Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επίσης το 686 της κοπής αυτής μαζι με το 680- (το απλό όχι το Ε) φτιάχτηκαν στο τμήμα μαζί με τα so και ορισμένα (λίγα κομάτια με b antinit..(686
Ποιάς εποχής είναι τα 686 αυτά; Υπάρχει τρόπος να τα διακρίνεις;
Το 692 τι μειονεκτήματα έχει σε σχέση με το 682;
Και κάτι άλλο (τώρα που βρήκαμε γνώστες) τα Perennia και τα Prevail τι ακριβώς είναι;
 
Tα 686 μέχρι περίπου τα τέλη της 10ετίας του 80.Συνήθως ο΄πως έχουμε ξαναπεί ο μοχλός αφόπλισης είναι μαυρος αντί για ασημί.
Δεν έβγαιναν όλα με αφαιρουμενους ώμους και ρυθμιζόμενη σκανδάλη)
Εδώ ένα 76άρι με τσοκ , αφαιρουμενα μάγουλα και αεριζόμενες κάννες. ΤΖΑΜΠΑ... Το εργαλείο.
https://www.guntrader.uk/guns/shotguns/beretta/over-under/12-gauge/686-s-190530164506001

Απότι ξέρω μόνο ποιό σκληρή-βαριά σκανδάλη από το 682 λόγω ότι το 682 έχει απότι θυμάμαι μέχρι το μέσο της παραγωγής του χειροποίητη δουλειά στην σκανδάλη λόγω ότι φτιαχνόταν δίπλα από το custοm shop της beretta, so κλπ.Αντε και τα προβληματάκια στου εξολκείς.
Το 692 εχει καλύτερο ζυγισμα λόγω βαρύτερης βάσης (δεν τα έχω ζυγίσει ,το εχω διαβάσει)εδώ θαμπορουσαν να βοηθήσουν ο Παυλος και ο Ηλίας αν δεν κάνω λάθος. Το 692 36 έναντι 6,5-7 πόντους κώνους.Οπλάρες και τα 2.

Perennia για μένα επειδή το έχει φίλος και το εχω ρίξει =ΕΡΓΑΛΕΙΟ.Με πολύ ωραία λείανση εσωτερικά της μπασκουλας και στιβαρό κλείσιμο λόγω διαφορετικής σχεδίασης ώμων με μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής.
Prevail 1 ,το έχω ρίξει αρκετες φορες 76άρι και εκτός ότι κούναγε η πάπια μου άρεσε αρκετά.Γενικά τα σχόλια δεν είναι καλά γιαυτό και δεν προχώρησε?
 
Εδώ ένα 76άρι με τσοκ , αφαιρουμενα μάγουλα και αεριζόμενες κάννες. ΤΖΑΜΠΑ... Το εργαλείο.
https://www.guntrader.uk/guns/shotguns/beretta/over-under/12-gauge/686-s-190530164506001
Πραγματικά τζάμπα! Κρίμα που δεν προλαβαίνουμε πριν από το Brexit ;)
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, όσο για τα Perennia/Prevail, νόμιζα ότι ήταν σχεδόν ίδια μεταξύ τους, κάτι σαν 686/687
 
Καλως τον Ευριπίδη!!!ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια!!!
Ποια κρεμαστάρια ρε φίλε? Που θα μαs βγάλειs τον ορισμό τηs εμπλοκήs και του σκορπισματοs για τουφέκι αυτά είναι καλά για αυτούs που δεν ξέρουν και όσο για το δε φτάνει με ζάλισε κάποιοs να τραπαρουμε κριό καινούρια με δύο κάνειs με την 302 που είναι λιωμένη από εκεί να καταλάβειs τι τουφεκια είναι. Μόνο οι άσχετοι δίνουν τιs 302 losssss
 
Ποια κρεμαστάρια ρε φίλε? Που θα μαs βγάλειs τον ορισμό τηs εμπλοκήs και του σκορπισματοs για τουφέκι αυτά είναι καλά για αυτούs που δεν ξέρουν και όσο για το δε φτάνει με ζάλισε κάποιοs να τραπαρουμε κριό καινούρια με δύο κάνειs με την 302 που είναι λιωμένη από εκεί να καταλάβειs τι τουφεκια είναι. Μόνο οι άσχετοι δίνουν τιs 302 losssss
Η Κριό έχει ότι ποιο αποτυχία σε κανη αλλά σαν όπλο είναι οπλαρα εγώ της έβαλα πάνω κανη από ρεμη και σώθηκα αλλά εμπλοκές δεν κάνει μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν
 
686 με 682 είναι η μέρα με την νύχτα τα είχα και τα δύο άλλο ζυγισμα άλλο πιάσιμο άλλο όπλο μπορεί , να φαίνονται ίδια αλλά
View attachment 4202δεν ειναιView attachment 4204

Eννοείται ότι δεν είναι ίδια.Αλλα ξύλα άλλα βάρη καννών ,άλλο ζυγισμα.
Aυτό https://www.guntrader.uk/guns/shotguns/beretta/over-under/12-gauge/682-191003125226445
σε σύγκριση με αυτό που έβαλα ποιό πανω είναι σχεδόν ίδια.
Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής παιδιά, σόρυ, εννοούσα ότι (πίστευα) η σχέση τού Perennia με το Prevail θα ήταν μόνο σε εμφάνιση και σε ξύλα, δηλαδή αντίστοιχη με τη σχέση του 686 με το 687, ίδιος μηχανισμός, άλλη εμφάνιση, ποιότητα ξύλων κλπ. Δεν σύγκρινα το 686 με το 682, θέλω μόνο να καταλάβω αν το Perennia π.χ. είναι πιο κοντά στο 686 ή στο 682 ή αν είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν μπορούμε να το κατηγοριοποιήσουμε...
 
Η Κριό έχει ότι ποιο αποτυχία σε κανη αλλά σαν όπλο είναι οπλαρα εγώ της έβαλα πάνω κανη από ρεμη και σώθηκα αλλά εμπλοκές δεν κάνει μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν
Theodoro, αυτό εγώ δεν το έχω δει στην δικιά μου κανη, το έχεις συνάντησή και σε άλλες crio? H έκατσα στην περίπτωση ! Επίσης το ιδιο καλη μου εχει βγει και το black eagle.
 
Theodoro, αυτό εγώ δεν το έχω δει στην δικιά μου κανη, το έχεις συνάντησή και σε άλλες crio? H έκατσα στην περίπτωση ! Επίσης το ιδιο καλη μου εχει βγει και το black eagle.
Φίλε η μπενελι είναι πόσο σε κάνες μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει αλά όπλα Remington Mossberg fabarm κτλ να δεις τοις διαφορες
 
Φίλε μου, έχω δει διάφορες σε ίδια μοντέλα, με το black eagle του 1995 είχα σχεδόν την ίδια τουφεκιά με την Mossberg. Με Remington δεν ξέρω, αλλά με fabarm όταν είχαν έρθει Ελλάδα, δεν είχα να ζηλέψω τίποτε και από Browning με αυλό 18,8.
 
Η δικιά μου Α304 με 66 κάννη ήταν αρκετά μπροστοβαρη Δημητρη!!κατά την άποψη μου το καλύτερο αυτογεμες που έβγαλε η beretta ήταν το Α302.
Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι σε 20 30 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για της urika 2 όπως μιλάμε τώρα για την 302- 303 ,εγώ θεωρώ ότι η urika 2 είναι εκπληκτικό όπλο ,τολμώ να πω ότι είναι ένα από τα πιο καλά αυτογεμη της beretta
 
Εδώ βρε παιδιά μιλάμε για beretta ,Beretta team λέει το θέμα ,απίστευτο πως γίνεται να μην μπορούμε μια φορά να μην μπούμε στην σύγκριση μεταξύ benelli beretta .Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι ο καθένας μας έχει τα γούστα του και ανάλογα με αυτά επιλέγει ,από την άλλη ξέρουμε ότι σαν άνθρωποι δύσκολα θα παραδεχθουμε τα μειονεκτήματα του όπλου μας και εύκολα θα εκφράσουμε τα πλεονεκτήματα αυτού ,οπότε η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ ,εγώ λέω και εύχομαι όλοι μας να έχουμε το όπλο που πραγματικά τεριαζει σε εμάς και στα κυνήγια που κάνουμε και να μην έχουμε όπλα που το marketing μας λέει ,να μην έχουμε όπλα που ο φίλος μας μας λεει ,να μην έχουμε όπλα που μας χαλάνε ,και το όπλο που εμένα με χάλασε δεν πάει να πει ότι χαλάει και τους άλλους το χειρότερο για εμένα για τον άλλον μπορεί να είναι το καλύτερο και αυτή είναι η αλήθεια οπότε το να μπαίνουμε στην λογική εάν η beretta η η benelli είναι καλύτερη είναι παράλογο .Αυτές οι δύο εταιρείες έχουν αποδείξει εάν είναι καλές και φαίνεται από τις πωλήσεις τους παγκοσμίως .Όμως η μία εταιρεία σε σχέση με την αλλη έχει 3 στοιχεία που αδιαμφισβήτητα υπερτερει και αυτά είναι η ιστορία η πολεμικη βιομηχανία και το σκοπευτήριο.
 
Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι σε 20 30 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για της urika 2 όπως μιλάμε τώρα για την 302- 303 ,εγώ θεωρώ ότι η urika 2 είναι εκπληκτικό όπλο ,τολμώ να πω ότι είναι ένα από τα πιο καλά αυτογεμη της beretta
Και η urika 1
 
Έχω Beretta 350 και benelii crio βλητικα η 350 ανώτερη, ο φίλος μου μοντεφελτρο 25ετιας ανώτερο και από τα δύο.Μην μπαίνετε σε σύγκριση κάθε όπλο είναι μοναδικό και όπλα ίδιας μάρκας τυχαίνει να απέχουν βλητικα.Σιγουρα όμως Ρεμινκτον μοσπερκ υπερτερούν από το μέσο όρο
 
Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι σε 20 30 χρόνια από τώρα θα μιλάμε για της urika 2 όπως μιλάμε τώρα για την 302- 303 ,εγώ θεωρώ ότι η urika 2 είναι εκπληκτικό όπλο ,τολμώ να πω ότι είναι ένα από τα πιο καλά αυτογεμη της beretta
Πολύ καλή κάνη η 2. Ίσως η καλύτερη στα Beretta
 
Θα πω την ταπεινή μου άποψη. Κατ' αρχήν είμαι πολύ τυχερός που όλα τα όπλα που εχω ως σήμερα, δεν έβγαλαν εμπλοκές. Να πω όμως ότι ειμαι πολύ επιμελής με αυτά και κάθε 3 κυνηγια το πολύ τα καθαρίζω και μάλιστα όχι με αγγαρεία. Μου αρέσει σαν διαδικασία. Άρα έχοντας σαν βάση οτι τα όπλα μου ήταν αξιόπιστα, μπορώ να πω με σιγουριά ότι υπήρχαν διαφορες στις τουφεκιές τους. Τα όπλα που είχα ήταν benelli centro, benelli elite 2005, browning maxus hunter, browning 525, beretta 303,fabarm xlr5 και Beretta 690.
Aπο τις καραμπίνες που είχα η xlr5 έχει την πιο ωραία τουφεκιά κι από τα δικανα το 690- μιλώντας πάντα για μαμά τσοκ. Από κει και πέρα η maxus είχε κι αυτή ωραία τουφεκιά με aftermarket Carlsons που είχα βάλει. Τα υπόλοιπα όπλα είχαν καλή τουφέκια αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Τώρα θα μου πείτε η benelli έχει τον πιο αξιόπιστο μηχανισμό. Το πιστεύω αυτό, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι τα άλλα δεν είναι, γιατί εμένα μου βγήκαν όλα καλα. Πάντως για να μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, τη μεγάλη διαφορά την κάνει ο χειριστής του όπλου, καθώς και τα σωστα μέτρα.
 
Η Κριό έχει ότι ποιο αποτυχία σε κανη αλλά σαν όπλο είναι οπλαρα εγώ της έβαλα πάνω κανη από ρεμη και σώθηκα αλλά εμπλοκές δεν κάνει μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν
Ενταξει εγω τοτε λεω ψεματα οταν τιs εχω δει μπροστά μου να κάνουν τη μια εμπλοκη μετα την αλλη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top