Browning Team

Ένα κοντάκι πραγματικά στα μέτρα μας, με μια λαβή σωστή, ένα γεναιοδωρο toe out και ένα αρνητικό pitch, δεν θέλει καθόλου πέλμα. Ρίχνεις και με σκέτο ξύλο!
Είπα και γω μόνο εγώ το έχω καταλάβει αυτό με το pitch
 
Αυτό ...θα ήθελα να το δω σε ζωγραφιά!
Δεν έχεις δει όπλα με ξύλινα πέλματα; Με το πλάγιο, άνετα ρίχνω χωρίς πέλμα και που έχω ένα πέλμα πάνω είναι σαν να μην έχω, ένα wegu που είναι σαν ξύλο.
Μπορώ πραγματικά να ρίχνω από το πρωί μέχρι το βράδυ. Πριν του φτιάξω κοντάκι, γινόταν ο ώμος μου σαν μελιτζάνα!
 
Ο μηχανισμός λειτουργίας παίζει ρόλο στην ανάκρουση και σίγουρα και το βάρος δεν είναι μόνο το βάρος αν ήταν θα έφτιαχναν ένα κοντάκι και θα λυνανε όλο το θέμα όπως και λογικό το τι φυσίγγια ρίχνει άλλο τι νιώθεις αν έχεις σωστό κοντάκι και άλλο το ότι όλοι οι μηχανισμοί όπλων μεταφέρουν ίδια ανάκρουση στον ώμο άρα εξαρτάτε μόνο από το κοντάκι
Ο μηχανισμός δεν παίζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανέναν ρόλο στην ανάκρουση.
Φανταστείτε 4 ισοβαρή όπλα με όμοια ξύλινα κοντάκια το ένα μονόκανο το άλλο δίκανο το άλλο αδράνειας και το τελευταίο αερίων.
Αν στιριχθούν και τα 4 στην ίδια βάση μέτρηση δύναμης θα δείξουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δύναμη με την προυπόθεση ότι η ταχύτητα της γόμωσης στην έξοδο της κάνης και τα γραμμάρια της γόμωσης είναι τα ίδια.
Πάει αυτό ...

Η δύναμη τώρα μπορεί να μειωθεί με

1ος τρόπος. Πέλμα στο κοντάκι (δουλεύει όπως ο δεύτερος τρόπος)
2ος τρόπος. Κοντάκι το οποίο με διάφορες παραλλαγές απορροφά ενέργεια κατά την εκπυρσοκρότηση (συμπιέζεται δηλαδή όπως ένα ελατήριο)

έτσι η ενέργεια ανάκρουσης χωρίζεται σε 2 μέρη, ένα μέρος μεταφέρεται στον ώμο μας και το δεύτερο μέρος απορροφάται από την παραμόρφωση του κοντακιού ή του πέλματος.

Υπάρχει και ένα τρίτο θέμα.
Έχουμε 2 πανομοιότυπα όπλα με τα ίδια βάρη αλλά κοντάκια διαφορετικά που απορροφούν όμως το ίδιο μέρος της ενέργειας ανάκρουσης.
Άρα η ενέργεια που μεταφέρεται στον ώμο μας θα είναι η ίδια ... θα είναι όμως ίδια και η αίσθηση της ανάκρουσης ?
ΟΧΙ
όσο πιο ομοιόμορφα μοιράζεται η δύναμη στην ώμο μας τόσο μικρότερη η αίσθηση της ανάκρουσης που θα αισθανθούμε παρόλο που η ενέργεια είναι η ίδια.

Με λίγα λόγια, η αίσθηση της ανάκρουσης έχει να κάνει (πέρα από το βάρος του όπλου) με την τεχνολογία απορρόφησης ενέργειας του κοντακιού και την σωστή εφαρμογή του στον ώμο μας.
Και σε όλα τα παραπάνω προσθέστε την σωστή επώμιση μιας και αν βάλετε το κοντάκι στην μύτη σας κανένα κοντάκι δεν θα σας σώσει.
 
O μηχανισμός παίζει τεράστιο ρόλο στην αίσθηση της ανάκρουσης , διαχειρίζεται την πίεση και την βγάζει με λιγότερο βίαιο τρόπο και περισσότερο απλωμενο στον χρόνο από ένα δίκανο η ενέργεια παραμένει σχεδόν ίδια αλλά η αίσθηση αλλάζει που είναι και η ουσία στο τέλος.
 
Άρη καλησπέρα
Το έχεις για κυνήγι;
θελω να μάθω αν το βάρος του όπλου είναι πράγματι αυτό που διαβάζω
Σκέφτομαι να κάνω αλλαγές στον οπλοβαστο μου. Με εδιαφερει πολύ αυτό το οπλο αλλά το βάρος με προβλημάτισε.
Το έχω κ για κυνήγι ναι... Την έκδοση sporter η το κυνηγετικό σκέφτεσαι? Η sporting με 76αρες κάνεις παίζει στα 3600 περίπου...
gif hoster
 
Άρη καλησπέρα
Το έχεις για κυνήγι;
θελω να μάθω αν το βάρος του όπλου είναι πράγματι αυτό που διαβάζω
Σκέφτομαι να κάνω αλλαγές στον οπλοβαστο μου. Με εδιαφερει πολύ αυτό το οπλο αλλά το βάρος με προβλημάτισε.
Επειδή ξέρω ότι έχουμε ίδια γούστα το 725 light βγαίνει 3000-3200 ανάλογα κάνης και ξύλων αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα η δεν υπήρχε όταν το έψαξα.

Άσχετα που το έχουν κάποια σάιτ.
 
Επειδή ξέρω ότι έχουμε ίδια γούστα το 725 light βγαίνει 3000-3200 ανάλογα κάνης και ξύλων αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα η δεν υπήρχε όταν το έψαξα.

Άσχετα που το έχουν κάποια σάιτ.
Το light είναι με αλουμινένια βάση να φανταστώ.
 
Έχει διαφορά στην σκοπευτική γραμμή το ένα από το άλλο;
Έχουν μικροδιαφορές... Στο σπορτερ η ρίγα είναι 10αρα έτσι κ αλλιώς, αλλάζει η εικόνα... Σίγουρα είναι πιο ελαφρύ, το ποσό δεν το ξέρω, δεν υπάρχει δυστυχώς κ κάποιο στο κοντινό μου περιβάλλον να στο ζυγίσω αν κ νομίζω κάπου στα 3100 είναι...
 
Δεν ξέρω απο καραμπίνες πόσο παίζει διαφορά (αυξομείωση δλδ) στην απόδοση ενός φυσιγγίου απο ένα σουπερποζέ .
Ο ξάδελφος με B725 CITORI (american version )αχρωμίωτες κάνες 76cm .....
Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει 725 αχρωμιοτο
Δεν ξέρω αν υπάρχει 725 αχρωμίωτο ... αλλά ... Αυτό στην παραπάνω φωτο δεν είναι 725 !!! Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει ...
Προσέξτε καλύτερα τη βάση και το κοντάκι. Το σχήμα και τις "γραμμές" τους ... Είναι το κλασικό σχήμα του 525 !!! ;)
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει 725 αχρωμίωτο ... αλλά ... Αυτό στην παραπάνω φωτο δεν είναι 725 !!! Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει ...
Προσέξτε καλύτερα τη βάση και το κοντάκι. Το σχήμα και τις "γραμμές" τους ... Είναι το κλασικό σχήμα του 525 !!! ;)
Iσως να μην ειναι η φωτογραφια απο το οπλο του ξαδελφου του Λαμπη,που ειμαι βεβαιως οτι ξερει πιο μοντελο ειναι,αλλα ισως ειναι μια φωτο που βρηκε στο διαδικτυο και την ανεβασε εκ λαθους..........
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει 725 αχρωμίωτο ... αλλά ... Αυτό στην παραπάνω φωτο δεν είναι 725 !!! Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει ...
Προσέξτε καλύτερα τη βάση και το κοντάκι. Το σχήμα και τις "γραμμές" τους ... Είναι το κλασικό σχήμα του 525 !!! ;)
ναι μαλλον καταλαθος την ανεβασε αυτο πρεπει να ειναι το shadow 525 71cm.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει 725 αχρωμίωτο ... αλλά ... Αυτό στην παραπάνω φωτο δεν είναι 725 !!! Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει ...
Προσέξτε καλύτερα τη βάση και το κοντάκι. Το σχήμα και τις "γραμμές" τους ... Είναι το κλασικό σχήμα του 525 !!! ;)

Β725 CITORI CXS αχρωμίωτες κάνες αυλούς 18.6 όπλα που κατασκευάζονται για την αμερικάνικη αγορά (όχι Ευρώπη )
 
Back
Top