BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
λοιπόν φίλε μου Νίκο και λοιποί φίλοι
το θέμα τσοκ και απόδοση έχει μελετηθεί εδώ και πάνω από αιώνα από τους πατέρες της βλητικής του λειόκαννου.
Εν πάση περιπτώση διαπιστώθηκαν κάποιες αποδόσεις με κανονικά φυσίγγια π.χ. 70% για στένωση φουλ 60% για ντεμί κ.λ.π. πάντα στις 40 γυάρδες - 36,5 μ
Μεγάλες εταιρείες που κατασκεύαζαν όπλα ΔΕΝ έγραφαν τον βαθμό σύσφιξης στις κάννες αλλά την ΑΠΟΔΟΣΗ!
Δεν σου έλεγε ότι η αριστερή κάννη έχει σύσφιξη 10/10 και η αριστερή 5/10, αλλά σου έλεγαν έχει απόδοση φουλ και ντεμί, το ίδιο θα έγραφαν εαν είχαν την ίδια απόδοση με 8,5/10 και 6,5/10 συσφίξεις!

Σήμερα με την πληθώρα υλικών βυσμάτωσης και φυσιγγίων το ΕΥΡΟΣ των αποδόσεων έχει αυξηθεί δραματικά.
Σήμερα το φουλ τσοκ μπορεί να δώσει από 55 έως 85% δες η Browning τι λέει στον τελευταίο πίνακα και ΔΕΝ λέει για φυσίγγια διασποράς!
https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
Νίκο εσύ ο ίδιος έχεις καταφέρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ συγκεντρώσεις με Ντεμί τσοκ, στην ουσία ακυρώνοντας την ονομαστική σύσφιξη! Εδώ κολλάνε αυτά που έγραφα παραπάνω για αποδόσεις.
Εν τέλει ποιός ο λόγος να παιδεύεσαι να βγάλεις ειδικό φυσίγγι που να σου βγάζει 80% με Ντεμί τσοκ, όταν αυτή΄΄η την συγκέντρωση την παίρνεις με συμβατικό φυσίγγι και φουλ;
θα μου πεις: με το ειδικό φυσίγγι θα πάρω 100% με φουλ και θα σου απαντήσω με τα λόγια σου! (Δεν το θέλω για κυνηγι.....που να βρω προσκόπευση στα 70 μετρα) και θα συμπληρώσω: θα βρεις προσκόπευση στα 30 μ και θα πάρεις κάποιες τσίχλες, μόνο που θα τις "ανατινάξεις" με τα 20 -30 σκάγια που θα πάρουν! εμ η τσίχλα 3 σκαγάκια να πάρει φτάνει! τα 30 που θα τα βάλεις στο πουλί θα λείψουν από την περιφέρεια της κατανομής σου, που όταν δεν θα είσαι "καρφί" πάνω στο πουλί θα το δεις να φεύγει αλώβητο ή ακόμα χειρότερα να αφήνει πούπουλα..


Για το XX-full τώρα,
Εγώ το 1999 πήρα αυτό:
https://www.browning.com/products/s...vector/12-gauge-standard-invector-turkey.html
κι αυτό 14/10 είναι (τ' ακούς Φίλε Χρήστο!) 17,1 mm
Το πήρα για "κυνήγι", τα συμπεράσματά μου:
μου έχει δώσει τρελές ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ επιτυχίες σε μεγάλες αποστάσεις και ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ.
Σε επιτυχίες κοντινές το θήραμα πολλές φορές καταστρέφεται (κάποιοι πανηγυρίζουν εάν το πουλί "γίνει σκόνη" εγώ στεναχωριέμαι)

στον αψευδή μαρτυρα που λέγεται ΠΙΝΑΚΑΣ:
θέλει χοντρά σκάγια απο #6 2,75 χιλ και πάνω, καλύτερες αποδόσεις με #5,4,3,2,ΒΒ
αποδόσεις από 72% μέχρι 88%
με φυσίγγι εμπορικό ντεμι μαγν. 40 γρ #2 3,7 χιλ νικελε πήρα 100% συγκέντρωση στα 36,5 μ. (χάρηκα πολύ αλλά μου είναι χρήσιμο μόνο σε κυνήγι αγριόχηνας ΕΑΝ σκοπεύσω σωστά)
ΔΕΝ το χρησιμοποιώ παρα ελάχιστα
τα τσοκάκια που μου γεμίζουν την τσάντα είναι με σειρά απόδοσης: skeet μαμα 0,12, IM μαμα (πραγματικό ντεμι 0,5), Bell seminole

Αλλά σε πάω πολύ βρε Νίκο μόνο για τις ιδιογομωτικές ανησυχίες σου, θέλεις να πάρεις το τσοκ.... εγώ με της βαλλιστικές ανησυχίες μου αγόρασα τουφέκι (ή μάλλον τουφέκια) χώρια το παραδάκι που έριξα να πειράξω αυλούς και κώνους!

Και εγω σε παω πολυ καλέ μου.....γιατι εισαι πολυ ψαγμενος!!!! :)
 
Νίκο φίλε μου,
γιατί υποψιάζομαι ότι ο φίλος σου δεν ήξερε να "διαβάσει" την κατανομή;
γιατί υποψιάζομαι ότι ο φίλος σου έψαχνε την υπερσυγκέντρωση στο κέντρο κύκλου;
και γιατί υποψιάζομαι ότι το Brain τελικά κάνει δουλειά = γεμίζει την περιφέρεια με αποτέλεσμα ο φίλος σου να βρει την χαρά του;
για ρώτα τον! μήπως ήθελε 70% - 80% συγκέντρωση στον πίνακα;

την ψυλλιάζομαι την δουλειά απλώς... ειδικά για το τσοκ αν δεν το δοκιμάσω δεν μιλάω κατηγορηματικά απλά υποψιάζομαι

Μου το εξηγησε....Μου ειπε οτι εσπασε τα κεντρα της τουφεκιας του....του εδωσε μικροτερο ποσοστο
συγκεντρωσης.....με ωραια κατανομη....και το αποτελεσμα ηταν στον κυνηγοτοπο να παιρνει θηραματα
που πρωτα με τα 3* μαμα τσοκ τα ειχε χαμενα!!!
Εγω φιλε Μαριε ειμαι υπερ της συγκεντρωτικης τουφεκιας....Οταν θελω να σπασω το κεντρο....αντι για
3*αστρα βαζω 4* αστρα και κανω κηδειες στα ιδια μετρα....
Αυτο κανω εγω στα δικα μου φυσιγγια....
Και επειδη τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ....ξερω οτι εαν δεν πεσει το θηραμα....απλα αστοχησα φιλε μου!!! :)
 
Να επισημάνω μερικά πράγματα και να δώσω και κάποιες απαντήσεις σε απορίες.

1) Ναι Νίκο, εννοώ και αυτούς για ατσάλινα σκάγια αλλά και παρόμοιους, καθώς υπάρχουν και άλλοι για μολύβδινα.

2) Τα χοντρότερα σκάγια πάντα θα δίνουν μεγαλύτερες συγκεντρώσεις όσο αυξάνει η απόσταση ανεξάρτητα από το τσοκάρισμα. Δείτε το ως εξής: Πετάξτε με όλη σας την δύναμη πχ 15 γραμμάρια άμμο. Μετά πετάξτε 15 γραμμάρια χαλίκι. Θα δείτε πως η άμμος σε 2-3 μέτρα θα ανοίξει πολύ και θα πέσει στο έδαφος ενώ το χαλίκι θα συνεχίσει την πορεία του μαζεμένο και θα πέσει σε 10 - 15 μέτρα. Στοιχειώδης Βλητική, τίποτα το εξωτικό ή το περίεργο, σωστά;

3) Πολύ σωστή η παρατήρηση πως μερικοί δεν ξέρουν να "διαβάσουν" την τουφεκιά. Το μάτι μας έχει εκπαιδευτεί, έχει μάθει να βλέπει πυκνά κέντρα και όταν δεν τα δει.....χαλιέται! Όμως αυτοί που ξέρουν να ερμηνεύσουν μία τουφεκιά σωστά, ψάχνουν για ενισχυμένη περιφέρεια που θα επιτρέψει μεγαλύτερα λάθη προσκόπευσης, άρα και περισσότερες επιτυχίες. Αυτός είναι και ο λόγος που "ενώ στον πίνακα δεν αρέσει το ΤΜ , στο κυνήγι κεντάει".

4) 'Εχω επανειλημμένα πει πως ο πίνακας δεν είναι παρά απλά μία ατελής ένδειξη. Η τουφεκιά είναι ένα τρισδιάστατο μέγεθος, ο πίνακας απεικονίζει μόνο δύο διαστάσεις. Κατά την διεύθυνση της τρίτης διάστασης, του μήκους που δεν απεικονίζεται, τα σκάγια κινούνται σε περιδίνηση και όχι σε ευθεία γραμμή και αυτό μειώνει πολύ την αξία της ένδειξης του πίνακα.

5) Σωστό, αυτό που μετράει είναι η επί τοις εκατό απόδοση και όχι η ονομαστική σύσφιγξη. Την απόδοση χρησιμοποιούμε στη βολή, όχι την ένδειξη του παχύμετρου. Απλά να σας αναφέρω πως για πολλά χρόνια, η πιό τσοκαρισμένη κάννη ήταν μία κάννη....κύλινδρος! Έριχνε σταθερά 94 - 97 % με ότι φυσίγγι και να της βάζανε (νομίζω υπάρχει ακόμα φυλλασόμενη στο μουσείο Churchill). Προσπαθήσανε να την αναπαράξουν φροντίζοντας να αντιγράψουν και την παραμικρή λεπτομέρεια στη κατασκευή του αντιγράφου αλλά το αντίγραφο έριχνε σταθερά 35% στη καλύτερη. Οι μεγάλοι οπλοκατασκευαστές της Αγγλίας σε ρωτάνε (τουλάχιστον μέχρι πριν κάποια χρόνια) τις αποστάσεις βολής που θέλεις και με τι φυσίγγι ρίχνεις για να "ρεγουλάρουν" την απόδοση των καννών σου σύμφωνα με αυτό, αν δεν πεις, τις ρυθμίζουν βάσει του Eley Impax, η διάμετρος στο στόμιο λίγο μετράει.

6) Το θήραμα χρειάζεται μόνο 2 - 4 σκάγια για να πέσει. Το να του βάζουμε 25 - 30, απλά το διαλύουμε χωρίς λόγο. Εμείς θέλουμε να το σκοτώσουμε μία φορά, τρις ή τετράκις εις θάνατον δεν είναι κυνήγι, είναι ποινή κακουργιοδικείου!

7) "Το ντεμί του Τάκη είναι καλύτερο από το δικό μου γιατί έβαλε 17 σκάγια παραπάνω στον τενεκέ". Μα με εξαίρεση την όσο πιό κλειστή τουφεκιά γίνεται που μπορεί να ζητήσουμε από το όπλο μας όταν την χρειαζόμαστε, όλες οι άλλες τουφεκιές δεν πρέπει να είναι "όσο πιό κλειστές γίνεται" αλλά "όσο ανοιχτές χρειάζεται" ώστε να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας στην εκάστοτε απόσταση. Αλλιώς, με αυτή τη λογική, ο πιό καλός κύλινδρος είναι ...το full!

Τέλος όμως να πω πως καταλαβαίνω και τους φίλους που ικανοποιούνται με λιγότερα θηράματα αλλά που τα έχουν "σκάσει" στον αέρα. Τέτοιες βολές ενισχύουν πιστεύω την αυτοπεποίθηση τους ως προς την σωστή σκόπευση και αυτό μάλλον μετράει περισσότερο για αυτούς. Ο καθένας προσεγγίζει την υπόθεση "κυνήγι" από διαφορετική γωνία. Και αυτό είναι καλό πράγμα.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
γιατί υποψιάζομαι ότι ο φίλος σου έψαχνε την υπερσυγκέντρωση στο κέντρο κύκλου
Γιατι αυτη η λογικη επικρατεί σαν τροπος σκέψης..
Φετος πηρα το ΤΜ για την affinity και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος τοσο για την αυξηση της καρπωσης στα μπασιματα, οσο για το οτι δεν χαλαει ευκολα τα πιο "κοντινα" θηραματα το τσοκακι αυτο...
Χαρακτηριστικά να πω οτι πλεον σηκωνω τουφεκι εκει που περσι δεν θα δοκιμαζα..

Αναφορικα με το μπελ ομως, δεν μπορω να πω οτι θα το προτιμουσα σε αποστασεις ανω των 15-20 μετρων...Δεν ξερω τι μου εφταιξε αλλα σε αποστασεις μεγαλυτερες δεν μου δουλεψε οσο θα ήθελα... Λογω της "υπερδιασπορας" (ας την πουμε ετσι) ισως η αυξημενη υγρασια της ατμόσφαιρας και τα χαμηλα υψομετρα που το δοκιμασα επαιξαν ρολο... Θα το ξαναδοκιμασω βεβαια απλα δεν ετυχε ως τωρα σε αυτον τον ενα μηνα που το εχω στην κατοχη μου...
 
Γιατι αυτη η λογικη επικρατεί σαν τροπος σκέψης..
Φετος πηρα το ΤΜ για την affinity και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος τοσο για την αυξηση της καρπωσης στα μπασιματα, οσο για το οτι δεν χαλαει ευκολα τα πιο "κοντινα" θηραματα το τσοκακι αυτο...
Χαρακτηριστικά να πω οτι πλεον σηκωνω τουφεκι εκει που περσι δεν θα δοκιμαζα..

Αναφορικα με το μπελ ομως, δεν μπορω να πω οτι θα το προτιμουσα σε αποστασεις ανω των 15-20 μετρων...Δεν ξερω τι μου εφταιξε αλλα σε αποστασεις μεγαλυτερες δεν μου δουλεψε οσο θα ήθελα... Λογω της "υπερδιασπορας" (ας την πουμε ετσι) ισως η αυξημενη υγρασια της ατμόσφαιρας και τα χαμηλα υψομετρα που το δοκιμασα επαιξαν ρολο... Θα το ξαναδοκιμασω βεβαια απλα δεν ετυχε ως τωρα σε αυτον τον ενα μηνα που το εχω στην κατοχη μου...
Σελ 106

PITER
....φορωντας στην xlr για 1η φορα το BELL.Eδωσα απαντηση επιτελους στο ερωτημα που με βασανιζε εαν εδωσα τσαμπα χρηματα για το τσοκ αυτο.Η χαρα μου ομολογω μεγαλη διοτι οτι ηταν μεχρι τα 20-25μ και με ιδιαιτερα ενστικτωδη τουφεκιες λογω αρκετα κλειστου τερεν θηρευτηκε.

giorgos3d
είναι ένα απίστευτο τσοκ που ειρθε στα χέρια μου πριν ένα μήνα,η κατανομή του είναι φοβερή "σουρωτήρι"και μπορώ να πω ότι σε δοκιμές που έκανα στο κυνήγι από τα δέκα μετρα μέχρι και τα 30+ δεν γλίτωσε τίποτα και στις αποστάσεις αυτές δεν ήταν απλά τυχη αλλά απαναλαμβανομενες.

Αρκετοί μου έχουν πει πως το αδικώ το BELL που λέω ότι αποδίδει 8 - 30 μέτρα, αφού τουφεκάνε με επιτυχία συνεχώς και στα 35+ μέτρα.
Είναι προφανές πως εξαρτάται η απόδοση από το setup των φυσιγγιών. Η σύστασή μου για χρήση έως τα 30 μέτρα γίνεται για φυσίγγι με μέσο setup. Εσύ πάντως, έχοντας και το ΤΜ, θα έλεγα πως είσαι καλυμμένος ανεξάρτητα από τα φυσίγγια.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
λοιπόν φίλε μου Νίκο και λοιποί φίλοι
το θέμα τσοκ και απόδοση έχει μελετηθεί εδώ και πάνω από αιώνα από τους πατέρες της βλητικής του λειόκαννου.
Εν πάση περιπτώση διαπιστώθηκαν κάποιες αποδόσεις με κανονικά φυσίγγια π.χ. 70% για στένωση φουλ 60% για ντεμί κ.λ.π. πάντα στις 40 γυάρδες - 36,5 μ
Μεγάλες εταιρείες που κατασκεύαζαν όπλα ΔΕΝ έγραφαν τον βαθμό σύσφιξης στις κάννες αλλά την ΑΠΟΔΟΣΗ!
Δεν σου έλεγε ότι η αριστερή κάννη έχει σύσφιξη 10/10 και η αριστερή 5/10, αλλά σου έλεγαν έχει απόδοση φουλ και ντεμί, το ίδιο θα έγραφαν εαν είχαν την ίδια απόδοση με 8,5/10 και 6,5/10 συσφίξεις!

Σήμερα με την πληθώρα υλικών βυσμάτωσης και φυσιγγίων το ΕΥΡΟΣ των αποδόσεων έχει αυξηθεί δραματικά.
Σήμερα το φουλ τσοκ μπορεί να δώσει από 55 έως 85% δες η Browning τι λέει στον τελευταίο πίνακα και ΔΕΝ λέει για φυσίγγια διασποράς!
https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
Νίκο εσύ ο ίδιος έχεις καταφέρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ συγκεντρώσεις με Ντεμί τσοκ, στην ουσία ακυρώνοντας την ονομαστική σύσφιξη! Εδώ κολλάνε αυτά που έγραφα παραπάνω για αποδόσεις.
Εν τέλει ποιός ο λόγος να παιδεύεσαι να βγάλεις ειδικό φυσίγγι που να σου βγάζει 80% με Ντεμί τσοκ, όταν αυτή΄΄η την συγκέντρωση την παίρνεις με συμβατικό φυσίγγι και φουλ;
θα μου πεις: με το ειδικό φυσίγγι θα πάρω 100% με φουλ και θα σου απαντήσω με τα λόγια σου! (Δεν το θέλω για κυνηγι.....που να βρω προσκόπευση στα 70 μετρα) και θα συμπληρώσω: θα βρεις προσκόπευση στα 30 μ και θα πάρεις κάποιες τσίχλες, μόνο που θα τις "ανατινάξεις" με τα 20 -30 σκάγια που θα πάρουν! εμ η τσίχλα 3 σκαγάκια να πάρει φτάνει! τα 30 που θα τα βάλεις στο πουλί θα λείψουν από την περιφέρεια της κατανομής σου, που όταν δεν θα είσαι "καρφί" πάνω στο πουλί θα το δεις να φεύγει αλώβητο ή ακόμα χειρότερα να αφήνει πούπουλα..


Για το XX-full τώρα,
Εγώ το 1999 πήρα αυτό:
https://www.browning.com/products/s...vector/12-gauge-standard-invector-turkey.html
κι αυτό 14/10 είναι (τ' ακούς Φίλε Χρήστο!) 17,1 mm
Το πήρα για "κυνήγι", τα συμπεράσματά μου:
μου έχει δώσει τρελές ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ επιτυχίες σε μεγάλες αποστάσεις και ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ.
Σε επιτυχίες κοντινές το θήραμα πολλές φορές καταστρέφεται (κάποιοι πανηγυρίζουν εάν το πουλί "γίνει σκόνη" εγώ στεναχωριέμαι)

στον αψευδή μαρτυρα που λέγεται ΠΙΝΑΚΑΣ:
θέλει χοντρά σκάγια απο #6 2,75 χιλ και πάνω, καλύτερες αποδόσεις με #5,4,3,2,ΒΒ
αποδόσεις από 72% μέχρι 88%
με φυσίγγι εμπορικό ντεμι μαγν. 40 γρ #2 3,7 χιλ νικελε πήρα 100% συγκέντρωση στα 36,5 μ. (χάρηκα πολύ αλλά μου είναι χρήσιμο μόνο σε κυνήγι αγριόχηνας ΕΑΝ σκοπεύσω σωστά)
ΔΕΝ το χρησιμοποιώ παρα ελάχιστα
τα τσοκάκια που μου γεμίζουν την τσάντα είναι με σειρά απόδοσης: skeet μαμα 0,12, IM μαμα (πραγματικό ντεμι 0,5), Bell seminole

Αλλά σε πάω πολύ βρε Νίκο μόνο για τις ιδιογομωτικές ανησυχίες σου, θέλεις να πάρεις το τσοκ.... εγώ με της βαλλιστικές ανησυχίες μου αγόρασα τουφέκι (ή μάλλον τουφέκια) χώρια το παραδάκι που έριξα να πειράξω αυλούς και κώνους!


Το μεσημερι ειχα κοσμο ....και δεν μπορεσα να σου απαντησω σωστα!!!
Λοιπον καλέ μου φιλε.....Ασχετα εαν ο Νικος ψαχνει για ''μακρινο'' τσοκ....πρεπει να σου να το ξερεις οτι
δεν σηκωνω οπλο πανω απο τα 45 μετρα....και αν γινει κατι τετοιο ....θα γινει απο λαθος υπολογισμο
αποστασης.....Ασχετα εαν κανω δοκιμες στα 50 μετρα σε αυτα τα μετρα δεν σηκωνω οπλο.
Οτι μου αρεσουν τα συγκεντρωτικα δεν το κρυβω....Οταν παω ομως σε ''κλειστο'' περασμα που θα ριχνω
στην τσιχλα στα 20 -25-30 μετρα δεν θα παω με φυσιγγιο που εχει 85% συγκεντρωση στα 30 μετρα...!!!
Θα εχω μαζι μου ημιδιασπορας - ρελιαστα - και ''μακρινα'' βεβαια....δεν υπογραφεις συμβολαιο με τα
πουλια απο που και το πως θα ερθουν....μιλαω για περασματα που δεν τα ξερουμε....και τα ψαχνουμε
γιατι τα παλια περασματα πεθαναν!!
Δεν ειμαι απο τους κυνηγους που θελουν να μαζευουν το θηραμα με το στιποχαρτο...καθε αλλο...αλλωστε
να ξερεις οτι ειμαι απο τους κυνηγους που ριχνουν μια τουφεκια στο θηραμα....το πηρα ?? οκ...δεν το πηρα...
το αφηνω και φευγει....και αυριο μερα ειναι!! Εαν το λαβωσω ,,,,,θα αδιασω την καραμπινα για μην παει
χαμενο.....Πολυ με θεωρουν πολυ μαλακα για τον τροπο που κυνηγαω...δεν με ενοχλει δεν με πειραζει!!!
Αλλωστε υπαρχουν πολλοι που ριχνουν 3 τουφεκιες στην τσιχλα για να την κρατησουν....και εγω το ιδιο
τους θεωρω....οποτε ειμαστε πάτσι!!! :) Μιλαω παντα για την παρεα μου....και οχι για τους κυνηγους του φορουμ....!!!!!
Τωρα ΟΛΑ τα αλλα μακρινες βολες συγκεντρωσεις - ταχυτητες - ΤΣΟΚ ...ειναι ιδιογομωτικη ανησυχια φιλε!!! ;)

ΥΓ. Το τσοκ καποια στιμγη θα το παρω...και θα ανεβασω και δοκιμες..... !! :)
 
Last edited:
Σελ 106

PITER
....φορωντας στην xlr για 1η φορα το BELL.Eδωσα απαντηση επιτελους στο ερωτημα που με βασανιζε εαν εδωσα τσαμπα χρηματα για το τσοκ αυτο.Η χαρα μου ομολογω μεγαλη διοτι οτι ηταν μεχρι τα 20-25μ και με ιδιαιτερα ενστικτωδη τουφεκιες λογω αρκετα κλειστου τερεν θηρευτηκε.

giorgos3d
είναι ένα απίστευτο τσοκ που ειρθε στα χέρια μου πριν ένα μήνα,η κατανομή του είναι φοβερή "σουρωτήρι"και μπορώ να πω ότι σε δοκιμές που έκανα στο κυνήγι από τα δέκα μετρα μέχρι και τα 30+ δεν γλίτωσε τίποτα και στις αποστάσεις αυτές δεν ήταν απλά τυχη αλλά απαναλαμβανομενες.

Αρκετοί μου έχουν πει πως το αδικώ το BELL που λέω ότι αποδίδει 8 - 30 μέτρα, αφού τουφεκάνε με επιτυχία συνεχώς και στα 35+ μέτρα.
Είναι προφανές πως εξαρτάται η απόδοση από το setup των φυσιγγιών. Η σύστασή μου για χρήση έως τα 30 μέτρα γίνεται για φυσίγγι με μέσο setup. Εσύ πάντως, έχοντας και το ΤΜ, θα έλεγα πως είσαι καλυμμένος ανεξάρτητα από τα φυσίγγια.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Επειδη εμεινα πραγματικά ευχαριστημένος με το ΤΜ και ευχαριστα έκπληκτος θα πω χωρις υπερβολες, θελω να επιμείνω κ αλλο σχετικα με το bell...Θα ηθελα να μου προτείνετε ενα setup φυσιγγίου (εστω σε προσωπικο μήνυμα)..Εγω τις βολες μου με το bell της εκανα με το 28γραμμ του Κενταυρου σε νουμερο 8 και 9...
Αν υπαρχει καποιο εμπορικο φυσιγγι να δοκιμασω θα ήθελα να μου το πει κάποιος..
 
Μπραβο ρε Γιαννη!!! Ποιο ειναι για 35-40 μετρα και ποιο για τα 50+ φιλε ???
Δεν εχω γνωσεις απο τσοκ φιλε.... γραψε μου τι κανει ο καθε κωδικος ( dx -lr -tl ) kαι για ποσα
μετρα ειναι!!!
 

Attachments

  • Screenshot_2021-03-13-18-01-46-939_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-03-13-18-01-46-939_com.android.chrome.jpg
    251,2 KB · Προβολές: 70
Επειδη εμεινα πραγματικά ευχαριστημένος με το ΤΜ και ευχαριστα έκπληκτος θα πω χωρις υπερβολες, θελω να επιμείνω κ αλλο σχετικα με το bell...Θα ηθελα να μου προτείνετε ενα setup φυσιγγίου (εστω σε προσωπικο μήνυμα)..Εγω τις βολες μου με το bell της εκανα με το 28γραμμ του Κενταυρου σε νουμερο 8 και 9...
Αν υπαρχει καποιο εμπορικο φυσιγγι να δοκιμασω θα ήθελα να μου το πει κάποιος..
Για να πας στα 25 και μέχρι τα 30 μέτρα πρέπει να ανέβεις σε γραμμάρια.
 
Στέφανε εμένα το brain bell μου έχει δώσει καλά σκοτωματα χωρις τραυματισμους κ πανω απο τα 25μ σε περπατητο με φυσίγγια 30-32γρ συγκεντρωτηρα κ σκάγια ν8 και 9...
Δεν νομίζω να έχει να κάνει με την μάρκα του φυσίγγιου αλλά ίσως να πρέπει να ανέβεις σε γραμμάρια....
Υποθέτω....και χωρίς να το έχω δοκιμασει με 28γρ...
 
Επειδη εμεινα πραγματικά ευχαριστημένος με το ΤΜ και ευχαριστα έκπληκτος θα πω χωρις υπερβολες, θελω να επιμείνω κ αλλο σχετικα με το bell...Θα ηθελα να μου προτείνετε ενα setup φυσιγγίου (εστω σε προσωπικο μήνυμα)..Εγω τις βολες μου με το bell της εκανα με το 28γραμμ του Κενταυρου σε νουμερο 8 και 9...
Αν υπαρχει καποιο εμπορικο φυσιγγι να δοκιμασω θα ήθελα να μου το πει κάποιος..
Το bell με αρκετά γραμμάρια και ψιλά σκάγια είναι πραγματική σκούπα....οποίος φίλος κυνηγάει πάπιες απόγευμα μια δοκιμή με 34-36 γρ ν 7-8 αξίζει να την κάνει....τσίχλα ν 9-10 32 γρ
 
Θα κανω δοκιμες με τα 32 και θα επανέλθω...για να δουμε...
Θα σου περγραψω τι εκανε το BELL για 2η φορα που το κυνηγησα το ΣΚ που περασε.Φυσιγγιο νο 9 και 33γρ ακολουθησα την συμβουλη του κ. Σωτηροπουλου Παναγιωτη φορτωσετο το τσοκ αυτο μεχρι εκει που θα δεις πραγματικα τι κανει και στις αποστασεις που σου λεω και αυτο εκανα μετα απο δοκιμες μια βδομαδα .Τα λογια του ακριβως.Αποτελεσμα μαυρες το πρωι και περπατητο στη συνεχεια 6φορες 2πλα πουλια που το 2ο μονιμα πανω απο τα 25μ και το μουαγιε της επιτυχιας οπως και το νουμερο θα αποφυγω ευγενως να το πω.Δεν με καλυψε σε πουλια πανω απο τα 30μ-35μ ενω απομακρυνονταν σε ευθεια εμπρος μου αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο απο το τσοκ αυτο. Εχω στα χρονια που κυνηγω δουλεψει Briley diffusion Seminolle τα μετρα που καλυπτει το BELL επιπλεον δεν το εδιναν τα αλλα.Τα όπλα Fabarm.Σημερα xlr. Συμπερασμα προσωπικο και ιδιαιτερα για τον φιλο Νικο που φτιαχνει συγκεντρωτικά φυσιγγια εαν το υποστηρίξεις με οτι εσυ γεμιζεις δεν θα ασχοληθεις με αλλο τσοκ κυνηγετικά. Μακαρι να ειχα τα φουσεκια σου φιλε .Καποτε οι κυνηγαραιοι παππουδες μου ενλεγαν κατ επαναληψη.Το ανοιχτο ντουφεκι και το κοντινο σκυλι γεμιζει το ντορβα εγγονε μου.Η συνεχεια για μενα 2επιλογες.Η 1η συνεχιζω να βρω ενα φυσιγγιο ακομα ποιο συγκεντρωτικο απο τα 1000 που παρήγγειλα και 2επιλογη θα ξαναγυρισω σε ενα SP με ενα ΒΕLL στην κατω και ενα TM στην πανω .Και ελατε μετα να δητε το φιλο σας τον PITER.Ειμαι στο τσακ για ενα Β725 και να τελειωσω με αυτο χωρις προβληματισμους και άγχος για την συνεχεια.Το μεγαλυτερο νουμερο και ευχαριστηση που εχω ζήσει κυνηγετικά το εχω κανει με το Β425 φορωντας BRILEY στο Λουρο και στην Δημαινα και δεν θα το ξεχασω ποτε.
 
Ξεχασα ομως τον κ.Σωτηροπουλο που θελω να τον ευχαριστησω για αλλη μια φορα και να του πω πως αισθανομαι υπερηφανος που ως ΕΛΛΗΝ εχει αναδειξει ενα τετοιο προιον.Του ευχομαι παντα τα καλλίτερα. Συγχωρεστεμε αποψε με έπιασε οίστρος και ισως εκανα υπερβαση του γραπτου λογου που συνηθιζω.Ευχομαι ναμαστε ολοι καλα .
 
Ξεχασα ομως τον κ.Σωτηροπουλο που θελω να τον ευχαριστησω για αλλη μια φορα και να του πω πως αισθανομαι υπερηφανος που ως ΕΛΛΗΝ εχει αναδειξει ενα τετοιο προιον.Του ευχομαι παντα τα καλλίτερα. Συγχωρεστεμε αποψε με έπιασε οίστρος και ισως εκανα υπερβαση του γραπτου λογου που συνηθιζω.Ευχομαι ναμαστε ολοι καλα .
Φίλε δεν έκανες καμία υπέρβαση αυτά είναι λόγια καρδιάς. .RESPECT. .love.
 
Καλησπέρα σας!. Θέλω τις γνώσεις σας, και δεν ξέρω και εάν είμαι και εκτός topic. Έχω την σειρά ortima HP της Beretta, τα έσω έξω δηλαδή, και κατά σειρά, IM**, M***, χωρίς γράμμα ***+1/2. IC****, SK/SKEET*****. ( φυσικά έχω και τα μαμά). Αυτό το SK/SKEET***** είναι ίδιο με το μαμά πέντε άστρα? είναι αρνητική σύσφιξη? για τα άλλα έχω καταλάβει τι είναι σε σχέση με τα μαμά, γι αυτό δεν γνωρίζω! Μπορείτε βέβαια να μου πείτε και για τα άλλα τι είναι, γιατί μπορεί να νομίζω λάθος!. Όλα αυτά γίνονται γιατί σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω ένα BELL, αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό το SK/SKEET*****, το μόνο σίγουρο που θα μου πείτε βέβαια πώς αυτό δεν είναι σαν το BELL, Χαχαχα!. Εσείς τι λέτε? Αυτό το τσόκ θα κάνει την διαφορά? Αυτή βέβαια η κουβέντα θα είχε γίνει πέρσι αλλά λόγω Covid... δεν...Για τις δυνατότητες του BELL, είχα μιλήσει με τον κ. Σωτηρόπουλο πέρσι (έναν εξαιρετικό άνθρωπο, άν και δεν τον γνωρίζω από κοντά) Σας ευχαριστώ!.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top