Cal.16

Να ξέρεις ότι τα δικά σου με την s4 είναι κλάση ανώτερα! Κ δεν σε ξέρω από χτες για να σε καλοπιασω! Απλά παρατηρώ απο μεγάλες εταιρίες να χρησιμοποιούν βαρβατα ονόματα για να μας πλασάρουν απλά πράγματα!
Γιάννη Καλησπέρα!:)

Αυτό που λες είναι αλήθεια για τις εταιρίες...

Ακόμα και με τα ίδια υλικά μπορώ να σου πω...

Φέτος με την ΜΒ Χ 32 τα φυσσιγάκια που έστησα ( βελτιωμένα πλέον φέτος σε σχέση με πέρσι ), για μένα, είχαν καλύτερη απόδοση από τα παραπλήσια γνωστά εμπορικά της Β&P , τα F2 που βγάζει για το διαμέτρημα, με συγκεντρωτήρα και τα feltro που έχει με dianna...

Ίσως γιατί όπως έχουμε ξαναπεί, είναι στημένα για το ντουφέκι μου, τον τόπο, τις συνθήκες και τον τρόπο που τουφεκάω...

Και πολύ πιο ευχάριστα , με χαμηλό λάκτισμα και όχι μεγάλο κρότο...

Ίσως να μου βγήκε και το μαγείρεμα...;)
 
...δεν έχω ιδέα απο την εταιρία αυτή, αλλα ισπανικό δίκαννο καλοδιατηρημένο δείχνει, δεν είναι άσχημο... :)
Το εργοστάσιο δεν νομίζω ότι υπάρχει. Σαν κατάσταση λέει καινούργιο. Έχει και ωραίο μήκος καννων και τσοκαρισματα.
 
Συναντήθηκα και με το φιλαράκι το Γιώργο μετά από καιρό.Κυνήγησε στο τέλος της κυνηγετικής περιόδου το 16άρι του προπαππού του με εμπορικά λάμπρο τα κίτρινα και τα Gm3 μαλλον του κύργια.Για τα Gm3 δεν είχε καλές εντυπώσεις, ενώ για τα λάμπρο τις καλύτερες.Λες και τα χτύπαγε ρεύμα.Θα πάει να του κάνει ένα μαζεματάκι και θα το φέρει όποτε πάμε.Θα πάρει και για λαγό καμιά κούτα και θα πάει με αυτό.Το ξέρω δεν θα τον βαρήσω μου λέει, αλλά φτιάχνομαι.Θα στο δώσω να το ρίξεις μου έλεγε!!
 
Last edited:
Συναντήθηκα και με το φιλαράκι το Γιώργο μετά από καιρό.Κυνήγησε στο τέλος της κυνηγετικής περιόδου το 16άρι του προπαππού του με εμπορικά λάμπρο τα κίτρινα και τα Gm3 μαλλον του κύργια.Για τα Gm3 δεν είχε καλές εντυπώσεις, ενώ για τα λάμπρο τις καλύτερες.Λες και θα χτύπαγε ρεύμα.Θα πάει να του κάνει ένα μαζεματάκι και θα το φέρει όποτε πάμε.Θα πάρει και για λαγό καμιά κούτα και θα πάει με αυτό.Το ξέρω δεν θα τον βαρήσω μου λέει, αλλά φτιάχνομαι.Θα στο δώσω να το ρίξεις μου έλεγε!!
...άμα τον βαρήσει και με 28 γρ. Νο 6 η 5 θα τον πάρει μέχρι τα 30 μέτρα αέρας!...
 
...άμα τον βαρήσει και με 28 γρ. Νο 6 η 5 θα τον πάρει μέχρι τα 30 μέτρα αέρας!...
Συμφωνώ! Μου έλεγε θα πάρω μία κούτα νο4.Γιώργο του λέω βάλε σε νο5 ή καλύτερα νο6 να έχεις περισσότερα.Εξάλλου και εγώ στο 12άρι με 36γρ(το πολύ) τον κυνηγάω και με νούμερο νο4 στην αρχή και τελευταία με νο5 και νο6 αποκλειστικά!
 
Χθες στο χωριό, ψάχνοντας σε κάποιες σακούλες και κούτες με διάφορα σκόρπια παλιά φυσίγγια για να δω τι έχω και να τα ξεχωρίσω, βρήκα και δυο 16άρια, περίπου 20-25 χρονών, που δεν θυμόμουν ότι τα είχα ακόμη, είχα την εντύπωση ότι τα είχα ρίξει όλα. Ένα Fiocchi κι ένα Rio. Τα πήρα και σήμερα το απόγευμα τα έσφαξα. Βέβαια είχα σφάξει και παλιά, όταν τα είχα πάρει και ήξερα τι έχουν μέσα, απλά θέλησα να κρατήσω και φωτογραφίες.
IMG_20220926_170950.jpg
IMG_20220926_171125.jpg
IMG_20220926_171144.jpg
IMG_20220926_171554.jpg
IMG_20220926_171637.jpg
Συνέχεια στο επόμενο ...
 
Συνέχεια ...
FIOCCHI - GFL 16:
Κάλυκας FIOCCHI 16/70/16 - καψούλι 616 - πυρίτιδα PSB-2 - συγκεντρωτήρας Gualandi SG - σκάγια Νο. 8 - 14,5 στο γραμμάριο.
IMG_20220926_172756.jpg
IMG_20220926_172818.jpg

IMG_20220926_173024.jpg
IMG_20220926_173316.jpg
Από όσο θυμάμαι ήταν το πιο "δυνατό" και σκληρό 16άρι φυσίγγι που έχω χρησιμοποιήσει !!!
Πάμε παρακάτω ...
 
Και το άλλο:
RIO - Calibre 16:
Κάλυκας UEE (τότε - τώρα ΜΑΧΑΜ) 16/70/16 - καψούλι, το ισπανικό UEE-G - πυρίτιδα CSB-1 - συγκεντρωτήρας Z2/M cal.16 h.21 - σκάγια Νο.9 - 19,5 στο γραμμάριο (μαύρα, όχι γυαλιστερά όπως στο προηγούμενο, και μάλλον ανομοιόμορφα στο μέγεθος !!!)...

IMG_20220926_175302.jpg

IMG_20220926_175339.jpg
IMG_20220926_175635.jpg
IMG_20220926_180012.jpg
Αυτό το φυσίγγι θυμάμαι, μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, αρκετά μαλακό, αισθητή η διαφορά από το Rottweil της Dorkas (με 1,50 PSB1) που έριχνα συνήθως, αλλά εξίσου αποτελεσματικό ... Απλά, δεν το έβρισκα εύκολα εδώ κάτω, όποτε το ήθελα ... :cool:
 
Συνέχεια ...
FIOCCHI - GFL 16:
Κάλυκας FIOCCHI 16/70/16 - καψούλι 616 - πυρίτιδα PSB-2 - συγκεντρωτήρας Gualandi SG - σκάγια Νο. 8 - 14,5 στο γραμμάριο.
View attachment 56489
View attachment 56490

View attachment 56491
View attachment 56492
Από όσο θυμάμαι ήταν το πιο "δυνατό" και σκληρό 16άρι φυσίγγι που έχω χρησιμοποιήσει !!!
Πάμε παρακάτω ...
Την psb2 την εχω συνδιάσει με γομωσεις του cal.12...
Μήπως επεφτε λίγο βαριά εκεί, εξου κ το λάκτισμα?
(Καλά αυτό δεν είναι μόνο συνδιασμός πυριτιδας αλλά λέμε τώρα)


Και το άλλο:
RIO - Calibre 16:
Κάλυκας UEE (τότε - τώρα ΜΑΧΑΜ) 16/70/16 - καψούλι, το ισπανικό UEE-G - πυρίτιδα CSB-1 - συγκεντρωτήρας Z2/M cal.16 h.21 - σκάγια Νο.9 - 19,5 στο γραμμάριο (μαύρα, όχι γυαλιστερά όπως στο προηγούμενο, και μάλλον ανομοιόμορφα στο μέγεθος !!!)...

View attachment 56494

View attachment 56495
View attachment 56496
View attachment 56497
Αυτό το φυσίγγι θυμάμαι, μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, αρκετά μαλακό, αισθητή η διαφορά από το Rottweil της Dorkas (με 1,50 PSB1) που έριχνα συνήθως, αλλά εξίσου αποτελεσματικό ... Απλά, δεν το έβρισκα εύκολα εδώ κάτω, όποτε το ήθελα ... :cool:
Καψάλιζε τα τσιχλοπούλια με δαυτο η μονοκαννιά????? .big smile. .my man.
 
Καλημέρα σ' όλους, και στους τους φίλους του Cal.16! :)

Όσον αφορά τα φυσίγγια της Federal , των 1165 fps , παραθέτω κάτω τα αμερικανικά standards , με βάση τα οποία κατασκευάστηκε...

16 GAUGE SHOTSHELL STANDARDS - FULL CHOKE BARRELS​

Shell
length
Dram
equivalent
Ounces
of lead
shot
Mean
velocity @ 3'
(+/- 90)(V1 = 1 μέτρο /+/-27μ/δλ)
Maximun
average
pressure (psi)
2-3/4"(70χιλ)2-1/21(28,3 γρ.)1165 fps(355 μ/δλ)11,500
2-3/4"2-3/411220 fps11,500
2-3/4"2-3/41-1/81185 fps11,500
2-3/4"31-1/81240 fps11,500
2-3/4"3-1/41-1/81295 fps11,500
2-3/4" Mag3-1/41-1/41260 fps11,500

... επίσης απο το βιβλίο του Antonio Granelli, Polveri, Dosi e Cartucce, μερικά αποσπάσματα...

"Recenti esperimenti condotti dallo scrivente su cartucce da piattello di fabbricazione nazionale, caricate con bossolo e borra in plastica, polvere lamellare alla nitrocellulosa pura gelatinizzata, hanno fornito i seguenti risultati. Tenute per 48 ore a -20°C, hanno fatto registrare un abbassamento di V/0 di circa 4 m/s, ed un calo di PMax rispetto alla norma di 22 Kg/cmq. Climatizzate a + 40°C per 48 ore, hanno presentato un aumento di V/0 di 7 m/s con un incremento di pressione di 92 Km/cmq, sempre in rapporto ai valori normali che si ottenevano dopo climatizzazione a 15°C.

Una differenza di soli 11 m/s di V/0 riscontrata a seguito di un'escursione termica di ben 60°C, ci fa comprendere che ben raramente la diminuita efficacia di una carica può essere attribuita ad un calo di energia cinetica dei pallini, specialmente sparando cartucce moderne che abbondano in velocità iniziale. Neppure dobbiamo temere, almeno nell'uso venatorio delle munizioni a pallini, una forte diminuzione di rendimento a causa dell'umidità atmosferica, sia per merito delle migliorate caratteristiche delle polveri (almeno di alcune), sia per merito dei bossoli in plastica."


Fonte: Antonio granelli, Polveri, Dosi e Cartucce

(μτφρ.)

«Πρόσφατα πειράματα που διεξήγαγε ο συγγραφέας σε εγχώρια φυσίγγια, με πλαστικό κάλυκα και πλαστικό συγκεντρωτικά , με ζελατινοποιημένη πυρίτιδα νιτροκυτταρίνης, έδωσε τα ακόλουθα αποτελέσματα. Διατηρήθηκαν για 48 ώρες στους -20 ° C, κατέγραψαν μείωση V / 0 περίπου 4 m/s, και μείωση του PMax σε σύγκριση με την αρχική των 22 Kg/cmq. Με κλιματισμό στους + 40 ° C για 48 ώρες, παρουσίασαν αύξηση V / 0 κατά 7 m / s με αύξηση πίεσης 92 Km/cmq, πάντα σε σχέση με τις κανονικές τιμές που λαμβάνονται
στους 15°C.

Μια διαφορά μόνο 11 m / s του V / 0 βρέθηκε μετά από εύρος θερμοκρασίας 60°C, μας κάνει να καταλάβουμε ότι πολύ σπάνια η μειωμένη αποτελεσματικότητα μιας φόρτισης μπορεί να αποδοθεί σε πτώση της κινητικής ενέργειας της βολής, ειδικά κατά τη βολή με σύγχρονα φυσίγγια με αρκετή ταχύτητα.

Ούτε πρέπει να φοβόμαστε, τουλάχιστον κατά τη χρήση κυνηγετικών φυσιγγίων, απότομη μείωση της απόδοσης λόγω της ατμοσφαιρικής υγρασίας, τόσο για χάρη στα βελτιωμένα χαρακτηριστικά των πυρίτιδων (τουλάχιστον ορισμένων), γεμισμένα σε πλαστικούς κάλυκες"

Πηγή: Antonio granelli, Powders, Doses and Cartridges, 1980

Με τα λίγα που ξερω λοιπόν , και αν σκεφτούμε οτι ο Granelli έγραψε το βιβλίο το 1980, η ποιότητα των συγχρόνων πυρίτιδων 40 χρόνια μετά, έχει βελτιωθεί σημαντικά , η Federal αν μη τι άλλο παράγει ποιοτικά φυσίγγια , χωρίς να γνωρίζω για τι ακριβώς θερμοκρασία μιλούσε ο φίλος (@nikos smprk ) πιστεύω οτι τα συγκεκριμένα φυσίγγια, τουλάχιστον για θερμοκρασίες άνω του μηδενός , θα δουλεύουν μια χαρά για τα μικρά και μεσαία πτερωτά και τριχωτά για τα οποία προορίζονται, όπως δείχνει και η συσκευασία τους, σε λογικές πάντα αποστάσεις βολής...
 

Attachments

  • temperatura e umidita 1980.pdf
    1,6 MB · Προβολές: 2
Last edited:
Καλημέρα σ' όλους, και στους τους φίλους του Cal.16! :)

Όσον αφορά τα φυσίγγια της Federal , των 1165 fps , παραθέτω κάτω τα αμερικανικά standards , με βάση τα οποία κατασκευάστηκε...

16 GAUGE SHOTSHELL STANDARDS - FULL CHOKE BARRELS​

Shell
length
Dram
equivalent
Ounces
of lead
shot
Mean
velocity @ 3'
(+/- 90)(V1 = 1 μέτρο /+/-27μ/δλ)
Maximun
average
pressure (psi)
2-3/4"(70χιλ)2-1/21(28,3 γρ.)1165 fps(355 μ/δλ)11,500
2-3/4"2-3/411220 fps11,500
2-3/4"2-3/41-1/81185 fps11,500
2-3/4"31-1/81240 fps11,500
2-3/4"3-1/41-1/81295 fps11,500
2-3/4" Mag3-1/41-1/41260 fps11,500

... επίσης απο το βιβλίο του Antonio Granelli, Polveri, Dosi e Cartucce, μερικά αποσπάσματα...

"Recenti esperimenti condotti dallo scrivente su cartucce da piattello di fabbricazione nazionale, caricate con bossolo e borra in plastica, polvere lamellare alla nitrocellulosa pura gelatinizzata, hanno fornito i seguenti risultati. Tenute per 48 ore a -20°C, hanno fatto registrare un abbassamento di V/0 di circa 4 m/s, ed un calo di PMax rispetto alla norma di 22 Kg/cmq. Climatizzate a + 40°C per 48 ore, hanno presentato un aumento di V/0 di 7 m/s con un incremento di pressione di 92 Km/cmq, sempre in rapporto ai valori normali che si ottenevano dopo climatizzazione a 15°C.

Una differenza di soli 11 m/s di V/0 riscontrata a seguito di un'escursione termica di ben 60°C, ci fa comprendere che ben raramente la diminuita efficacia di una carica può essere attribuita ad un calo di energia cinetica dei pallini, specialmente sparando cartucce moderne che abbondano in velocità iniziale. Neppure dobbiamo temere, almeno nell'uso venatorio delle munizioni a pallini, una forte diminuzione di rendimento a causa dell'umidità atmosferica, sia per merito delle migliorate caratteristiche delle polveri (almeno di alcune), sia per merito dei bossoli in plastica."


Fonte: Antonio granelli, Polveri, Dosi e Cartucce

(μτφρ.)

«Πρόσφατα πειράματα που διεξήγαγε ο συγγραφέας σε εγχώρια φυσίγγια, με πλαστικό κάλυκα και πλαστικό συγκεντρωτικά , με ζελατινοποιημένη πυρίτιδα νιτροκυτταρίνης, έδωσε τα ακόλουθα αποτελέσματα. Διατηρήθηκαν για 48 ώρες στους -20 ° C, κατέγραψαν μείωση V / 0 περίπου 4 m/s, και μείωση του PMax σε σύγκριση με την αρχική των 22 Kg/cmq. Με κλιματισμό στους + 40 ° C για 48 ώρες, παρουσίασαν αύξηση V / 0 κατά 7 m / s με αύξηση πίεσης 92 Km/cmq, πάντα σε σχέση με τις κανονικές τιμές που λαμβάνονται
στους 15°C.

Μια διαφορά μόνο 11 m / s του V / 0 βρέθηκε μετά από εύρος θερμοκρασίας 60°C, μας κάνει να καταλάβουμε ότι πολύ σπάνια η μειωμένη αποτελεσματικότητα μιας φόρτισης μπορεί να αποδοθεί σε πτώση της κινητικής ενέργειας της βολής, ειδικά κατά τη βολή με σύγχρονα φυσίγγια με αρκετή ταχύτητα.

Ούτε πρέπει να φοβόμαστε, τουλάχιστον κατά τη χρήση κυνηγετικών φυσιγγίων, απότομη μείωση της απόδοσης λόγω της ατμοσφαιρικής υγρασίας, τόσο για χάρη στα βελτιωμένα χαρακτηριστικά των πυρίτιδων (τουλάχιστον ορισμένων), γεμισμένα σε πλαστικούς κάλυκες"

Πηγή: Antonio granelli, Powders, Doses and Cartridges, 1980

Με τα λίγα που ξερω λοιπόν , και αν σκεφτούμε οτι ο Granelli έγραψε το βιβλίο το 1980, η ποιότητα των συγχρόνων πυρίτιδων 40 χρόνια μετά, έχει βελτιωθεί σημαντικά , η Federal αν μη τι άλλο παράγει ποιοτικά φυσίγγια , χωρίς να γνωρίζω για τι ακριβώς θερμοκρασία μιλούσε ο φίλος (@nikos smprk ) πιστεύω οτι τα συγκεκριμένα φυσίγγια, τουλάχιστον για θερμοκρασίες άνω του μηδενός , θα δουλεύουν μια χαρά για τα μικρά και μεσαία πτερωτά και τριχωτά για τα οποία προορίζονται, όπως δείχνει και η συσκευασία τους, σε λογικές πάντα αποστάσεις βολής...
Και στους μειον δουλευουν - θεριζουν
 
Back
Top