Breda Team

Τέτοιο αριθμό κάναμε μια φορά σε μια λίμνη φαλαρίδες + παπιά μαζί.

Οι άλλοι προμηθεύτηκαν φυσίγγια νούμερα 5, 6 και 7 και εγώ 2, 3 και 4.

Μετά από καμιά ώρα με εκλιπαρούσαν να τους δώσω κανένα φυσίγγι.

Πάρτε τα @@ μου.
Τους το είχα πει την προηγούμενη, αλλά αυτοί τα ήξεραν όλα γιατί διάβαζαν περιοδικά :) :) :)

Μην ρωτήσεις ποιός χτύπησε τα περισσότερα αχαχαχα
 
Τέτοιο αριθμό κάναμε μια φορά σε μια λίμνη φαλαρίδες + παπιά μαζί.

Οι άλλοι προμηθεύτηκαν φυσίγγια νούμερα 5, 6 και 7 και εγώ 2, 3 και 4.

Μετά από καμιά ώρα με εκλιπαρούσαν να τους δώσω κανένα φυσίγγι.

Πάρτε τα @@ μου.
Τους το είχα πει την προηγούμενη, αλλά αυτοί τα ήξεραν όλα γιατί διάβαζαν περιοδικά :) :) :)

Μην ρωτήσεις ποιός χτύπησε τα περισσότερα αχαχαχα
Νόμιζαν ότι είναι το φυσίγγι ε?
Χαχαχαχαχα.sarcastic.
 
Σταύρο μου, πήρες ένα ωραίο τουφέκι, κοίτα να το ευχαριστηθεις και μη χαλιεσαι με κώνους και αυλούς η Breda ξέρει πολύ καλά τι κάνει.
Εγώ αυτά τα λέω κ τα πιστευω πολλά χρόνια πισω αλλά καμια σημασια,ειρωνία μπορεί..........
Αγχωθηκε ο φίλος κ μόνο που δεν πουλησε κ το όπλο του, τσάμπα κ βερεσέ......

Μου λέει ένας κάποτε θέλοντας να με πεισει, Αν δοκιμάσεις την moss 18,6 και το baikal 18,2 με την πρωτη θα δεις καλυτερες τουφεκιες στα χαρτονια....
Φίλε του λέω κ ετσι να είναι, εμένα ποσως με ενδιαφέρει.......
Μου αρκούν αυτά που βλέπω στο κυνήγι..............
Όπου είναι να πεσει το θήραμα, θα πεσει κ με τα δυο όπλα, αν εγώ είμαι ορτσα δεν με σώζει τίποτα.....

Και δεν είναι κ τυχαίο που όσοι ασχολουνται για χρόνια με βλητικες δοκιμές διαφωνουν σε πολλα αναμεταξυ τους........
Και ουκ ολιγοι από αυτους πεφτουν σε φάσεις και αντιφάσεις..............

Και κατά την άποψη μου, είναι ευχής έργο για κάθε κυνηγο να βρει ένα όπλο(και άλλο ενα για καβατζα)που θα του ταιριάξουν κ με αυτά να μείνει μέχρι τα γεράματα του.....

Το Άγιο δισκοπότηρο δεν έχει βρεθεί ακόμα.......
 
Last edited:
Καλησπέρα, σωστά έγραψε ένας φίλος πριν πως με ένα ή δύο φυσίγγια ανά όπλο μπορεί να αδικήσουμε κάποια, παρόλα αυτά κάνω μια υπόθεση. Η μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση δείχνει και μεγάλη διαφορά στο πραγματικό τσοκαρισμα,η breda έχει υπέρ της επίσης το μεγαλυτερο μήκος κάνης ως προς την benelli, και την μη απώλεια πιέσεων ως προς την reminghton. Το μεγαλυτερο τσοκαρισμα δίνει και μεγαλύτερες μένουσες στα σκάγια που κρύβονται πίσω από τα μετωπικα. Αν λοιπόν αθροισουμε αυτά τότε προκύπτει πως η breda είναι λίγο ευνοημένη, άλλωστε η διαφορά στην διάτρηση είναι πολύ μικρότερη από όσο νομίζουμε γιατί όλα τα σκάγια, σε όλα τα όπλα είναι στο όριο να κάνουν διαμπερή, οπότε η ελάχιστη διαφορά ταχύτητας μπορεί να έκανε το κλικ και από βαθουλωμα έγινε τρύπημα. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο φυσίγγιο μπορείς να γράψεις τι περιέχει ; Ίσως και η γόμωση να ταιριάζει με στενότερο αυλό.
 
Για να μην νομίσει κανείς πως προσπαθώ να μειώσω την breda, να πω πως τις θεωρώ πιο καλές κατασκευές από την πλειοψηφία του ανταγωνισμού. Όσο για την φωτογραφία με την παλιά breda ελατηρίου που ανέβασε ο Τόλης, μαζί με την Α5 ελατηρίου οι ωραιότερες βάσεις αυτογεμων της ιστορίας. Στο μείον της breda η μακρύτερη βάση ,της Α5 οι πολλές βίδες.
 
Σταύρο μου, πήρες ένα ωραίο τουφέκι, κοίτα να το ευχαριστηθεις και μη χαλιεσαι με κώνους και αυλούς η Breda ξέρει πολύ καλά τι κάνει. Δεν λέω, εσύ ήθελες κάτι άλλο και έχεις δίκιο. Σου κάθεται καλά το όπλο στην επωμιση; Εκεί θα επικεντρώνομουν εγώ.
Πράγματι ήμουν τυχερός και έχεις δίκιο, πρέπει να το χαρώ.πρεπει να βρω πέλμα κουμποτο όπως τις μπενελι με πάχος 1 πόντο και θα είναι σούπερ.
 
Καλησπέρα, σωστά έγραψε ένας φίλος πριν πως με ένα ή δύο φυσίγγια ανά όπλο μπορεί να αδικήσουμε κάποια, παρόλα αυτά κάνω μια υπόθεση. Η μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση δείχνει και μεγάλη διαφορά στο πραγματικό τσοκαρισμα,η breda έχει υπέρ της επίσης το μεγαλυτερο μήκος κάνης ως προς την benelli, και την μη απώλεια πιέσεων ως προς την reminghton. Το μεγαλυτερο τσοκαρισμα δίνει και μεγαλύτερες μένουσες στα σκάγια που κρύβονται πίσω από τα μετωπικα. Αν λοιπόν αθροισουμε αυτά τότε προκύπτει πως η breda είναι λίγο ευνοημένη, άλλωστε η διαφορά στην διάτρηση είναι πολύ μικρότερη από όσο νομίζουμε γιατί όλα τα σκάγια, σε όλα τα όπλα είναι στο όριο να κάνουν διαμπερή, οπότε η ελάχιστη διαφορά ταχύτητας μπορεί να έκανε το κλικ και από βαθουλωμα έγινε τρύπημα.
Τα παραπανω θα τα αφήσω ασχολίαστα κ στην κρίση του καθενός.......
Εξάλλου κ όπως σωστα είπατε, υποθέσεις κάνουμε.....

Ίσως και η γόμωση να ταιριάζει με στενότερο αυλό.
Ξαναδείτε αυτά που γράψατε τις προαλλες στην σελίδα 72 στο ίδιο θέμα...

Και θέλω να μου πειτε αν πραγματικα πιστευεται οτι μια γομωση των 35,5 γρ που φέρει πλαστικο κυαθιο μπορει να συνεργαστεί με αυλό 18,2 και 3,5 κωνο....

Τόσα χρόνια ακουγαμε ότι οι διευρυμένοι αυλοι αποδίδουν πολυ καλα με όλες τις γομωσεις κ φημίζονται για τις βολές τους κ μάλιστα κάποιοι βρέθηκαν να μας πουν ότι σε όσες δοκιμες έκαναν με στενους αυλους τους νίκησαν κατά κράτος..........
(Προφανώς τώρα κάποιοι θα αλλάξουν γνώμη κ θα μας πουν ότι στην παραπανω δοκιμή είναι απολυτως φυσιολογική η επικρατησει αυτου του αυλου........... )


Εγώ φυσικά είχα κ εχω αντίθετη γνώμη...
Οι εκτοπισμενοι αυλοι 18,2-3-4 έχουν να μας προσφερουν κ σημερα αλλά αν τους επιλέξουμε θα παμε κόντρα στην μόδα που τρέχει γοργά...... Και οι αλήθεια είναι ότι ο σημερινός κυνηγός πρεπει να εχει κ το στιλ του...
Το ότι ακόμα κ στις μέρες κατασκευάζονται σκοπευτικα όπλα με στενούς αυλους, κ τι μας υποστηριζουν καπιοι Ιταλοί συνάδελφοι κυνηγοι στα φόρουμ δεν έχει σημασία......


Αυτά από μένα....
Εξάλλου δεν δικαιολογούμε στο να ομιλώ περί βλητικων δοκιμών.....................
 
Καλησπέρα, σωστά έγραψε ένας φίλος πριν πως με ένα ή δύο φυσίγγια ανά όπλο μπορεί να αδικήσουμε κάποια, παρόλα αυτά κάνω μια υπόθεση. Η μεγάλη διαφορά στην συγκέντρωση δείχνει και μεγάλη διαφορά στο πραγματικό τσοκαρισμα,η breda έχει υπέρ της επίσης το μεγαλυτερο μήκος κάνης ως προς την benelli, και την μη απώλεια πιέσεων ως προς την reminghton. Το μεγαλυτερο τσοκαρισμα δίνει και μεγαλύτερες μένουσες στα σκάγια που κρύβονται πίσω από τα μετωπικα. Αν λοιπόν αθροισουμε αυτά τότε προκύπτει πως η breda είναι λίγο ευνοημένη, άλλωστε η διαφορά στην διάτρηση είναι πολύ μικρότερη από όσο νομίζουμε γιατί όλα τα σκάγια, σε όλα τα όπλα είναι στο όριο να κάνουν διαμπερή, οπότε η ελάχιστη διαφορά ταχύτητας μπορεί να έκανε το κλικ και από βαθουλωμα έγινε τρύπημα. Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο φυσίγγιο μπορείς να γράψεις τι περιέχει ; Ίσως και η γόμωση να ταιριάζει με στενότερο αυλό.
Το φυσίγγι είναι 35 .5γρ. Έχει πυρίτιδα PSB 950 πιέσεις.κατι άλλο δεν γνωρίζω δυστυχώς.παντος όλα τα όπλα μου το πάνε πολύ καλά.
 
Εχω αν θες κανουμε τραμπα
Τόλη ήθελα να το δώσω το όπλο πραγματικά.αλλα ήθελα πρώτα να δω τι απόδοση έχει σε σχέση με αυτά που έχω.δεν περίμενα τέτοια διαφορά γιατί και εγώ έχω επιρεαστει από την τρέλα τής εποχής.μεγαλοι αυλοί και τα λοιπά.μεσα σε δύο εβδομάδες που το έχω διαπίστωσα ότι αν δεν δεις στην πράξη το κάνει ένα όπλο θα υπάρχει πάντα η αμφιβολία.ενα πράγμα μόνο με δυσκολεύει, είναι λίγο μεγάλο το κοντάκι.πρεπει να αλλάξω το πέλμα.κατα τα άλλα έμεινα έκπληκτος...
 
Τόλη ήθελα να το δώσω το όπλο πραγματικά.αλλα ήθελα πρώτα να δω τι απόδοση έχει σε σχέση με αυτά που έχω.δεν περίμενα τέτοια διαφορά γιατί και εγώ έχω επιρεαστει από την τρέλα τής εποχής.μεγαλοι αυλοί και τα λοιπά.μεσα σε δύο εβδομάδες που το έχω διαπίστωσα ότι αν δεν δεις στην πράξη το κάνει ένα όπλο θα υπάρχει πάντα η αμφιβολία.ενα πράγμα μόνο με δυσκολεύει, είναι λίγο μεγάλο το κοντάκι.πρεπει να αλλάξω το πέλμα.κατα τα άλλα έμεινα έκπληκτος...
Παρε ενα φορετο που ειναι ενος ποντου και δωκιμασε 8€ εχει αν σε βολεψει και θες εδω ειμαστε εχω απο βιντσι
 
Τα παραπανω θα τα αφήσω ασχολίαστα κ στην κρίση του καθενός.......
Εξάλλου κ όπως σωστα είπατε, υποθέσεις κάνουμε.....


Ξαναδείτε αυτά που γράψατε τις προαλλες στην σελίδα 72 στο ίδιο θέμα...

Και θέλω να μου πειτε αν πραγματικα πιστευεται οτι μια γομωση των 35,5 γρ που φέρει πλαστικο κυαθιο μπορει να συνεργαστεί με αυλό 18,2 και 3,5 κωνο....

Τόσα χρόνια ακουγαμε ότι οι διευρυμένοι αυλοι αποδίδουν πολυ καλα με όλες τις γομωσεις κ φημίζονται για τις βολές τους κ μάλιστα κάποιοι βρέθηκαν να μας πουν ότι σε όσες δοκιμες έκαναν με στενους αυλους τους νίκησαν κατά κράτος..........
(Προφανώς τώρα κάποιοι θα αλλάξουν γνώμη κ θα μας πουν ότι στην παραπανω δοκιμή είναι απολυτως φυσιολογική η επικρατησει αυτου του αυλου........... )


Εγώ φυσικά είχα κ εχω αντίθετη γνώμη...
Οι εκτοπισμενοι αυλοι 18,2-3-4 έχουν να μας προσφερουν κ σημερα αλλά αν τους επιλέξουμε θα παμε κόντρα στην μόδα που τρέχει γοργά...... Και οι αλήθεια είναι ότι ο σημερινός κυνηγός πρεπει να εχει κ το στιλ του...
Το ότι ακόμα κ στις μέρες κατασκευάζονται σκοπευτικα όπλα με στενούς αυλους, κ τι μας υποστηριζουν καπιοι Ιταλοί συνάδελφοι κυνηγοι στα φόρουμ δεν έχει σημασία......


Αυτά από μένα....
Εξάλλου δεν δικαιολογούμε στο να ομιλώ περί βλητικων δοκιμών.....................
Τάσο όταν πείρα τον αντιπρόσωπο τηλέφωνο να μάθω τις προδιαγραφές τις κάνης ,μου λέει... γιατί φίλε έχεις χαλαστει τόσο πολύ, νομίζεις θα έχεις τόσο μεγάλη διαφορά ?η αγορά τις Αμερικής θέλει να κλείσει την παραγωγή για δύο χρόνια στο συγκεκριμένο μοντέλο.κατι θα ξέρουν παραπάνω.ετσι λοιπόν αποφάσισα να το κρατήσω και να δω τι κάνει.σορυ αν σε κούρασα ,απλά πόσο δίκιο έχεις τελικά !!!
 
Παρε ενα φορετο που ειναι ενος ποντου και δωκιμασε 8€ εχει αν σε βολεψει και θες εδω ειμαστε εχω απο βιντσι
Τόλη το φτηνό που βρήκα έχει 65....και δεν ξέρω αν κουμπονι.ειναι από μπενελι.ξερεις από που μπορώ να βρω τόσο φτηνό?
 
Back
Top