BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Καλορίζικο Νικόλα τώρα βάλε ένα φυσίγγι 32 και πάνω ψιλό σκάκι και να δεις τι κάνει σκέψου 12/10 ανοικτότερο του κυλίνδρου σου το τελείωμα σάρωμα γιατί μην περιμένετε να δείτε την πλήρη απόδοση τέτοιων τσοκ με 28 και 30 γρ

Γιαννη μου στα 32 -33 - 34 Ν8,5 ή Ν9 και 36 γραμμαρια σε Ν5 θα το δοκιμασω φιλε!!!
Τα 36 γραμ. ισως τα δοκιμασω και με Ν9 για την ''υπερβολη'' στην μπεκατσα.
Ειδα δοκιμες φιλου με 34 και 36 γραμμαρια...και ενθουσιαστηκα ΑΠΟ τα 14 μετρα 25 μεχρι και 35
μετρα!!!
Απο αυτα που ειδα...το θεωρω γαμάτο τσοκ....
Θα δω τι θα δωσει και στις δικες μου δοκιμες φιλε!!!!

ΥΓ. Τα 28ρια τα εβαλα στην ''ακρη'' .....τα εχω μονο για τα δισκακια,,,,,και ας το γνωριζω....οτι και τα λιγα
γραμμαρια σκοτωνουν.....και σκοτωνουν ΠΟΛΥ καλα....Αλλα.....αλλα τα 28 γραμμαρια θελουν νιατα...
και οχι ''κωλογερους'' σαν και μενα....Τα νιατα και βλεπουν και αντακλαστικα εχουν....πολυ καλυτερα
απο εμενα...
Οταν βλεπεις....και ψαχνω τουφεκια με 2 μετρα ανοιγμα....τι περιμενεις βρε φιλαρα μου!!!!.my man.
 
Καλορίζικο Νικόλα τώρα βάλε ένα φυσίγγι 32 και πάνω ψιλό σκάκι και να δεις τι κάνει σκέψου 12/10 ανοικτότερο του κυλίνδρου σου το τελείωμα σάρωμα γιατί μην περιμένετε να δείτε την πλήρη απόδοση τέτοιων τσοκ με 28 και 30 γρ
Με 28 γραμμαρια το τσοκ ημουν ετοιμος να το βαλω σε αγγελια προς πωληση......big smile.
 
Συνονοματε το παρελαβα ( BL ) και σε ευχαριστω πολυ για ολα!!!

Αυτο που εκανε εντυπωση ειναι το παχος που εχει....Το θεωρω πολυ λεπτο ...και ετσι ειναι σε σχεση
με ενα μομπιλε μπερετα που εχω και με το kick's που εχω.
Τωρα βεβαια αυτο δεν λεει τιποτα....με τα κραματα μεταλων και ατσαλιων που υπαρχουν η ανθεκτικοτητα
δεν εξαρταται απο το παχος του μεταλου.
Αυτο δεν σημαινει οτι θα παρω την βαριοπουλα να το κτυπαω για να δω την ανθεκτικοτητα του!!! :D
Προβλεπεται λιωσιμο στις δοκιμες, καλες βολες Νικο.
Το δεξι τσοκ μαλλον''δουλευει'' και σαν αντιβαρο κανης.
 
Νίκο την Κυριακή ο λαγός είχε σταματήσει στα 70+μέτρα απο εμάς κ μας έβλεπε κ δεν είχαμε τι να του ριξουμε φίλε

Γιατι περιμενεις να σε ''σωσει'' ο FLY ?? Και αν βγει φολα ?? Λενε οτι εχει 100 μετρα....λογια ''καφενειου''
ποσες φορες εχουμε ακουσει φιλαρα μου ??
Να σου πω τι θα κανεις.....Η μονη περιπτωση να κρατησεις τον λαγο στα 70+ μετρα που λες....ΞΕΧΝΑ
τον ''φλου τον παραφλου και τον καραφλου''.....και παρε ενα τσοκ 14/10 BRAIN ...για να ξερεις οτι
αστοχησες εαν δεν τον κρατησεις.....Ολα τα αλλα ειναι φουμαρα αδελφε !!!
Θα το δοκιμασω.....αλλα κρατα μικρο καλαθι οπως εγω Στελαρα μου!!;)
 
Last edited:
Προβλεπεται λιωσιμο στις δοκιμες, καλες βολες Νικο.
Το δεξι τσοκ μαλλον''δουλευει'' και σαν αντιβαρο κανης.

Δεν το δουλευω Γιωργο, και σε δοκιμες σπανια το βαζω...για να ξερω τι ψαρια πιανει....Εχω και εγω
τις εμμονές μου....δλδ τα φυσιγγια πρεπει να δοκιμαζονται με τσοκ ΜΑΜΑ....και απο εκει και περα
κανουμε το ''κουμαντο'' μας φιλε μου!!!:)
 
Συνονοματε το παρελαβα ( BL ) και σε ευχαριστω πολυ για ολα!!!

Αυτο που εκανε εντυπωση ειναι το παχος που εχει....Το θεωρω πολυ λεπτο ...και ετσι ειναι σε σχεση
με ενα μομπιλε μπερετα που εχω και με το kick's που εχω.
Τωρα βεβαια αυτο δεν λεει τιποτα....με τα κραματα μεταλων και ατσαλιων που υπαρχουν η ανθεκτικοτητα
δεν εξαρταται απο το παχος του μεταλου.
Αυτο δεν σημαινει οτι θα παρω την βαριοπουλα να το κτυπαω για να δω την ανθεκτικοτητα του!!! :D

Επισεις μου εκανε εντυπωση το τελικο ανοιγμα που εχει.....ειναι τοσο πολυ που το κλειδι των τσοκ
της μπερετα δεν το πιανει.....θα ''δουλεψει'' γρασσο ή ταινια τεφλον για να μην ξεσφιγκει.

Παλικαρια συγκριτικες δοκιμες με το 5* αστρα μαμα τσοκ της μπερετα....αργοτερα!!!


View attachment 37330View attachment 37331View attachment 37332View attachment 37333
Καλοτουφεκο με Υγεια δασκαλε!
 
Νικο μου το τσοκ δεν ξεβιδωνει απλά

Νικο μου το τσοκ δεν ξεβιδωνει απλά βρες κάτι σαν λάμα που να μπορεί να το πιάσει το σφίγγεις και είσαι ο.κ και εμένα δεν μου χωράει το κλειδί αλλά έχω βρει ένα κανάλι και κάνω τη δουλειά μου.
Μετη ράχη του σουγιά με 2ευρω κάνεις τη δουλειά σου.
 
Καλορίζικο Νικόλα τώρα βάλε ένα φυσίγγι 32 και πάνω ψιλό σκάκι και να δεις τι κάνει σκέψου 12/10 ανοικτότερο του κυλίνδρου σου το τελείωμα σάρωμα γιατί μην περιμένετε να δείτε την πλήρη απόδοση τέτοιων τσοκ με 28 και 30 γρ
γιατί το λες αυτό Γιάννη; φοβάσαι ότι θα είναι πολύ αραιή η κατανομή;
Μετη ράχη του σουγιά με 2ευρω κάνεις τη δουλειά σου.
απορία: γιατί να χρειάζεσαι τσοκόκλειδο όταν μπορείς να το βιδώσεις με το χέρι; τα έσω-έξω έχουν αυτήν την ευκολία. Δεν έχω παρατηρήσει περισσότερο λασκάρισμα από τα εσω (flush chokes) βιδωμένα με κλειδί.....
 
γιατί το λες αυτό Γιάννη; φοβάσαι ότι θα είναι πολύ αραιή η κατανομή;

απορία: γιατί να χρειάζεσαι τσοκόκλειδο όταν μπορείς να το βιδώσεις με το χέρι; τα έσω-έξω έχουν αυτήν την ευκολία. Δεν έχω παρατηρήσει περισσότερο λασκάρισμα από τα εσω (flush chokes) βιδωμένα με κλειδί.....
Γιατί φίλε ένα τσοκ τόσο ανοιχτό θέλει και ποσότητα σκαγιων δεν νομίζω ότι θα κάνει αυτά που υπόσχεται με 28/30 γρ νομίζω τουλαχιστον 32 το 28αρι η δεν θα ανοίγει από κοντά η θα γίνεται σκορποχωρι μάλλον το πρώτο πιστεύω επειδή έχω φτιάξει τέτοιου είδους τσοκ με 19.2 τελείωμα το καλύτερο αποτέλεσμα το είχε από 32 και πάνω και φυσίγγι με συγκεντρωτηρα εννοείται.
 
γιατί το λες αυτό Γιάννη; φοβάσαι ότι θα είναι πολύ αραιή η κατανομή;

απορία: γιατί να χρειάζεσαι τσοκόκλειδο όταν μπορείς να το βιδώσεις με το χέρι; τα έσω-έξω έχουν αυτήν την ευκολία. Δεν έχω παρατηρήσει περισσότερο λασκάρισμα από τα εσω (flush chokes) βιδωμένα με κλειδί.....
Το σφίξιμο το κάνεις με το χέρι και ανά μερικές τουφεκιές το ελέγχεις,αν έχει σφίξει πολύ πως το λύνεις ; εκεί κάνει δουλειά το 2ευρω ,το μαχαίρι.
 
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΛΟΔΟΥΛΕΥΤΟ
αναμένω φωτο από δοκιμές

ερώτηση προς Χρήστο Brain Σωτηρόπουλο:
σε σύγκριση με το seminole spreader bell το brain BL έχει πιο παχιά τοιχώματα; έχει πιο μεγάλες αντοχές στην ταλαιπωρία;
ρωτάω διότι είμαι κάτοχος του seminole spreader - τύπος invector απλός και σε κυνήγι μπεκάτσας στράβωσε μόλις ακούμπησε σε δέντρο, γράφω: ακούμπησε κι όχι χτύπησε, διότι έτσι έγινε!!!! δεν το χτύπησα στο δέντρο με δύναμη.....
Το spreader το ειχα στην 368 ηταν πολυ λεπτο στο συνολο του και ιδιαιτερα στο στομιο του.Αποτελεσμα κολησε και προσπάθησα να το ξεσφιξω με πανι και γκαζοταναλια ελαφρως ισα που το επιασα και στραβωσε το χειλος του στομιου.Καταστροφη δεν το περιμενα ειναι πολυ ευαισθητο τσοκ θελει προσοχη.
 
Συνονοματε το παρελαβα ( BL ) και σε ευχαριστω πολυ για ολα!!!

Αυτο που εκανε εντυπωση ειναι το παχος που εχει....Το θεωρω πολυ λεπτο ...και ετσι ειναι σε σχεση
με ενα μομπιλε μπερετα που εχω και με το kick's που εχω.
Τωρα βεβαια αυτο δεν λεει τιποτα....με τα κραματα μεταλων και ατσαλιων που υπαρχουν η ανθεκτικοτητα
δεν εξαρταται απο το παχος του μεταλου.
Αυτο δεν σημαινει οτι θα παρω την βαριοπουλα να το κτυπαω για να δω την ανθεκτικοτητα του!!! :D

Επισεις μου εκανε εντυπωση το τελικο ανοιγμα που εχει.....ειναι τοσο πολυ που το κλειδι των τσοκ
της μπερετα δεν το πιανει.....θα ''δουλεψει'' γρασσο ή ταινια τεφλον για να μην ξεσφιγκει.

Παλικαρια συγκριτικες δοκιμες με το 5* αστρα μαμα τσοκ της μπερετα....αργοτερα!!!


View attachment 37330View attachment 37331View attachment 37332View attachment 37333
Φτιαξε φυσυγγαρα και με το BL θα δεις αλλα πραγματα θα με θυμηθεις.Καλοριζικο.
 
Το spreader το ειχα στην 368 ηταν πολυ λεπτο στο συνολο του και ιδιαιτερα στο στομιο του.Αποτελεσμα κολησε και προσπάθησα να το ξεσφιξω με πανι και γκαζοταναλια ελαφρως ισα που το επιασα και στραβωσε το χειλος του στομιου.Καταστροφη δεν το περιμενα ειναι πολυ ευαισθητο τσοκ θελει προσοχη.
Ε κάτι δεν είχες κάνει σωστά και κόλλησε Παναγιώτη..
Αλλά βρε παιδί μου,όχι και γκαζοταναλια στο spreaderaki....
Το έχω κι εγώ πολλά χρόνια και δεν το αλλάζω στις μαύρες με κανένα άλλο τσοκ ούτε με φυσίγγια διασποράς...
Με Ν10 32gr 'οι πρωινές(μαύρες) είναι αχαστες!!!
 
Το σφίξιμο το κάνεις με το χέρι και ανά μερικές τουφεκιές το ελέγχεις,αν έχει σφίξει πολύ πως το λύνεις ; εκεί κάνει δουλειά το 2ευρω ,το μαχαίρι.
Παιδες το BL με το χερι ξεσφιγει μετα απο εντονο ντουφεκιδι.Εγω εχω μια μπαρα 10cm παραλληλογραμη την στηριζω στις εγκοπες στομιου και κανω ενα ελαφρυ σφίξιμο. Με το τροπο αυτο δεν μου εχει ξεσφιξει παλι.Οταν τελειωνει η ημερα το λυνω ευκολα παλι καθαρισμο και ειναι ετοιμο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top