Browning Maxus 2 vs Browning A5 vs Beretta A400 Upland vs Benelli Rafaello Powerbore

Ποιο θα επιλέγατε;

  • Browning Maxus 2

    Votes: 16 15,8%
  • Browning A5

    Votes: 5 5,0%
  • Beretta A400 Upland

    Votes: 38 37,6%
  • Benelli Rafaello Powerbore

    Votes: 42 41,6%

  • Total voters
    101
Πως βρίσκουμε αν έχουμε τις σωστές κλίσεις για τον ώμο μας ;
Αν είναι σωστές οι κλίσεις...
Έχεις επιτυχίες.
Το όπλο έρχεται εύκολα και αβίαστα εκεί που θέλουμε και με τον ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΠΩΜΙΖΟΥΜΕ.
Δεν αισθάνεσαι έντονο λάκτισμα στον ώμο η μερος αυτού η στο ζυγωματικο.
Δεν "χάνεις"το όπλο(σκοπευτική γραμμή)μετά τον πυροβολισμό.
 
Αν είναι σωστές οι κλίσεις...
Έχεις επιτυχίες.
Το όπλο έρχεται εύκολα και αβίαστα εκεί που θέλουμε και με τον ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΠΩΜΙΖΟΥΜΕ.
Δεν αισθάνεσαι έντονο λάκτισμα στον ώμο η μερος αυτού η στο ζυγωματικο.
Δεν "χάνεις"το όπλο(σκοπευτική γραμμή)μετά τον πυροβολισμό.
Πως τις βρίσκουμε μόνοι μας ρώτησα
 
Δηλαδή με ξηρές δοκιμές δεν γίνεται να βρούμε τις κλίσεις ;
Με ξερές επωμίσεις πρέπει να έρχεται κάθε φορά στο ίδιο σημείο, να μην βλέπεις καθόλου την ρίγα παρά μόνο το σκοπευτικό όταν κλίσεις το μάτι σου και η ακίδα να δείχνει ακριβώς εκεί που δείχνεις. Πρέπει να ανεβαίνει φυσικά και να μην ζορίζεσαι να βολευτείς πάνω στο όπλο για να κοιτάς μόνο το σκοπευτικό.
Εγώ έτσι το καταλαβαίνω , δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος.
Τώρα στο τερέν όπως είπαν και οι συνάδελφοι με τις επιτυχίες και με τεστ Τσόρτσιλ.
 
Δηλαδή με ξηρές δοκιμές δεν γίνεται να βρούμε τις κλίσεις ;
Για να βρεις εάν έχεις σωστό κοντάκι μόνος χωρίς τα διάφορα τεστακια θα πρέπει να έχεις σταθερότατη επωμιση.Αν έχεις ξέρεις τι να κοιτάξεις εάν δεν έχεις με τις ξηρές επωμισεις διορθώνεις ασυναίσθητα και πηγαίνεις εσύ στο όπλο με αποτέλεσμα σε γρήγορες ενστικτώδης τουφεκιές χωρίς πολλά περιθώρια θα έχεις αστοχίες .Το κοντάκι είναι σωστό όταν ρίχνει εκεί που κοιτάς και εστιάζεις στο στόχο δηλ επωμιζεις σε νορμάλ χρόνο ούτε γρήγορα ούτε αργά κοιτάζοντας τον στόχο μόλις κομπωσεις πατάς .Χωρίς να ασχολείσαι με ρίγα κανη σκόπευτρα κτλ.Με μια προϋπόθεση ότι να έχεις ριξει σημαδευτα πριν κοντά για να δεις που βαράει το όπλο σε σχέση με το κέντρο του στόχου.
 
Όλα τα τεχνάσματα (καλαμάκια φραπέ, επωμιση με κλειστά μάτια κλπ) δίνουν ενδείξεις. Καποιος πρέπει πρώτα να επωμιζει σταθερά, έστω και με λάθη. Μετά κάνει την ιστορία με το καλαμάκι να δει αν έχει την ίδια εικόνα 8 στις 10 φορές. Αυτά γίνονται στο σπίτι ενεξοδα. Μετά κάνεις Τσώρτσιλ και έχεις πάλι μια ένδειξη. Και στο Τσώρτσιλ μπορεί όμως να διορθώνεις αυθόρμητα. Ποιο καλό για μένα είναι να το κάνεις με μια τουφεκιά και να το επαναλαμβάνεις σε καθαρό πίνακα κάθε φορά. Έτσι μπορείς να δεις αν επωμιζεις σταθερά.
Επίσης (διορθώσετε με αν κάνω λάθος) σε διαφορετικά όπλα δεν ταιριάζουν τα ίδια μέτρα κοντακιου.
Πιστεύω ότι το πιο σημαντικό απ' όλα είναι η σταθερή επωμιση.
 
Πως βρίσκουμε αν έχουμε τις σωστές κλίσεις για τον ώμο μας ;
Καλημερα ολοι σου απαντησανε σωστα ειδικα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ εκανε ακομα πιο απλο.χρειαζεται μια μικρη διαδικασια (το τεστ Τσωρτσιλ) που τωρα εκτος εποχης κυνηγιου δεν μπορουμε να την κανουμε στην υπαιθρο .απαγορευεται. κ στο σκοπευτηριο πρεπει να υπαρχει ο καταλληλος χωρος γιαυτο.στην αττικη μονο η Μαλακασα εχει τετοιο χωρο. εφοσον λοιπον καταλαβεις οτι η τουφεκια σου παει εκει που κοιτας ,μετα κανεις κ μια δοκιμη στα πιατακια για σιγουρια. δεν κανω τον ξερολα αναγκαστικα το εμαθα κ εγω. λιγο πιο απλα τωρα. απο το 1990 εχω αλλαξει 8 benelli.,παντα χαμηλη ριγα. εκει λοιπον βαζω παντα την C κλιση κ ειμαι παντα οκ. οταν ομως ασχοληθηκα με affinity k beretta πριν 7-8 χρονια τα βρηκα σκουρα.ενω η affinity στη σκοπευμενη βολη ηταν κεντρο, στα πουλια ηταν αλλου .εντελως αναποδη κλιση απο benelli.
 
Στο Τσώρτσιλ μπορεί στην προσπάθεια σου να ρίξεις αυθόρμητα, να βιαστείς και να ρίχνεις χωρίς να έχεις κουμπώσει, οπότε θα βαλτώσεις.
εδω ο κωστας εχει απολυτο δικιο.βασικη προυποθεση νασαι σταθερος στις επωμισεις.
 
Μεγαλη υποθεση στη ζωη να κανεις και να ζεις πραγματα που τα απολαμβανεις και κοιμασαι ησυχος χωρις αγωνιες και αγχος και εσυ φιλε μας καλε αποκτησες το εργαλειο που θα σου προσφερει αυτο το προνομιο της ζωης.
Σου ευχομαι υγεια και δυναμη και να ειναι καλοριζικο.
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου,πολυ σημαντικό αυτό που λες. Ας έχουμε πρωτα υγεία και όλα τα αλλά τα βρίσκουμε..
 
Διονυση θυμασαι ,το σκοπευτηριο το ειχα αναφερει κ εγω. μην εισαι σιγουρος με την ξερη επωμιση οτι η BENELLARA εχει την σωστη κλιση για τον ωμο σου. οταν θα βγεις σε αυτο το φαντασμα που λεγεται τρυγονι (το λεω ετσι επειδη ξεπεταγεται απο το πουθενα),λογω ταχυτητας κ εξαιρετικων κλισεων που παιρνει, ευχομαι να μην αναρωτηθεις αν φταιει ο διονυσης η η κλιση του οπλου η το φυσιγγι. συγγνωμη δεν θελω να σε ζαλισω αλλο.
Γιάννη δεν είμαι για τίποτα σίγουρος. Είπα ότι είναι πολλα υποσχόμενο, έρχεται εξαιρετικά αλλά στη πραξη θα φανεί αν είναι όντως έτσι. Όσο για το τρυγονι καλυτερο τέστ δεν υπάρχει. Απο την άλλη μ'αρέσει να αναρωτιέμαι και να ψάχνομαι λίγο.. Το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να έρθει η ώρα..
 
Στο Τσώρτσιλ μπορεί στην προσπάθεια σου να ρίξεις αυθόρμητα, να βιαστείς και να ρίχνεις χωρίς να έχεις κουμπώσει, οπότε θα βαλτώσεις.
Το Τσώρτσιλ αν δεν το κάνεις σωστά δεν έχει ουσία και πρέπει να πέφτει η μια τουφεκιά πάνω στην άλλη ,αν στο πίνακα κάνεις ψωμί μαργαρίτα .sex hard. τα.
 
Γιάννη δεν είμαι για τίποτα σίγουρος. Είπα ότι είναι πολλα υποσχόμενο, έρχεται εξαιρετικά αλλά στη πραξη θα φανεί αν είναι όντως έτσι. Όσο για το τρυγονι καλυτερο τέστ δεν υπάρχει. Απο την άλλη μ'αρέσει να αναρωτιέμαι και να ψάχνομαι λίγο.. Το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να έρθει η ώρα..
βάλε στην ρουτίνα το μεσαίο σκοπευτικό και η ντουφεκια θα πηγαίνει εκεί που θελεις.
 
Back
Top