Browning 725 sporter ή cynergy

Σήμερα στην έκθεση επωμισα το 725 σπορτινγκ με 76αρες καννες. Μου ήρθε τέλεια, εξαιρετικό πιασιμο και ζυγισμα. Ναι θα συμφωνήσω, το καλυτερο στην κατηγορία του. Λίγα τα λεφτά για αυτά που προσφέρει.Αν είχε ριγα carbon και έως 200 ευρώ παραπάνω θα το επερνα στα 80 εκατοστά.
Μόνο με το 692 μπορεί να συγκριθεί, που όμως κοστίζει πολύ περισσότερα (3700 vs 2300).
Εχει ενδιαφερων η εκθεση που πηγες..? Αξιζει το κοπο να την δει κανεις.??
 
Σήμερα στην έκθεση επωμισα το 725 σπορτινγκ με 76αρες καννες. Μου ήρθε τέλεια, εξαιρετικό πιασιμο και ζυγισμα. Ναι θα συμφωνήσω, το καλυτερο στην κατηγορία του. Λίγα τα λεφτά για αυτά που προσφέρει.Αν είχε ριγα carbon και έως 200 ευρώ παραπάνω θα το επερνα στα 80 εκατοστά.
Μόνο με το 692 μπορεί να συγκριθεί, που όμως κοστίζει πολύ περισσότερα (3700 vs 2300).
Γιάννη μην νομίζεις ότι και με κάνες 81εκ. έχει διαφορά, το δικό μου ζυγίζει 3600 και δεν έχει εμπροσθοβαρες τάσεις. Ήταν το μόνο θέμα που είχα μία αμφιβολία, μόλις όμως το έπιασα απλά τέλειο....
 
Μόνο με το 692 μπορεί να συγκριθεί, που όμως κοστίζει πολύ περισσότερα (3700 vs 2300).
Το 692 μου αρεσει κ μενα παρα πολυ και στην αισθηση και εμφανισιακα... Ωστοσο οταν το εριξα τολμω να πω οτι μου φανηκε οτι ειχε περισσοτερη ανακρουση απο το 725 με κυνηγετικα φυσιγγια 32 γρ και διαφορετικη (για μενα λιγοτερο αμεση) αισθηση σκανδαλης...
 
Το 692 μου αρεσει κ μενα παρα πολυ και στην αισθηση και εμφανισιακα... Ωστοσο οταν το εριξα τολμω να πω οτι μου φανηκε οτι ειχε περισσοτερη ανακρουση απο το 725 με κυνηγετικα φυσιγγια 32 γρ και διαφορετικη (για μενα λιγοτερο αμεση) αισθηση σκανδαλης...
Αρι σε πίνακα το ερριξες ή σε κυνήγι ?
 
Το 692 μου αρεσει κ μενα παρα πολυ και στην αισθηση και εμφανισιακα... Ωστοσο οταν το εριξα τολμω να πω οτι μου φανηκε οτι ειχε περισσοτερη ανακρουση απο το 725 με κυνηγετικα φυσιγγια 32 γρ και διαφορετικη (για μενα λιγοτερο αμεση) αισθηση σκανδαλης...
Εμένα παλι γιατί το 692 δεν μ αρέσει καθόλου?2 ήρθαν σήμερα στο σκοπ.δεν μου κάνανε καμμία αίσθηση.αντίθετα το cynergy black ice του φίλου που κυνηγάμε μαζί με τρελαινει
 
Last edited:
Εμένα παλι γιατί το 692 δεν μ αρέσει καθόλου?2 ήρθαν σήμερα στο σκοπ.δεν μου κάνανε καμμία αίσθηση.αντίθετα το cynergy black ice του φίλου που κυνηγάμε μαζί με τρελαινει
Ευριπίδη μου δε σου αρέσουν γιατί είσαι αλλού ταμένος........sarcastic.

gif image hosting
 
Άρα δεν ήταν υποκειμενικη αίσθηση. Εκτός αν τα μέτρα δεν σου ταιριαζαν αρκετά.
Eνταξει με 20 τουφεκιες στο κυνηγι κ αλλες δυο-τρεις πουλες σε σκοπευτηριο δεν μπορω να ειμαι κ απολυτα αντικειμενικος... Το οπλο παντως απο αποψη μετρων μου ερχοταν γαντι, πολυ ωραια αισθηση στον ωμο, τολμω να πω καλυτερη απο το 725 σε αυτον τον τομεα, ειδικα σε μενα που ειμαι "ευκολος" σωματοτυπος...
 
Eνταξει με 20 τουφεκιες στο κυνηγι κ αλλες δυο-τρεις πουλες σε σκοπευτηριο δεν μπορω να ειμαι κ απολυτα αντικειμενικος... Το οπλο παντως απο αποψη μετρων μου ερχοταν γαντι, πολυ ωραια αισθηση στον ωμο, τολμω να πω καλυτερη απο το 725 σε αυτον τον τομεα, ειδικα σε μενα που ειμαι "ευκολος" σωματοτυπος...
Σε καποια όπλα είχα διαβάσει παλιά ότι οι συναρμογες μεταξύ ξύλου -μέταλλου, μέταλλου -μέταλλου και απόστασης φυσιγγιου -καθρεφτη βάσης τυχαίνει να είναι τόσο καλές που δίνουν την αίσθηση ότι το όπλο δεν κλωτσαει.
Αυτό πέρα από τα μέτρα που πρέπει να μας έρχονται σωστά.
 
Ναι ειναι ισιο η τουλαχιστον σχεδον ισιο μιας κ δεν ειμαι κ ειδικος... Γιατι σε προβληματιζει αυτο? Ετσι κ αλλιως πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι αφου θα παρεις δικαννο, κατα 90% θα χρειαστει να κανεις ενα ακομα εξοδο-επενδυση να το φερεις στα μετρα σου... Ειδικα στα δικανα θεωρω οτι ειναι απαραιτητο αυτο...
 
Ναι ειναι ισιο η τουλαχιστον σχεδον ισιο μιας κ δεν ειμαι κ ειδικος... Γιατι σε προβληματιζει αυτο? Ετσι κ αλλιως πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι αφου θα παρεις δικαννο, κατα 90% θα χρειαστει να κανεις ενα ακομα εξοδο-επενδυση να το φερεις στα μετρα σου... Ειδικα στα δικανα θεωρω οτι ειναι απαραιτητο αυτο...
Απολυτως απαραιτητο αρι!
 
Ναι ειναι ισιο η τουλαχιστον σχεδον ισιο μιας κ δεν ειμαι κ ειδικος... Γιατι σε προβληματιζει αυτο? Ετσι κ αλλιως πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι αφου θα παρεις δικαννο, κατα 90% θα χρειαστει να κανεις ενα ακομα εξοδο-επενδυση να το φερεις στα μετρα σου... Ειδικα στα δικανα θεωρω οτι ειναι απαραιτητο αυτο...
Ρωτισα γιατί είδα το Winchester σήμερα το οποίο είναι πιο φθηνό έχει και ρυθμιζόμενο κοντάκι και κατα πάσα πιθανότητα στην πρώτη φάση γλιτώνεις και οπλουργο να το φέρεις στα μέτρα σου. Το είπα και στο άλλο θέμα - δύσκολη επιλογή.
 
Last edited:
Στο 725 το κοντακι βγαίνει με δεξιά κλίση ,κατα παραγγελία και με αριστερή απο το εργοστάσιο . Απλά τα αμερικάνικα δεν έχουν τόσο έντονη κλίση ,αν ειναι σχεδόν ουδέτερα συνήθως έχουν κλίση δεξιά στο κάτω μέρος του πέλματος για περισσότερη άνεση στους δεξιόχειρες , με μια μικρή παραχώρηση και συνήθεια μπορεί να το χρησιμοποιήσει και αριστεροεπομιζοντας.
Στο winchester επίσης το κοντακι εχει δεξιά κλίση ,άσχετα αν ειναι ρυθμιζόμενο. Επίσης στο εξωτερικό πωλείται και με αριστερή κλίση.
 
Σε μια πρόχειρη αναζήτησή που έκανα σήμερα στα καταστήματα, είδα ότι σε κανένα δεν υπάρχει το 725 να το δει κάποιος .xm..
 
Σε μια πρόχειρη αναζήτησή που έκανα σήμερα στα καταστήματα, είδα ότι σε κανένα δεν υπάρχει το 725 να το δει κάποιος .xm..
Παρε ενα τηλεφωνο την ΜΕΤΠΛΑΣΤ, το εχεις κανει μηπως? Καποια οπλα υπαρχουν σε ατομα που "συνεργαζονται" ατυπα κ με την εταιρια κ μπορει να σε στειλουν σε καποιον να το δεις ... Εγω οταν ειχα παρει το 725 sporter δεν υπηρχε πουθενα να το δω, κ σε τηλεφωνικη συνενοηση με την εταιρια με εστειλαν στον κ.Μπαμπη Αιγινιτη ο οποιος ειχε ενα για τη σχολη του...
 
Καλημερα σε ολους!τη τεταρτη που ερχεται στο σκοπευτηριο ισως να ριξω με ενα 725 sporting grade 5 76cm ενος φιλου αγγλου και θα σας πω εντυπωσεις!το οπλο απο εμφανιση δεν παιζεται!θελω να δω και τις διαφορες του απο το beretta sporting που εχω εγω!
 
Back
Top