Cal.16

Υπάρχουν και τα εναλλασσόμενα τσοκ, Τάσο! Οι ιταλοί έχουν βγάλει, νομίζω η Fausti ή κάποιος από τους (πολλούς) Rizzini, δεν θυμάμαι τώρα και δεν έχω χρόνο να ψάξω! Πάντως υπάρχουν και τέτοια.
Πάντως, και ειδικά σε πλαγιόκαννα δίκαννα (οποιουδήποτε διαμετρήματος) θεωρώ "ιεροσυλία" τα εναλλασσόμενα τσοκ. Αυτή η αντιαισθητική διόγκωση στην άκρη των καννών (απαραίτητη για να χωρέσει το τσοκάκι) χαλάει όλη την ομορφιά και την κομψότητα του δίκαννου!
.shake hands.Και όχι μόνο την κομψότητα, τα τσόκ και τα χοντρότερα στόμια με την περίσσια υλικού που πρέπει να έχουν προκειμένου για να μπορέσουν να κατασκευαστούν τα σπειρώματα,
προσθέτουν γύρω στα 80-100γρ βάρους και μάλιστα στο άκρο των καννών, με αποτέλεσμα το όπλο χάνει από θέμα ζυγίσματος και αρμονίας κίνησης στο στόχο. Αν πιάσετε στα χέρια σας ένα δίκαννο μιας εταιρίας με κάννες με εναλλασσόμενα τσοκ και το ίδιο οπλο με κάννες ίδιων προδιαγραφών άλλα με σταθερά τσοκ, θα καταλάβετε τη διαφορά.
Τα τσοκ βέβαια προσφέρουν την ευελιξία να έχεις ένα φυσίγγι και να ντουφεκάς σε όλες τις πιθανές αποστάσεις βολής απλά αλλάζοντας τσοκάκι, στις σταθερές κάννες θέλει λίγο ψάξιμο στα φυσίγγια.
Ξεκίνησα με δίκαννο με σταθερά τσόκ, ακολουθώντας τη ''μόδα'' πέρασα από ένα αλληλεπίθετο και ένα πλαγιόκαννο με εναλλασσόμενα τσόκ και ξαναγύρισα στα σταθερά μιας και με τα εναλλασσόμενα τσοκ κατά 95% κυνηγούσα με 2,3 από αυτά.
 
Αν και βγαίνουμε οφ τόπικ, ο ιδανικός πιστεύω συνδυασμός μόνιμων τσοκαρισματων που καλύπτει ένα ευρύ φάσμα τουφεκιών για πλάγιο είναι 2*/4*, εμένα είναι 2*/3* οπότε με ένα διασποράς το πετυχαίνω αυτό...
 
kalhspera ! apopsh mou einai oti to cal.16 kai malista se dikanno einai h pemptousia tou swstou kai meraklh kynhgou. einai apalagmeno apo to perisio mparouti kai molybi tou cal 12 kai etsi se kane prosektiko kai metrhmeno stis boles sou. proswpika prin tria xronia epesa katalathos sto sentouki tou thisayrou. hmoun sthn giagia mou otan epesa sto noulapi me to 16ari kokorontoyfekoo tis dermatines zones me ta skouraprasina remington kai ta kokkina xartina fysiggia kai tis dermatines tsantes.ola tou makarithh tou papou mou . meraklhs lagokynhgos.ante na xtypouse kai kamia perdika. to dokimasa kai apotote thelw na to parw alla h katastash tou den einai kai h kalyterh .exoun kounhsei oi kannes k eswterika twn kannon yparxoun krathres. to lypatai h psyxh mou.ftiaxnetai se oplourgo ?
 
Ρε τον Γιάννη τι ωραία που τα λέει...sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Φίλε kastora ότι τα μπαικαλ δεν έχουν ζύγισμα θα συμφωνήσω,ότι δεν έχουν ποιοτικα ξυλα πάλι θα συμφωνήσω.Αλλα όχι και ντενεκέδες ρε αδελφέ τα μέταλλα τους είναι τεράστιας αντοχης,Μην ξεχνάμε ότι στο ίδιο εργοστάσιο(izhmash)φτιάχνονται και τα περιβόητα καλασνικοφ..:):)
 
Last edited:
Ρε τον Γιάννη τι ωραία που τα λέει...sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Φίλε kastora ότι τα μπαικαλ δεν έχουν ζύγισμα θα συμφωνήσω,ότι δεν έχουν ποιοτικα ξυλα πάλι θα συμφωνήσω.Αλλα όχι και ντενεκέδες ρε αδελφέ τα μέταλλα τους είναι τεράστιας αντοχης,Μην ξεχνάμε ότι στο ίδιο εργοστάσιο(izhmash)φτιάχνονται και τα περιβόητα καλασνικοφ..:):)
Άσε που με την εγγενή αντοχή που έχει και τη σωστή κατασκευή, είναι και άριστο θεμέλιο για μετατροπές, αν δώσεις 700-800 ευρώ, και ξέρει ο μάστορας τι κάνει, φτιάχνεις όπλο που σαν αίσθηση και ζύγισμα φτάνει όπλα χιλιάδων ευρώ (είχα πιάσει σε μια έκθεση DIANA, ένα διασκευασμένο πλαγιο BAIKAL από τον Παπατσαρούχα, με 65 εκ. κάννες, και ήταν άκρως ερωτεύσιμο).
Βέβαια φιλε kastora αυτό που είναι ανεκτίμητο, και δε θα βρεις σε κανένα όπλο είναι η συναισθηματική αξία του όπλου του Παππού σου, δυστυχώς έχει υποστεί, απ' ότι διαβάζω, μεγάλες φθορές και καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν να του κάνεις μια καλή συντήρηση και να το παροπλίσεις και να το έχεις μαζί με τα υπόλοιπα κυνηγετικά σύνεργα του Παππού σου, σαν ενθύμιο μιας άλλης εποχής, που τα κυνήγια της εμείς μόνο να ονειρευτούμε μπορούμε.
 
Σπύρο πράγματι αξίζει να βελτιώσει κανείς το μπαικαλ στον Ήφαιστο..
Θυμαμε στο κυνήγι και σκοποβολή αρθρο παλιά που είχε βελτιώσει ένα ποζε και του έδωσε και ονομασία.."ΣΚΥΘΙΚΟΝ"..Από την άλλη μεριά ένα ελαφρύ όπλο είναι πιο κομψό κλπ αλλά μην ξεχνάμε και το λάκτισμα..Γενικά δεν είναι η αδυναμία μου τα πολύ ελαφριά όπλα..Έριξα πρόπερσι με ένα Saint etien pionner δεκεμβρη μηνα με (Ρίο 32)Και είχε έντονο λάκτισμα..Βάρος όπλου 2.800 η 2.900 δεν Θυμαμε καλά..
 
Σπύρο πράγματι αξίζει να βελτιώσει κανείς το μπαικαλ στον Ήφαιστο..
Θυμαμε στο κυνήγι και σκοποβολή αρθρο παλιά που είχε βελτιώσει ένα ποζε και του έδωσε και ονομασία.."ΣΚΥΘΙΚΟΝ"..Από την άλλη μεριά ένα ελαφρύ όπλο είναι πιο κομψό κλπ αλλά μην ξεχνάμε και το λάκτισμα..Γενικά δεν είναι η αδυναμία μου τα πολύ ελαφριά όπλα..Έριξα πρόπερσι με ένα Saint etien pionner δεκεμβρη μηνα με (Ρίο 32)Και είχε έντονο λάκτισμα..Βάρος όπλου 2.800 η 2.900 δεν Θυμαμε καλά..
Δεν είναι κατ' ανάγκη η βελτίωση να αφορά μείωση βάρους του όπλου, μπορεί το όπλο να ζυγιστεί με πρόσθεση ή αφαίρεση βάρους στο κοντάκι, οι κάννες να παραμείνουν στο μήκος που έχουν και να αφαιρεθεί η κάτω ρίγα, να βελτιωθούν μόνο εσωτερικά οι κάννες (κώνους, αυλούς, ρεγουλάρισμα τσοκ στο επιθυμητό) ακόμα μπορεί να λειανθεί ο μηχανισμός προκειμένου να αποκτήσει πιο ομαλή λειτουργία, να αλλάξουν τα ξύλα και να γίνει κοντάκι στα μέτρα σου και πολλά άλλα, όρεξη και χρήμα να έχεις:)...
 
geia sthn parea. ta baikal ta exw se ektimish kai to izh einai to momo oplo pou exw kai kynhgw. ta metalla tous einai koryfaia kai exoun anteksei katastrofika test. to tenekes phgaine sto zhghsma tou kai mono. to mono pou metanoiwsa htan pou to phra magnum. sto lago rixnw 33-35 gr. gia to dekaeksari me ponaei poly pou einai etsi. ton pappou den ton gnwrisa alla akouga apo pollous gia to poso meraklhs kaai sertikos htan sto kynhgi kai oxi mono.
 
Καλησπέρα παιδιά. Κάνοντας μια έρευνα στο διαδίκτυο για φυσίγγια Cal16 "έπεσα" πάνω σε αυτήν την συζήτηση. Διαβάζοντας κάποια απο τα μηνύματα μπήκα στον πειρασμό να κάνω εγγραφή και να σας πώ την γνώμη μου καθώς και την εμπειρία μου για τα 16άρια. Ευτυχώς είμαι απο τους τυχερούς-άτυχους που έχουν στην κατοχή τους ένα 16άρι. Είμαι κάτοχος ενός πλαγιόκαννου Saint-Etienne Robust 234 Cal16, δισκάνδαλο, με αυτόματους εξολκείς, μηκος κάνων 70cm, demi choke δεξιά κάνη και full choke στην αριστερή. Λέω απο τους τυχερόυς άτυχους γιατί είναι ένα θαυμάσιο όπλο, καλά ζυγισμένο, με καλές τουφεκίες, ελαφρύ με το οποίο εχω κυνηγήσει τα πάντα εκτός απο υδρόβια και αγριογούρουνο. Είναι άψογο στα κυνήγια που κάνω δηλαδή σε τσίχλες, κοτσύφια, μπεκάτσα και τα σχετικά, άψογες τουφεκιές σε λαγό το ίδιο στη φάσσα (με 4αρια σκάγια) αλλά το μεγαλύτερο του πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να βρώ φυσίγγια. Τα μόνα που βρίσκω είναι τα Gm3 και αυτά σε νούμερα απο 5 και πάνω και οι γομώσεις πάντα στα 28 γραμμάρια. Ενδεικτικό είναι οτι την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν στην Αθήνα πήγα σε κεντρικό και μεγάλο κατάστημα όπου και εκεί μου είπαν πως δεν έχουν και απο τιμή δεν βρίσκω κάτω απο 9€ το κουτί. Αύτα τα λίγα!!!!!!
Υ.Γ. Λάβετε υπ'όψιν οτι έχω ένα άλλο Saint-Etienne Robust 222 Cal12 και δεν το ακουμπάω!!!
Φιλικά Αλκιβιάδης!!!!!!
 
Καλησπέρα παιδιά. Κάνοντας μια έρευνα στο διαδίκτυο για φυσίγγια Cal16 "έπεσα" πάνω σε αυτήν την συζήτηση. Διαβάζοντας κάποια απο τα μηνύματα μπήκα στον πειρασμό να κάνω εγγραφή και να σας πώ την γνώμη μου καθώς και την εμπειρία μου για τα 16άρια. Ευτυχώς είμαι απο τους τυχερούς-άτυχους που έχουν στην κατοχή τους ένα 16άρι. Είμαι κάτοχος ενός πλαγιόκαννου Saint-Etienne Robust 234 Cal16, δισκάνδαλο, με αυτόματους εξολκείς, μηκος κάνων 70cm, demi choke δεξιά κάνη και full choke στην αριστερή. Λέω απο τους τυχερόυς άτυχους γιατί είναι ένα θαυμάσιο όπλο, καλά ζυγισμένο, με καλές τουφεκίες, ελαφρύ με το οποίο εχω κυνηγήσει τα πάντα εκτός απο υδρόβια και αγριογούρουνο. Είναι άψογο στα κυνήγια που κάνω δηλαδή σε τσίχλες, κοτσύφια, μπεκάτσα και τα σχετικά, άψογες τουφεκιές σε λαγό το ίδιο στη φάσσα (με 4αρια σκάγια) αλλά το μεγαλύτερο του πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να βρώ φυσίγγια. Τα μόνα που βρίσκω είναι τα Gm3 και αυτά σε νούμερα απο 5 και πάνω και οι γομώσεις πάντα στα 28 γραμμάρια. Ενδεικτικό είναι οτι την προηγούμενη βδομάδα που ήμουν στην Αθήνα πήγα σε κεντρικό και μεγάλο κατάστημα όπου και εκεί μου είπαν πως δεν έχουν και απο τιμή δεν βρίσκω κάτω απο 9€ το κουτί. Αύτα τα λίγα!!!!!!
Υ.Γ. Λάβετε υπ'όψιν οτι έχω ένα άλλο Saint-Etienne Robust 222 Cal12 και δεν το ακουμπάω!!!
Φιλικά Αλκιβιάδης!!!!!!

Αλκιβιάδη Καλώς Ήρθες στην παρέα μας. Αν θέλεις γράψε για σένα δυο λόγια εδώ: http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better.17/page-99#post-47631
 
Το ίδιο πρόβλημα πάνω κάτω έχουμε και εμείς με τα 20άρια φίλε Αλκιβιάδη... Για στείλε ένα email στην αντιπροσωπεία της fiocchi στην Ελλάδα (vamco: info@vamco.gr) ή τηλ εδώ: 210-777 799, για τα cal 20 & 32 μου είχαν πει καλές τιμές για κούτα.

ΥΓ: έχεις οπλάρες (τη μία τη 12αρα την έχω και εγώ) να τις προσέχεις ;)
 
Ισως να τολμούσα κάποια στιγμή την αγορά ενός τέτοιου όπλου. Ξυπνάνε παιδικές μνήμες.
Μικρός ακόμα ακουγα ιστοριες απο εναν μερακλη φίλο του πατερα μου που κυνηγάει ακόμη και σήμερα με ένα αυτογεμές 16αρι τρίτο χέρι. Δεν το αλλάζει με τίποτα. Περίμενα να έρθουν τα χριστούγεννα για να ετοιμάσουμε τα οικόσιτα γουρούνια για τη γουρουνοχαρά προκειμένου να τον συναντησω. Πάντα όταν τον έβλεπα ζητούσα παλιές ιστορίες, αληθινές ή ψεύτικες δεν έχει σημασία. Ηθελα να ακούω και να πλάθω εικόνες και ανυπομονησία για τη δική μου σειρά όταν μεγαλώσω.Μου έλεγε όταν μεγαλώσεις θα σε κάνω κυνηγό. Τέτοιο όπλο να πάρεις.Εχει κυνηγήσει απο τσιχλες μέχρι και αγριογουρουνα (το βασικο του κυνηγι). Εχει μια τοσο απλη αποψη για τη φυση ,το κυνηγι.Θυμάμαι πιτσιρίκος ακόμα, μου λεγε να μην πάρεις μάγκνουμ όπλο, δε χρει'αζεται.....

Αυτα τα βιώματα οταν τα νιώσεις και τα ζήσεις παιδί, μεγαλώνοντας δένουν με το κουμάσι σου και το κυνήγι αποκτα μία ακόμα περισσότερο ρομαντική διάσταση για σένα. Ετσι νιώθω.
Καληνύχτα παρέα!
 
Back
Top