Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στα παπια θεριζει η Οπτιμα τα ανατιναζει στη κυριολεξια,οσες φορες τη πηγα εριχνε λειζερ ευχαρηστημενος και με το παραπανω,η αποδοση της ειναι ΑΡΙΣΤΗ,ΚΥΝΗΓΙ-ΔΟΚΙΜΕΣ-ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ.
Πεσ τα για να μην τα λεω μονο εγω για να θεριζει η urika2οπτιμα σκεψου τι κανει η α400
 
Η μπουρδολογια ειναι τοσο υσχυρη στο χωρο του λειοκαννου,που μοιαζει με ωκεανο, η γνωση δεν ειναι παρα μια πετρα που ταραζει για λιγο τα νερα, καθως πεφτει μεσα,αλλα γρηγορα καταπινεται,και ερχεται και παλι η ηρεμια.Επομενω ειναι κατω απο αυτες της συνθηκες να σε τρωει και να θες να δοκιμασεις για να πιστεις απο μονος σου ειναι δικαιολογημενο.Εγω προσωπικα το θεμα αυτο το εχω ξεκαθαρησει εδω και μερικα χρονια με δοκιμες, η διατρησεις με σκαγια για φτερωτα μεταξυ των αυλων ειναι αμελιτεες,μη μασατε στις μπουρδολογιες.

Σαράσντο δεν έδωσα βάση σε καμμιά μπουρδολογία. Μίλησα για προσωπική (πιθανότατα λανθασμένη) άποψη μετά από την 10ετή εμπειρία μου με αυτό το όπλο στον βάλτο. Δεν ζήτησα από κανέναν να την υιοθετήσει αλλά ούτε να δημιουργηθεί εντύπωση ότι η αίσθησή μου αυτή για το συγκεκριμένο θέμα ότι είναι κανόνας. Δεν έχω κάνει δοκιμές, ούτε επιστημονικές μελέτες. Καθαρά εμπειρικά μου δημιουργήθηκε καλώς ή κακώς αυτή η εντύπωση. Επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρω ως συμπέρασμα με αποδείξεις. Δεν θα ήθελα να το υιοθετήσει κανείς ως κανόνα.

Και αλλοι κανη optima χωρησ διατρηση στα παπια..xm.τι να πω.

Ηλία το έχεις ακούσει και από άλλους αυτό;
 
Αυτες η καννες δεν εχουν σχεση με της συμβατικες,εχουν το πανω χερι και ανωτερη συχνοτητα απο της συμβατικες,απο τη πλατφορμα τους,δηλαδη δυο καννες με αυλο 18,6 εναντιων 18,3 συμβατικες να παρεις απολυτα ομοιες σε ποιοτητα κατασκευεις,υπερτερει η 18,6 σε συχνοτητα,η Μπερεττα ηξερε πολυ καλα τι εκανε,καθως και η αλλοι που της ανοιξαν,ποσες καννες εχεις δει η εταιρια απο 18.5+ να κατεβαινει παλι σε σφυχτο αυλο?Και εγω δεν βρηκα τιποτα απο της δικες μου δοκιμες με στενες....απολυτα μυθος!Ακουσα πολλα,τα πηγα στο πινακα και αποδεχτηκαν μυθοι,τη να κανουμε,μακαρι να ηταν αλλιως να εγραφα τα αντιθετα.

Σαράντο επειδή είμαι ψιλοάσχετος με τις δοκιμές σε πίνακα, έχω μια ερώτηση. Στον πίνακα πως μπορείς να κατάλαβεις τη διάτρηση μιας τουφεκιάς;
 
Οχι φιλε χριστο αναφερομουν σε αλλο ποστ για ενα παιδι που ειχε την α400 και δεν ειχε καλη διατρηση στα παπια.στο πυνακα δεν μπορισ να δεισ διατρηση μονο σε τηλ.. καταλογουσ. βαλιστικο τζελ.
 
Εγω παιδιά εως το 2011 ήμουν φανατικός franchi, όταν ήρθε ομως στα χέρια μου το beretta 686 σπορτινγκ 76 εκ. καννες, ηταν η αιτία να αλλάξω τα 2 αυτογεμη franchi που κατείχα με 2 αυτογεμή beretta 390 , και 391 gold αντίστοιχα, είμαι κατα ενθουσιασμένος ,τοσο απο σκοπευτικης άποψης όσο και απο βλητικής.Μάλλον θα γεράσω με αυτά....hunter.
 
Μήπως έχει κανένας μελετήσει το καινούργιο super pose της Beretta 692 field ?
Ποια η διαφορά του με ένα 687 ?
Καλημερα! Νίκο εχει διαφορετικούς ώμους με μεγαλυτερη επιφάνεια επαφής με τη βαση για μεγαλυτερη διάρκεια ζωής! Επισης εχει μεγαλυτερης διαμετρου πιρους που μπαινουν στις εσοχες για το κλειδωμα του οπλου! Εχει κάνες τεχνολογίας steelium οι οποίες ειναι ελαφρύτερες απο ενα 687 και εχουν άυλο 18,6 (18,3-18,4 το 687) και με μεγαλύτερο κώνο ,προσαρμογής! Εχει τσοκ optima choke HP και οχι Mobil που εχει το 687..ειναι δηλαδη πιο μακρια απο τα Mobil και διαφημίζονται για καλύτερες κατανομές σε συνδοιασμο με τα αλλα χαρακτηριστικα της κανης του 690 field...αυτες τις διαφορες ξερω εγω..μπορει να υπαρχουν και αλλες.692 field δεν υπαρχει αλλα μαλλον εννοείς το 690 field..είχαν βγει κάποια μοντέλα 687 με άυλους 18,6 αλλα ήταν μοντέλα sporting και αυτη τη στιγμη δεν υπάρχουν καινούργια στην Ελληνική αγορά! Τα 687 που υπάρχουν στοκ σε πολλα μαγαζιά στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι τα κυνηγετικά και εχουν ολα άυλους 18,4-18,3! Αυτη τη στιγμη με 2000 ευρω παίρνεις 687 γιατι τα εχουν βγάλει σε προσφορά!
 
Last edited:
Καλημερα! Νίκο εχει διαφορετικούς ώμους με μεγαλυτερη επιφάνεια επαφής με τη βαση για μεγαλυτερη διάρκεια ζωής! Επισης εχει μεγαλυτερης διαμετρου πιρους που μπαινουν στις εσοχες για το κλειδωμα του οπλου! Εχει κάνες τεχνολογίας steelium οι οποίες ειναι ελαφρύτερες απο ενα 687 και εχουν άυλο 18,6 (18,3-18,4 το 687) και με μεγαλύτερο κώνο ,προσαρμογής! Εχει τσοκ optima choke HP και οχι Mobil που εχει το 687..ειναι δηλαδη πιο μακρια απο τα Mobil και διαφημίζονται για καλύτερες κατανομές σε συνδοιασμο με τα αλλα χαρακτηριστικα της κανης του 690 field...αυτες τις διαφορες ξερω εγω..μπορει να υπαρχουν και αλλες.692 field δεν υπαρχει αλλα μαλλον εννοείς το 690 field..είχαν βγει κάποια μοντέλα 687 με άυλους 18,6 αλλα ήταν μοντέλα sporting και αυτη τη στιγμη δεν υπάρχουν καινούργια στην Ελληνική αγορά! Τα 687 που υπάρχουν στοκ σε πολλα μαγαζιά στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι τα κυνηγετικά και εχουν ολα άυλους 18,4-18,3! Αυτη τη στιγμη με 2000 ευρω παίρνεις 687 γιατι τα εχουν βγάλει σε προσφορά!

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ ! Έχω ενα 687 III το οποίο είναι ο έρωτας μου και μόλις είδα το 690 το ζαχάρωςα αλλά αν είναι ίδιο όπλο δεν αξίζει την άγορα!
Οι μεγαλύτεροι αυλοί είναι καλό στο κυνήγι ?
 
Προσωπική άποψη μείνε με το 687 III..ειναι καταπληκτικό και πανέμορφο-διαχρονικό οπλο! Με πόσους ποντους κάνες το εχεις; Ειναι με τσοκ; Κατα την γνωμη μου,οι διάφορες που εχουν στα κλειδιά δεν ειναι κατι που να αξίζει,για το λογο οτι το παλιό σύστημα κλειδώματος της σειράς 686-687 ειναι ουσιαστικά άφθαρτο! Και αν κάποια στιγμη μετα απο 150000 τουφεκιές χρειαστεί κατι,υπαρχει κιτ επισκευής των κλειδιών και το οπλο γίνεται καινουριο! Όσον αφορά τους άυλους οι γνώμες διίστανται! αλλα και παλι δεν αξίζει ο λογος αλλαγής του όπλου που εχεις που ειναι οπλαρα,επειδη εχει λιγο πιο στενούς άυλους απο το 690 ΙΙΙ Field..αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: jnp
Προσωπική άποψη μείνε με το 687 III..ειναι καταπληκτικό και πανέμορφο-διαχρονικό οπλο! Με πόσους ποντους κάνες το εχεις; Ειναι με τσοκ; Κατα την γνωμη μου,οι διάφορες που εχουν στα κλειδιά δεν ειναι κατι που να αξίζει,για το λογο οτι το παλιό σύστημα κλειδώματος της σειράς 686-687 ειναι ουσιαστικά άφθαρτο! Και αν κάποια στιγμη μετα απο 150000 τουφεκιές χρειαστεί κατι,υπαρχει κιτ επισκευής των κλειδιών και το οπλο γίνετε καινουριο! Όσον αφορά τους άυλους οι γνώμες διίστανται! αλλα και παλι δεν αξίζει ο λογος αλλαγής του όπλου που εχεις που ειναι οπλαρα,επειδη εχει λιγο πιο στενούς άυλους απο το 690 ΙΙΙ Field..αυτη ειναι η προσωπική μου άποψη.

Δεν θα το έδινα σε καμία περίπτωση !! Απλά επειδή είναι πολύ όμορφο και το έχω κυνηγήσει αρκετά μήπως το ξεκούραζα ... Το έχω με 67 εκατοστά κάνη και Τσόκ , του φοράω 4 κάτω και 3 πάνω . Όπου το γυρίσω είναι θάνατος !!
Το Κίτ που λές δεν το ήξερα ... Πότε καταλαβαίνεις οτι θέλει αλλαγή ? στη beretta το παραγγέλνεις?
 
στη beretta ναι μέσω του οπλουργου που θα δει το οπλο! Αν κουνήσει ποτε! Αλλα δεν ξερω ακόμα κανένα να εχει κουνήσει! Ούτε εχω διαβασει ποτε οτι κούνησε κάποιο..Εχουν φοβερο συστημα κλειδώματος πατέντα της beretta! Πολυ καλη η επιλογη του τσοκ που εχεις βαλει για γενικό κυνηγι! Εγω εχω ενα 686 και εχει ρίξει περίπου 40000 τουφεκιές και ειναι ακόμα καινουριο! Για την ξεκούραση που λες μην το φοβάσαι! Ειναι πολυ γερό οπλο!
 
στη beretta ναι μέσω του οπλουργου που θα δει το οπλο! Αν κουνήσει ποτε! Αλλα δεν ξερω ακόμα κανένα να εχει κουνήσει! Ούτε εχω διαβασει ποτε οτι κούνησε κάποιο..Εχουν φοβερο συστημα κλειδώματος πατέντα της beretta! Πολυ καλη η επιλογη του τσοκ που εχεις βαλει για γενικό κυνηγι! Εγω εχω ενα 686 και εχει ρίξει περίπου 40000 τουφεκιές και ειναι ακόμα καινουριο! Για την ξεκούραση που λες μην το φοβάσαι! Ειναι πολυ γερό οπλο!


Μια χαρά λοιπον , γιατί το αγαπώ τόσο που είπα θα το πάρει ο γιός κληρονομιά και λέω μην το λιώσω στο τουφεκίδι !.sarcastic.
 
Μια χαρά λοιπον , γιατί το αγαπώ τόσο που είπα θα το πάρει ο γιός κληρονομιά και λέω μην το λιώσω στο τουφεκίδι !.sarcastic.
Αν το συντηρείς σωστά λιωστω στο τουφεκιδι και θα το βρουν και τα εγγόνια σου! Μην φοβάσαι! Ειναι φαινόμενο αντοχής! Εξάλλου οπως σου ειπα τα κλειδιά του αλλάζουν και γίνεται καινουριο..Για περαιτέρω πληροφορίες ειδικός στα beretta ειναι ο κυριος Κώστας Παπαιωάννου στην οδο Καΐρη μεσα στη στοά,τηλ:210 3219773..ήταν,το πιο πιθανό να ειναι και ακόμα εξουσιοδοτημένος οπλουργος της Beretta στην ΕΛΛΑΔΑ! Πέρασε μια βόλτα να το δει μια που μένεις Αθήνα και θα σου πει τα παντα για το οπλο σου! Τον εχω παρει τηλέφωνο να τον ρωτήσω κάποια πραγματα και ήταν πολυ φιλικός και εξυπηρετικός!
 
Last edited:
Αν το συντηρείς σωστά λιωστω στο τουφεκιδι και θα το βρουν και τα εγγόνια σου! Μην φοβάσαι! Ειναι φαινόμενο αντοχής! Εξάλλου οπως σου ειπα τα κλειδιά του αλλάζουν και γίνετε καινουριο..Για περαιτέρω πληροφορίες ειδικός στα beretta ειναι ο Κύριος Κώστας Παπαιωάννου στην οδο Καΐρη μεσα στη στοά,τηλ:210 3219773..ήταν,το πιο πιθανό να ειναι και ακόμα εξουσιοδοτημένος οπλουργος της Beretta στην ΕΛΛΑΔΑ! Πέρασε μια βόλτα να το δει μια που μένεις Αθήνα και θα σου πει τα παντα για το οπλο σου! Τον εχω παρει τηλέφωνο να τον ρωτήσω κάποια πραγματα και ήταν πολυ φιλικός και εξυπηρετικός!


Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ , καλη χρονιά να έχουμε !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top