BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Μπραβο ρε Γιαννη!!! Ποιο ειναι για 35-40 μετρα και ποιο για τα 50+ φιλε ???
Δεν εχω γνωσεις απο τσοκ φιλε.... γραψε μου τι κανει ο καθε κωδικος ( dx -lr -tl ) kαι για ποσα
μετρα ειναι!!!
Αυτό θες
https://brainchokes.com/el/tria-idiaitera-choke/
Γράφει ...

Beyond Xtreme

Ένα τσοκ με σύσφιγξη 14/10 mm / 0,056” πολύ πιό κλειστό από κάθε “έξτρα φουλ” που κατασκευάζεται από τους άλλους κατασκευαστές μέχρι τώρα. Το 14/10 σημαίνει ότι η σύσφιγξη είναι κατά 40% πιό σφιχτή από το φουλ τσοκ (10/10). Κανένας άλλος κατασκευαστής δεν μπορεί να κατασκευάσει ένα τόσο σφιχτό τσοκ και αυτό να μην παράγει άχρηστες, “διαλυμένες” συγκεντρώσεις. Παράγει τις πιό κλειστές αλλά παράλληλα και με τέλεια κατανομή τουφεκιές στον κόσμο, πιό κλειστές ακόμα και από όσο είναι δυνατόν να μετρηθούν με την κλασσική μέθοδο της καταμέτρησης ποσοστού σκαγιών σε κύκλο 76 εκ σε απόσταση 36,5 μέτρων. Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.

Το δικό μας 14/10 βάζει το 100 % των σκαγιών μέσα στον κύκλο, ακόμα και εάν αυτός σχεδιαστεί μικρότερος από 76 εκ! Αυτό σημαίνει ένα μόνο πράγμα: απίστευτα μακρινές βολές.

Τώρα, το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως το παραπάνω ποσοστό ισχύει και στην περίπτωση χρήσης κάθε είδους μη τοξικών σκαγιών, ατσαλένιων κλπ, περιλαμβανομένων και των φυσιγγιών μέγιστων πιέσεων υψηλών επιδόσεων Magnum με ατσαλένια σκάγια, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους περιλαμβανομένων των ΒΒ! Όλοι οι κατασκευαστές τσοκ συμβατικής σχεδίασης απαγορεύουν την χρήση ατσαλένιων σκαγιών με τσοκ σφιχτότερων από ντεμί, ισχυριζόμενοι πως το ντεμί, με ατσαλένια σκάγια, παράγει φουλ τουφεκιές.

Ε λοιπόν, αυτό δεν ισχύει σχεδόν ποτέ, οι τουφεκιές με ντεμί είναι πάντα πολύ πιό ανοιχτές από φουλ, αυτή η απαγόρευση έχει δημιουργηθεί από τους κατασκευαστές για αποφυγή ζημιάς («φούσκωμα») στα τσοκ και κακών συγκεντρώσεων.

Το 14/10 έχει σχεδιαστεί για τόσο μακρινούς στόχους που μέχρι τώρα ούτε θα σκεφτόσασταν καν να σηκώσετε το όπλο σας σε αυτούς, απίστευτα ψηλά πουλιά ή Extreme Σπόρτινγκ.
Το τσοκ αυτό έχει την ένδειξη BX στα ΚΥΝΗΓΙΟΥ και C7 στα ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ.
 
Κυριε Νικο,στο παλιο site,εγραφε πως το MR που εχω εγω,ειναι για 20-40 μετρα.
Το ΤΜ 25-45,το LR 30-50,το TL για 35-55 κλπ.
Ανα 5 μετρα αυξανοταν η αποσταση ανα βαθμιδα τσοκ.
Ειμαι σχεδον σιγουρος γι'αυτο που λεω,εκτος αν το θυμαμαι τελειως λαθος.


Σωστα τα λες Θοδωρή και το beyond extreme που σαν πιο κλειστό από τα άλλα δύο.

Χιλια ευχαριστω παλικαρια!!!! Ειπα θα βρω ''ακρη'' και μου την βρηκατε!!! .big smile.
 
Αυτό θες
https://brainchokes.com/el/tria-idiaitera-choke/
Γράφει ...

Beyond Xtreme

Ένα τσοκ με σύσφιγξη 14/10 mm / 0,056” πολύ πιό κλειστό από κάθε “έξτρα φουλ” που κατασκευάζεται από τους άλλους κατασκευαστές μέχρι τώρα. Το 14/10 σημαίνει ότι η σύσφιγξη είναι κατά 40% πιό σφιχτή από το φουλ τσοκ (10/10). Κανένας άλλος κατασκευαστής δεν μπορεί να κατασκευάσει ένα τόσο σφιχτό τσοκ και αυτό να μην παράγει άχρηστες, “διαλυμένες” συγκεντρώσεις. Παράγει τις πιό κλειστές αλλά παράλληλα και με τέλεια κατανομή τουφεκιές στον κόσμο, πιό κλειστές ακόμα και από όσο είναι δυνατόν να μετρηθούν με την κλασσική μέθοδο της καταμέτρησης ποσοστού σκαγιών σε κύκλο 76 εκ σε απόσταση 36,5 μέτρων. Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.

Το δικό μας 14/10 βάζει το 100 % των σκαγιών μέσα στον κύκλο, ακόμα και εάν αυτός σχεδιαστεί μικρότερος από 76 εκ! Αυτό σημαίνει ένα μόνο πράγμα: απίστευτα μακρινές βολές.

Τώρα, το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως το παραπάνω ποσοστό ισχύει και στην περίπτωση χρήσης κάθε είδους μη τοξικών σκαγιών, ατσαλένιων κλπ, περιλαμβανομένων και των φυσιγγιών μέγιστων πιέσεων υψηλών επιδόσεων Magnum με ατσαλένια σκάγια, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους περιλαμβανομένων των ΒΒ! Όλοι οι κατασκευαστές τσοκ συμβατικής σχεδίασης απαγορεύουν την χρήση ατσαλένιων σκαγιών με τσοκ σφιχτότερων από ντεμί, ισχυριζόμενοι πως το ντεμί, με ατσαλένια σκάγια, παράγει φουλ τουφεκιές.

Ε λοιπόν, αυτό δεν ισχύει σχεδόν ποτέ, οι τουφεκιές με ντεμί είναι πάντα πολύ πιό ανοιχτές από φουλ, αυτή η απαγόρευση έχει δημιουργηθεί από τους κατασκευαστές για αποφυγή ζημιάς («φούσκωμα») στα τσοκ και κακών συγκεντρώσεων.

Το 14/10 έχει σχεδιαστεί για τόσο μακρινούς στόχους που μέχρι τώρα ούτε θα σκεφτόσασταν καν να σηκώσετε το όπλο σας σε αυτούς, απίστευτα ψηλά πουλιά ή Extreme Σπόρτινγκ.
Το τσοκ αυτό έχει την ένδειξη BX στα ΚΥΝΗΓΙΟΥ και C7 στα ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ.


Φιλε....με εκανες ''μαγκα''......πολλα πολλα ευχαριστω!!!! .big smile.
 
Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.
ΕΔΩ λεει για 36,5 μετρα....και φουλ τσοκ....

Βασιλη μου την γνωμη σου φιλε!!! Αυτο που λεει ποιο πανω δεν μου ''καθεται'' καλα !!!!
Εμενα τα δικα μου φυσιγγια με αλευρι στα 35 μετρα με 3* αστρα ΜΑΜΑ τσοκ βγαζουν 85% συγκεντρωση....
και στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα παλι πιανουν 65 εως και 68%.....και αυτα τα ποσοστα τα εχω
επαναλαμβανομενα.....δεν ειναι τυχαια....

Και ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης....Μηπως αυτο το τσοκ θελει φυσιγγια που να εχουν ''χαμηλες''
συγκεντρωσεις ωστε να τα ''μαζευει'' και να τα κανει φυσιγγια με αξιοπρεπεια ??
Αναρωτιεμαι....μηπως στα συγκεντρωτικα φυσιγγια η συμπεριφορα του τσοκ ειναι διαφορετικη...
και αντι να ''μαζευει'' κι'αλλο ...... τα ανοιγει???
Εαν γινει κατι τετοιο και μου χαλαει τις συγκεντωσεις.....το χαρακιρι δεν το γλυτωνω φιλε!!!

Παλικαρια εχει καποιος αυτο το τσοκ να μου πει εντυπωσεις ???
Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!!!
 
Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.
ΕΔΩ λεει για 36,5 μετρα.

Βασιλη μου την γνωμη σου φιλε!!! Αυτο που λεει ποιο πανω δεν μου ''καθεται'' καλα !!!!
Εμενα τα δικα μου φυσιγγια με αλευρι στα 35 μετρα με 3* αστρα ΜΑΜΑ τσοκ βγαζουν 85% συγκεντρωση....
και στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα παλι πιανουν 65 εως και 68%.....και αυτα τα ποσοστα τα εχω
επαναλαμβανομενα.....δεν ειναι τυχαια....

Και ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης....Μηπως αυτο το τσοκ θελει φυσιγγια που να εχουν ''χαμηλες''
συγκεντρωσεις ωστε να τα ''μαζευει'' και να τα κανει φυσιγγια με αξιοπρεπεια ??
Αναρωτιεμαι....μηπως στα συγκεντρωτικα φυσιγγια η συμπεριφορα του τσοκ ειναι διαφορετικη...
και αντι να ''μαζευει'' κι'αλλο ...... τα ανοιγει???
Εαν γινει κατι τετοιο και μου χαλαει τις συγκεντωσεις.....το χαρακιρι δεν το γλυτωνω φιλε!!!

Παλικαρια εχει καποιος αυτο το τσοκ να μου πει εντυπωσεις ???
Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!!!
Δεν ξέρω Νίκο.
Δεν το έχω το τσοκ αυτό.
Σου έγραψα τι γράφει το site.

Πάρε τηλέφωνο για να σου λυθούν οι απορίες.
 
Δεν ξέρω Νίκο.
Δεν το έχω το τσοκ αυτό.
Σου έγραψα τι γράφει το site.

Πάρε τηλέφωνο για να σου λυθούν οι απορίες.

ΟΚ. Θα περιμενω ''λιγο'' μηπως και το εχει καποιος φιλος....και μου πει εντυπωσεις....
Μετα θα παρω και τηλεφωνο!!!
 
Όπως θα σας πει οποιοσδήποτε μου έχει ζητήσει κατά καιρούς το ΒΧ, αυτό το choke το δίνω με επιφύλαξη (συνήθως προσπαθώ να τον μεταπείσω και να πάρει το LR ή το TL). Ο λόγος είναι ότι, σαν "ειδικό" choke, θέλει και ειδικά φυσίγγια, δηλ. συγκεντρωτήρα από σκληρό πλαστικό, σκληρά σκάγια υψηλού αντιμονίου (5%) και buffering. Δεν επηρεάζεται καθόλου από το νούμερο των σκαγιών ή το βάρος της γόμωσης (σε σύγκριση πάντα με όλα τα υπόλοιπα chokes σε βολές με το ίδιο νούμερο και βάρος). Αν βληθεί με κανονικά φυσίγγια, απλά θα δώσει μία πολύ extra full τουφεκιά, αλλά μέχρι εκεί.

Το choke αυτό το σχεδίασα για κυνηγούς στατικού κυνηγιού (αγριόγαλο στις ΗΠΑ) και για αθλητές Extreme Sporting, επαγγελματίες που ξέρουν τι προσκόπευση θέλει η κάθε τους τουφεκιά στα 60, 70 ή έως όπου απαιτηθεί να ρίξουν.
Δηλαδή, μεταξύ μας, ξέρει κανείς από τους καθημερινούς μη επαγγελματίες κυνηγούς ή σκοπευτές τις προσκοπεύσεις που χρειάζονται εκεί που το ΒΧ μπορεί να ρίξει; Αυτό μπορεί.....ο κυνηγός που το έχει στην άκρη της κάννης του μπορεί; Άλλο σε στατική σκόπευση. Από όσο με έχουν πληροφορήσει, κάποιος κάτοχος ΒΧ (ιδιογομωτής που έφτιαξε τα κατάλληλα φυσίγγια) μάζεψε κάτι όπλα σε στοίχημα για την πλέον ακραία σφιχτή συγκέντρωση (Χανιά νομίζω).

Πάντως, να σας πω πως όλοι σχεδόν οι επαγγελματίες οδηγοί κυνηγών υδροβίων και περιστεροειδών (τρυγόνια και φάσσες) σε όλο τον κόσμο που έχουν γνωρίσει τα BRAIN, χρησιμοποιούν το ΤΜ και δεν το βγάζουν από τις κάννες τους ποτέ! Βλέπετε, οι περισσότερες θηραματικές τουφεκιές (80 %) ρίχνονται μέσα από τα 25 μέτρα, παντού στον κόσμο, όσο και αν φαίνεται περίεργο. Περισσότερα παπιά έχει "φάει" το BELL σε πρωϊνά και απογευματινά καρτέρια από όσα το BX καθ΄όλη την διάρκεια της μέρας!

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Αυτό θες
https://brainchokes.com/el/tria-idiaitera-choke/
Γράφει ...

Beyond Xtreme

Ένα τσοκ με σύσφιγξη 14/10 mm / 0,056” πολύ πιό κλειστό από κάθε “έξτρα φουλ” που κατασκευάζεται από τους άλλους κατασκευαστές μέχρι τώρα. Το 14/10 σημαίνει ότι η σύσφιγξη είναι κατά 40% πιό σφιχτή από το φουλ τσοκ (10/10). Κανένας άλλος κατασκευαστής δεν μπορεί να κατασκευάσει ένα τόσο σφιχτό τσοκ και αυτό να μην παράγει άχρηστες, “διαλυμένες” συγκεντρώσεις. Παράγει τις πιό κλειστές αλλά παράλληλα και με τέλεια κατανομή τουφεκιές στον κόσμο, πιό κλειστές ακόμα και από όσο είναι δυνατόν να μετρηθούν με την κλασσική μέθοδο της καταμέτρησης ποσοστού σκαγιών σε κύκλο 76 εκ σε απόσταση 36,5 μέτρων. Τα συμβατικού προφίλ φουλ τσοκ κανονικά βάζουν 70 – 75 % των σκαγιών σε αυτόν τον κύκλο ενώ τα έξτρα φουλ βάζουν συνήθως 80 %.

Το δικό μας 14/10 βάζει το 100 % των σκαγιών μέσα στον κύκλο, ακόμα και εάν αυτός σχεδιαστεί μικρότερος από 76 εκ! Αυτό σημαίνει ένα μόνο πράγμα: απίστευτα μακρινές βολές.

Τώρα, το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως το παραπάνω ποσοστό ισχύει και στην περίπτωση χρήσης κάθε είδους μη τοξικών σκαγιών, ατσαλένιων κλπ, περιλαμβανομένων και των φυσιγγιών μέγιστων πιέσεων υψηλών επιδόσεων Magnum με ατσαλένια σκάγια, ανεξάρτητα από το μέγεθός τους περιλαμβανομένων των ΒΒ! Όλοι οι κατασκευαστές τσοκ συμβατικής σχεδίασης απαγορεύουν την χρήση ατσαλένιων σκαγιών με τσοκ σφιχτότερων από ντεμί, ισχυριζόμενοι πως το ντεμί, με ατσαλένια σκάγια, παράγει φουλ τουφεκιές.

Ε λοιπόν, αυτό δεν ισχύει σχεδόν ποτέ, οι τουφεκιές με ντεμί είναι πάντα πολύ πιό ανοιχτές από φουλ, αυτή η απαγόρευση έχει δημιουργηθεί από τους κατασκευαστές για αποφυγή ζημιάς («φούσκωμα») στα τσοκ και κακών συγκεντρώσεων.

Το 14/10 έχει σχεδιαστεί για τόσο μακρινούς στόχους που μέχρι τώρα ούτε θα σκεφτόσασταν καν να σηκώσετε το όπλο σας σε αυτούς, απίστευτα ψηλά πουλιά ή Extreme Σπόρτινγκ.
Το τσοκ αυτό έχει την ένδειξη BX στα ΚΥΝΗΓΙΟΥ και C7 στα ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ.
Απο όλα τα brain αυτό με εντυπωσίασε ποιο πολύ.
 
Κ, Σωτηροπουλε σας ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!!
Εαν εχετε την καλωσυνη ....δυο διευκρινησεις ακομα. Οταν λετε συγκεντρωτηρα απο πολυ σκληρο
πλαστικο εννοειται τους steel ???
Απ' οτι ξερω στην Ελληνικη αγορα μονο αυτοι εχουν σκληρο πλαστικο....
Επισεις οταν λετε με κανονικα φυσιγγια θα δωσει μια πολυ εξτρα φουλ τουφεκια τι εννοειται ??
ΠΧ Το ποσοστο συγκεντρωσης στα 60 μετρα και οχι 70 ποιο θα ειναι ???

Για ΤΜ ενας πολυ καλος μου φιλος μου ειπε οτι ενω οι αποτυπωσεις στον στοχο δεν ηταν τοσο καλες
οσο τις ηθελε.....στον κυνηγοτοπο το τσοκ κενταει.....δλδ παιρνει θηραματα που με τα 3* μαμα το δικο
του τσοκ τα ειχε χαμενα....Και δεν εχω λογους να μην τον πιστεψω.
 
Κ.Νίκο το έχω το τσοκ(BX) αλλά μόνο με ψηλά σκάγια το έχω δοκιμάσει ακόμα δεν έχω προλάβει για τίποτα άλλο, πρίν κανα μήνα το πήρα. Μπορεί και λιγότερο. Έχω βαρέσει τσίχλες σε τρελά ύψη που λες μήπως ήταν κουνούπι? Δεν υπερβάλω. Θα σου πρότεινα όμως αυτο με την σύσφιξη 10/10. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει ενα τέτοιο τσοκάρισμα και γιαυτό δεν στο προτείνω. Η απόφαση ειναι δική σου.....
Άμα θες να δοκιμάσω κανα φυσίγγι πεσμου.....
 
Κ.Νίκο το έχω το τσοκ(BX) αλλά μόνο με ψηλά σκάγια το έχω δοκιμάσει ακόμα δεν έχω προλάβει για τίποτα άλλο, πρίν κανα μήνα το πήρα. Μπορεί και λιγότερο. Έχω βαρέσει τσίχλες σε τρελά ύψη που λες μήπως ήταν κουνούπι? Δεν υπερβάλω. Θα σου πρότεινα όμως αυτο με την σύσφιξη 10/10. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει ενα τέτοιο τσοκάρισμα και γιαυτό δεν στο προτείνω. Η απόφαση ειναι δική σου.....
Άμα θες να δοκιμάσω κανα φυσίγγι πεσμου.....

Να εισαι παντα καλα φιλε μου!!!!
Θα σε ενημερωσω.....Πολλα πολλα ευχαριστω!!!! :)

ΥΓ.Με ''απλα'' βυσματα το δουλευεις ??
 
Να εισαι παντα καλα φιλε μου!!!!
Θα σε ενημερωσω.....Πολλα πολλα ευχαριστω!!!! :)

ΥΓ.Με ''απλα'' βυσματα το δουλευεις ??
Ναι με απλά εμπορικά τσιχλοφύσιγγα και ιδιογόμωση με βύσματα καρδαρά, Aquila, οτιδήποτε δε μασάει. Τα σκληρά σκάγια 4-5% κάνουν καλύτερη δουλειά. Τωρα με σκληρά-μαλακά βύσματα δεν το έχω ψάξει. Οτι έχω ρίχνω απλα.
Τι θέλεις να κυνηγήσεις με αυτό?
 
Ναι με απλά εμπορικά τσιχλοφύσιγγα και ιδιογόμωση με βύσματα καρδαρά, Aquila, οτιδήποτε δε μασάει. Τα σκληρά σκάγια 4-5% κάνουν καλύτερη δουλειά. Τωρα με σκληρά-μαλακά βύσματα δεν το έχω ψάξει. Οτι έχω ρίχνω απλα.
Τι θέλεις να κυνηγήσεις με αυτό?

Καλημερα Μαικ!!!! Δεν το θελω για κυνηγι.....που να βρω προσκοπευση στα 70 μετρα ??? Μονο
με ταμα στην Παναγιά....και να κανει και το θαυμα της φιλε!!!
Για μενα λεω....καποιοι φιλοι η συναδελφοι μπορει να το ''κατεχουν''....
Για σταθερο στοχο το θελω.....τουλαχιστον για αρχη φιλε!!!
 
Καλημερα Μαικ!!!! Δεν το θελω για κυνηγι.....που να βρω προσκοπευση στα 70 μετρα ??? Μονο
με ταμα στην Παναγιά....και να κανει και το θαυμα της φιλε!!!
Για μενα λεω....καποιοι φιλοι η συναδελφοι μπορει να το ''κατεχουν''....
Για σταθερο στοχο το θελω.....τουλαχιστον για αρχη φιλε!!!
Ε τότε μη το σκέφτεσαι πάρτο.
 
λοιπόν φίλε μου Νίκο και λοιποί φίλοι
το θέμα τσοκ και απόδοση έχει μελετηθεί εδώ και πάνω από αιώνα από τους πατέρες της βλητικής του λειόκαννου.
Εν πάση περιπτώση διαπιστώθηκαν κάποιες αποδόσεις με κανονικά φυσίγγια π.χ. 70% για στένωση φουλ 60% για ντεμί κ.λ.π. πάντα στις 40 γυάρδες - 36,5 μ
Μεγάλες εταιρείες που κατασκεύαζαν όπλα ΔΕΝ έγραφαν τον βαθμό σύσφιξης στις κάννες αλλά την ΑΠΟΔΟΣΗ!
Δεν σου έλεγε ότι η αριστερή κάννη έχει σύσφιξη 10/10 και η αριστερή 5/10, αλλά σου έλεγαν έχει απόδοση φουλ και ντεμί, το ίδιο θα έγραφαν εαν είχαν την ίδια απόδοση με 8,5/10 και 6,5/10 συσφίξεις!

Σήμερα με την πληθώρα υλικών βυσμάτωσης και φυσιγγίων το ΕΥΡΟΣ των αποδόσεων έχει αυξηθεί δραματικά.
Σήμερα το φουλ τσοκ μπορεί να δώσει από 55 έως 85% δες η Browning τι λέει στον τελευταίο πίνακα και ΔΕΝ λέει για φυσίγγια διασποράς!
https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
Νίκο εσύ ο ίδιος έχεις καταφέρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ συγκεντρώσεις με Ντεμί τσοκ, στην ουσία ακυρώνοντας την ονομαστική σύσφιξη! Εδώ κολλάνε αυτά που έγραφα παραπάνω για αποδόσεις.
Εν τέλει ποιός ο λόγος να παιδεύεσαι να βγάλεις ειδικό φυσίγγι που να σου βγάζει 80% με Ντεμί τσοκ, όταν αυτή΄΄η την συγκέντρωση την παίρνεις με συμβατικό φυσίγγι και φουλ;
θα μου πεις: με το ειδικό φυσίγγι θα πάρω 100% με φουλ και θα σου απαντήσω με τα λόγια σου! (Δεν το θέλω για κυνηγι.....που να βρω προσκόπευση στα 70 μετρα) και θα συμπληρώσω: θα βρεις προσκόπευση στα 30 μ και θα πάρεις κάποιες τσίχλες, μόνο που θα τις "ανατινάξεις" με τα 20 -30 σκάγια που θα πάρουν! εμ η τσίχλα 3 σκαγάκια να πάρει φτάνει! τα 30 που θα τα βάλεις στο πουλί θα λείψουν από την περιφέρεια της κατανομής σου, που όταν δεν θα είσαι "καρφί" πάνω στο πουλί θα το δεις να φεύγει αλώβητο ή ακόμα χειρότερα να αφήνει πούπουλα..


Για το XX-full τώρα,
Εγώ το 1999 πήρα αυτό:
https://www.browning.com/products/s...vector/12-gauge-standard-invector-turkey.html
κι αυτό 14/10 είναι (τ' ακούς Φίλε Χρήστο!) 17,1 mm
Το πήρα για "κυνήγι", τα συμπεράσματά μου:
μου έχει δώσει τρελές ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ επιτυχίες σε μεγάλες αποστάσεις και ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ.
Σε επιτυχίες κοντινές το θήραμα πολλές φορές καταστρέφεται (κάποιοι πανηγυρίζουν εάν το πουλί "γίνει σκόνη" εγώ στεναχωριέμαι)

στον αψευδή μαρτυρα που λέγεται ΠΙΝΑΚΑΣ:
θέλει χοντρά σκάγια απο #6 2,75 χιλ και πάνω, καλύτερες αποδόσεις με #5,4,3,2,ΒΒ
αποδόσεις από 72% μέχρι 88%
με φυσίγγι εμπορικό ντεμι μαγν. 40 γρ #2 3,7 χιλ νικελε πήρα 100% συγκέντρωση στα 36,5 μ. (χάρηκα πολύ αλλά μου είναι χρήσιμο μόνο σε κυνήγι αγριόχηνας ΕΑΝ σκοπεύσω σωστά)
ΔΕΝ το χρησιμοποιώ παρα ελάχιστα
τα τσοκάκια που μου γεμίζουν την τσάντα είναι με σειρά απόδοσης: skeet μαμα 0,12, IM μαμα (πραγματικό ντεμι 0,5), Bell seminole

Αλλά σε πάω πολύ βρε Νίκο μόνο για τις ιδιογομωτικές ανησυχίες σου, θέλεις να πάρεις το τσοκ.... εγώ με της βαλλιστικές ανησυχίες μου αγόρασα τουφέκι (ή μάλλον τουφέκια) χώρια το παραδάκι που έριξα να πειράξω αυλούς και κώνους!
 
τα τσοκάκια που μου γεμίζουν την τσάντα είναι με σειρά απόδοσης: skeet μαμα 0,12, IM μαμα (πραγματικό ντεμι 0,5), Bell seminole
ο λόγος που έδωσα ότι είχα σε F XF,,,καλή η μακρινή τουφεκιά,εντυπωσιακή θα έλεγα αλλά δεν είναι για συνέχεια ,μιλάμε για μακρινή και όχι εντώς των 40

τουφεκάω για να έχω αποτέλεσμα και όχι για να τραυματίζω ή σκοτώνω και δεν το βρίσκω επειδή έπεσε από τα 60 !
 
Για ΤΜ ενας πολυ καλος μου φιλος μου ειπε οτι ενω οι αποτυπωσεις στον στοχο δεν ηταν τοσο καλες
οσο τις ηθελε.....στον κυνηγοτοπο το τσοκ κενταει.....δλδ παιρνει θηραματα που με τα 3* μαμα το δικο
του τσοκ τα ειχε χαμενα....Και δεν εχω λογους να μην τον πιστεψω.
Νίκο φίλε μου,
γιατί υποψιάζομαι ότι ο φίλος σου δεν ήξερε να "διαβάσει" την κατανομή;
γιατί υποψιάζομαι ότι ο φίλος σου έψαχνε την υπερσυγκέντρωση στο κέντρο κύκλου;
και γιατί υποψιάζομαι ότι το Brain τελικά κάνει δουλειά = γεμίζει την περιφέρεια με αποτέλεσμα ο φίλος σου να βρει την χαρά του;
για ρώτα τον! μήπως ήθελε 70% - 80% συγκέντρωση στον πίνακα;

την ψυλλιάζομαι την δουλειά απλώς... ειδικά για το τσοκ αν δεν το δοκιμάσω δεν μιλάω κατηγορηματικά απλά υποψιάζομαι
 
ο λόγος που έδωσα ότι είχα σε F XF,,,καλή η μακρινή τουφεκιά,εντυπωσιακή θα έλεγα αλλά δεν είναι για συνέχεια ,μιλάμε για μακρινή και όχι εντώς των 40

τουφεκάω για να έχω αποτέλεσμα και όχι για να τραυματίζω ή σκοτώνω και δεν το βρίσκω επειδή έπεσε από τα 60 !
Στις καρακάξες όμως είναι μανούλα καημένη!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top