν απάντησε στο συνήγορο και στις δύο επιστολές που στείλαμε. Μόλις πέρασαν τρεις μήνες, και εξέπνευσε η προθεσμία που είχα για να κάνω μήνυση, ξαφνικά αναίρεσε τα πάντα και είπε πως δεν έχει καμία ευθύνη. Ενώ την ευθύνη του, την είχε αποδεχθει και προφορικά μπροστά σε μάρτυρες, και γραπτώς σε μηνύματα. Αυτή είναι η όλη ιστορία κι ελπίζω να μην έχει ακόμη κάποιος απορίες. Η ουσία όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, είναι πως τελικά δεν έπαθα τίποτε. Κρατάω αυτό και απλά δεν ξαναπαίρνω από εκεί ούτε προσπέκτους... Ενώ ήμουν πελάτης κι ο πατέρας μου πριν από εμένα, κι έχουμε αγοράσει συνολικά 7 όπλα από εκεί.
 
μπράβο σου .shake hands.
ήσουν λίαν κατατοπιστικός και για το συμβάν και για τον έμπορο :mad: γιατί επαγγελματίας δεν λέγεται με τίποτα .no.
αν ήταν επαγγελματίας με ευγένεια και κατανόηση θα είχε βρεί κάποια λύση
αυτός χάνει,όχι μόνο από σένα αλλά κι από πολλούς που θα το διαβάσουν ;)
 
Πω πω φίλε, franchi ελατηριου σε 20αρι......μπιμπελο θα είναι .......αν τη δίνεις.....σφύρα.. ...fff.
Φίλε Γιάννη πολύ ευχαρίστως αν το αποφασίσει ο κάτοχος!! Εγώ δεν είμαι της άποψης να κρατάω κάτι και να μην το χρησιμοποιώ και ειδικά αν κάποιος άλλος θα το χαίρεται και θα τον ευχαριστεί που θα το έχει!
 
To συμβάν έγινε με φυσίγγι εικοσάρι το οποίο λόγω κακής γόμωσης (1,4-30) ξεράγη και προς τα πίσω (σπαζοντας το πίσω μέρος του πάφυλα δίπλα στο καψύλι) και βγάζοντας φωτιά από το σημείο του κλείστρου,η οποία πέρασε δίπλα από το δεξί μου μάτι (μου έκαψε τα μαλλιά), άλλο μέρος της φωτιάς πέρασε κάτω από το κλείστρο (από τη ''γλώσσα'' που σπρώχνει το φυσίγγι προς τη θαλάμη) και μου έκαψε λίγο το αριστερό μου χέρι. Ο κάλυκας έμεινε κολλημένος στη θαλάμη και το κλείστρο ακινητοποιήθηκε πάνω στον κάλυκα. Αυτή είναι η περιγραφή τοπυ συμβάντος. Αμέσως ειδοποίησα το Ρουμελλιώτη ο οποίος μου έγραψε (κι αργοτερα μου είπε τριάντα φορές κατ ιδίαν), να μην ανησυχώ, οτι αναλαμβάνει την ευθύνη και θα λυθούν όλα. Στείλαμε το όπλο στον Καλκαντζάκο (kalco) ο οποίος το καθάρισε και βεβαίωσε πως το όπλο δεν έπαθε τίποτε. Μόλις γύρισε το όπλο, και για περίπου δύο μήνες ακόμη, ο Ρουμελιώτης, μου ζητούσε συνεχώς παράταση για προσωπικούς λόγους και υποσχόταν πως θα με αποζημιώσει. Εγώ απευθύνθηκα σε δικηγόρο, στην ΠΕΒΕΚΕ και στον συνήγορο του καταναλωτή μέσα σ'εκείνπ το διάστημα, αλλά μήνυση δεν έκανα.Ο ρ δεν απάντησε στο συνήγορο και στις δύο επιστολές που στείλαμε. Μόλις πέρασαν τρεις μήνες, και εξέπνευσε η προθεσμία που είχα για να κάνω μήνυση, ξαφνικά αναίρεσε τα πάντα και είπε πως δεν έχει καμία ευθύνη. Ενώ την ευθύνη του, την είχε αποδεχθει και προφορικά μπροστά σε μάρτυρες, και γραπτώς σε μηνύματα. Αυτή είναι η όλη ιστορία κι ελπίζω να μην έχει ακόμη κάποιος απορίες. Η ουσία όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, είναι πως τελικά δεν έπαθα τίποτε. Κρατάω αυτό και απλά δεν ξαναπαίρνω από εκεί ούτε προσπέκτους... Ενώ ήμουν πελάτης κι ο πατέρας μου πριν από εμένα, κι έχουμε αγοράσει συνολικά 7 όπλα από εκεί.
Ο δικηγόρος που σε συμβουλευε δεν εβλεπε οτι ο χρονος περνουσε και πως θα έπρεπε να κανεις μήνυση;
 
Back
Top