BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Κ. Σωτηρωπουλε...

Διαβαζω με ενδιαφερον τα οσα γραφετε καθε φορα και μου γενηθηκε η εξης απορια.....
Λετε πως το καθε τσοκ brain αντηστηχει σε 2 περηπου τσοκ σημβατικων τσοκ ...
Για παραδειγμα το bell αντηστηχει σε 5* και 4*
( δηλαδη ξεκηναει το ιδιο η καλητερα απο ενα 5* και καταληγει να " κραταει την συγκεντρωση του 4* )

Η ερωτηση μου ειναι η εξης...
Ποσο ειναι εφηκτο αυτη η διαφορα να αυξηθη παραπανω με ενα μονο τσοκ.....???
Ολοι οι συναδελφοι κυνηγοι βαζουν το "οριο" του bell στα 30-35 μετρα..... (Μ. Ο. Παντα)
Ειναι εφηκτο σημφωνα των γνωσεων σας να δουμε καποια στηγμη και ενα bell με μεγαλητερο ευρος...???
Δηλαδη να πλησιαση το "οριο του" στα 40 μετρα.....
Φίλε Maikl duckhunting,

Αυτό που λες είναι πραγματικά πέρα από τα όρια της αεροδυναμικής επιστήμης, ήδη τα BRAIN είναι εκεί κατά τα λεγόμενα πολλών που τα έχουν χρησιμοποιήσει.
Πάντως, η έρευνα δεν έχει σταματήσει, θα δείξει!

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Αγαπητέ φίλε Altair Lusso,

Στην πραγματικότητα, το να σπάσει με κύλινδρο ο δίσκος στα 40 μέτρα είναι από πολύ έως πάρα πολύ δύσκολο. Απλά δεν είναι απίθανο. Όμως, αυτό γίνεται σε σπάνες περιπτώσεις και μάλλον τυχαία αφού στα 40 μέτρα η διάμετρος της τουφεκιάς είναι πάνω από 1,5 - 1,8 μέτρα, όταν το ιδανικό για να πει κάποιος ότι η επιτυχία οφειλόταν σε αυτόν και όχι στην τύχη, είναι η διάμετρος να είναι 75 - 90 εκ. το πολύ. Το ότι δεν είναι απίθανο όμως δεν σημαίνει πως αυτό είναι και το τσοκ επιλογής για οποιαδήποτε απόσταση πάνω από τα 20 + μ'ετρα. Αυτός είναι και ο λόγος που όλοι οι σκοπευτές skeet, στη δεύτερη κάννη δεν έχουν πλέον 5* αλλά 3*, (ούτε καν 4*).
Στον δε ανάποδο ντουμπλέ που εδώ και χρόνια είναι και επίσημα στο skeet, οι μεγαλύτερες αποστάσεις είναι στον βατήρα 4 με το δεύτερο πιάτο να τουφεκιέται από τους αργούς σκοπευτές στα 22 - 24 μέτρα (μετρήσεις δικές μου με κορδέλλα για να δείξω σε φίλο αρχάριο τις αποστάσεις) όπου εδώ οι αθλητές ρίχνουν τα 3* που προανέφερα, για να έχουν σίγουρα θετικό αποτέλεσμα.
Ο κύλινδρος πλέον υπάρχει μόνο στις πρώτες κάννες, μετά την μετάβαση από τα 28 στα 24 γραμμάρια, ο κύλινδρος εκεί απλά ..."τελείωσε".
Εν κατακλείδι, θα συμφωνήσω με τον Tolisr1, τα 5* είναι πολύ "περιορισμένων δυνατοτήτων" (για να το θέσω ευγενικά) και δεν τα έχουμε αδικήσει καθόλου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο ότι το 5* είναι περιορισμένων δυνατοτήτων , στο δικό μου όπλο το 5 κενταει από τα 8 έως τα 25 σίγουρα, εάν το 5 είναι περιορισμένων δυνατοτήτων τοτε τι να πούμε για το 1 και 2 μιας και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει λογική να σηκώνουμε το όπλο σε θηράματα πάνω από τα 35 με 40 μέτρα άσχετα εάν όλοι το κάνουμε ,εγώ θεωρώ ότι το τσοκ που μου δίνει ανοιχτές και ποιοτηκες τουφεκιές στα λογικά μέτρα αυτό είναι πολύ καλό τσοκ και το 5αρι το κάνει πολύ καλά ,σίγουρα βέβαια εγώ θεωρώ ότι το 4 είναι το πιο all around τσοκ .
 
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο ότι το 5* είναι περιορισμένων δυνατοτήτων , στο δικό μου όπλο το 5 κενταει από τα 8 έως τα 25 σίγουρα, εάν το 5 είναι περιορισμένων δυνατοτήτων τοτε τι να πούμε για το 1 και 2 μιας και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει λογική να σηκώνουμε το όπλο σε θηράματα πάνω από τα 35 με 40 μέτρα άσχετα εάν όλοι το κάνουμε ,εγώ θεωρώ ότι το τσοκ που μου δίνει ανοιχτές και ποιοτηκες τουφεκιές στα λογικά μέτρα αυτό είναι πολύ καλό τσοκ και το 5αρι το κάνει πολύ καλά ,σίγουρα βέβαια εγώ θεωρώ ότι το 4 είναι το πιο all around τσοκ .
Και να συμπληρώσω ότι σαφέστατα και εχετε δικιο για το skeet όμως μιλάμε για 24 gr σκάγια όπου και σαφέστατα ο κύλινδρος μειονέκτει στα μέτρα που όντως είναι αυτά που λέτε ,από την άλλη όμως εάν ρίχνανε με 32 gr δεν θα χάνανε δισκάκι στα 20 22 25 μέτρα και όλοι οι κυνηγοί κυνηγάμε το μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον με 30 32 34 36 gr σκάγια !καταλήγω ότι πιστεύω ότι αδικούμε το 5 εάν το κρίνουμε με όρους σκοπευτηρίου !
 
Φίλε Pain,

Πιθανόν να μην έγινα κατανοητός στο τι ήθελα να πω. Oταν είπα ότι το 5* είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, αναφέρθηκα στις επιτυχίες του στα 40 μέτρα. Βλέπεις ότι και εσύ το ίδιο πράγμα λες. Μιλάς για τουφεκιές μέχρι τα 25 μέτρα, όχι 40. Να επαναλάβω εδώ ότι η απόδοση ενός τσοκαρίσματος έχει να κάνει και με το φυσίγγι που χρησιμοποιούμε, προφανώς εσύ χρησιμοποιείς κάποιο σχετικά συγκεντρωτικό, εγώ μιλάω πάντα για το "μέσο" φυσίγγι (όπως αυτό ορίζεται από την συνήθη πρακτική και παρατήρηση). Με τέτοιου είδους φυσίγγι πολλοί κάτοχοι BL επιμένουν για απόλυτη αποτελεσματικότητα μέχρι και 40 μέτρα, εγώ όμως μιλάω πάντα για 8 - 30 + για να είμαι σίγουρα πάντα μέσα στα όρια. (οπότε και το 5* είναι στα 20 μέτρα).

Και ναι, και τα 1* και 2* έχουν περιορισμούς, αυτοί όμως έχουν να κάνουν με το σκοπευτικό επίπεδο του κάθε κυνηγού και όχι με τις δυνατότητες αυτών των ιδίων των τσοκ. Όσο για το εάν υπάρχει λογική στο να σηκώνουμε όπλο μακριά (και 50 αλλά και 60 μέτρα), εάν κάποιος ξέρει τι να κάνει και δεν σημαδεύει απλά ζωντανά όντα ανεύθυνα, χωρίς σεβασμό σε αυτά και έτσι για να δει τι θα γίνει, τότε ασφαλώς και να ρίχνει εκεί, η τεχνολογία υπάρχει. Ειρήσθω εν παρόδω, υπάρχουν κάποιοι επαγγελματίες σκοπευτές και κυνηγοί που είναι ικανοί για απόλυτα αποτελεσματική σκόπευση σε αποστάσεις μέχρι και 65+ μέτρα.

Το 5* είναι δηλαδή....άχρηστο; Στα 40 μέτρα ναι, όταν όμως κυνηγάει κάποιος στο πυκνό τι θα βάλει; 3άρι; Ασφαλώς και εκεί θα βάλει το 5άρι...εάν δεν έχει BL!!!!!!!!!

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Και να συμπληρώσω ότι σαφέστατα και εχετε δικιο για το skeet όμως μιλάμε για 24 gr σκάγια όπου και σαφέστατα ο κύλινδρος μειονέκτει στα μέτρα που όντως είναι αυτά που λέτε ,από την άλλη όμως εάν ρίχνανε με 32 gr δεν θα χάνανε δισκάκι στα 20 22 25 μέτρα και όλοι οι κυνηγοί κυνηγάμε το μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον με 30 32 34 36 gr σκάγια !καταλήγω ότι πιστεύω ότι αδικούμε το 5 εάν το κρίνουμε με όρους σκοπευτηρίου !
Επειδή είμαι πιό παληός από ότι ακούγομαι, ναι, στη Καισαριανή, δεκαετία ΄80 ρίχναμε skeet με 32 γραμμάρια και εκεί τα πράγματα ήσαν αρκετά διαφορετικά από σήμερα.
Αντίστοιχα, έχω πελάτη στην Αμερική που κυνηγάει άγριους φασιανούς και ορτύκια στο Τέξας με το BL και 36 γραμμάρια και χτυπιέται ότι δεν του φεύγει πουλί από τα 8 - 10 μέτρα μέχρι και τα 40 + μέτρα δεν πα να σκοπεύει και λάθος, με το 5* να είναι αδύνατο να κάνει κάτι τέτοιο (όριο τα 23 - 25 μέτρα),

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
που να δειτε με 7,5 28γρμ το Bell τι εκανε στη Νοτια Αφρικη .... στα 30+ κορδονι τα πηγαινα τα rock pigeons και με φυσιγγια ΜΕΤΡΙΑ!! Παντως αυτο που εχω δει εινα ιοτι το τσοκακι αυτο θελει σκαγια , με 9-10 32 γρμ κανει κηδειες στο περπατητο ...δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι το εχουν βαλει επανω (απο φιλους μου) ΟΛΟΙ το αφηνουν κολλημενο εκει στα τσιχλοπερπατητα!!!
 
Παντως αυτο που εχω δει εινα ιοτι το τσοκακι αυτο θελει σκαγια , με 9-10 32 γρμ κανει κηδειες στο περπατητο ...δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι το εχουν βαλει επανω (απο φιλους μου) ΟΛΟΙ το αφηνουν κολλημενο εκει στα τσιχλοπερπατητα!!!
Εδω θα συμφωνησω τολη με 32 33 δουλευε πολυ καλυτερα απο τα 30γρ που το δοκιμασα φετος σε αντιθεση με το MR οου με τα 30γρ.pop..sarcastic.
 
.shake hands. ακριβως αυτο διαπηστωσα και εγω.... πολυ καλυτερο με 32γρ. το bell
Αγαπητοί φίλοι,

Για 30 ή παραπάνω γραμμάρια να τα πείτε και σε κάτι Αμερικάνους και Γάλλους σκοπευτές και κυνηγούς που έχουν κολλήσει στα 24 και 28 γραμμάρια αντίστοιχα και δεν αλλάζουν με τίποτα, πάντα σε πολύ δυσμενέστερες καιρικές συνθήκες από εμάς. Με λίγα λόγια θέλω να πω πως δεν είναι πάντα τα γραμμάρια το βασικό κριτήριο αλλά η συμπεριφορά του κάθε φυσιγγιού ξεχωριστά στις εκάστοτε συνθήκες.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Πολύ θα χαρώ να ειδωθούμε και από κοντά με όσους έρθουν στην Έκθεση Κυνηγιού στο MEC στην Παιανία 30/3, 31/3 και 1/4.
Το περίπτερό μας θα είναι στον μεσαίο διάδρομο μεταξύ ανοιχτού πεδίου και εστιατορίου.
Εκεί θα παρουσιαστούν και οι νέες εξελίξεις (το ειδικό τσοκ για δραμιάρες κλπ).

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Πολύ θα χαρώ να ειδωθούμε και από κοντά με όσους έρθουν στην Έκθεση Κυνηγιού στο MEC στην Παιανία 30/3, 31/3 και 1/4.
Το περίπτερό μας θα είναι στον μεσαίο διάδρομο μεταξύ ανοιχτού πεδίου και εστιατορίου.
Εκεί θα παρουσιαστούν και οι νέες εξελίξεις (το ειδικό τσοκ για δραμιάρες κλπ).

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Πρέπει επιτέλους εμείς ή Έλληνες αφού το έχουμε το μυαλό, να μάθουμε και να το χρησιμοποιούμε. . . .
Χαίρομαι όταν βλέπω από ανθρώπους συνεχείς αναζήτηση και ας μην οδηγει αυτό πάντα σε εξέλιξη...
Κ.Σωτηροπουλε θαυμάζω πολύ αυτή σας την ανησυχία , και ότι δεν επαναπαευστε μόνο στο ότι βγάλατε κάποια καλά τσοκ...
 
Και ο αριθμός του περιπτέρου μας στην Έκθεση ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ 2018 στο MEC Παιανίας : C 212. Είναι στον Τομέα 2, στον αριστερό διάδρομο, γωνία με κάθετον προς τον κεντρικό.
Μεγαλύτερο από πέρυσι, για να ενημερωθούν καλύτερα οι φίλοι μας σχετικά με τις υπάρχουσες αλλά και τις νέες τεχνολογίες BRAIN.

Εκτός από το νέο τσοκ για δραμιάρες που κάνει τρελά πράγματα, θα παρουσιαστεί και η νέα εφεύρεσή μας που μπορεί να ενσωματωθεί στο ήδη υπάρχον εσωτερικό profile BRAIN.

Φιλικά,
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Δ
Και ο αριθμός του περιπτέρου μας στην Έκθεση ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ 2018 στο MEC Παιανίας : C 212. Είναι στον Τομέα 2, στον αριστερό διάδρομο, γωνία με κάθετον προς τον κεντρικό.
Μεγαλύτερο από πέρυσι, για να ενημερωθούν καλύτερα οι φίλοι μας σχετικά με τις υπάρχουσες αλλά και τις νέες τεχνολογίες BRAIN.

Εκτός από το νέο τσοκ για δραμιάρες που κάνει τρελά πράγματα, θα παρουσιαστεί και η νέα εφεύρεσή μας που μπορεί να ενσωματωθεί στο ήδη υπάρχον εσωτερικό profile BRAIN.

Φιλικά,
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Δλδ?
 
Και ο αριθμός του περιπτέρου μας στην Έκθεση ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ 2018 στο MEC Παιανίας : C 212. Είναι στον Τομέα 2, στον αριστερό διάδρομο, γωνία με κάθετον προς τον κεντρικό.
Μεγαλύτερο από πέρυσι, για να ενημερωθούν καλύτερα οι φίλοι μας σχετικά με τις υπάρχουσες αλλά και τις νέες τεχνολογίες BRAIN.

Εκτός από το νέο τσοκ για δραμιάρες που κάνει τρελά πράγματα, θα παρουσιαστεί και η νέα εφεύρεσή μας που μπορεί να ενσωματωθεί στο ήδη υπάρχον εσωτερικό profile BRAIN.

Φιλικά,
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Κάντε καμιά έκπτωση να ψωνισει ο κόσμος;)
 
Δ
Δλδ?
Είναι κάτι τόσο πρωτοποριακό που πραγματικά δύσκολα θα μπορούσε να το φανταστεί κάποιος! Έχει να κάνει με το στόμιο των τσοκ. Οι φίλοι που θα μας επισκεφθούν στην Έκθεση θα την δουν πρώτοι.

Φιλικά,
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Είναι κάτι τόσο πρωτοποριακό που πραγματικά δύσκολα θα μπορούσε να το φανταστεί κάποιος! Έχει να κάνει με το στόμιο των τσοκ. Οι φίλοι που θα μας επισκεφθούν στην Έκθεση θα την δουν πρώτοι.

Φιλικά,
Χρήστος Σωτηρόπουλος

καλησπέρα να ρωτήσω αν αυτή η τεχνολογία που αναφέρεται θα υπάρχει στα τσοκ που αναμένουμε προς παράδοση ;
 
Είναι κάτι τόσο πρωτοποριακό που πραγματικά δύσκολα θα μπορούσε να το φανταστεί κάποιος! Έχει να κάνει με το στόμιο των τσοκ. Οι φίλοι που θα μας επισκεφθούν στην Έκθεση θα την δουν πρώτοι.

Φιλικά,
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Εμείς απο επαρχία μεριά???καλώς ...αναμένουμε
 
που να δειτε με 7,5 28γρμ το Bell τι εκανε στη Νοτια Αφρικη .... στα 30+ κορδονι τα πηγαινα τα rock pigeons και με φυσιγγια ΜΕΤΡΙΑ!! Παντως αυτο που εχω δει εινα ιοτι το τσοκακι αυτο θελει σκαγια , με 9-10 32 γρμ κανει κηδειες στο περπατητο ...δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι το εχουν βαλει επανω (απο φιλους μου) ΟΛΟΙ το αφηνουν κολλημενο εκει στα τσιχλοπερπατητα!!!
Εγώ δε το συμπάθησα καθόλου..
Γι αυτό και το δώσα
Το mr 3/10 το θεωρώ πολύ πολύ καλό
Με το το bell....απλά δεεεεεν..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top