Browning Team

Kαλημερα στην παρεα.
Ηθελα να ρωτησω για τα φρενα της παλιας Auto 5. Αυτα που ειναι το ενα μεσα στο αλλο το μαυρο δαχτυλιδι πανω απο το μπρουτζινο.
Αυτα τα 2 εχουν σε ενα σημειο της περιφερειας τους ενα κενο και τα 2. Πρεπει αυτα να ειναι ευθιγραμμισμενα ή δεν παιζει ρολο?

Μου κάνει εντύπωση που, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί λάτρεις της παλιάς Auto 5 και πολλοί κάτοχοι που τη χρησιμοποιούν ακόμη, δεν βρέθηκε κανείς να απαντήσει στην απορία σου Σταύρο !!! Υποθέτω ότι κανέναν δεν έχει απασχολήσει ποτέ αυτή η λεπτομέρεια ... ;)
Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο όπλο, για να ξέρω όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες του συστήματος, το έψαξα τώρα λίγο από περιέργεια, και δεν μπόρεσα να βρω κανένα λόγο για τον οποίο "θα έπρεπε" αυτά τα δυο δαχτυλίδια που αναφέρεις να τοποθετούνται με ευθυγραμμισμένες τις εγκοπές τους. Δυο δαχτυλίδια είναι, που ο ρόλος τους είναι να σφίγγουν για να φρενάρουν την οπισθοδρόμηση της κάννης. Το μαύρο το εξωτερικό (ατσάλινο) υποθέτω ότι είναι στην ουσία ελατήριο που έμπαινε για να σφίγγει και να ενισχύει το μπρούτζινο που είναι το φρένο. Δεν βλέπω να έχει καμιά σημασία σε ποια θέση βρίσκονται οι εγκοπές τους.
Βέβαια σε διάφορες φωτο και σχεδιαγράμματα φαίνονται ευθυγραμμισμένα, αλλά πιστεύω αυτό είναι μόνο για λόγους παρουσίασης. Βρήκα κι ένα ωραίο βιντεάκι που δείχνει σχηματικά την πλήρη λύση και συναρμολόγηση της Auto 5, κι εκεί φαίνονται να μην μπαίνουν ευθυγραμισμένα (γύρω στο 2.05' έως 2.10') ... Αν έπρεπε οπωσδήποτε, τότε πιστεύω ότι θα τα έδειχναν κι εκεί ευθυγραμισμένα !!!
Δες το σε full screen, και στις ρυθμίσεις βάλε αν θες ταχύτητα 0,5 ή 0,25 ώστε να παίζει αργά για να δεις πιο καθαρά τις λεπτομέρειες ...
Κόλησα. Το σκανάρησα το έχω σε pdf και δεν μπορώ να το ανεβάσω. Πως γίνεται;
Μήτσο νομίζω ότι δεν γίνεται να ανεβάσεις pdf ... Δεν ξέρω βέβαια τι scanner χρησιμοποιείς, αλλά θα μπορούσες να το σκανάρεις σε αρχείο .tiff η σε jpeg και να το ανεβάσεις κανονικά σαν εικόνα, με το γνωστό τρόπο (postimage, imgur, κλπ)...
 
Μου κάνει εντύπωση που, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί λάτρεις της παλιάς Auto 5 και πολλοί κάτοχοι που τη χρησιμοποιούν ακόμη, δεν βρέθηκε κανείς να απαντήσει στην απορία σου Σταύρο !!! Υποθέτω ότι κανέναν δεν έχει απασχολήσει ποτέ αυτή η λεπτομέρεια ... ;)
Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο όπλο, για να ξέρω όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες του συστήματος, το έψαξα τώρα λίγο από περιέργεια, και δεν μπόρεσα να βρω κανένα λόγο για τον οποίο "θα έπρεπε" αυτά τα δυο δαχτυλίδια που αναφέρεις να τοποθετούνται με ευθυγραμμισμένες τις εγκοπές τους. Δυο δαχτυλίδια είναι, που ο ρόλος τους είναι να σφίγγουν για να φρενάρουν την οπισθοδρόμηση της κάννης. Το μαύρο το εξωτερικό (ατσάλινο) υποθέτω ότι είναι στην ουσία ελατήριο που έμπαινε για να σφίγγει και να ενισχύει το μπρούτζινο που είναι το φρένο. Δεν βλέπω να έχει καμιά σημασία σε ποια θέση βρίσκονται οι εγκοπές τους.
Βέβαια σε διάφορες φωτο και σχεδιαγράμματα φαίνονται ευθυγραμμισμένα, αλλά πιστεύω αυτό είναι μόνο για λόγους παρουσίασης. Βρήκα κι ένα ωραίο βιντεάκι που δείχνει σχηματικά την πλήρη λύση και συναρμολόγηση της Auto 5, κι εκεί φαίνονται να μην μπαίνουν ευθυγραμισμένα (γύρω στο 2.05' έως 2.10') ... Αν έπρεπε οπωσδήποτε, τότε πιστεύω ότι θα τα έδειχναν κι εκεί ευθυγραμισμένα !!!
Δες το σε full screen, και στις ρυθμίσεις βάλε αν θες ταχύτητα 0,5 ή 0,25 ώστε να παίζει αργά για να δεις πιο καθαρά τις λεπτομέρειες ...

Μήτσο νομίζω ότι δεν γίνεται να ανεβάσεις pdf ... Δεν ξέρω βέβαια τι scanner χρησιμοποιείς, αλλά θα μπορούσες να το σκανάρεις σε αρχείο .tiff η σε jpeg και να το ανεβάσεις κανονικά σαν εικόνα, με το γνωστό τρόπο (postimage, imgur, κλπ)...
Στέλιο συμφωνώ σε όλα. Και για την τοποθέτησή σου για τα δαχτυλίδια και για τo pdf. Κι εγώ δεν έχω Auto5 αλλά είχα βρεί το άρθρο πολύ πρόσφατα και είπα να βοηθήσω. Αν τα δαχτυλίδια μπαίνανε ευθυγραμμισμένα θα το υπογράμμιζαν έντονα και στα σχέδια και στα βιντεάκια. Το ότι τα εμφανίζουν ευθυγραμμισμένα στα σχέδια δεν λέει τίποτα . Απλά έτσι προσδιορίζουν καλύτερα το κομμάτι που χρησιμοποιείται. Αν έβλεπες ένα σκέτο μαύρο εκεί μπορεί να μην ήταν σαφές το ποιο εξάρτημα τοποθετήθηκε.

Και γι αυτά που γράφεις για το pdf συμφωνώ. Οσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο να το ανεβάσω . Κι εγώ σκέφτηκα να το κάνω άλλη μορφή αρχείου να το ανεβάσω αλλά στο μεταξύ με πρόλαβε ο Νικόλας. Πάντως ευχαριστώ που μου το είπες γιατί είχα την εντύπωση οτι κάποιος τρόπος θα υπάρχει και δεν τον βρίσκω εγώ. Και ξες τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις... Τρως κόλλημα .hair..
 
Σε ευχαριστω.Ξερεις που μπορω να το βρω μιας και θα εχει αποσυρθει σαν εβδομαδιαο?
Αν μπορουσες να το σκαναρεις θα το εκτιμουσα.Μπορω να σου στειλω το mail μου σε πμ αν θες για
να το στειλεις πιο ευκολα
Τελικά το έκανα jpg:

 
Μου κάνει εντύπωση που, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί λάτρεις της παλιάς Auto 5 και πολλοί κάτοχοι που τη χρησιμοποιούν ακόμη, δεν βρέθηκε κανείς να απαντήσει στην απορία σου Σταύρο !!! Υποθέτω ότι κανέναν δεν έχει απασχολήσει ποτέ αυτή η λεπτομέρεια ... ;)
Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο όπλο, για να ξέρω όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες του συστήματος, το έψαξα τώρα λίγο από περιέργεια, και δεν μπόρεσα να βρω κανένα λόγο για τον οποίο "θα έπρεπε" αυτά τα δυο δαχτυλίδια που αναφέρεις να τοποθετούνται με ευθυγραμμισμένες τις εγκοπές τους. Δυο δαχτυλίδια είναι, που ο ρόλος τους είναι να σφίγγουν για να φρενάρουν την οπισθοδρόμηση της κάννης. Το μαύρο το εξωτερικό (ατσάλινο) υποθέτω ότι είναι στην ουσία ελατήριο που έμπαινε για να σφίγγει και να ενισχύει το μπρούτζινο που είναι το φρένο. Δεν βλέπω να έχει καμιά σημασία σε ποια θέση βρίσκονται οι εγκοπές τους.
Βέβαια σε διάφορες φωτο και σχεδιαγράμματα φαίνονται ευθυγραμμισμένα, αλλά πιστεύω αυτό είναι μόνο για λόγους παρουσίασης. Βρήκα κι ένα ωραίο βιντεάκι που δείχνει σχηματικά την πλήρη λύση και συναρμολόγηση της Auto 5, κι εκεί φαίνονται να μην μπαίνουν ευθυγραμισμένα (γύρω στο 2.05' έως 2.10') ... Αν έπρεπε οπωσδήποτε, τότε πιστεύω ότι θα τα έδειχναν κι εκεί ευθυγραμισμένα !!!
Δες το σε full screen, και στις ρυθμίσεις βάλε αν θες ταχύτητα 0,5 ή 0,25 ώστε να παίζει αργά για να δεις πιο καθαρά τις λεπτομέρειες ...

Μήτσο νομίζω ότι δεν γίνεται να ανεβάσεις pdf ... Δεν ξέρω βέβαια τι scanner χρησιμοποιείς, αλλά θα μπορούσες να το σκανάρεις σε αρχείο .tiff η σε jpeg και να το ανεβάσεις κανονικά σαν εικόνα, με το γνωστό τρόπο (postimage, imgur, κλπ)...
Σε ευχαριστω παρα πολυ Στελιο για την απαντηση σου. Ρωτησα σχετικα τον Χρηστακο και η απαντηση του ηταν ιδια με τη δικη σου. Το εκτιμω
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ Στελιο για την απαντηση σου. Ρωτησα σχετικα τον Χρηστακο και η απαντηση του ηταν ιδια με τη δικη σου. Το εκτιμω
Τίποτα !!!Έτσι μου δόθηκε η αφορμή να μελετήσω λίγο τις λεπτομέρειες της λειτουργίας αυτού του όπλου. :) Παρόλο που θεωρώ το συγκεκριμένο σύστημα παρωχημένο, εντελώς ξεπερασμένο στην εποχή μας, σε σχέση με τα άλλα σύγχρονα συστήματα αυτογεμών. Αερίων και αδρανείας. Και ιδιαίτερα πολύπλοκο. Βέβαια για την εποχή του ήταν ένα σπουδαίο επίτευγμα, που δείχνει την ευφυία και την εφευρετικότητα του δημιουργού του, του μεγάλου J.M. Browning. Αλλά για μένα, έχει πλέον μόνο "ιστορική" αξία, σαν ο πρώτος τύπος αυτογεμούς - και επιτυχημένος αναφισβήτητα. Προσωπική μου γνώμη και γούστο ... ;)
... Πάντως - βλέποντας και το βιντεάκι που έβαλα παραπάνω - επιβεβαιώνεται αυτό που έλεγαν για τον Browning και τις εφευρέσεις του ... ότι "... ποτέ δεν έβαζε μόνο μια βίδα, όπου μπορούσε να βάλει δύο ..." !!!! .sarcastic. .sarcastic.
 
Σε ευχαριστω Νικολα.Το εχω αυτο οπως εγραψα πιο πανω θα ηθελα να μαθω αν ειναι υποχρεωτικο τα ενωμενα μπρουτζινα και μαυρο δαχτυλιδι να εχει ευθυγραμμισμενες τις οπες τους
Δες απο το 11:00.
Νομίζω οτι ειναι το πλέον κατατοπιστικό που εχω δει.
Εξηγεί και τα 3 μεταλλικά δαχτυλίδια. Τα 2 με μικρό άνοιγμα (κομμένα) και το άλλο ολόκληρο/πλήρες σαν ροδέλα (φρένο).
Τα δυο κομμένα δακτυλίδια (μπρούτζινο και σκούρο) ΔΕΝ πρεπει να έχουν ευθυγραμμισμένο το κομμένο τους κομμάτι.
Έτσι, Το εξωτερικό (σκούρο), κρατάει το εσωτερικό σφιχτότερο και έτσι αποτελεσματικό.
Επίσης, αναφέρεται στο "φατσο" (το λέει devil) τόσο του μπρούτζινου όσο και του άλλου πλήρους δακτυλιδιου (φρένου) το οποίο στο λύσιμο του όπλου ειναι στο άλλο άκρο του ελατηρίου πάνω στην βάση.
Με αυτά τα φάτσα δουλεύουν τα φρένα.
Ετσι όπως ειναι πριν το λύσιμο, για ελαφρές γομώσεις (μέχρι 34-35 γρ. όπως έχω καταλήξει μετά απο ψάξιμο παλαιότερα).
Με τα δυο μαζι στην κορυφή πανω απο το ελατήριο, για βαριές γομώσεις.
Ελπίζω να το λύσαμε
 
Δες απο το 11:00.
Νομίζω οτι ειναι το πλέον κατατοπιστικό που εχω δει.
Εξηγεί και τα 3 μεταλλικά δαχτυλίδια. Τα 2 με μικρό άνοιγμα (κομμένα) και το άλλο ολόκληρο/πλήρες σαν ροδέλα (φρένο).
Τα δυο κομμένα δακτυλίδια (μπρούτζινο και σκούρο) ΔΕΝ πρεπει να έχουν ευθυγραμμισμένο το κομμένο τους κομμάτι.
Έτσι, Το εξωτερικό (σκούρο), κρατάει το εσωτερικό (μπρούτζινο) σφιχτότερο και έτσι αποτελεσματικό.
Επίσης, αναφέρεται στο "φατσο" (το λέει devil) τόσο του μπρούτζινου όσο και του άλλου πλήρους δακτυλιδιου (φρένου) το οποίο στο λύσιμο του όπλου ειναι στο άλλο άκρο του ελατηρίου πάνω στην βάση.
Με αυτά τα φάτσα δουλεύουν τα φρένα.
Ετσι όπως ειναι πριν το λύσιμο, για ελαφρές γομώσεις (μέχρι 34-35 γρ. όπως έχω καταλήξει μετά απο ψάξιμο παλαιότερα).
Με τα δυο μαζι στην κορυφή πανω απο το ελατήριο, για βαριές γομώσεις.
Ελπίζω να το λύσαμε
Διόρθωση : Οπου φάτσο, το σωστό ειναι φάλτσο.
 
Aφου τα ειπαμε στο τηλεφωνο,γιατι δεν εγραψες τι σου ειπα?
Πες οτι δεν παιζει κανενα ρολο, και να τελειωνε το θεμα 2 σελιδες πισω..
Βασιλη το μηνυμα εδω το ειχα ποσταρει πριν σε παρω τηλ.Το αφησα και σαν τροφη για ψαξιμο και απο αλλους συναδελφους για αυτο το ωραιο οπλο.
 
Φίλος έχει παλιά Browning a5 και από όσο μου είπε έχει τέσσερα ελατήρια, δυο πριν και δυο μετά το κλείστρο. Ισχύει;
Που θα μπορούσε να βρει το εν λόγω σετ ελατηρίων και πόσο περίπου κοστίζει;
 
Φίλος έχει παλιά Browning a5 και από όσο μου είπε έχει τέσσερα ελατήρια, δυο πριν και δυο μετά το κλείστρο. Ισχύει;
Που θα μπορούσε να βρει το εν λόγω σετ ελατηρίων και πόσο περίπου κοστίζει;
εδώ πιστεύω ότι θα βρεί αυτά που θέλει :)
http://www.gunariparts.com/index.php/el/contact
 
τωρα σωθηκες θα Μπλεξει ο ανθρωπος καλυτερα να παει σε εναν σοβαρο οπλουργο που εχει αντακα για brow
Μάριε τους ξέρεις; επειδή στις επόμενες μέρες , θα είμαι περάστικός από την περιοχή, είχα σκοπό να πάω να πάρω ενα ημιτελες κοντάκι . Θα το τελειώσω εγώ. 50 € το έχουν.
Γι αυτήν την απλή αγορά θα μπλέξω; Αν έχεις πρόβλημα απάντησε σε προσωπικό μήνυμα.
 
Φίλε δεν έχω ιδέα αν και κάπου παλιά είχα δει. Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι πως το επαναταξης είναι γύρο στο 90αρι...

εδώ πιστεύω ότι θα βρεί αυτά που θέλει :)
http://www.gunariparts.com/index.php/el/contact

τωρα σωθηκες θα Μπλεξει ο ανθρωπος καλυτερα να παει σε εναν σοβαρο οπλουργο που εχει αντακα για brow
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αν και θα περίμενα περισσότερες απαντήσεις από γνώστες του αντικειμένου... :)
 
Back
Top