Cal.16

NRA-American-Hunter-Logo.png

An Ode to the 16-Gauge Shotgun

16-gauge-fox-shotgun.jpg

by AARON CARTER , posted on May 28, 2019

[...]

When properly scaled to size—not a 16-gauge built on a larger, 12-gauge frame—the svelte, 16-gauge, 2¾-inch-chambered shotgun is lightweight to carry for long treks, and it’s fast, intuitive and lively in the hands. And yet it can deliver an equivalent payload of the “all-mighty” 12-gauge to a fleeing pheasant, grouse or chukar.In other words, it’s perfectly suited for upland hunting.

Taking up the 16-gauge is a real commitment; in general, its ammunition is less varied and notably more expensive than that for the 12- and 20-gauge.Additionally, new shotguns chambered in 16-gauge are comparably few in number.

But the scaled-down 16s deliver performance akin to most 12s, and they’re quick to acquire a target. Not to mention they’re a joy to carry on long jaunts. If you give the 16 gauge a try—especially if you’re a handloader—you’ll likely be hooked for life. There’s a reason so many hunters worldwide have used them for more than a century—they work.

[...]
 
Καλλό σας απόγευμα!:)

Για τους φίλους του Cal.16...και οχι μόνον!
;)

small-cartridges (1).jpg

CARTRIDGE CHOICE

https://www.williampowellsporting.co.uk/cartridge-choice/

Από το παραπάνω αγγλικό άρθρο όσον αφορά την επιλογή φυσιγγίου στο διαμέτρημα 16 για πτερωτά μεγέθους Πέρδικας έως Φασιανού, που θα λέγαμε ότι καλύπτουν την γκάμα των μεσαίων τουλάχιστον θηραμάτων που κυνηγάμε στην Ελλάδα

[…]

For 16 bore, either 26.5 grams of No.6 shot earlier on and then 28 grams of No.5 shot should again be the most popular choices in a fibre wad. The 16 bore is intrinsically a lighter gun than the 12 bore and side by sides particularly, do not seem to respond well to heavier loads.

[…]

Μτφρ.


Για το διαμέτρημα 16, είτε τα 26,5 γραμμάρια Νο. 6 για την έναρξη της σεζόν και αργότερα τα 28 γραμμάρια Νο. 5 θα πρέπει και πάλι να είναι οι πιο δημοφιλείς επιλογές. Το 16αρι είναι εγγενώς ελαφρύτερο από το 12αρι και ιδιαίτερα τα πλαγιόκαννα, δεν φαίνεται να ανταποκρίνονται καλά σε βαρύτερες γομώσεις.

Υ.Γ… ειδικά για τους φίλους που γεμίζουν το αγγλικό Νο 6 έχει διάμετρο 2,6 χιλ. ( πιο κοντά στο δικό μας Νο 7 των 2,5 χιλ.) και το Νο 5 2,8 χιλ.( πιο κοντά στο δικό μας Νο 6 των 2,7 χιλ)...:)...και μιλούμε πάντα για λογικές αποστάσεις βολής...
 
Καλησπέρα στη παρέα. Μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος.... Εψαχνα απόψε να βρω στο 16αρι του πατέρα μου που λέει το μήκος της θαλάμης και δεν το γράφει πουθενά... Ο πατέρας μου έριχνε b&p, lambro και παλιότερα rottweil. Εβαλα έναν κάλυκα που είναι 69,5 χιλιοστά και έμπαινε κανονικά στην θαλάμη....Πως μπορώ όμως να είμαι σίγουρος; Το όπλο είναι ένα πλάγιο cal 16 made in ussr του 1965 .
 
Καλησπέρα στη παρέα. Μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος.... Εψαχνα απόψε να βρω στο 16αρι του πατέρα μου που λέει το μήκος της θαλάμης και δεν το γράφει πουθενά... Ο πατέρας μου έριχνε b&p, lambro και παλιότερα rottweil. Εβαλα έναν κάλυκα που είναι 69,5 χιλιοστά και έμπαινε κανονικά στην θαλάμη....Πως μπορώ όμως να είμαι σίγουρος; Το όπλο είναι ένα πλάγιο cal 16 made in ussr του 1965 .
Σφραγίδες δεν έχει ;;; Δεν γράφει πουθενά κανένα 16 Χ 70 ;;;
Τέλος πάντων, εγώ πιστεύω απόλυτα ότι έχει 70άρες θαλάμες. Με 65άρες θαλάμες φτιάχνονταν κυρίως αγγλικά και γαλλικά όπλα παλαιότερων εποχών. Για ρωσικά (σοβιετικά) και της χρονολογίας που αναφέρεις (και νεώτερα) το αποκλείω, το θεωρώ εντελώς απίθανο.
Αλλά και εφόσον έβαλες 70αρη κάλυκα (καινούριο, ανοικτό, φαντάζομαι) και μπαίνει κανονικά, δεν υπάρχει κανένα θέμα ...
 
Καλησπέρα στη παρέα. Μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος.... Εψαχνα απόψε να βρω στο 16αρι του πατέρα μου που λέει το μήκος της θαλάμης και δεν το γράφει πουθενά... Ο πατέρας μου έριχνε b&p, lambro και παλιότερα rottweil. Εβαλα έναν κάλυκα που είναι 69,5 χιλιοστά και έμπαινε κανονικά στην θαλάμη....Πως μπορώ όμως να είμαι σίγουρος; Το όπλο είναι ένα πλάγιο cal 16 made in ussr του 1965 .
Και εγώ πιστευω αυτα που λέει ο Στέλιος.....

Αν κάνεις κ μια αναζήτηση στο ίντερνετ για Σοβιετικα 16αρια baikal,toz(κ παλαιοτερης κατασκευής από το δικό σου) θα δεις πως τα καταστήματα(συνηθως του εξωτερικου) που τα πουλανε μιλάνε για θαλαμες 70..
Και κάποια από αυτά που έχουν φωτο τις σφραγίδες φαίνεται το 16/70...
 
Last edited:
Σφραγίδες δεν έχει ;;; Δεν γράφει πουθενά κανένα 16 Χ 70 ;;;
Τέλος πάντων, εγώ πιστεύω απόλυτα ότι έχει 70άρες θαλάμες. Με 65άρες θαλάμες φτιάχνονταν κυρίως αγγλικά και γαλλικά όπλα παλαιότερων εποχών. Για ρωσικά (σοβιετικά) και της χρονολογίας που αναφέρεις (και νεώτερα) το αποκλείω, το θεωρώ εντελώς απίθανο.
Αλλά και εφόσον έβαλες 70αρη κάλυκα (καινούριο, ανοικτό, φαντάζομαι) και μπαίνει κανονικά, δεν υπάρχει κανένα θέμα ...

Καλημέρα Στέλιο. Το 16*70 δεν το γράφει πουθενά. Ναι ο κάλυκας καινούργιος ήταν ανοικτός. Θα ξαναδω τις σφραγίδες αλλά θυμάμαι ότι ήταν για τη δοκιμή στην πυρίτιδα.
Ευχαριστώ!!!
Και εγώ πιστευω αυτα που λέει ο Στέλιος.....

Αν κάνεις κ μια αναζήτηση στο ίντερνετ για Σοβιετικα 16αρια baikal,toz(κ παλαιοτερης κατασκευής από το δικό σου) θα δεις πως τα καταστήματα(συνηθως του εξωτερικου) που τα πουλανε μιλάνε για θαλαμες 70..
Και κάποια από αυτά που έχουν φωτο τις σφραγίδες φαίνεται το 16/70...
Θα το ψάξω Τάσο. Με μια ματιά που έριξα χτες δεν βρήκα κάτι....
Ευχαριστώ!!!
 
Τελικά δεν βρίσκει μεσοταπα, και διασποράς...
Θα του πω ( λειαν συντόμως) να μου γεμίσει αυτά που μου γεμίσε( psb1, 1.55( ρελι) X30) σε Ν.10...
Η τιμη από ότι μου είπε περίπου 7.5 ευρώ το κουτί fgr2
 
Last edited:
Τελικά δεν βρίσκει μεσοταπα, και διασποράς...
Θα του πω ( λειαν συντόμως) να μου γεμίσει αυτά που μου γεμίσε( psb1, 1.55( ρελι) X30) σε Ν.10...
Η τιμη από ότι μου είπε περίπου 7.5 ευρώ το κουτί fgr2
Διονύση 1,55 χ 30 σε τι μήκος κάλυκα, βύσμα και καψούλι ; Μπορείς να μου δώσεις παραπάνω στοιχεία;
 
Back
Top