Cal.20

Για δίκαννα ακουω κ μου αρέσει(παρότι δεν λέμε για πλαγια..).
Επειδή λοιπόν τα μικρά τα διαμετρήματα είναι απόλαυση,το ίδιο "απολαυστικό "πρέπει να είναι κ το όπλο..κ νομίζω ότι εκεί τα αυτογεμη χάνουν λίγο..Με ένα ποζε η πλάγιο δένει καλύτερα το όλο σύνολο..
Και μια απορία(εντός εισαγωγικών)αν δεχτούμε ότι το ζύγισμα του καλού πλαγιοκαννου δεν το φτάνει κανένα όπλο,πως θα ζυγίζει ένα τέτοιο όπλο σε cal 20??????.pray to God..pray to God..pray to God..pray to God..pop..pop..pop..pop.
Σωστός φίλε Τάσο, και τα αυτογεμη δεν πάνε πίσω όμως το χω ξαναγράψει δεν μου κανε καρδιά να πιάσω άλλο όπλο και να πάω στην τσίχλα, ας όψεται η παλιοκατασταση αλλιώς θα χαμε να λέμε πολλά.
 
Έχοντας αρκετά δωδεκαρία με βλέπω να κυνηγάω μόνο με το 20 cal. Θεωριτικα αν και ποιο αδύναμο οι επιτυχίες πολλές περισσότερες. Όποιος δεν έχει κυνηγήσει με αυτό το διαμέτρημα το κοιτάει με δυσπιστία. Αυτό που σκοτώνει είναι η ευστοχία κ το cal 20 λόγο της λεπτότητας του το καταφέρνει υπερβαίνοντας οποιαδήποτε άλλη βλιτικη μικροαδιναμια του σε σχέση με το cal 12 παντα
 
Και μια απορία(εντός εισαγωγικών)αν δεχτούμε ότι το ζύγισμα του καλού πλαγιοκαννου δεν το φτάνει κανένα όπλο,πως θα ζυγίζει ένα τέτοιο όπλο σε cal 20??????
Τάσο τα μικρά διαμετρήματα είναι λίγο πιο δύσκολα στο τέλειο ζύγισμα από ότι τα 12 άρια! Είναι πιο ελαφρά και φαίνονται πιο <τέλεια> αλλά στην ουσία δεν είναι! Λόγο μεγαλύτερων πιέσεων έχουν και πιο χοντρές κάννες, με συνέπεια να είναι μπροστόβαρα λόγο της λεπτότερης μπάσκουλας και κοντακιού. Για να είναι τέλεια στο ζύγισμα θα πρέπει να έχουν και το βάρος τους ή κοντές και λεπτές κάννες. Αρκετά 20άρια που έχω πιάσει από κορυφέους κατασκευαστές που πραγματικά είχαν ονειρεμένο πιάσιμο, είχαν και το βάρος τους!! Πάντως αν πιάσεις 20άρι ποιοτικό, δεν το ξεχνάς ποτέ!! Και η ευχαρίστηση που σου δίνει στα χέρια δεν θέλεις να ξανά κρατήσεις άλλο όπλο μετά!! Θυμάμαι το Καλοκαίρι στην Ιταλία που έπιασα ένα πλαγιόκαννο Luciano Bossis 20 άρι, μπαίνω εβδομαδιαίως στο σάιτ του καταστήματος και το χαζεύω και θυμάμαι την ονειρεμένη αίσθηση που μου άφησε!
 
Ευτυχώς μπήκες. Ζαλίστηκα με τα 686 687 525 .pray to God..buy buy.
Nick για εσένα το
Nick Κάτι τέτοιο ψάχνεις?:)

3UT0S5g.jpg


uY9mu1v.jpg


Znf1t7e.jpg
Nick για εσένα:
nxulTGE.jpg



UJxkSlU.jpg


zQoHCR4.jpg


71 εκατοστά κάννες με εσωτερικά τσόκ,το εχω πάρει 2 φορές σε κάτι αποτυχημένα κοντινά κυνήγια τσίχλας και έχω ρίξει 1 κουτί.
Απο εκεί και πέρα έιναι πανέμορφο,με ωραία ξύλα,Κατασκευασμένο για Αμερικη και με μέταλλα κανών ''Excelsior''.
Δεν κάθεται και πολυ κάλα πάνω μου είναι η αλήθεια....
Ειναί ωραίο για την συλλογή όμως.
 
Nick για εσένα το

Nick για εσένα:
nxulTGE.jpg



UJxkSlU.jpg


zQoHCR4.jpg


71 εκατοστά κάννες με εσωτερικά τσόκ,το εχω πάρει 2 φορές σε κάτι αποτυχημένα κοντινά κυνήγια τσίχλας και έχω ρίξει 1 κουτί.
Απο εκεί και πέρα έιναι πανέμορφο,με ωραία ξύλα,Κατασκευασμένο για Αμερικη και με μέταλλα κανών ''Excelsior''.
Δεν κάθεται και πολυ κάλα πάνω μου είναι η αλήθεια....
Ειναί ωραίο για την συλλογή όμως.
Δώσε ευκαιρίες στο εργαλείο κ θα σε ανταμείψει! Έχω a400 με ίδιο αυλό με το δικό σου. Το καλύτερο τσοκ είναι το ic δεν φεύγει πουλί. Γενικός μην σφίγγεις πολύ το τσοκ σε αυτά τα οπλα
Δεν μπορώ να πιστέψω οτι εχεις αυτό το όπλο κ δεν κυνηγάς.smashfrak.. Στην θέση σου θα το φιλαγα κ θα το χαιδευα πριν κάθε έξοδο
Συμφωνώ συν να δοκιμάσει και κάποια διαφορετικά φυσίγγια και το κοντακι αν χρειαστεί.
 
Το κοντάκι σίγουρα θέλει δουλίτσα...
Μακάρι οι κυνηγετικές μου εξορμήσεις να ήταν ποιο πολλές και θα το έπαιρνα σίγουρα.
Αλλά βλέπεις έχουν μπλέξει όλοι με ''παντόφλα''..sarcastic.
.sarcastic. , οπότε μπορείς Στέλιο κανε καμία έξοδο να το χαίρεσαι φίλε.
 
Nick για εσένα το

Nick για εσένα:
nxulTGE.jpg



UJxkSlU.jpg


zQoHCR4.jpg


71 εκατοστά κάννες με εσωτερικά τσόκ,το εχω πάρει 2 φορές σε κάτι αποτυχημένα κοντινά κυνήγια τσίχλας και έχω ρίξει 1 κουτί.
Απο εκεί και πέρα έιναι πανέμορφο,με ωραία ξύλα,Κατασκευασμένο για Αμερικη και με μέταλλα κανών ''Excelsior''.
Δεν κάθεται και πολυ κάλα πάνω μου είναι η αλήθεια....
Ειναί ωραίο για την συλλογή όμως.
Πανεμορφο Στελιο. Χαιρεσε να το εχεις αυτο το οπλο. Ευχομαι να το κυνηγας ποιο τακτικα. Αν και απ οτι καταλαβαινω εχεις αρκετα ομορφα οπλα στη φαρετρα σου , αναλογικα δωστου και τον χρονο του. Το αξιζει.
Αχ βαχ.buy buy.
 
Nick για εσένα το

Nick για εσένα:
nxulTGE.jpg



UJxkSlU.jpg


zQoHCR4.jpg


71 εκατοστά κάννες με εσωτερικά τσόκ,το εχω πάρει 2 φορές σε κάτι αποτυχημένα κοντινά κυνήγια τσίχλας και έχω ρίξει 1 κουτί.
Απο εκεί και πέρα έιναι πανέμορφο,με ωραία ξύλα,Κατασκευασμένο για Αμερικη και με μέταλλα κανών ''Excelsior''.
Δεν κάθεται και πολυ κάλα πάνω μου είναι η αλήθεια....
Ειναί ωραίο για την συλλογή όμως.
Το ρελιαστο φυσιγγι με το νούμερο 8, 3αλφα είναι κι αυτό γιατί θα με φάει η περιέργεια .xm..
 
Back
Top