Cal.20

View attachment 15623View attachment 15623Να και το τελευταίο μου απόκτημα,πλαγιόκαννο 20ράκι ,κυνήγησα πέρσι απο τις γιορτες και μετά,και φέτος τα λίγα ορτύκια μεχρι τώρα, απλά έρωτας !
Καλοντουφεκο Γιάννη, έρωτας το πλάγιο.....
 
Σήμερα στο σκοπευτήριο βρήκα ένα παλιό φίλο, μερακλή περδικοκυνηγό, και λάτρη του cal.20 ... Ήθελε να δοκιμάσει το καινούργιο του απόκτημα, μια Franchi Affinity cal. 20 και ρίξαμε 2 πούλες παρέα σε δυο γήπεδα. Ωραίο καραμπινάκι πανάλαφρο και καλοζυγισμένο, και δούλεψε απροβλημάτιστα ... Μετά τον ρώτησα τι φυσίγγια έριχνε και μου είπε ότι του τα γεμίζει ένα κυνηγομάγαζο εδώ. Του πήρα ένα για σφάξιμο ...
IMG_20200907_215514.jpg

IMG_20200907_220008.jpg

IMG_20200907_220310.jpg

IMG_20200907_221134.jpg
Το καψούλι είναι το Cx1000, η πυρίτιδα μάλλον Gm3, ο συγκεντρωτήρας Gualandi SuperG 18, τα σκάγια πολύ καλά, ομοιόμορφα και καλογυαλισμένα, Νο.9 με 17,6 σκάγια/γρ.
Τώρα, αυτό το σετάπ μου δημιουργεί κάποιο σκεπτικισμό ... Βέβαια αυτός ήταν πολύ ευχαριστημένος, τα φυσίγγια δούλεψαν στο όπλο χωρίς πρόβλημα, και είχε ωραία σπασίματα ... Αλλά, δεν ξέρω πόσα bar βγάζει ... Νομίζω ότι η Gm3 δεν είναι η κατάλληλη πυρίτιδα για 28 γρ. σκάγια στο 20αρι. Το 1,18 x 28 στο 20αρι αντιστοιχεί περίπου στο 1,60 x 38 στο 12άρι !!! Δεν νομίζω να γέμιζε κανείς με Gm3 σε 12αρι αυτό το σετάπ !!!
Προσωπικά αν γέμιζα 20αρια, δεν θα έβαζα Gm3 για πάνω από 24 γρ. Στα 28 γρ. πιστεύω ιδανικές είναι η Tecna και η M92s, και οριακά η MBx36.
Υ.Γ. O ίδιος έχει κι ένα Browning 525 cal.20, κι έριχνε παλιότερα στο σκοπευτήριο τα Victory Felt wad Cal.20 ... Από τα οποία είχα σφάξει και τα παρουσιάσει κάποτε εδώ κάπου ... (Cx2000 - A1: 1,25 x 25 gr.)
 
Σήμερα στο σκοπευτήριο βρήκα ένα παλιό φίλο, μερακλή περδικοκυνηγό, και λάτρη του cal.20 ... Ήθελε να δοκιμάσει το καινούργιο του απόκτημα, μια Franchi Affinity cal. 20 και ρίξαμε 2 πούλες παρέα σε δυο γήπεδα. Ωραίο καραμπινάκι πανάλαφρο και καλοζυγισμένο, και δούλεψε απροβλημάτιστα ... Μετά τον ρώτησα τι φυσίγγια έριχνε και μου είπε ότι του τα γεμίζει ένα κυνηγομάγαζο εδώ. Του πήρα ένα για σφάξιμο ...
View attachment 15761

View attachment 15762

View attachment 15763

View attachment 15764
Το καψούλι είναι το Cx1000, η πυρίτιδα μάλλον Gm3, ο συγκεντρωτήρας Gualandi SuperG 18, τα σκάγια πολύ καλά, ομοιόμορφα και καλογυαλισμένα, Νο.9 με 17,6 σκάγια/γρ.
Τώρα, αυτό το σετάπ μου δημιουργεί κάποιο σκεπτικισμό ... Βέβαια αυτός ήταν πολύ ευχαριστημένος, τα φυσίγγια δούλεψαν στο όπλο χωρίς πρόβλημα, και είχε ωραία σπασίματα ... Αλλά, δεν ξέρω πόσα bar βγάζει ... Νομίζω ότι η Gm3 δεν είναι η κατάλληλη πυρίτιδα για 28 γρ. σκάγια στο 20αρι. Το 1,18 x 28 στο 20αρι αντιστοιχεί περίπου στο 1,60 x 38 στο 12άρι !!! Δεν νομίζω να γέμιζε κανείς με Gm3 σε 12αρι αυτό το σετάπ !!!
Προσωπικά αν γέμιζα 20αρια, δεν θα έβαζα Gm3 για πάνω από 24 γρ. Στα 28 γρ. πιστεύω ιδανικές είναι η Tecna και η M92s, και οριακά η MBx36.
Υ.Γ. O ίδιος έχει κι ένα Browning 525 cal.20, κι έριχνε παλιότερα στο σκοπευτήριο τα Victory Felt wad Cal.20 ... Από τα οποία είχα σφάξει και τα παρουσιάσει κάποτε εδώ κάπου ... (Cx2000 - A1: 1,25 x 25 gr.)
Στα 7/8 την δινουν 14 η 15 grains ?
 
Στα 7/8 την δινουν 14 η 15 grains ?
Δηλαδή 0,90 - 0,97 γρ. Χ 24,8 γρ. !!! Καλά αυτή πάλι, πρέπει να είναι καθαρά "αμερικανική" σκοπευτική γόμωση, από αυτές με ταχύτητα 1150 - 1200 fps !!! ;)
Οι Αμερικάνοι μπορεί να τα βρίσκουν ΟΚ, αλλά άντε τώρα εσύ να δώσεις φυσίγγι σε Έλληνα ή Ιταλό κυνηγό, και να του πείς ότι η ταχύτητά του είναι 350 ή 365 μ/δ ... να σου πει ότι δε θα σκοτώνει ούτε σιταρήθρα στα 10 μέτρα ... :rolleyes:.yel.
 
Δηλαδή 0,90 - 0,97 γρ. Χ 24,8 γρ. !!! Καλά αυτή πάλι, πρέπει να είναι καθαρά "αμερικανική" σκοπευτική γόμωση, από αυτές με ταχύτητα 1150 - 1200 fps !!! ;)
Οι Αμερικάνοι μπορεί να τα βρίσκουν ΟΚ, αλλά άντε τώρα εσύ να δώσεις φυσίγγι σε Έλληνα ή Ιταλό κυνηγό, και να του πείς ότι η ταχύτητά του είναι 350 ή 365 μ/δ ... να σου πει ότι δε θα σκοτώνει ούτε σιταρήθρα στα 10 μέτρα ... :rolleyes:.yel.
Σχεδόν όριο να ακούσει πρώτα την τουφεκιά το θήραμα...χα χα..
 
Δηλαδή 0,90 - 0,97 γρ. Χ 24,8 γρ. !!! Καλά αυτή πάλι, πρέπει να είναι καθαρά "αμερικανική" σκοπευτική γόμωση, από αυτές με ταχύτητα 1150 - 1200 fps !!! ;)
Οι Αμερικάνοι μπορεί να τα βρίσκουν ΟΚ, αλλά άντε τώρα εσύ να δώσεις φυσίγγι σε Έλληνα ή Ιταλό κυνηγό, και να του πείς ότι η ταχύτητά του είναι 350 ή 365 μ/δ ... να σου πει ότι δε θα σκοτώνει ούτε σιταρήθρα στα 10 μέτρα ... :rolleyes:.yel.
.sarcastic. οι δικοι μας θελουν να πιασουν τα 3 μαχ.yel.
 
.sarcastic. οι δικοι μας θελουν να πιασουν τα 3 μαχ.yel.
Αμ τα άλλα παράδοξα???
Με "αργό" φυσίγγι (ταχύτητα 350-370 μ/δλ) "θέλουν", λένε μερικοί, προσκόπευση 5!!!! μέτρα.
Ενώ το πολύ "γρήγορο" φυσίγγι τους (π.χ. 400-420?) θέλει Μηδενική προσκόπευση.:eek:

Άσε που το πολύ γρήγορο φυσίγγι βγάζει ...καυτά σκάγια και το πουλί το καίει!!! .RESPECT.

Τώρα τι λέει ή τι γράφει ο κατασκευαστής, πότε το μέτρησε, σε τι συνθήκες, με πιά παρτίδα (Lot) και σε τι απόσταση από την κάνη (0, 1 ή 10 μέτρα), είναι ψιλά γράμματα.

Ακόμη χειρότερα αν ακούς πως το αργό ή γρήγορο φυσίγγι το καταλαβαίνει κάποιος από τον χρόνο που κάνει να χτυπήσει τον τενεκέ. Διακρίνει δηλαδή διαφορά ανάμεσα στο 0,25 και 0,27 του δευτερολέπτου όσο το "γρήγορο" από το "αργό".

Άμα είναι έτσι να κάνει αίτηση για πρόσληψη στην ...Τροχαία για ραντάρ ;), τώρα που θα ξεκινήσουν οι προσλήψεις.
Παιδιά συγνώμη αν έχετε αντίθετη γνώμη αλλά αυτά τα πράγματα με στοιχειώνουν χρόνια και δεν μπορώ να τα ξεπεράσω.
Παρακαλώ για την κατανόησή σας:rolleyes:
 
Δηλαδή 0,90 - 0,97 γρ. Χ 24,8 γρ. !!! Καλά αυτή πάλι, πρέπει να είναι καθαρά "αμερικανική" σκοπευτική γόμωση, από αυτές με ταχύτητα 1150 - 1200 fps !!! ;)
Οι Αμερικάνοι μπορεί να τα βρίσκουν ΟΚ, αλλά άντε τώρα εσύ να δώσεις φυσίγγι σε Έλληνα ή Ιταλό κυνηγό, και να του πείς ότι η ταχύτητά του είναι 350 ή 365 μ/δ ... να σου πει ότι δε θα σκοτώνει ούτε σιταρήθρα στα 10 μέτρα ... :rolleyes:.yel.
Στελαρα ξεχασα να αναφερω οτι γεμιζουν σε καλυκες fiocchi με 616 cheditte cx 2000 ισως παιζει ρολο και αυτό, εσυ ξερεις καλύτερα.
 
Χίλιες φορές ένα Σίλβερ Χόκ 20αρι αν είναι να πας τόσο ψηλά
Δεν είπα ότι θα το πάρω....απλά μέχρι τώρα δεν είδα άλλο 20αρι robust...
Mάλλον θα καταλήξω σε 20αρι, γιατί σε 16αρι, έτσι όπως το θέλω, δεν υπάρχει εδώ Ελλάδα....
Βέβαια, και τα 20αρια, οι τιμές τους ( για κάτι μεσαίο προ καλό) ειναι πολύ υψηλές για Ελλάδα...Όπως...πάντα :confused:
 
Back
Top