Cal.16

Ειναι και αυτο..Πιστευω όμως οτι αν μια ελληνική πχ εταιρία δοκίμαζε έστω και πειραματικά να βγάλει φυσιγγια διασπορας 16αρια δεν θα τα πηγενε και άσχημα..Εξάλλου 16αρια έχουν στην γκάμα τους καπιοι δικοί μας κατασκευαστες και σε διαφορα νούμερα σκαγιων.Προσωπικη μου άποψη και φυσικά μπορει να ειμαι λάθος..
 
Ειναι και αυτο..Πιστευω όμως οτι αν μια ελληνική πχ εταιρία δοκίμαζε έστω και πειραματικά να βγάλει φυσιγγια διασπορας 16αρια δεν θα τα πηγενε και άσχημα..Εξάλλου 16αρια έχουν στην γκάμα τους καπιοι δικοί μας κατασκευαστες και σε διαφορα νούμερα σκαγιων.Προσωπικη μου άποψη και φυσικά μπορει να ειμαι λάθος..
Αυτό είναι και το κακό με τα μικρά διαμετρηματα περιορισμένη γκάμα πυρομαχικων, σου πασαρουν ένα φυσίγγι καλό κακό αυτό ειναι. Εδώ στο δωδεκαρι που οι επιλογές είναι άπειρες ίδιος στα 32γρ που είναι και τα πιο καταναλωτικά λόγο τσιχλας κτλ και πάλι το ενα μας ξινιζει και το άλλο μας βρωμαει.
 
Καλησπέρα παιδιά. Τάσο, συγνώμη ρε φίλε που δεν έγραψα τίποτα μέχρι τώρα (αν και απευθύνθηκες και σε μένα ;)), αλλά ... άνοιξες το θέμα σε μέρα που έφευγα στο χωριό για σ/κ, και μέχρι να γυρίσω και να μπορέσω να γράψω ... το είχατε ήδη εξαντλήσει το θέμα! :)
Το 16αρι για μένα έχει πρωτίστως συναισθηματική αξία, γιατί ήταν το μοναδικό όπλο του πατέρα μου (που τον έχασα πολύ πρόωρα), και έγινε το πρώτο μου, και για πολλά χρόνια το μοναδικό μου όπλο, με αυτό έγινα "κυνηγός". Παρόλο που δεν είναι κανένα ... σπάνιο και ακριβό "εγγλέζικο δίκαννο", αλλά ένα παλιό ταπεινό καναδέζικο μονόκαννο (COOEY, mod. 84) με κάννη 76 cm, full choke.
Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν παραπάνω γι' αυτό το διαμέτρημα, καθώς και ότι είναι επαρκές για τα περισσότερα ελληνικά κυνήγια. Προσωπικά, εκτός από τα τσιχλοκότσυφα που είναι το κύριο κυνήγι μου, έχω κτυπήσει περιστασιακά μπεκάτσες, λαγούς, ζουρίδες και φάσσες (ειδικά από τα 3 τελευταία είδη έχω πάρει τόσο με Remington express 4αρι όσο και με Rottweil ΔΟΡΚΑΣ 5αρι).
Ο πατέρας μου γέμιζε τα φυσέκια του, που λεφτά τότε για έτοιμα! Να ένα κουτί μπαρούτι (σχεδόν γεμάτο) από το 1976, που δυστυχώς δεν πρόλαβε να ξοδέψει ...
 
Καλησπέρα παιδιά. Τάσο, συγνώμη ρε φίλε που δεν έγραψα τίποτα μέχρι τώρα (αν και απευθύνθηκες και σε μένα ;)), αλλά ... άνοιξες το θέμα σε μέρα που έφευγα στο χωριό για σ/κ, και μέχρι να γυρίσω και να μπορέσω να γράψω ... το είχατε ήδη εξαντλήσει το θέμα! :)
Το 16αρι για μένα έχει πρωτίστως συναισθηματική αξία, γιατί ήταν το μοναδικό όπλο του πατέρα μου (που τον έχασα πολύ πρόωρα), και έγινε το πρώτο μου, και για πολλά χρόνια το μοναδικό μου όπλο, με αυτό έγινα "κυνηγός". Παρόλο που δεν είναι κανένα ... σπάνιο και ακριβό "εγγλέζικο δίκαννο", αλλά ένα παλιό ταπεινό καναδέζικο μονόκαννο (COOEY, mod. 84) με κάννη 76 cm, full choke.
Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν παραπάνω γι' αυτό το διαμέτρημα, καθώς και ότι είναι επαρκές για τα περισσότερα ελληνικά κυνήγια. Προσωπικά, εκτός από τα τσιχλοκότσυφα που είναι το κύριο κυνήγι μου, έχω κτυπήσει περιστασιακά μπεκάτσες, λαγούς, ζουρίδες και φάσσες (ειδικά από τα 3 τελευταία είδη έχω πάρει τόσο με Remington express 4αρι όσο και με Rottweil ΔΟΡΚΑΣ 5αρι).
Ο πατέρας μου γέμιζε τα φυσέκια του, που λεφτά τότε για έτοιμα! Να ένα κουτί μπαρούτι (σχεδόν γεμάτο) από το 1976, που δυστυχώς δεν πρόλαβε να ξοδέψει ...
Συγγνωμη?Αν είναι δυνατόν..Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνωμη..
Το κατάλαβα έχεις δουλειά εξάλλου και λέω κάποια στιγμή που μπορεί θα γραψει;) .Εξακολουθείτε να κυνηγάτε καμιά φορα με το 16αρι ? Φανταζομε τι τουφεκιες θα κάνει το φουλ με την 76αρα κάννη..
 
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον(αν και είμαι σίγουρος ότό ισως το έχετε κάνει..)
Είναι να ρίξετε κάποιες βολές με το 16αρι κ με το μονοκαννο 12αρι φουλ..Με 28γρ φυσίγγια ίδιο νούμερο.Να δούμε αν θα έχουν παρόμοια κατανομή..:)
 
Και μιας και πιάσατε το θέμα με τα φυσίγγια διασποράς, θα ξεκινήσω από αυτό. Πράγματι δεν υπάρχουν τέτοια, ασφαλώς γιατί δεν υπάρχουν διασπορείς cal.16 – π.χ. ο Gualandi φτιάχνει διασπορείς για τα διαμετρήματα 12 και 20, αλλά όχι για το 16. Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο ότι είναι θέμα αγοράς (προσφοράς και ζήτησης - μικρή αναμενόμενη κατανάλωση οπότε δεν μπαίνουν στον κόπο!).
Εγώ είχα γεμίσει πριν 4-5 χρόνια μερικά φυσίγγια διασποράς, παρόμοια με αυτό που ανέφερε ο Τάσος ότι πρότεινε ο Κυπρίδημος, αλλά με έτοιμο πλαστικό σταυρό: Από 12αρη διασπορέα Gualandi, έκοβα το σταυρό από τον πάτο, και μετά τον έκοβα ακριβώς στη μέση, κι έτσι από 1 έφτιαχνα 2. Αφού γέμιζα κανονικά το φυσίγγι, κάρφωνα τον σταυρό αυτό πάνω στα σκάγια προσέχοντας να πάει στο κέντρο και ίσια, και από πάνω έβαζα την τάπα (χαρτονάκι) και έκανα παραδοσιακό ρέλιασμα. Την ιδέα την πήρα από to internet, όταν είδα αυτό:
X-Stream Spreader insert (Ballistic Products)
και επειδή δεν μπορούσα τότε να το παραγγείλω, βρήκα τη ... λύση να φτιάξω κάτι παρόμοιο χαλώντας μερικούς διασπορείς Gualandi που έτυχε να έχω τότε, αφού γέμιζα και για το 12αρι μονόκαννο Baikal.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα δοκίμασα ποτέ σε χαρτόνι, 2 φορές είχα φτιάξει από καμιά 20αρια, και τα έριξα όλα σε μερικά απογευματινά τσίχλας αφού έβλεπα ότι σχεδόν δεν έχανα πουλί με αυτά! :) Έλεγα πως θα ξαναφτιάξω και θα τα δοκιμάσω και στο χαρτί, πράγμα που τελικά δεν έγινε ...
 
Πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά κ.Στελιο.shake hands. καλή πατέντα με τον γκουαλαντι..Με την ευκαιρία να πω ότι έχω δει ένα διασπορεα σε 12αρι φυσίγγι(Ρίο 32 διασποράς) τον οποίο δεν έχω ξαναδεί σε άλλο φυσίγγι διασποράς..Ήταν ένα κυαθιο κανονικό που μέσα είχε ένα αποσπωμενο στρογγυλό πλαστικό με 4 άκρες σαν σταυρος και περιειχε στις τέσσερις γωνιές τα σκάγια..(με τι μόνη διάφορα που ήταν αποσπωμενο) Αν το τουμπαριζες δηλαδή έπεφτε μαζί με τα σκάγια..Δεν ξέρω τι σόι πατέντα ήταν αλλά ήταν πολυ αποδοτικό φυσίγγι.Η σωστή του ονομασία ειναι:Αποσπωμενος διασπορεας με προστατευτικά πτερύγια.Δυστηχως δεν νομίζω να χωράει σε κυαθιο 16αριου η να πωλείτε σκέτος στο εμπόριο αλλιώς ήταν καλή πατέντα για 16αρι διασπορας..
 
Last edited:
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον(αν και είμαι σίγουρος ότό ισως το έχετε κάνει..)
Είναι να ρίξετε κάποιες βολές με το 16αρι κ με το μονοκαννο 12αρι φουλ..Με 28γρ φυσίγγια ίδιο νούμερο.Να δούμε αν θα έχουν παρόμοια κατανομή..
Ενδιαφέρουσα ιδέα, να σου πω το έχω σκεφτεί ... αλλά ... δεν το έχω κάνει! :(
.Εξακολουθείτε να κυνηγάτε καμιά φορα με το 16αρι ?
Κάθε χρόνο, μερικά κυνήγια τα κάνω με το 16αρι. Αλλά ειδικά την τελευταία κυνηγετική περίοδο κυνήγησα αποκλειστικά με αυτό, εκτός το Φλεβάρη που κυνήγησα με το Baikal και τη Mossberg. Εντάξει δεν έκανα μεγάλες καρπώσεις, δεν με ενδιέφερε εξάλλου αυτό, αλλά το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ! :)
 
Προσωπική γνώμη παντα: Τάσο νομίζω ότι όπως φτιάχνουν για το cal20 άνετα θα φτιάχνονται και για το cal16 απλά είναι θέμα αγοράς, ποια εταιρεία θα τα φτιάξει με τόσο μικρό καταναλωτικό κοινο. Όλα είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς όπως έχω ξαναγράψει κυρίαρχο το δωδεκαρι ακολουθεί το 20αρι το 28αρι και τέλος το410. Πάντα σε θέμα ζήτησης εννοώ τα μεσαία 16αρι και 24αρι είναι παραγκονισμενα από άποψη πυρομαχικων.
To 20άρι είναι δημοφιλέστατο και ανερχόμενο διαμέτρημα στην αγορά των ΗΠΑ, ενώ το 16άρι σχεδόν άγνωστο;), γιαυτό και οι κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν με το 16άρι όπως με το 20άρι, βέβαια αυτό το έχει ''βοηθήσει'' να ξεφύγει από τα αμερικάνικα ''γούστα'' όπως θαλάμες και γομώσεις μαγκνουμ και έτσι το 16άρι παραμένει το αρμονικότερα διαμέτρημα όσο αφορά βάρος όπλου, βάρος γομώσεις, γραμμή όπλου.
Ήταν και το αγαπημένο διαμέτρημα των κυνηγών της δεκαετίας του '50 που περνώντας από τα εμπροσθογεμή (που στην πλειοψηφία τους ήταν 16άρια) στα οπισθογεμή προτιμούσαν όπλα αυτού του διαμετρήματος και υποστηρίζουν με πάθος ότι τα 16άρια ''κόβουν'' καλύτερα από τα 12άρια.
Αν το 16άρι διατίθεντο στην αγορά, με την ποικιλία όπλων και φυσιγγίων, όπως το 12άρι και το 20άρι οι πωλήσεις τους, ίσως, να μη διέφεραν και πολύ.
 
Το θέμα είναι γιατί ένας που έχει πχ 12αρι να αγορασει 16αρι..
Αφού βρίσκει φυσίγγια των 28γρ και στο 12αρι..
Και μάλιστα πολύ πιο φτηνά από ότι αν ήταν 16αρια..xm.
Το λιγότερο βάρος είναι ένας λόγος όπως επίσης και ότι είναι πιο συμμαζεμένο. ..Αν καταφέρει να βρει 16αρι σε λογική τιμή που να είναι σαν 16αρι..:(
Αν δεν κάνω λάθος απουσιάζουν και τα εναλλασσόμενα τσοκ από αυτό το διαμετρημα.
 
Ο πατέρας μου γέμιζε τα φυσέκια του, που λεφτά τότε για έτοιμα! Να ένα κουτί μπαρούτι (σχεδόν γεμάτο) από το 1976, που δυστυχώς δεν πρόλαβε να ξοδέψει ...
[/QUOTE]


Α! ρε Στέλιο τι μου θύμισες, μου είχε δώσει ένας υπέργηρος κυνηγός, όταν ήμουν 16-17 χρονών, σχεδόν γεμάτο ένα ''βαζέτο'' τέτοια μπαρούτι, και τη γέμιζα με τα σύνεργα του πατέρα μου παραδοσιακά θυμάμαι,
cal. 12/70, 180X30 τάπα χοντρή γύρω στα 3-4χιλ. πάνω στη μπαρούτη+γνήσια μάλλινη τάπα+μισόταπα από φελλό και ρελιαστό κλείσιμο με λεπτή χάρτινη τάπα. Ζυγισμένα ένα-ένα στη παραδοσιακή ζυγαριά.
Μαλακότατο μπορώ να πώ και πολύ καλό στις ξυλόκοτες.
Συγγνώμη για το .off topic.
 
Το θέμα είναι γιατί ένας που έχει πχ 12αρι να αγορασει 16αρι..
Αφού βρίσκει φυσίγγια των 28γρ και στο 12αρι..
Και μάλιστα πολύ πιο φτηνά από ότι αν ήταν 16αρια..xm.
Το λιγότερο βάρος είναι ένας λόγος όπως επίσης και ότι είναι πιο συμμαζεμένο. ..Αν καταφέρει να βρει 16αρι σε λογική τιμή που να είναι σαν 16αρι..:(
Αν δεν κάνω λάθος απουσιάζουν και τα εναλλασσόμενα τσοκ από αυτό το διαμετρημα.
Για τον ίδιο λόγο ρε Τάσο που αγοράζουν 20άρι, ενώ υπάρχουν φυσίγγια 24ρων γρ. και σε 12άρι και μάλιστα ποιοτικότατα. Η απάντηση δεν βρίσκεται στη ψυχρή λογική;).
 
Για τον ίδιο λόγο ρε Τάσο που αγοράζουν 20άρι, ενώ υπάρχουν φυσίγγια 24ρων γρ. και σε 12άρι και μάλιστα ποιοτικότατα. Η απάντηση δεν βρίσκεται στη ψυχρή λογική;).
.buy buy..buy buy..smashfrak..hit.Δικιο εχεις..Τουλαχιστον οι φίλοι του 20 αριου εχουν και μια ποικιλία φυσιγγίων..
 
Αν δεν κάνω λάθος απουσιάζουν και τα εναλλασσόμενα τσοκ από αυτό το διαμετρημα.
Υπάρχουν και τα εναλλασσόμενα τσοκ, Τάσο! Οι ιταλοί έχουν βγάλει, νομίζω η Fausti ή κάποιος από τους (πολλούς) Rizzini, δεν θυμάμαι τώρα και δεν έχω χρόνο να ψάξω! Πάντως υπάρχουν και τέτοια.
Πάντως, και ειδικά σε πλαγιόκαννα δίκαννα (οποιουδήποτε διαμετρήματος) θεωρώ "ιεροσυλία" τα εναλλασσόμενα τσοκ. Αυτή η αντιαισθητική διόγκωση στην άκρη των καννών (απαραίτητη για να χωρέσει το τσοκάκι) χαλάει όλη την ομορφιά και την κομψότητα του δίκαννου!
 
Για να πω την γνώμη μου τα τσοκακια ήταν σπουδαίο προσόν για τους πλαγιοκανναδες..(γλίτωσαν και τα διασποράς..).Θεωρώ πολύ αντιαισθητικό την μόνη σκανδάλη στα πλαγιοκαννα.ΥΓ πράγματι έχω δει πλάγιο μπαικαλ με τσοκ και ήταν χοντροκομμένα στις "μπουκες"σε σχέση με το δικό μου που ήταν τσιγαροχαρτα..Πράγματι άσχημο.
 
εμπροσθογεμή
Θυμαμε Σπύρο που είχα ρωτήσει τον παππού μου τι τουφεκι είχε μικρος και μου είχε πει μπροστογεμι 16αρι.Λεω μα τι μου λέει τώρα αφού τα 16αρια είναι αλλά όπλα...hit..hit.όποτε δικιο ειχε..Για να το λες και συ τότε όντως υπήρχαν μπροστογεμι καλ16
 
Last edited:
Σήμερα το απόγευμα στο σκοπευτήριο εριξα ξανά δύο πουλες με την ithaca, είχα κάτι σχόλια από 2- 3 φιλαράκια που έλειπαν την Κυριακή (οι υπόλοιποι είχαν πάρει υπογλωσια την Κυριακή) .sarcastic.στο τέλος που βγήκα από τις πουλες πήραν και αυτοί τα δικά τους .sarcastic.. Ανυπομονώ να έρθει ο Οκτωμβρης και οι κιχλες. Ασχετο, μετά εριξα και δύο πούλες με το kemen ενός φίλου, καλή και αγία ή ithaca αλλά το kemen......... πειρασμός .ha ha ha.
 
Γιάννη την τουφεκας στα μπασιματα?Αν ναι πες εντυπώσεις από ψηλωμενες τσιχλιτσες...
Καλησπέρα Τάσο. Δεν την έχω ξανακυνηγησει, τα πρώτα τις κυνήγια ήταν φέτος στα τρυγόνια. Αν κρίνω από τα τρυγόνια και τα σπασιματα στους δίσκους θα πρέπει να κάνει καλή δουλειά και εκεί, εδώ θα είμαστε, πρώτα ο Θεός, να τα δούμε.
 
Back
Top