Breda 930i

απάντηση από Michele Marocchi για τις διαφορετικές κάννες titano και 930i

Titano barrel:
It is our traditional hunting barrel. inner bore: 18,3-18,5 (note: the italian proof house does NOT respect the second decimal: 18,45 becomes 18,5 on the barrel). The forcing cone is medium-short in order to preserve pressures even for shooters that shoot low quality shells. In this configuration the barrel is heavily deadly on the target but my expectation is that pattern is more suitable for hunting.

930i barrel:
we drill the barrel a little wider 18.5 and we polish the barrel inside slowly using ceramic inlays increasing there up to 1 / 18.5. Note: this polishing operation is expensive because it is very very slow but in this way the concentricity of the barrel is preserved (VERY important). The forcing cone is long 2 times in order to have a progressive reduction of the barrel -> the external patter is improved because the pellets close to the barrel are much less deformed by the constriction. Our forcing cone is balanced to be long enough to improve patterns but we care to do not reduce too much the pressures that could be a disaster if not managed properly. I think that 930i barrel, shooting the right shell is superb.

όσο για τον αυλό που τον ρώτησα,μου ζήτησε τον σειριακό της κάννης μου και θα έχω απάντηση σύντομα,να μη τρέχω δεξιά αριστερά
 
δλδ με λιγα λογια ... αν η 930 βρει καλο φυσιγγι ΅μαμαει΅ .... η Τιτανο ριχνει οτι λαχει αχαχαχα!! το θεμα ειναι οτι θελει δοκιμες Παυλο, γιατι μπορει το μετριο φυσιγγι να ειναι χαλια σε αποδοση και να αδικησει το οπλο
 
για το σκάρτο φυσίγγι μάλλον εννοεί φυσίγγι χαμηλών πιέσεων απ'ότι κατάλαβα

δοκιμές και πολλές μάλιστα,,,,χωρίς να διαλέγει φυσίγγια η 930 ότι της έχω βάλει βγάζει κέντημα,το αγαπημένο της και δικό μου επίσης είναι το cheddite tordo

από αυριό που θα βρίσκομαι Μακεδονιά για φάσσα/πάπια και θα δοκιμάσω τα χοντρά θα έχω και εκεί εικόνα
 
I think that 930i barrel, shooting the right shell is superb.

Παυλο πες του να σου το κανει λιανα τι εννοει. Συγκεκριμενο φορτιο, συγκεκριμενες πιεσεις? Επισης απο τα γραφομενα του θεωρει πιο κυνηγετικη εκδοση τη τιτανο και πιο σκοπευτικη την 930ι.
Σαν καθαροαιμος ιταλος παραγωγος θεωρει τον 18.4 ως ιδανικο για κυνηγι και ολους τους υπολοιπους σπεσιαλ, σε αντιθεση με τους αμερικανους που θεωρουν 18.55 στανταρντ και ολους τους αλλους για ειδικες χρησεις.
 
Παυλο πες του να σου το κανει λιανα τι εννοει. Συγκεκριμενο φορτιο, συγκεκριμενες πιεσεις? Επισης απο τα γραφομενα του θεωρει πιο κυνηγετικη εκδοση τη τιτανο και πιο σκοπευτικη την 930ι.
Σαν καθαροαιμος ιταλος παραγωγος θεωρει τον 18.4 ως ιδανικο για κυνηγι και ολους τους υπολοιπους σπεσιαλ, σε αντιθεση με τους αμερικανους που θεωρουν 18.55 στανταρντ και ολους τους αλλους για ειδικες χρησεις.
Ολα αναλογα το τι θελουν να σπρωξουν ειναι τι θες να του πει?Παρε την Μπερεττα και της δυο εκδοσεις Οπτιμα,γιατι δεν της δοκιμασαν διπλα διπλα και να δωσουν τους αριθμους ΠΟΤΕ ουτε και τα περιοδικα?Τωρα τελευταια βλεπουμε την ταση να προτιμουν την μακρυα ατρακτο και παλι,αλλα συνοδευεται και με την σκορποσκαγια σε στενο αυλο οταν πας να τη σφιξης περα του μετριου,σεβαστη η καθε προτιμηση βεβαια.
 
για το σκάρτο φυσίγγι μάλλον εννοεί φυσίγγι χαμηλών πιέσεων απ'ότι κατάλαβα

δοκιμές και πολλές μάλιστα,,,,χωρίς να διαλέγει φυσίγγια η 930 ότι της έχω βάλει βγάζει κέντημα,το αγαπημένο της και δικό μου επίσης είναι το cheddite tordo

από αυριό που θα βρίσκομαι Μακεδονιά για φάσσα/πάπια και θα δοκιμάσω τα χοντρά θα έχω και εκεί εικόνα
Καλα να περασεις Παυλο κ στειλε ενημερωση!
 
officially λοιπόν 18.54 η κάννη μου ούτε καν 18.55 .sarcastic.

Δηλαδή Παύλε αν κατάλαβα καλά, ο αυλός της κάννης παίζει από κάννη σε κάννη; Και πως γίνεται με τον σειριακό αριθμό της κάννης να γνωρίζουν ακριβώς τον αυλό της; Μετρούν την κάθε κάννη ξεχωριστά και κρατάνε αρχείο;
 
απάντηση από Michele Marocchi για τις διαφορετικές κάννες titano και 930i
Titano barrel:
It is our traditional hunting barrel. inner bore: 18,3-18,5 (note: the italian proof house does NOT respect the second decimal: 18,45 becomes 18,5 on the barrel). The forcing cone is medium-short in order to preserve pressures even for shooters that shoot low quality shells. In this configuration the barrel is heavily deadly on the target but my expectation is that pattern is more suitable for hunting...
Κατά τη δική μου άποψη, ο Ιταλός με τα παραπάνω λόγια, στην ουσία ομολογεί ότι ο μοναδικός λόγος ύπαρξης ακόμη σήμερα καννών με κοντούς κώνους (και προφανώς και στενούς αυλούς κάτω του 18,5 ... αν και δεν το λέει) είναι για το ενδεχόμενο χρήσης φυσιγγίων με κακή βυσμάτωση, δηλ. χαμηλής ποιότητας μάλλινες ή fiber τάπες χωρίς πλαστικό εμφρακτήρα. Όλα τα άλλα, περί δήθεν "πιο κατάλληλων για κυνηγετική χρήση", είναι παραμύθια της χαλιμάς ... για να "σπρώξουν" το υπάρχον στοκ καννών όπως είπε κι ο Σαράντος, ή για να μην πετάξουν τα υπάρχοντα εργαλεία (τρυπάνια, αλεζουάρ κλπ) μέχρι να φθαρούν φυσιολογικά και χρειαστεί εκ των πραγμάτων να τα αντικαταστήσουν.
Our forcing cone is balanced to be long enough to improve patterns but we care to do not reduce too much the pressures that could be a disaster if not managed properly. I think that 930i barrel, shooting the right shell is superb.
Να που το παραδέχεται ότι η επιμήκυνση του κώνου βελτιώνει τις κατανομές! Προφανώς για την 930i θεωρούν δεδομένο ότι αυτοί που θα την αγοράσουν θα χρησιμοποιούν και καλής ποιότητας φυσίγγια, ενώ για τα άλλα μοντέλα όχι!!!
για το σκάρτο φυσίγγι μάλλον εννοεί φυσίγγι χαμηλών πιέσεων απ'ότι κατάλαβα
Παύλο πιστεύω ότι εννοεί φυσίγγια με φτωχής ποιότητας υλικό έμφραξης, που θα έχουν απώλεια αερίων άρα και πίεσης κατά τη μετάβαση από τον μακρύ κώνο, και όχι γενικώς φυσίγγια χαμηλών πιέσεων.
 
Πιστευω ο Στελιος τα λεει καλα !!! Εμενα παντως μ εστειλε κατι παρεμφερες .... το concentric βλεπω τονιζει.

The barrels are different; the inner ore and profile is different. let’s make a comparative description:

Titano. Our traditional hunting barrel
Drilled 18.3-18.5 it has a short forcing cone. The pression is higher thanks to the shorter forcing cone.

930i “sporting inner profile”
Drilled 18,4, polished with stones up to 18.6 (18,55 to 18,65). Long forcing cone that respect the round profile of lead ball improving the external pattern. The gap between choke and barrel is lower.


Both barrel HAVE TO BE absolutely concentric in all their parts/sections. This last sentence is the absence of our barrel because a lot of our effort have to prevent mistake in concentricity of the barrel.
 
Back
Top