BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Ε κάτι δεν είχες κάνει σωστά και κόλλησε Παναγιώτη..
Αλλά βρε παιδί μου,όχι και γκαζοταναλια στο spreaderaki....
Το έχω κι εγώ πολλά χρόνια και δεν το αλλάζω στις μαύρες με κανένα άλλο τσοκ ούτε με φυσίγγια διασποράς...
Με Ν10 32gr 'οι πρωινές(μαύρες) είναι αχαστες!!!
Δεν θα διαφωνησω Τακη προφανως δεν το διαχειριστικα σωστα αλλα το εχω στο συρταρι ακομα μονο και μονο για τα οσα μου εχει προσφερει και μενα βλητικα.Ομως με αυτα που βλεπω με το BL θεωρω οτι υπολειπεται οχι τοσο στο ανοιγμα της τουφεκιας οσο στα μετρα που δινει παραπανω το BL.
 
Το σφίξιμο το κάνεις με το χέρι και ανά μερικές τουφεκιές το ελέγχεις,αν έχει σφίξει πολύ πως το λύνεις ; εκεί κάνει δουλειά το 2ευρω ,το μαχαίρι.
οκ
εγώ δεν αλλάζω τσοκ στο κυνήγι παρά σπάνια, το ξεβιδώνω στο σπίτι....
 
Φτιαξε φυσυγγαρα και με το BL θα δεις αλλα πραγματα θα με θυμηθεις.Καλοριζικο.

Ετοιμα τα εχω τα φυσιγγια.....ο καιρος δεν βοηθαει......και γω το πιστευω οτι θα δω αλλα πραγματα.... ;)
Να εισαι καλα Παναγιωτη μου και σε ευχαριστω!!! :)
 
Δεν θα διαφωνησω Τακη προφανως δεν το διαχειριστικα σωστα αλλα το εχω στο συρταρι ακομα μονο και μονο για τα οσα μου εχει προσφερει και μενα βλητικα.Ομως με αυτα που βλεπω με το BL θεωρω οτι υπολειπεται οχι τοσο στο ανοιγμα της τουφεκιας οσο στα μετρα που δινει παραπανω το BL.
Παναγιώτη μου δεν έχω άποψη για το bell γιατί η αλήθεια είναι πως το spreader με καλύπτει απόλυτα για αυτό που έχει κατασκευαστεί....
Μετά τις "μαύρες"θα αλλάξω τσοκ και θα ανεβάσω σύσφιξη ανάλογα πως παίζουν τα πουλιά,gemini 4* η 3*
 
Παναγιώτη μου δεν έχω άποψη για το bell γιατί η αλήθεια είναι πως το spreader με καλύπτει απόλυτα για αυτό που έχει κατασκευαστεί....
Μετά τις "μαύρες"θα αλλάξω τσοκ και θα ανεβάσω σύσφιξη ανάλογα πως παίζουν τα πουλιά,gemini 4* η 3*
Προσωπικα Τακη 5 εξοδους δεν το ξεβιδωσα απο το οπλο.Εκανε πραγματα που δεν τα πιστευα.Πηρα το κ.Σωτηροπουλο προχθες μετα απο 1απογευματινο και του εδωσα συγχαρητηρια για αλλη μια φορα.Με την xlr αποδιδει εκει που δεν με ενθαρρύνει να αλλαξω το τσοκ.Την Κυριακη θα το δουλεψω και στις τσαρτσαρες στα ελατα που εχουμε καθαρα μεσαιες αποστάσεις και πάνω να δω που μπορει να φθασει .Παντως προσωπικα στο τερεν οριοθετω δεξια και αριστερά με βηματα την αποσταση μεχρι τα 30μ βηματα μετρημενα δικα μου με την κορδελα 37.Ετσι εχω εικονα μεχρι που επαρκει για .να με καλυψει και αναλογως πράττω. Επιλογη μου στην τσιχλα δεν βγαινει απο πανω γιατι προτιμω να κανω ζημια σε συνεχομενα πουλια επανω παρα να παρω μια μακρινη και να τη χασω στο τελος.Στη φασσα και στο παπι αναλογα το τερεν θα συμφωνησω σιγουρα θα χρειαστει αλλαγη και ηταν και η συζητηση που ειχα με το κ.Σωτηροπουλο για το TM και το πιθανοτερο συντομα θα μου ετοιμασει ενα.Προσαρμοζομαστε ο καθενας μας ξεχωριστα συμφωνα με το οπλο και τα φυσιγγια που δουλευει .Αυτα εχω να πω φιλε μου.
 
Προσωπικα Τακη 5 εξοδους δεν το ξεβιδωσα απο το οπλο.Εκανε πραγματα που δεν τα πιστευα.Πηρα το κ.Σωτηροπουλο προχθες μετα απο 1απογευματινο και του εδωσα συγχαρητηρια για αλλη μια φορα.Με την xlr αποδιδει εκει που δεν με ενθαρρύνει να αλλαξω το τσοκ.Την Κυριακη θα το δουλεψω και στις τσαρτσαρες στα ελατα που εχουμε καθαρα μεσαιες αποστάσεις και πάνω να δω που μπορει να φθασει .Παντως προσωπικα στο τερεν οριοθετω δεξια και αριστερά με βηματα την αποσταση μεχρι τα 30μ βηματα μετρημενα δικα μου με την κορδελα 37.Ετσι εχω εικονα μεχρι που επαρκει για .να με καλυψει και αναλογως πράττω. Επιλογη μου στην τσιχλα δεν βγαινει απο πανω γιατι προτιμω να κανω ζημια σε συνεχομενα πουλια επανω παρα να παρω μια μακρινη και να τη χασω στο τελος.Στη φασσα και στο παπι αναλογα το τερεν θα συμφωνησω σιγουρα θα χρειαστει αλλαγη και ηταν και η συζητηση που ειχα με το κ.Σωτηροπουλο για το TM και το πιθανοτερο συντομα θα μου ετοιμασει ενα.Προσαρμοζομαστε ο καθενας μας ξεχωριστα συμφωνα με το οπλο και τα φυσιγγια που δουλευει .Αυτα εχω να πω φιλε μου.
Το bell choke ο κατασκευαστής για τι αποστάσεις το προτείνει??
Ποια είναι η ονομαστική του σύσφιξη?
 
Τακη το δηνει 8 με 30 μετρα . Επιδη το εχω τα εχει αυτα τα μετρα ανετα .Η συσφυξει σε εμενα ειναι 19.2 για 18.4 αυλο της μπενελι.
Τριαντάφυλλε σε ευχαριστώ...
Σε πίνακα το έχεις δοκιμάσει από τα 8μτρα.μεχρι τα 30??
 
Τριαντάφυλλε σε ευχαριστώ...
Σε πίνακα το έχεις δοκιμάσει από τα 8μτρα.μεχρι τα 30??

Τακη μου....Μου εστειλε φιλος ιδιογομωτης....φωτο με δοκιμες του με το BL.....με 36 γραμμαρια στα
35 πραγματικα μετρα δεν γλυτωνει θηραμα....
Ειναι σοβαρος ανθρωπος...και πιστευω και αυτα που λεει και τις δοκιμες του!!
Δεν θελει να βαλω τις φωτο του....το σεβομαι....
Κανε λιγη υπομονη....οταν κοψει ο αερας θα δεις δικες μου φιλε!!!
 
Τακη μου....Μου εστειλε φιλος ιδιογομωτης....φωτο με δοκιμες του με το BL.....με 36 γραμμαρια στα
35 πραγματικα μετρα δεν γλυτωνει θηραμα....
Ειναι σοβαρος ανθρωπος...και πιστευω και αυτα που λεει και τις δοκιμες του!!
Δεν θελει να βαλω τις φωτο του....το σεβομαι....
Κανε λιγη υπομονη....οταν κοψει ο αερας θα δεις δικες μου φιλε!!!
Κύριε Νίκο πως είναι δυνατόν να ανοίγει από τα 8 μέτρα και να κρατάει δραστική κατανομή μέχρι τα 30-36???
Σε περιμένω να δοκιμάσεις από τα 10 μέτρα και πάνω...
 
Τριαντάφυλλε σε ευχαριστώ...
Σε πίνακα το έχεις δοκιμάσει από τα 8μτρα.μεχρι τα 30??
Τακη. Δεν το εχω δοκιμασει λογο δουλειας δεν εχω χρονο. Στο κυνηγι το εχω δει. Θελω ωμος καπια στηγμη να δω τη κανει στο χαρτι.:)
 
Κύριε Νίκο πως είναι δυνατόν να ανοίγει από τα 8 μέτρα και να κρατάει δραστική κατανομή μέχρι τα 30-36???
Σε περιμένω να δοκιμάσεις από τα 10 μέτρα και πάνω...
Στα 8 δεν ανοίγει .... Εκεί στα δώδεκα δεκαπέντε ναι και έχει ωραίες κατανομες και για να κρατήσει τα τριάντα θέλει σκαγια .

Στα 25 μέτρα έριξα 34 γρ 7αρια με την μαξους και γέμισε το μπετόνι εντελώς ομοιομορφα δεν ήξερες που είναι το κέντρο αλλά μέχρι εκεί Ήταν το ταβάνι του μετα ήθελε είτε 8αρια είτε παραπάνω γραμμάρια για να κρατήσει σε πυκνή κατανομή χωρίς ρίσκο κενών

Το Φυσίγγι Ήtan rc2 δεν ξέρω τι βύσμα έχει φάνηκε να δουλεύει καλά με το μπελ

Δεν το έριξα πολύ αλλά πιστεύω με 32 γραμμάρια 9 η 10 θα είναι σφαχτης μέχρι τα 30-35
 
Μπορεί με το κατάλληλο φυσίγγι ίσως ένα μισοταπο 33 γρ 10 αράκι να ανοίξει και από τα 8 αλλά επουδενί δεν θα κρατήσει παραπάνω από τα 20 ενώ αν ανοίγει στα 12/15 κρατάει μέχρι τα 30+ βαριά βαριά.Ειναι τι φυσίγγι θα βάλεις εσύ δεν υπάρχει στάνταρ .Απλά η μαγκιά της κατασκευής είναι ότι σου δίνει ένα τόσο ανοιχτό τσοκ που μπορεί να δουλέψει και μέχρι τα 30 μέτρα .Κανένα τόσο ανοιχτό τσοκ δεν έχει αυτά τα μέτρα .Για το θέμα του κοντά θέλει ψάξιμο με πιο φυσίγγι θα στα δώσει.Εγω που είχα ανάστροφο με τελείωμα 19.2 σε αυλό 18.4 με 32 Άρι φυσίγγι με συγκεντρωτηρα άνοιγε από τα 8 και πιο κοντά μη πω 12αποντο τσοκ κωνικό με παράλληλο στο τέλος ήταν χειροποίητο αλλά τα 20 μέτρα με το ζόρι τα πιάνε .
 
Κύριε Νίκο πως είναι δυνατόν να ανοίγει από τα 8 μέτρα και να κρατάει δραστική κατανομή μέχρι τα 30-36???
Σε περιμένω να δοκιμάσεις από τα 10 μέτρα και πάνω...

Kαλημερα Τακη μου!!! Δεν ανοιγει απο τα 8 μετρα....τουλαχιστον αυτο υποστηριζει ο φιλος μου.
Εργαψα ποιο πανω....ειναι ιδιογομωτης και Σοβαρος ανθρωπος....και επιμενει σε αυτο που λεει...
Οι δοκιμες που μου εστειλε ειναι απο τα 14 μεχρι τα 35....Στα 14 μετρα με το BL ειδα αυτο που εχω δει στις
δικες μου δοκιμες με τον κυλινδρο της μπερετα....αντε να ηταν ενα ''κλικ'' ποιο ανοιχτες αυτες με το BL.
Στην ''τελικη''....και επειδη εχω μαθει να λεω οταν εχω συμπερασματα απο δικες μου δοκιμες.....χωρις αυτο
να σημαινει οτι δεν πιστευω τον φιλο μου....Περιμενε τις δικες μου δοκιμες!!!

Τωρα αυτο που λες ειναι πολυ ΛΟΓΙΚΟ...πως ειναι δυνατον να εχει απο τα 8 μεχρι τα 35 μετρα??
Να σου απαντησω....Εαν πριν 50 χρονια σου ελεγαν οτι ο ανθρωπος θα πατησει στο φεγγαρι
θα το πιστευες???? :D

ΥΓ. Ιδωμεν φιλαρα μου!!!! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top