BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Γίνεται από τα 8 μέχρι τα 35.
Απλά όχι με το ίδιο φυσέκι
Γενικά μιλάω, όχι για το συγκεκριμένο τσοκ.
;)

Εγω πιστευω οτι με ''ειδικο'' φυσιγγιο....απο τα 8 μετρα μεχρι και τα 35 μετρα τα εχει....
Μιλαω παντα για φυσιγγιο ιδιογομωσης....ΠΧ φυσιγγιο με Διπλοκυαθιο....
Στο εμποριο δεν υπαρχουν.....αλλα οι ιδιογομωτες...κανουν καβάλα τον διαολο...και φτιαχνουν
οτι γουσταρουν..... ;)
 
Γενική απάντηση σε κοινές απορίες ανωτέρω αναρτήσεων σχετικά με το BELL:
- "Μα πως γίνεται να ανοίγει στα 8 μέτρα και να κρατάει μέχρι και τα 30 μέτρα ικανή πυκνότητα" καθώς και
-"Δεν ανοίγει από τα 8 παρά μόνο αν θυσιάσεις τις βολές μετά τα 25 μέτρα" αλλά και
- "Θέλει φόρτωμα σε σκάγια για να αποδώσει"
Λοιπόν

1) Στις πρώτες δύο απορίες να πω πως η πρωτόφαντη βλητική απόδοση των BRAIN και όχι μόνο του BELL, βασίζεται στην τελείως καινοτόμο διαχείριση της περιπλοκής της πορείας των σκαγιών. Όπως έχω ξαναπεί, τα σκάγια δεν έχουν ευθύγραμμη πορεία στον χώρο αλλά πορεία με μορφή περιδίνισης, που μοιάζει περίπου με το τιρμπουσόν που βγάζουμε τον φελλό από τα μπουκάλια. Τα BRAIN διαχειρίζονται αυτή την περιδίνιση με τελείως διαφορετικό τρόπο από τα συμβατικά. Το αποτέλεσμα είναι η εξάλειψη του πυκνού κέντρου (αναφέρει και ο NIkws7 πιο πριν περί μη διακριτού κέντρου) με παράλληλη ενίσχυση της περιφέρειας και, κατά συνέπεια την δραματική αύξηση της αποτελεσματικής επιφάνειας της τουφεκιάς σε σχέση με αυτή των συμβατικών τσοκ.

Δηλαδή, όταν λέω από 8 μέτρα, αυτό σημαίνει πως εκεί έχω πλέον ικανοποιητικά μεγάλη αποτελεσματική επιφάνεια. Η συνολική διάμετρος μπορεί να φαίνεται μικρή αλλά δεν ενδιαφέρει αυτό πρακτικά. Τα συμβατικά τσοκ στα 8 μέτρα θα βγάλουν μία πολύ μικρότερη αποτελεσματική επιφάνεια εμβαδού του 1/3 της συνολικής (που πρακτικά είναι και άχρηστη αφού θα διαλύσει οτιδήποτε πέσει μέσα της). Εν πολλοίς, έχει να κάνει με το τι έχει συνηθίσει να βλέπει το μάτι μας, τι περιμένει να δει μετά από τόσες πολλές δοκιμές με συμβατικά τσοκ. Όμως θα πρέπει να το εκπαιδεύσουμε να διαβάζει την αποτελεσματική επιφάνεια, η υπόλοιπη επιφάνεια απλά δεν μετράει, δεν ενδιαφέρει. Σε δοκιμές κατόχων BELL στη Μαλακάσα που έχουν αναρτηθεί και εδώ παλιότερα, αν θυμάμαι καλά, είχε δημιουργηθεί αποτελεσματική επιφάνεια 65 εκ διαμ. στα 10 μέτρα, 80 εκ στα 20 μέτρα και 95 εκ στα 30 μέτρα. Τα φυσίγγια ήσαν 31 - 33 γρ, νο 8 και 9.

2) Το 8 - 30 μέτρα το λέω για χρήση με το ίδιο φυσίγγι, με ένα κανονικό, μέσο setup.

3) Σχετικά με το "φόρτωμα σε σκάγια", μα αυτό συμβαίνει με όλα τα τσοκ του κόσμου, όσα πιό πολλά τα σκάγια, τόσο λιγότερα τα κενά, τόσες περισσότερες και οι επιτυχίες. Ναι, συμβουλεύω να βάζουμε απλά αρκετά (όχι πολλά) σκάγια και όχι μόνο στο BELL! Τι να πουν και οι σκοπευτές του SKEET που πετυχαίνουν με το BELL ένα δισκάκι μεγέθους σιταρήθρας που τρέχει με 120 χιλ/ώρα στα 25 μέτρα με.......24 γραμμάρια! Είναι προφανές πως με 32 γρ, το BELL θα έχει λιγότερα κενά, ειδικά με ψιλά σκάγια πχ νο 9. Δηλαδή γιατί πρέπει να θεωρούμε ως βασική γόμωση δοκιμής τα 28 γραμμάρια; Η κλασσική γόμωση στη συνήθη κυνηγετική πρακτική στη χώρα μας είναι τα 32 γραμμάρια. Αποτελεί φόρτωμα η χρήση τέτοιων φυσιγγιών; Απλά, όταν ακούω για όριο σίγουρης καταβολής σε περπατητό τσίχλας τα 25 μέτρα και μου μιλάνε για 26 - 28 γρ και νο 8, ε, συμβουλεύω να πάνε στα 32 και νο 9 ή 10 (βέβαια το νούμερο πάντα σε σχέση με το μέγεθος του θηράματος πχ σε πέρδικα το σωστό είναι το 7)). Μετά μου μιλάνε για 35+ μέτρα και είναι λογικό.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
ας κρατησουμε απο τις εξαιρετικες διατυπωσεις του κ Σωτηροπουλου , δυο σημεια :
- Την αποτελεσματικη επιφανεια
- Τα αρκετα (αλλα οχι πολλα) γραμμαρια.

και ας τα χρησιμοποιησουμε στην διαρκη συζητηση
Για μενα την αποτελεσματικη επιφανεια σε λαθε αποσταση τη βρισκουμε, αν : αφου βαλουμε ολα τα κενα (οπως κανει ο Βασιλης) , διαμετρου αναλογη με το θηραμα , ξεκιναμε απο εναν κυκλο διαμετρου 1μ και κλεινουμε τη διαμετρο , μεχρι ο κυκλος να περιλαμβανει το πολυ τρια κενα. Η διαμετρος αυτη ειναι η αποτελεσματικη επιφανεια
 
Εγω πιστευω οτι αυτο τσοκ σε χερια ιδιογομωτη.....μπορει να δωσει απιστευτα πραγματα....
Εννοω ενα φυσιγγιο στημενο με διπλοκυαθιο....το πρωτο ανοιγει και να εχει απο 8 μετρα μεχρι τα 20
και το δευτερο ( κυαθιο ) να κοβει και τις κλαρες μεχρι τα 35+ μετρα.
Πιστευω οτι μπορει να γινει αυτο....
 
Εγω πιστευω οτι αυτο τσοκ σε χερια ιδιογομωτη.....μπορει να δωσει απιστευτα πραγματα....
Εννοω ενα φυσιγγιο στημενο με διπλοκυαθιο....το πρωτο ανοιγει και να εχει απο 8 μετρα μεχρι τα 20
και το δευτερο ( κυαθιο ) να κοβει και τις κλαρες μεχρι τα 35+ μετρα.
Πιστευω οτι μπορει να γινει αυτο...
Αυτό το φυσίγγι είναι για να φτιάχνεις φτερωτά κουλούρια Θεσσαλονίκης.
 
Αυτό το φυσίγγι είναι για να φτιάχνεις φτερωτά κουλούρια Θεσσαλονίκης.

Περα πο την πλακα,,,το διπλοκυαθιο σε ''νορμαλ'' φυσιγγιο δουλευει και ''κλεινει σπιτια''....γιατι να
μην δουλεψει και σε διασπορας ???
Οπως γραφουν σε ορισμενα προιοντα 1+1 δωρο !!!! :D
 
Με τα 28 γραμμάρια σε νο9 μια χαρα τις τσουρουφλιζει τις τσιχλες το bell σε λογικές αποστάσεις. Το έχω ξαναπει, το τσοκ κάνει αυτό ακριβώς που λέει ο κατασκευαστής του. Στο δικανο, εκτος μπασιματων βέβαια, το bell και το Mr είναι σχεδόν μόνιμα βιδωμενα πανω και είμαι καλυμμένος από μπηχτές μέχρι 35+ μέτρα.
 
Με τα 28 γραμμάρια σε νο9 μια χαρα τις τσουρουφλιζει τις τσιχλες το bell σε λογικές αποστάσεις. Το έχω ξαναπει, το τσοκ κάνει αυτό ακριβώς που λέει ο κατασκευαστής του. Στο δικανο, εκτος μπασιματων βέβαια, το bell και το Mr είναι σχεδόν μόνιμα βιδωμενα πανω και είμαι καλυμμένος από μπηχτές μέχρι 35+ μέτρα.

Με το διλπο Μητσαρα ''παιζεις'' αλλιως σε ολα τα κυνηγια....Με καραμπινα ομως που εχεις ενα τσοκ
θελεις φυσιγγιο που σε καλυπτει και κοντα και ''μακρια'' ειδικοτερα στην μπεκατσα φιλε !!!
 
Λοιπον αν και ελαχιστα τα πουλια σημερα, καταφερα αυτο που ηθελα, δλδ να σχηματίσω μια μικρη εικονα σχετικα με το μπελ...
32γραμμαρια νουμερο 9 και το κοντινοτερο πουλι ηταν στα 10 μετρα και το μακρυτερο στα 33 μετρα...ολα ξερα..Νομιζω θα ειναι η μονη επιλογη, ειδικα κατα το ξημερωμα στις μαυρες...
Ολα τα πουλια ειτε μπηχτα, ειτε πουλια με πορεία "απομάκρυνσης" απο μενα (δλδ εβλεπα μονο τον κωλο τους)..
Μετα μολις ξημερωσε εβαλα 28γραμμαρια και στις 2-3 καρτερατες τουφεκιες που μου "εκατσαν", σε υψος που κανονικα τα πουλια με το 4* της φρανκι τα "παιρνω", με το bell και 28γραμμαρια πλεον οπως προειπα, η τσιχλα εδειχνε να ενοχλειτε απο τα σκαγια (σταματούσε στον αερα σαν να την πήραν δλδ) αλλα δεν επεφτε... Δυστυχώς δεν συνεχισαν το παιχνίδι τα πουλιά και δεν μπορεσα να επιμείνω στο συνδυασμο μπελ και 28γραμμαρια...Θα δειξει ομως...
Σημειωση: τα 33 μετρα που εγραψα παραπάνω, μετρημενα με google maps. Τα πουλια ηταν στα 5-6 μετρα πανω απο το εδαφος, οποτε ενω επεσαν πχ στα 36 μετρα, εγω εγραψα 33 χοντρικα...Πιστευω ειναι αρκετα ακριβες το 33..
 
Last edited:
Ας καταθεσω κι εγω την αποψη μου για το BL.Οπως ειπε κι ο Δημητρης πιο πριν,το τσοκ κανει αυτο που λεει ο κατασκευαστης του.Στο περπατητο,απλα δεν παιζεται.Εκει ομως εγω που επαθα πλακα,ηταν τον περασμενο Οκτωβρη,οταν απο σποντα,το χρησιμοποιησα στο καρτερι στ' αγριοπεριστερα.Στη Benelli,τα δυο πρωτα φυσιγγια NSI S4 32gr No 7 και το τριτο Lambro Μπλε 34gr No 6.Περασε ενα κοπαδακι καμια δεκαρια πουλια κατακορυφα και με μια τριαρα,κρατησα δυο.Οταν στο ενα που βρηκα,ειδα τα τραυματα,εκανα τον σταυρο μου.Απ' ο,τι θυμαμαι παντως,το 2019 στην Εκθεση Κυνηγεσια,που πηρα το BL και ειχα μιλησει με τον κ. Σωτηροπουλο,φανατικος οπαδος εγω κι ενας φιλος μου,του Νο 8,τα λογια του,πριν του πουμε την προτιμηση μας,ηταν."Εννιαρια δεκαρια παιδια,ειναι αρκετα για τις αποστασεις που ειναι δραστικο το BL...γιατι μου φαινεται πως εσεις ειστε του Νο 8".
 
αν θέλει φόρτωμα για να αποδώσει ,δενξέρω κατά πόσο οικονομικό θα είναι για περπατητό :)
Δλδ Παύλο τι εννοείς φόρτωμα ρωταω πολλά γιατί κάποιοι συνάδελφοι μαζί με αυτούς μπορεί να ενδιαφέρονται και καλό είναι όσοι έχουν περισσότερες γνώσεις να μας της πουν.:):)
 
Συγγνώμη κιόλας ρε παιδια αλλά επαναφέρουμε χιλιοειπωμενα πράγματα...

Εγώ ΞΑΝΑλεω σε όλους το εξής απλό, σε περπατητο με τσιχλοφυσιγγα 30-32γρ ν8 κ ν9
είχα σκοτωματα(το λέω στην γλώσσα μας) σε τσιχλοκοτσυφα κ μετα τα 25μ με όπλο mossberg 9200 71εκ.18,6 αυλό....

Τώρα, από εκεί κ περα αγοράστε το κ δοκιμάστε το κ δείτε τι κάνει κ με το δικό σας όπλο, εγώ κ ο καθένας δεν μπορει να σας απαντήσει σε αυτό!!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top