Browning Team

Τα ινφλεξ έχουν καλή απόσβεση και έχουν αρκετά καλή αντοχή σε σχέση με Μπερέτα μπενελι που είναι μαλακά αλλά ψωριαζουν γρήγορα.

Εκεί που πονάει το ινφλεξ είναι ότι κολλάει λίγο σε κάποια ρούχα αλλά οκ όχι τίποτα τρομερό
 
Εκεί που πονάει το ινφλεξ είναι ότι κολλάει λίγο σε κάποια ρούχα αλλά οκ όχι τίποτα τρομερό
Ακριβώς έτσι... πολύ μαλακό της benelli και με το παραμικρό πληγωνόταν..
Το έχω περάσει με σιλικόνη στη brow και γλιστράει χωρίς να σκαλωνει... εαν το περνάς συχνά το κρατάει ελαστικό και το συντηρεί κιόλας..
 
Last edited:
Ακουγετε συχνα αυτο φιλε Σταματη κ ισως να ισχυει αλλα μεχρι ενα σημειο...και εδω ολα εχουν να κανουν με τους νομους της φυσικης..
δεν γινεται να εχουμε ενα ελαφρυ οπλο κ επειδη το κοντακι μας ειναι οκ να θεωρουμε οτι θα ριξουμε 36-40γρ χωρις να νιωσουμε τιποτα..
το βαρος του οπλου δια το 96 δεν βγηκε τυχαια κ αυτο ισχυει ανεξαρτητως μετρων κοντακιου...

Τασο εγω με την μπενελι πριν την φερω στα μετρα μου εχω προπονηση με τον Λεωνίδα στο Σχιστό και ριχνω σε ενα απογευμα 200 ή 250 φυσίγγια 28γρ δεν θυμαμαι ακριβως. Το αποτέλεσμα? Μελανιασμενος ώμος.... μια μελανια περιπου 5 εκατοστά. Δεν δεχόταν ο ώμος μετά οχι οπλο τιποτα. Το φέρνω στα μετρα μου και ακολουθει διήμερη προπονηση με 250 φυσιγγια την μια μερα και 250 την αλλη. Το αποτέλεσμα? Αν μπορουσα να ρίξω αλλα τοσα θα τα εριχνα χωρις προβλημα. Τωρα για τα 42γρ επειδη εχω ριξει στο λαγο πολλα τετοια σου λεω οτι δεν κλωτσάνε. Ειδικά τα ρεμινγκτον. Και απο αυτα τα φυσιγγια ριχνεις τοσα λιγα που πιστευω δεν τίθεται θεμα καν.
 
Εγώ πάντως και με τα δυο όπλα πλέον στα μέτρα μου μετά από πολύ τρίψιμο και φάγωμα πάνω στο φάγωμα, δε μπορώ να συγκρίνω το κλοτσιμα της m2 με την Maxus... καμία σχέση... γιαυτο λέω ότι είναι στο όπλο... ειδικά με λίγο "ζωηρά" φυσιγγια στη ζέστη με κουδουναγε αρκετά η Ιταλίδα
 
Λογικό η αδράνεια έχει μεγαλύτερη ανάκρουση και η Μπράουνινγκ αντίθετα φημίζεται για την χαμηλή ανάκρουση
Μην μπερδεύετε βρε παιδιά την φυσική με τις φήμες.

Όσο πιο βαρύ είναι ένα όπλο τόσο μικρότερη ταχύτητα ανάκρουσης θα έχει. Πχ αν έχω 2 όπλα (ανεξάρτητα μηχανισμού) και το ένα ζυγίζει 2 κιλά και το δεύτερο 4 τότε το ελαφρύτερο θα έχει διπλάσια ταχύτητα ανάκρουσης.
Πάμε τώρα στην ενέργεια ... Το ελαφρύτερο έχει διπλάσια ενέργεια ανάκρουσης.
Και στην δύναμη που δέχεται ο ώμος μας ... Το ελαφρύτερο ασκεί την διπλάσια δύναμη αν η απόσταση "πέδησης" είναι η ίδια.

Μιλάμε πάντα για ξύλινα κοντάκια.
Τα high tech κοντάκια και τα ελαστικά στο πίσω μέρος του κοντακιού απλά παραμορφώνονται και απορροφούν ΕΝΕΡΓΕΙΑ ανάκρουσης με αποτέλεσμα να μειώνεται η δύναμη.

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.

Η απόφαση είναι απλή ... Ελαφρύ όπλο και μεγάλη ανάκρουση ή βαρύ όπλο και μικρή ανάκρουση ;
Γουρουνάδες, λαγάδες, μπεκατσάδες και γενικώς όσοι ρίχνουν λίγα φυσίγγια στο 1.
Τσιχλάδες, καρτερατζήδες πτηνών, σκοπευτες στο 2.
 
Last edited:
Μην μπερδεύετε βρε παιδιά την φυσική με τις φήμες.

Όσο πιο βαρύ είναι ένα όπλο τόσο μικρότερη ταχύτητα ανάκρουσης θα έχει. Πχ αν έχω 2 όπλα (ανεξάρτητα μηχανισμού) και το ένα ζυγίζει 2 κιλά και το δεύτερο 4 τότε το ελαφρύτερο θα έχει διπλάσια ταχύτητα ανάκρουσης.
Πάμε τώρα στην ενέργεια ... Το ελαφρύτερο έχει διπλάσια ενέργεια ανάκρουσης.
Και στην δύναμη που δέχεται ο ώμος μας ... Το ελαφρύτερο ασκεί την διπλάσια δύναμη αν η απόσταση "πέδησης" είναι η ίδια.

Μιλάμε πάντα για ξύλινα κοντάκια.
Τα high tech κοντάκια και τα ελαστικά στο πίσω μέρος του κοντακιού απλά παραμορφώνονται και απορροφούν ΕΝΕΡΓΕΙΑ ανάκρουσης με αποτέλεσμα να μειώνεται η δύναμη.

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.

Η απόφαση είναι απλή ... Ελαφρύ όπλο και μεγάλη ανάκρουση ή βαρύ όπλο και μικρή ανάκρουση ;
Γουρουνάδες, λαγάδες, μπεκατσάδες και γενικώς όσοι ρίχνουν λίγα φυσίγγια στο 1.
Τσιχλάδες, καρτερατζήδες πτηνών, σκοπευτες στο 2.
Δηλαδή ένα δίκανο 3 κιλά και μια καραμπίνα αερίων 3 κιλά και μια αδράνειας 3 κιλά έχουν την ίδια ανάκρουση? Με το ίδιο φυσίγγι πάντα μιλάμε.

Δεν νομίζω
 
Δηλαδή ένα δίκανο 3 κιλά και μια καραμπίνα αερίων 3 κιλά και μια αδράνειας 3 κιλά έχουν την ίδια ανάκρουση? Με το ίδιο φυσίγγι πάντα μιλάμε.
Δεν νομίζω

ωραίο ερώτημα για νέους κυνηγούς που τους αρέσει η φυσική.

στα αέρια θα είναι λιγότερο μιας και έχουμε διαφυγή, στα αδρανειας και δίκαννο σχεδόν το ίδιο (το σύστημα είναι κλειστό ίσως καποιο μικρό ποσοστό από κινητική γινει θερμική στο ελατήριο, ψιλά γραμματα)

Για μενα το μυστικό είναι στο πελμα. Οταν αυτό ακουμπά ολόκληρο στον ώμο μας τοτε όλα ειναι καλά, οι δυναμεις μεταφέρονται ομαλα μεσω της μεγιστης επιφανειας (λιγοτερη πιεση), και εαν έχουμε και μια ελαφριά κλιση προς τα μπρος τότε η γωνία βοηθά μέρος των δυνάμεων να μεταφερθούν στο έδαφος, οπότε νιώθουμε λιγοτερη δυναμη να μας "χτυπά" προς τα πίσω
 
ωραίο ερώτημα για νέους κυνηγούς που τους αρέσει η φυσική.

στα αέρια θα είναι λιγότερο μιας και έχουμε διαφυγή, στα αδρανειας και δίκαννο σχεδόν το ίδιο (το σύστημα είναι κλειστό ίσως καποιο μικρό ποσοστό από κινητική γινει θερμική στο ελατήριο, ψιλά γραμματα)

Για μενα το μυστικό είναι στο πελμα. Οταν αυτό ακουμπά ολόκληρο στον ώμο μας τοτε όλα ειναι καλά, οι δυναμεις μεταφέρονται ομαλα μεσω της μεγιστης επιφανειας (λιγοτερη πιεση), και εαν έχουμε και μια ελαφριά κλιση προς τα μπρος τότε η γωνία βοηθά μέρος των δυνάμεων να μεταφερθούν στο έδαφος, οπότε νιώθουμε λιγοτερη δυναμη να μας "χτυπά" προς τα πίσω
Όταν το πιτς είναι κάθετα 90° τότε δεν κλοτσαει πολύ
 
Δηλαδή ένα δίκανο 3 κιλά και μια καραμπίνα αερίων 3 κιλά και μια αδράνειας 3 κιλά έχουν την ίδια ανάκρουση?
Με το ίδιο φυσίγγι πάντα μιλάμε.
Δεν νομίζω

Η ταχύτητα με μην οποία θα χτυπήσουν τον ώμο σου θα είναι την ίδια !!!!!!
Η δύναμη που θα νιώσεις αν τα 3 όπλα έχουν το ίδιο κοντάκι θα είναι ακριβώς η ίδια !!!!!!!!
Το πρόβλημα έχει λυθεί πριν 200 χρόνια.
 
στα αέρια θα είναι λιγότερο μιας και έχουμε διαφυγή, στα αδρανειας και δίκαννο σχεδόν το ίδιο (το σύστημα είναι κλειστό ίσως καποιο μικρό ποσοστό από κινητική γινει θερμική στο ελατήριο, ψιλά γραμματα)

Για μενα το μυστικό είναι στο πελμα. Οταν αυτό ακουμπά ολόκληρο στον ώμο μας τοτε όλα ειναι καλά, οι δυναμεις μεταφέρονται ομαλα μεσω της μεγιστης επιφανειας (λιγοτερη πιεση), και εαν έχουμε και μια ελαφριά κλιση προς τα μπρος τότε η γωνία βοηθά μέρος των δυνάμεων να μεταφερθούν στο έδαφος, οπότε νιώθουμε λιγοτερη δυναμη να μας "χτυπά" προς τα πίσω

Δεν έχει καμία σημασία η διαφυγή αερίων εκτός αν θεωρείς ότι τα αερίων βγάζουν μικρότερες ταχύτητες στομίου (η διαφορά είναι μηδαμινή).
Σημασία έχουν
1. ταχύτητα σκαγιών στην έξοδο της κάνης
2. μάζα σκαγιών
3. μάζα όπλου
Αν τα παραπάνω είναι ίδια, ίδια θα είναι και η ταχύτητα ανάκρουσης.

Για το δεύτερο συμφωνώ και εκεί είναι το ζουμί (κοντάκι και πέλμα).
Απλά ένας κατασκευαστής που βγάζει όπλα 4 κιλά δεν τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα ενώ ένας που βγάζει όπλα 3 κιλά τον ενδιαφέρει μιας και τα όπλα του έχουν με το καλημέρα 25% μεγαλύτερη ανάκρουση από τον ανταγωνιστή.
 
www.youtube.com/watch?v=XCj0PCGGxtA

Δείτε σε αυτό το παλιό video από το 4:03 πως πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις της δύναμης που δέχεται ο ώμος μας.
Κατ' εμένα το τεστ θα μπορούσε να βελτιωθεί μιας και μπορεί κάποιος να το "κλέψει".
 
Last edited:
Δείτε και λίγο Danka ...

www.youtube.com/watch?v=dEXiRM-qMr4

4.5 κιλά τα όπλα του skeet των παγκόσμιων πρωταθλητών με 24γρ σκάγια αν δεν κάνω λάθος ... τυχαίο ... δεν νομίζω

ps
1. Σε αυτό το βίντεο λατρεύω την σκηνή στο 0:36 (τα σκάγια να χτυπάνε στις σταγόνες της βροχής)
2. Δείτε στο 1:30 την ανάκρουση της καραμπίνας και αμέσως μετά την βολή με το αλληλεπίθετο (ημέρα με την νύχτα)
3. Θέλω την βοήθεια των ειδικών στην σκηνή 2:25 & 3:09 σε αντιπαράσταση με την 1:44. Ποια η "πιο σωστή" στήριξη του όπλου στο πρόσωπο σε συνθήκες κυνηγιού και όχι σκοπευτηρίου ? Προσωπικά τουφεκάω όπως ο πρώτος, δεν ακουμπάω δηλαδή το ζυγωματικό στο κοντάκι.
 
Δείτε και λίγο Danka ...

www.youtube.com/watch?v=dEXiRM-qMr4

4.5 κιλά τα όπλα του skeet των παγκόσμιων πρωταθλητών με 24γρ σκάγια αν δεν κάνω λάθος ... τυχαίο ... δεν νομίζω

ps
1. Σε αυτό το βίντεο λατρεύω την σκηνή στο 0:36 (τα σκάγια να χτυπάνε στις σταγόνες της βροχής)
2. Δείτε στο 1:30 την ανάκρουση της καραμπίνας και αμέσως μετά την βολή με το αλληλεπίθετο (ημέρα με την νύχτα)
3. Θέλω την βοήθεια των ειδικών στην σκηνή 2:25 & 3:09 σε αντιπαράσταση με την 1:44. Ποια η "πιο σωστή" στήριξη του όπλου στο πρόσωπο σε συνθήκες κυνηγιού και όχι σκοπευτηρίου ? Προσωπικά τουφεκάω όπως ο πρώτος, δεν ακουμπάω δηλαδή το ζυγωματικό στο κοντάκι.
Εγώ αυτό που είδα ότι η γκόμενα δεν παίζεται και μια λεπτομέρεια ποσό κλήση λαβή έχουν στο όπλο και πως τοποθετούν το δάκτυλο γεμάτα στη σκανδάλη και όχι λίγο στην άκρη
 
Ο μηχανισμός λειτουργίας παίζει ρόλο στην ανάκρουση και σίγουρα και το βάρος δεν είναι μόνο το βάρος αν ήταν θα έφτιαχναν ένα κοντάκι και θα λυνανε όλο το θέμα όπως και λογικό το τι φυσίγγια ρίχνει άλλο τι νιώθεις αν έχεις σωστό κοντάκι και άλλο το ότι όλοι οι μηχανισμοί όπλων μεταφέρουν ίδια ανάκρουση στον ώμο άρα εξαρτάτε μόνο από το κοντάκι
 
Εγώ αυτό που είδα ότι η γκόμενα δεν παίζεται και μια λεπτομέρεια ποσό κλήση λαβή έχουν στο όπλο και πως τοποθετούν το δάκτυλο γεμάτα στη σκανδάλη και όχι λίγο στην άκρη
Εγώ αν το βάλω γεμάτα...πάω κάτω αριστερά...τι στο καλό ...άλλη γκόμενα μου έβγαλε εμένα???
 
Back
Top