Browning 725 sporter ή cynergy

Καλησπερα. Σκέφτομαι την αγορά ενος εκ των δυο παραπάνω σκοπευτικών για χρήση στο sporting,κατά κύρια χρηση και μήκος κανών στα 76 εκατοστά (σε μεταχειρισμένο). Να σημείωσω οτι ήμουν κάτοχος ενός Ultra XS με κάνη 76 εκ. Υπέροχο όπλο, με πολύ καλό swing, αξιόπιστο και σπροβληματιστη λειτουργία. Απλα θέλω μια αλλαγή μοντέλου αλλά απο την ίδια εταιρεία. Θα με βοηθήσουν γνώμες όσων έχουν κάποιο από τα παραπάνω όπλα ή όσων τα έχουν δει απο κοντά και τα έχουν επωμισεί. Ευχαριστω.
(Αν ξέρετε και για κάποιο καλομεταχειρισμένο ακόμα καλύτερα)
 
Last edited:
άριστη σκέψη για επιλογή 76 cm κάννες .shake hands.
προσωπικά επειδη δεν συμπάθησα ποτέ το cynergy θα έλεγα 725 σαν πιο καινούργιο μοντέλο και πολύ κοντά στο παραδοσιακό browning s.pose
δεν έχω τουφεκίσει το 725 το έχω πιάσει πολλές φορές και μου αρέσει
περισσότερα θα γράψει ο Αρις που είναι κάτοχος
το cynergy σε πλαστικό το έχω τουφεκίσει στο σκοπευτήριο με καλές εντυπώσεις σε κίνηση,άνεση στο χειρισμό και βλητική απόδοση
το κυνηγετικό cynergy(φίλου μου) το έχω κυνηγήσει σε 2 καλά κυνήγια τσίχλας και κένταγε
δεν μ αρέσει όμως εμφανισιακά μιας και είμαι παραδοσιακός και συντηρητικούρας σε ότι αφορά τα browning
αν βρείς ένα cynefgy σε καλή τιμή θα σου λεγα να το σκεφτείς
καλή έρευνα και καλύτερη επιλογή :)
 
Φιλε Γιαννη εγω δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να μιλησω μιας και δεν εχω εμπειρια στα δικαννα καθολου...
Μιας ομως και ο Αρις το εχει το 725, θα σου πω οτι απο τις φορες που το εχω ριξει, μου εχει αφησει την καλυτερη εντυπωση απο τις λιγες εμπειριες που εχω...
Αψογο σε χειρισμο και βλητικη ικανοτητα... (Θα στα γραψει και ο Αρις)
Ωστοσο επειδη δεν ειμαι παραδοσιακος οπως ο Μακης .sarcastic., εμφανισιακα, μου αρεσει πολυ το cynergy... Δεν το ξερω καθολου ομως...
 
Γιαννη, αν επιτρεπεται, γιατι το εδωσες το Ultra XS?

Αν και κατοχος Beretta, προτιμω οπτικα και μονο το 725 σαν πιο κλασσικο. Σαν αξιοπιστια φανταζομαι οτι και τα 2 μοντελα θα ειναι το ιδιο ποιοτικα.

Εχω ριξει λιγες φορες με το Ultra XS, και μια φορα και με ενα Cynergy με πλαστικο κοντακι. Ωραια αισθηση και τα δυο, αλλα οπτικα αυτο το Cynergy δε μπορω να το χωνεψω....:(
 
Ενα ωραιο μουσικο διαλειμμα... ;)



Σκέφτομαι την αγορά ενος εκ των δυο παραπάνω σκοπευτικών για χρήση στο sporting

Μήπως τελικά όποιος προσανατολίζεται στην αγορά ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥ όπλου να πρέπει να αναθεωρήσει λίγο τις απόψεις του για το τι είναι sporting gun και τι είναι βαρύ κυνηγητικό όπλο; Εγώ από την τάση που βλέπω στα sporting guns και αν προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός τέτοιου, δεν θα κοίταζα σε flat gun. Κράτησα την λέξη του Λεωνίδα, ορατότητα ... και βλέπω ταυτόγχρονα και τον τρόπο που επομίζει το παλικάρι στα video. Ίσα που το κοντάκι ακουμπάει το δέρμα στο μάγουλο...;)

Όχι σαν και μας που για να είμαστε πάνω στο στόχο, πρέπει να κοντέψουμε να μετακινήσουμε το ζυγωματικό μας από την πολύ πίεση ... .xm.
Sorry για το .off topic.
 
Καλησπέρα παρέα.
Βίκτωρα το XS το έδωσα γιατί, πε'στο καταναλωτική μανία ή κάτι άλλο, ήθελα να αλλάξω μοντέλο, το όπλο δεν είχε κανένα θέμα βλητικα καί λειτουργικά, ο φίλος που το πήρε, έριχνε sporting μ'ενα 525 κυνηγετικό κάι μου είπε η μέρα με τη νύχτα.
Γεράσιμε τόσο μεγάλη διαφορά έχουν; Αν εξαιρέσεις την εμφάνιση και το προφίλ του cynergy, τα βλητικα χαρακτηριστικά το κάνουν καθαρά αγωνιστικό μοντέλο;
Γιώργο δεν θά διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου αλλά 1ον στήν χρηματική κατηγορία που ψάχνω δεν βρίσκεις τέτοιο όπλο καί 2ον όταν αστοχω τον δίσκο (εμένα πρωσοπικά) δεν μου φταίει, η ορατότητα, το κοντάκι, ουτε τα φυσίγγια, τα τσοκ, ο καιρός ή ο ανάδρομος Ερμής στο ζώδιο μου χαχαχα, φταιω μόνο εγώ!!! Τώρα κατά πόσο είναι ποιό άνετο στην επώμιση, πού σίγουρα είναι, δέν το ξέρω γιατί δεν έχω ρίξει με τέτοια ρίγα.
 
Last edited:
Γιωργο, αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα συζητησης, μπορεις να δεις κ αλλους που κλειδωνουν μια χαρα πανω στο κοντακι... ;)

Γιαννη, η αληθεια ειναι οτι το γλυκοκοιταζα το Cynergy πολυ οταν εψαχνα κ εγω 76αρι σκοπευτικο, μου αρεσε κ σαν εμφανιση, το εβρισκα σε πολυ καλη τιμη, αλλα φοβουμουν λιγο τις ιδιαιτεροτητες που εσηγαγε η Browning σε αυτο το μοντελο απο αποψη αντοχης στο χρονο...
Τωρα...
Τελικα κατεληξα στο 725 κ μιας κ τα εχω ριξει κ τα δυο στο σκοπευτηριο βρσικω αρκετα καλυτερο το 725. Εχει λιγοτερη ανακρουση, πολυ ωραιοτερο κοντακι, δειχνει πιο στοιβαρο και πιο φιλικο στη χρηση, εχει πολυ ωραιοτερη αισθηση σκανδαλης. Βλητικα δεν τα εχω συγκρινει οποτε δεν μπορω να πω διαφορες μεταξυ τους.... Υπαρχει κ θεμα στο φορουμ για το 725, ριξτου μια ματια κ οτι θες εδω ειμαι...
 
Γιωργο, αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα συζητησης, μπορεις να δεις κ αλλους που κλειδωνουν μια χαρα πανω στο κοντακι... ;)

Γιαννη, η αληθεια ειναι οτι το γλυκοκοιταζα το Cynergy πολυ οταν εψαχνα κ εγω 76αρι σκοπευτικο, μου αρεσε κ σαν εμφανιση, το εβρισκα σε πολυ καλη τιμη, αλλα φοβουμουν λιγο τις ιδιαιτεροτητες που εσηγαγε η Browning σε αυτο το μοντελο απο αποψη αντοχης στο χρονο...
Τωρα...
Τελικα κατεληξα στο 725 κ μιας κ τα εχω ριξει κ τα δυο στο σκοπευτηριο βρσικω αρκετα καλυτερο το 725. Εχει λιγοτερη ανακρουση, πολυ ωραιοτερο κοντακι, δειχνει πιο στοιβαρο και πιο φιλικο στη χρηση, εχει πολυ ωραιοτερη αισθηση σκανδαλης. Βλητικα δεν τα εχω συγκρινει οποτε δεν μπορω να πω διαφορες μεταξυ τους.... Υπαρχει κ θεμα στο φορουμ για το 725, ριξτου μια ματια κ οτι θες εδω ειμαι...
Σε ευχαριστώ Άρη για την απάντηση. Καί εμένα αυτό είναι που με φρενάρει στο cynergy, το θέμα τις αντοχής και κατά πόσο μπορει να επισκευαστεί αν, λέμε τώρα, χαλαρώσουν τα κλειδιά ( αν μπορείς να τα πεις κλειδιά).
 
Φίλε Γιάννη με τα λίγα που ξέρω θα σου πω και εγώ την άποψη μου...
Τυχαίνει να ψάχνω και εγώ για 1 S.POSE αλλά για αποκλειστικά κυνηγετικούς σκοπούς,μου δόθηκε η ευκαιρία να ρίξω με ένα 725 και μόνο καλές εντυπώσεις μου έχει αφήσει.Ένα πανέμορφο όπλο που έμπαινε εύκολα στο μάτι με υπέροχο ζύγισμα (υπήρχε λίγο κλωτσημα) και για τις βολές που έκανα πολύ καλή εντύπωση μου άφησε η σκανδάλη του...
Αν ημουν στην θέση σου και είχα ένα <Παραδοσιακό> styl S.POSE,θα έκανα αγορά το Cynergy που στην GRADE 3 έκδοση του έμενα προσωπικά με εντυπωσιάζει σαν εμφανίσει...Ότι καλύτερο όμως είναι αν μπορέσεις να δοκιμάσεις και τα δυο οπλα...
 
Eτυχε κ εριξα κ εγω προχθες με ενα κυνηγετικο στο σκοπευτηριο κ ναι εχουν αρκετη διαφορα κ στην ανακρουση ( λογικο κατα ενα σημειο αφου το Sporter ειναι και μισο κιλο βαρυτερο) αλλα κ στις σκανδαλες...
 
εγώ δοκίμασα με 71mm οπότε όντως θα υπάρχει διαφορά...αλλά σε καμία περίπτωση αυτό το κλωτσημα δεν σε αποθαρρύνει σε σχέση με το υπόλοιπο όπλο που σαν σύνολο είναι αρκετά δελεαστικό.
 
Ευχαριστώ Θύμιο για την βοήθεια.
Πάντως παρέα βρήκα ένα 725 sport με 76αρες κάνες αλλά έχει αριστερό κοντάκι.
 
Κοιτα, θελω κοντακι αριστερο για το οπλο μου, που εχει δεξι. Οποτε φαντασου, δεν χρειαζομαι αλλο οπλο, αλλο κοντακι θελω
 
Σήμερα στην έκθεση επωμισα το 725 σπορτινγκ με 76αρες καννες. Μου ήρθε τέλεια, εξαιρετικό πιασιμο και ζυγισμα.
Ναι θα συμφωνήσω, το καλυτερο στην κατηγορία του.Λίγα τα λεφτά για αυτά που προσφέρει.
Αν είχε ριγα carbon και έως 200 ευρώ παραπάνω θα το επερνα στα 80 εκατοστά.
Μόνο με το 692 μπορεί να συγκριθεί, που όμως κοστίζει πολύ περισσότερα (3700 vs 2300).
 
Last edited:
Back
Top