BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Εγω δεν εχω καταλαβει κατι τοσα χρονια!Γιατι ολοι ψαχνουν ενα τσοκ που να τα κανει "ολα" και να σκοτωνει απο τα 5 μετρα μεχρι και τα 50 το ιδιο καλα!Μερικοι ζηταν απο ενα τσοκ να κανει το θαυμα!Σκοπος ειναι να σκοτωνει μακρια αλλα με τραυματα πολλα εφ οσων εμεις εχουμε σημαδεψει και σωστα!Το αν πεσει μια τσιχλα στα 50 μετρα και στα 60 η ενα παπι με 2 σκαγια πανω δεν νομιζω πως λεει κατι αυτο!
 
Εγω δεν εχω καταλαβει κατι τοσα χρονια!Γιατι ολοι ψαχνουν ενα τσοκ που να τα κανει "ολα" και να σκοτωνει απο τα 5 μετρα μεχρι και τα 50 το ιδιο καλα!Μερικοι ζηταν απο ενα τσοκ να κανει το θαυμα!Σκοπος ειναι να σκοτωνει μακρια αλλα με τραυματα πολλα εφ οσων εμεις εχουμε σημαδεψει και σωστα!Το αν πεσει μια τσιχλα στα 50 μετρα και στα 60 η ενα παπι με 2 σκαγια πανω δεν νομιζω πως λεει κατι αυτο!
.RESPECT. .shake hands.
 
Για να μην παρεξηγηθω το bl ανοιγει σιγουρα πιο γρηγορα απο το cyl αλλα κραταει την τουφεκια πολυ καλα και πιο μακρια.τωρα τι να πω οτι για τα 40 m που ακουω σαφως και μπορει να πετυχεις θηραμα αλλα ο σκοπος του δεν ειναι για εκει.Αμφιβαλλω ομως αν μεχρι τα 30m υπαρχει κατι ανωτερο.Μου εχει τυχει να παρω πουλια και πολυ μακρια απο τα 40m αλλα για τα λογικα πλαισια βολης(που ειναι τα 30-35 m) βοηθα στα σκοπευτικα λαθη επομενως σιγουρα αυξηση του ποσοστου επιτυχιας.
 
Καλημερα.Δουλευω το Bell,δυο χρονιες τωρα και σε περπατητο αλλα και στο καρτερι.Επειδη μενω στην επαρχια κανω πανω απο 100 εξοδους την χρονια.Στο περπατητο τσιχλας εχω παθει πλακα.Το τσοκ θεριζει.Τι εννοω.Στις μπηχτες και γρηγορες τουφεκιες οπου δεν υπαρχει ο απαιτουμενος χρονος να στοχευσεις ανετα,αυτο το τσοκ σε βοηθα παρα πολυ στα σκοπευτικα λαθη που κανεις.Το τσοκ οχι μονο ανοιγει πολυ γρηγορα,αλλα κρατα την τουφεκια πολυ παραπανω απο οποιοδηποτε 5αρι τσοκ.Εκεινο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι σε αποστασεις μεχρι τα 30 μετρα,τα σκοτωματα του ειναι ακαριαια.Ουτε τραυματισμενα,ουτε ξεπουπουλιασματα.Στο καρτερι επισης,στις πρωινες αλλα και στις βραδυνες τσιχλες,εχω επιτυχιες που ουτε καν τις ειχα φανταστει με τα μαμισια τσοκ.Ειλικρινα δυσκολευομαι να το βγαλω απο την καννη ακομα και στο απογευματινο καρτερι.Μεχρι τα 30 μετρα νομιζω οτι δεν εχει αντιπαλο.Εχω παρει και πουλια και σε μεγαλυτερες αποστασεις αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο σκοπος του.Εχω επισης και το ΤΜ το οποιο το χρησιμοποιω κυριως στο κυνηγι του λαγου και σε καποιες λιγες εξοδους στο παπι.Το δουλεψα φετος στα μπασιματα της τσιχλας αλλα και στον βαλτο,εμεινα πολυ ικανοποιημενος,αλλα θα ηθελα να ειχα ριξει πολλα περισσοτερα φυσσιγγια,μιας και η φετινη χρονια δεν ηταν καλη στα μπασιματα της τσιχλας και οι εξοδοι που εκανα στο παπι ηταν μονο 5,ωστε να ειμαι 100% σιγουρος για τις δυνατοτητες του.Στο καρτερι της τσιχλας,ειδικα στα μερη που κυνηγαω που ειναι κλειστα,μου φανηκε καπως σφιχτο.Εδω ισως μου ταιριαζει καλυτερα το MR και σκοπευω να το αποκτησω.Συμπερασματικα θα ελεγα οτι τα BRAIN τα εχω ευχαριστηθει πολυ,και σιγουρα αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω.Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει γενικα για το κυνηγι.
 
Έχω αναρτήσει στο άρθρο( βλητικές δωκιμές) πρόσφατα, βολές με όλα τα ανοιχτά τσοκ από τα 15-25 μέτρα. Και με το Bell Brain μπορείτε να τις δείτε, και η απάντησή μου σε σχέση τα τσοκ στιλ καμπάνας με τον κύλινδρο είναι ότι μακράν καλύτερα τα καμπανάτα! Δεν ξέρω πως γίνεφαι ένα τσοκ που ανοίγει πιο γρήγορα να κραταει και πιο μακρυά αλλά όμως γίνεται! Για μένα το τσοκ κύλινδρος είναι ίσως το πιο άχρηστο τσοκ! Καλύτερο το σκητ 1/10 παρά ο κύλινδρος, αλλά ακομα καλύτερα τα καμπανάτα!
 
Έχω αναρτήσει στο άρθρο( βλητικές δωκιμές) πρόσφατα, βολές με όλα τα ανοιχτά τσοκ από τα 15-25 μέτρα. Και με το Bell Brain μπορείτε να τις δείτε, και η απάντησή μου σε σχέση τα τσοκ στιλ καμπάνας με τον κύλινδρο είναι ότι μακράν καλύτερα τα καμπανάτα! Δεν ξέρω πως γίνεφαι ένα τσοκ που ανοίγει πιο γρήγορα να κραταει και πιο μακρυά αλλά όμως γίνεται! Για μένα το τσοκ κύλινδρος είναι ίσως το πιο άχρηστο τσοκ! Καλύτερο το σκητ 1/10 παρά ο κύλινδρος, αλλά ακομα καλύτερα τα καμπανάτα!
Νικηφορε ολοι ειναι ευχαρηστημενοι με το Bell Brain μου αναψατε φωτιες
 
Χαιρετώ όλους τους φίλους της παρέας....Θέλω και 'γω να πω κάποιες διαπιστώσεις για το brain. To έχω περίπου 2 μήνες....και το χρησιμοποίησα τουλάχιστον σε 10 κυνήγια τσίχλας στα ίδια μέρη που κυνηγούσα και πριν αγοράσω το brain.Η κάρπωση μου κάθε φορά-κατά μέσο όρο-διπλασιάστηκε...δεν πιστεύω ότι είναι συμπτωματικό....Πιστεύω ότι δημιουργεί καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κατανομή σκαγιών στον κύκλο.... αυτό είναι και η αιτία της δικής μου επιτυχίας δεδομένου ότι δεν είμαι και κανένας δεινός σκοπευτής....Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα εργοστασιακά τσοκ της καραμπίνας μου (fabarm H368 Lux)...
 
Χρόνια πριν που χρησιμοποιούσα ένα ρωσικό mu8 tula tula τσοκ, είχα καταλάβει το τι μπορεί να κάνει η φιλοσοφία αυτού του τσοκ.Και απορούσα γιατί κανένας δεν προχώρισε αυτήν την πατέντα και σε πιο στενά τσοκαρίσματα! Μετά από χρόνια ένας Έληνας μας διέψευσε!! Μπράβο σε αυτόν ή αυτούς που είναι πίσω από την Brain!
 
Χρόνια πριν που χρησιμοποιούσα ένα ρωσικό mu8 tula tula τσοκ, είχα καταλάβει το τι μπορεί να κάνει η φιλοσοφία αυτού του τσοκ.Και απορούσα γιατί κανένας δεν προχώρισε αυτήν την πατέντα και σε πιο στενά τσοκαρίσματα! Μετά από χρόνια ένας Έληνας μας διέψευσε!! Μπράβο σε αυτόν ή αυτούς που είναι πίσω από την Brain!
Φίλε PPV, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Θέλω όμως να διευκρινίσω πως η πατέντα των BRAIN δεν έχει την παραμικρή σχέση με το...tula (για αυτό και τους απονεμήθηκε πατέντα, εξετάστηκε σε σχέση με όλες τις ήδη υπάρχουσες μορφές τσοκ , του tula συμπεριλαμβανομένου και βρέθηκε πως διαφέρει πάρα πολύ από όλες και στην λειτουργία). Μία από τις βασικές διαφορές είναι ότι στο tula δεν προηγείται άλλο τσοκάρισμα, άλλη είναι ότι στο tula δεν υπάρχει κανένα παράλληλο τμήμα (το BRAIN έχει τουλάχιστον 2) κλπ κλπ. Δεν έχουν σχέση όμως ούτε και στην απόδοση, το tula ανοίγει στα 12 - 14 μέτρα και χάνεται στα 18 - 20, το BL της BRAIN ανοίγει στα 8 - 10 και δουλεύει μέχρι και τα 30 + μέτρα (ναι, τα 40 + τα αφήνω και εγώ στη ειδική συμπεριφορά κάποιων φυσιγγιών, στην κακή εκτίμηση απόστασης, στην τύχη - ατυχία του θηράματος κλπ).

Για κάποιους φίλους που χρωστάω απαντήσεις:
- όχι, θα ήθελα πολύ αλλά δεν προλαβαίνω να κατασκευάσω όπλο με ..."μοντιφιές" (ΝΕΟ KALLISTON !). Πάντως τον σχεδιασμό τον έχω ολοκληρωμένον με το όπλο να μοιάζει (και θα αποδίδει σαν να είναι)...από άλλο πλανήτη!
- Το cal 20 θα κατασκευαστεί όταν βρεθεί επιπλέον..... χρόνος.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Παντως πραγματικα θα ηθελα να δω κ. Χρηστο ενα τετοι οππλο!! το KALLISTON αφησε εποχη ...εεεεεετη μπροστα απο την εποχη του , τωρα ομως που ειναι γενικα της μοδας τα "πειραγμενα" οπλα θα ειχε παρα πολυ ενδιαφερον ...βεβαια θελει χρονο .... αντε να κανουμε υπομονη για το κοντακι ...μας αργεις!!!
 
Καλησπέρα σας, δοκίμασα σε χαρτονια το brain bell στην beretta teknys 18.6 και εβγαλα τα εξής συμπερασματα
1) στα 15 μ. Και 20 μ Δεν μου ανοίγει την τουφεκια περισσότερο απο το εργοστασιακό 5αρι. Οι τουφεκιες είναι σχεδόν πανομοιοτυπες με ελαχιστες διαφορες
2) στα 25 και 30μ. Κρατάει πιο καλά τις τουφεκιες απο το 5αρι με πολύ καλύτερες κατανομές
3)τα φυσίγγια διασποράς στα 15 μέτρα εχουν την καλυτερη τουφεκια από τα μαλλινοταπα κ συγκεντρωτηρα στα 20 μ. Ομως αρχίζει κ βγάζει πολλα κενά
4)είδα με μεγαλη μου έκπληξη πως στα 15μ 20μ και 25μ τα φυσίγγια μαλλινης τάπας άνοιγαν σχεδόν το ιδιο με αυτά με συγκεντρωτηρα. Ίσως αυτο με κάνει του χρόνου να χρησιμοποιήσω στην μπεκάτσα φυσιγγια με συγκεντρωτηρα απο αυτά της μαλλινης
Τα φυσιγγια που χρησιμοποίησα στις δοκιμές ηταν νο 9.
Τώρα θα περιμένω του χρόνου να δω εντυπώσεις του bell σε πραγματικό κυνήγι μιας κ το αγόρασα τώρα κ δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω
 
Καλησπέρα σας, δοκίμασα σε χαρτονια το brain bell στην beretta teknys 18.6 και εβγαλα τα εξής συμπερασματα
1) στα 15 μ. Και 20 μ Δεν μου ανοίγει την τουφεκια περισσότερο απο το εργοστασιακό 5αρι. Οι τουφεκιες είναι σχεδόν πανομοιοτυπες με ελαχιστες διαφορες
2) στα 25 και 30μ. Κρατάει πιο καλά τις τουφεκιες απο το 5αρι με πολύ καλύτερες κατανομές
3)τα φυσίγγια διασποράς στα 15 μέτρα εχουν την καλυτερη τουφεκια από τα μαλλινοταπα κ συγκεντρωτηρα στα 20 μ. Ομως αρχίζει κ βγάζει πολλα κενά
4)είδα με μεγαλη μου έκπληξη πως στα 15μ 20μ και 25μ τα φυσίγγια μαλλινης τάπας άνοιγαν σχεδόν το ιδιο με αυτά με συγκεντρωτηρα. Ίσως αυτο με κάνει του χρόνου να χρησιμοποιήσω στην μπεκάτσα φυσιγγια με συγκεντρωτηρα απο αυτά της μαλλινης
Τα φυσιγγια που χρησιμοποίησα στις δοκιμές ηταν νο 9.
Τώρα θα περιμένω του χρόνου να δω εντυπώσεις του bell σε πραγματικό κυνήγι μιας κ το αγόρασα τώρα κ δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω
Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου φίλε Dimitris 88,

1) Σε δοκιμές που έγιναν στην Αμερική από "γκουρού" της βλητικής, σε σύγκριση με τα 5άρια της Muller και της Briley στι 20 γυάρδςες = 18 μέτρα, δηλ στη μέση των δικών σου, το BRAIN έβγαλε και την πιό ανοιχτή τουφεκιά και από τα δύο αλλά (το πιό σημαντικό) και χωρίς το πυκνό κέντρο των άλλων.
2) Αυτό είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα του BELL. Πρακτικά, με την πλειονότητα των γομώσεων, τα κανονικά 5άρια, στα 20 - 22 μέτρα έχουν χάσει την πυκνότητα που χρειάζεται το θήραμα. Αντίθετα, το BELL κρατάει ικανή διασπορά μέχρι και για μετά τα 30 μέτρα και πάντα πολύ πιό ομοιόμορφη χωρίς πυκνό κέντρο. Έτσι, δεν είναι αναγκασμένος ο κυνηγός να πρέπει να κάνει πάντα κεντρική σκόπευση ακριβείας για να έχει καταβολή του θηράματος (κάτι που ισχύει και για όλες τις άλλες συσφίγξεις BRAIN)
3) & 4) Εξαρτάται από τα φυσίγγια, με άλλα ναι, με άλλα όχι. Χρειάζονται πολλές δοκιμές και μάλιστα στις θερμοκρασίες που σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε την κάθε γόμωση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου φίλε Dimitris 88,

1) Σε δοκιμές που έγιναν στην Αμερική από "γκουρού" της βλητικής, σε σύγκριση με τα 5άρια της Muller και της Briley στι 20 γυάρδςες = 18 μέτρα, δηλ στη μέση των δικών σου, το BRAIN έβγαλε και την πιό ανοιχτή τουφεκιά και από τα δύο αλλά (το πιό σημαντικό) και χωρίς το πυκνό κέντρο των άλλων.
2) Αυτό είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα του BELL. Πρακτικά, με την πλειονότητα των γομώσεων, τα κανονικά 5άρια, στα 20 - 22 μέτρα έχουν χάσει την πυκνότητα που χρειάζεται το θήραμα. Αντίθετα, το BELL κρατάει ικανή διασπορά μέχρι και για μετά τα 30 μέτρα και πάντα πολύ πιό ομοιόμορφη χωρίς πυκνό κέντρο. Έτσι, δεν είναι αναγκασμένος ο κυνηγός να πρέπει να κάνει πάντα κεντρική σκόπευση ακριβείας για να έχει καταβολή του θηράματος (κάτι που ισχύει και για όλες τις άλλες συσφίγξεις BRAIN)
3) & 4) Εξαρτάται από τα φυσίγγια, με άλλα ναι, με άλλα όχι. Χρειάζονται πολλές δοκιμές και μάλιστα στις θερμοκρασίες που σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε την κάθε γόμωση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Στα 15 μέτρα πραγματικά δεν είδα σχεδον καθολου διαφορά με το 5αρι.στα 20 μέτρα είδα μία μικρή διαφορά,το bell μου άνοιξε την τουφεκια λιγο παραπάνω Ειδα όμως διαφορά στα 25μ και 30μ. Εκεί το bell πραγματικά σε ένα χαρτόνι 1*1 μοίρασε τα σκάγια καταπληκτικά. Τα φυσίγγια που δοκίμασα είναι nsi superfelt, nsi sipe, superkill κόκκινο,super kill διασποράς. Παρατήρησα επίσης οτι μέχρι και τα 30μ το superfelt λειτούργησε καταπληκτικα,και αυτό κ το superkill κόκκινο ζωγραφισαν στο χαρτί.
Κ επίσης θα ήθελα να σας ξαναευχαριστησω για την καλή επικοινωνία κ συνεργασία μαζι σας.
 
...Σε δοκιμές που έγιναν στην Αμερική από "γκουρού" της βλητικής, σε σύγκριση με τα 5άρια της Muller και της Briley στι 20 γυάρδςες = 18 μέτρα, δηλ στη μέση των δικών σου, το BRAIN έβγαλε και την πιό ανοιχτή τουφεκιά και από τα δύο αλλά (το πιό σημαντικό) και χωρίς το πυκνό κέντρο των άλλων.
2) Αυτό είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα του BELL. Πρακτικά, με την πλειονότητα των γομώσεων, τα κανονικά 5άρια, στα 20 - 22 μέτρα έχουν χάσει την πυκνότητα που χρειάζεται το θήραμα. Αντίθετα, το BELL κρατάει ικανή διασπορά μέχρι και για μετά τα 30 μέτρα και πάντα πολύ πιό ομοιόμορφη χωρίς πυκνό κέντρο. Έτσι, δεν είναι αναγκασμένος ο κυνηγός να πρέπει να κάνει πάντα κεντρική σκόπευση ακριβείας για να έχει καταβολή του θηράματος (κάτι που ισχύει και για όλες τις άλλες συσφίγξεις BRAIN)...
Κύριε Σωτηρόπουλε, οι δοκιμές στο 1)με τι φυσίγγια έγιναν; Με συγκεντρωτήρα ή διασπορέα; Νούμερο σκαγιών; Βάρος; Το ίδιο ισχύει και για το 2) με τι τύπου φυσίγγια ισχύουν αυτές οι δυνατότητες;
Ευχαριστώ
 
Στα 15 μέτρα πραγματικά δεν είδα σχεδον καθολου διαφορά με το 5αρι.στα 20 μέτρα είδα μία μικρή διαφορά,το bell μου άνοιξε την τουφεκια λιγο παραπάνω Ειδα όμως διαφορά στα 25μ και 30μ. Εκεί το bell πραγματικά σε ένα χαρτόνι 1*1 μοίρασε τα σκάγια καταπληκτικά. Τα φυσίγγια που δοκίμασα είναι nsi superfelt, nsi sipe, superkill κόκκινο,super kill διασποράς. Παρατήρησα επίσης οτι μέχρι και τα 30μ το superfelt λειτούργησε καταπληκτικα,και αυτό κ το superkill κόκκινο ζωγραφισαν στο χαρτί.
Κ επίσης θα ήθελα να σας ξαναευχαριστησω για την καλή επικοινωνία κ συνεργασία μαζι σας.
Υποχρέωσή μου αλλά και ευχαρίστησή μου!
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Κύριε Σωτηρόπουλε, οι δοκιμές στο 1)με τι φυσίγγια έγιναν; Με συγκεντρωτήρα ή διασπορέα; Νούμερο σκαγιών; Βάρος; Το ίδιο ισχύει και για το 2) με τι τύπου φυσίγγια ισχύουν αυτές οι δυνατότητες;
Ευχαριστώ
Με Winchester AA Νο 8, με ταχύτητα 1145 fps, τύπος sporting με 32 γρ σκάγια και με πλαστικό συγκεντρωτήρα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Κύριε Σωτηρόπουλε, οι δοκιμές στο 1)με τι φυσίγγια έγιναν; Με συγκεντρωτήρα ή διασπορέα; Νούμερο σκαγιών; Βάρος; Το ίδιο ισχύει και για το 2) με τι τύπου φυσίγγια ισχύουν αυτές οι δυνατότητες;
Ευχαριστώ
Ξέχασα το 2)!
Εδώ ισχύουν αυτά που έγραψα για όλους τους τύπους φυσιγγιών σε βάρη γόμωσης κλπ Όσο για τις βυσματώσεις εξυπακούεται πως η μεσόταπα θεωρητικά θα δώσει λίγο πιό ανοιχτή τουφεκιά από τον συγκεντρωτήρα, αλλά δες τι γράφει και ο φίλος Dimitris 88...όπως βλέπεις θέλει πάντα δοκιμές με το κάθε ένα φυσίγγι ξεχωριστά.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Κ. Σωτηρωπουλε...

Διαβαζω με ενδιαφερον τα οσα γραφετε καθε φορα και μου γενηθηκε η εξης απορια.....
Λετε πως το καθε τσοκ brain αντηστηχει σε 2 περηπου τσοκ σημβατικων τσοκ ...
Για παραδειγμα το bell αντηστηχει σε 5* και 4*
( δηλαδη ξεκηναει το ιδιο η καλητερα απο ενα 5* και καταληγει να " κραταει την συγκεντρωση του 4* )

Η ερωτηση μου ειναι η εξης...
Ποσο ειναι εφηκτο αυτη η διαφορα να αυξηθη παραπανω με ενα μονο τσοκ.....???
Ολοι οι συναδελφοι κυνηγοι βαζουν το "οριο" του bell στα 30-35 μετρα..... (Μ. Ο. Παντα)
Ειναι εφηκτο σημφωνα των γνωσεων σας να δουμε καποια στηγμη και ενα bell με μεγαλητερο ευρος...???
Δηλαδη να πλησιαση το "οριο του" στα 40 μετρα.....
 
Για όποιον ασχολείται έστω και ερασιτεχνικά με το skeet, θα έχει δει ότι από πύργο σε πύργο (40 μέτρα), δεν είναι τόσο τρομερό να σπάσει ο δίσκος. Για μένα που το skeet δεν ήταν στα αυστηρά αγωνιστικά πλαίσια και δεν είχα το άγχος των ορίων, ήταν κάτι πολύ συχνό, όπως και ο λεγόμενος "ανάποδος" ντουμπλές, που το δεύτερο πιάτο γίνεται λοξά εξερχόμενο σπάει συνέχεια σε πολύ μεγάλη απόσταση. Αν αναλογιστεί κάποιος και την γόμωση των 24άρων γραμμαρίων, αλλά και το νούμερο των σκαγιών 9,5, θα καταλάβει ότι κάπου τον κύλινδρο τον έχουμε αδικήσει και ότι τα 40 μέτρα δεν είναι και κάτι τραγικό που χρειάζεται ειδική ειδίκευση για να επιτευχθεί.
 
Για όποιον ασχολείται έστω και ερασιτεχνικά με το skeet, θα έχει δει ότι από πύργο σε πύργο (40 μέτρα), δεν είναι τόσο τρομερό να σπάσει ο δίσκος. Για μένα που το skeet δεν ήταν στα αυστηρά αγωνιστικά πλαίσια και δεν είχα το άγχος των ορίων, ήταν κάτι πολύ συχνό, όπως και ο λεγόμενος "ανάποδος" ντουμπλές, που το δεύτερο πιάτο γίνεται λοξά εξερχόμενο σπάει συνέχεια σε πολύ μεγάλη απόσταση. Αν αναλογιστεί κάποιος και την γόμωση των 24άρων γραμμαρίων, αλλά και το νούμερο των σκαγιών 9,5, θα καταλάβει ότι κάπου τον κύλινδρο τον έχουμε αδικήσει και ότι τα 40 μέτρα δεν είναι και κάτι τραγικό που χρειάζεται ειδική ειδίκευση για να επιτευχθεί.
Αγαπητέ φίλε Altair Lusso,

Στην πραγματικότητα, το να σπάσει με κύλινδρο ο δίσκος στα 40 μέτρα είναι από πολύ έως πάρα πολύ δύσκολο. Απλά δεν είναι απίθανο. Όμως, αυτό γίνεται σε σπάνες περιπτώσεις και μάλλον τυχαία αφού στα 40 μέτρα η διάμετρος της τουφεκιάς είναι πάνω από 1,5 - 1,8 μέτρα, όταν το ιδανικό για να πει κάποιος ότι η επιτυχία οφειλόταν σε αυτόν και όχι στην τύχη, είναι η διάμετρος να είναι 75 - 90 εκ. το πολύ. Το ότι δεν είναι απίθανο όμως δεν σημαίνει πως αυτό είναι και το τσοκ επιλογής για οποιαδήποτε απόσταση πάνω από τα 20 + μ'ετρα. Αυτός είναι και ο λόγος που όλοι οι σκοπευτές skeet, στη δεύτερη κάννη δεν έχουν πλέον 5* αλλά 3*, (ούτε καν 4*).
Στον δε ανάποδο ντουμπλέ που εδώ και χρόνια είναι και επίσημα στο skeet, οι μεγαλύτερες αποστάσεις είναι στον βατήρα 4 με το δεύτερο πιάτο να τουφεκιέται από τους αργούς σκοπευτές στα 22 - 24 μέτρα (μετρήσεις δικές μου με κορδέλλα για να δείξω σε φίλο αρχάριο τις αποστάσεις) όπου εδώ οι αθλητές ρίχνουν τα 3* που προανέφερα, για να έχουν σίγουρα θετικό αποτέλεσμα.
Ο κύλινδρος πλέον υπάρχει μόνο στις πρώτες κάννες, μετά την μετάβαση από τα 28 στα 24 γραμμάρια, ο κύλινδρος εκεί απλά ..."τελείωσε".
Εν κατακλείδι, θα συμφωνήσω με τον Tolisr1, τα 5* είναι πολύ "περιορισμένων δυνατοτήτων" (για να το θέσω ευγενικά) και δεν τα έχουμε αδικήσει καθόλου.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top