Benelli Team

Μα ποια λύση να δώσουν όταν κάποιος αγοραζει δίκαννο και τουφεκάνε και τα εγγόνια του; Δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο. Στα καλά σκοπευτικά αλλάζονται οι πιροι και συνεχίζουν. Γνωρίζεις πολύ καλά οτι τα αυτογεμή έχουν περισσότερα κινούμενα μερη κι ότι κινείται φθείρεται. Εκτός αυτού η βάση είναι κράμα αλουμινίου. Στα δίκαννα τα στανταρ είναι ατσάλι. Ασε που αν μια φθορά χαλάσει τον χρονισμό του όπλου αρχίζουν οι εμπλοκές. Δεν συγκρίνονται τα καλά δίκαννα με τα αυτογεμή.
Δεν κατάλαβες καλα. Δεν συγκρίνω δικαννα με αυτογεμη σαν λειτουργία και αξιοπιστία στον μηχανισμό λειτουργίας τους γενικότερα . Δεν συγκρίνονται αυτά . Συγκρίνω την αντοχή στο κλείσιμο της vinci αντίστοιχα με την αντοχή στο κλεισιμο ενός δικαννου. Μόνο αυτό. Και η vinci δεν έχει αλουμινίο στην βάση. Από ατσάλι είναι η βάση της . Αλουμίνιο έχουν τα υπόλοιπα αυτογεμη. Ατσάλι με ατσάλι κουμπωνει όπως και στα δικαννα.
 
ελα να σου δωσω κατι 40γραμαρα που εξαυλωσαν μια 123 και θα δεις πως κουναει σε χρονο dt
Εντάξει Βαγγέλη το φουρνέλο θα κάνει ζημιά σε όλα τα όπλα. Εγω εννοώ αντοχη στη χρήση με κανονικά φυσίγγια.
 
Εντάξει Βαγγέλη το φουρνέλο θα κάνει ζημιά σε όλα τα όπλα. Εγω εννοώ αντοχη στη χρήση με κανονικά φυσίγγια.
Εχεις δικιο θα στο θεσω διαφορετικα ενα δικανο οσο καλο και να ειναι απο ποιοτητα μεταλλων κλπ μηχανισμων δεν μπορει να αντεξει τις κακουχιες μιας καραμπινας Πχ ενας που παει για φασσα και ριχνει τακτικα και πολλα φυσιγγια απο 38 και πανω Πιστευεις οτι ενα δικαννο θα αντεξει τετοια χρηση?
 
Εχεις δικιο θα στο θεσω διαφορετικα ενα δικανο οσο καλο και να ειναι απο ποιοτητα μεταλλων κλπ μηχανισμων δεν μπορει να αντεξει τις κακουχιες μιας καραμπινας Πχ ενας που παει για φασσα και ριχνει τακτικα και πολλα φυσιγγια απο 38 και πανω Πιστευεις οτι ενα δικαννο θα αντεξει τετοια χρηση?
Οχι γιατί η καραμπίνα εχει βαλβιδες ματζαλα σατζαλα που διαχειριζεται τις πιέσεις. Αν ριχνουμε όμως μεχρι 34 γραμμαρια το δίκαννο σε βάθος χρόνου θα αντέξει θεωρω περισσότερο. Ετσι νομίζω, εσύ ξερεις καλύτερα.
 
Εχεις δικιο θα στο θεσω διαφορετικα ενα δικανο οσο καλο και να ειναι απο ποιοτητα μεταλλων κλπ μηχανισμων δεν μπορει να αντεξει τις κακουχιες μιας καραμπινας Πχ ενας που παει για φασσα και ριχνει τακτικα και πολλα φυσιγγια απο 38 και πανω Πιστευεις οτι ενα δικαννο θα αντεξει τετοια χρηση?
Υπάρχουν όμως και δικαννα που στην ίδια βάση τοποθετούν και ραβδωτές κάννες. Νομίζω και το baikal mp27 είναι ένα από αυτά. Αυτά δεν αντέχουν παραπάνω? Πως αντέχουν αυτά τις παραπάνω πιέσεις από τα βλήματα των ραβδωτών? Ή μήπως κάνω λάθος.
 
Οχι γιατί η καραμπίνα εχει βαλβιδες ματζαλα σατζαλα που διαχειριζεται τις πιέσεις. Αν ριχνουμε όμως μεχρι 34 γραμμαρια το δίκαννο σε βάθος χρόνου θα αντέξει θεωρω περισσότερο. Ετσι νομίζω, εσύ ξερεις καλύτερα.
το δικαννο ειναι ο ορισμος του κυνηγετικου οπλου δεν υπαρχει καμια αμφισβητηση πχ το ταπεινο βαικαλ ειναι πολυ ποιο ομορφο απο οποιαδηποτε καραμπινα .Αλλα τα κυνηγια που κανουμε και τα φυσιγγια που κυκλοφορουν δεν βοηθανε την κατασταση.Μου εχουν τυχει περιπτωσεις σε πολυ καλα δικαννα .οι αλλαγες σε τασελα και πυρους να μην μπορουν να σωσουν την κατασταση
 
Υπάρχουν όμως και δικαννα που στην ίδια βάση τοποθετούν και ραβδωτές κάννες. Νομίζω και το baikal mp27 είναι ένα από αυτά. Αυτά δεν αντέχουν παραπάνω? Πως αντέχουν αυτά τις παραπάνω πιέσεις από τα βλήματα των ραβδωτών? Ή μήπως κάνω λάθος.
το περιμενα να γραφτει αυτο πιστευεις οτι αυτα δεν παθαινουν τιποτα?
 
το περιμενα να γραφτει αυτο πιστευεις οτι αυτα δεν παθαινουν τιποτα?
Α δεν ξέρω για αυτό το ρώτησα. Γενικά δεν έχω καμία γνώση και εμπειρία απο ραβδωτά . Πολύ λίγα πράγματα. Γιατί εφόσον δεν επιτρέπονται δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Απλά ξέρω ότι ανεβάζουν περισσότερες πιέσεις από τα λειόκαννα αν ισχύει και αυτό.
 
Υπάρχουν όμως και δικαννα που στην ίδια βάση τοποθετούν και ραβδωτές κάννες. Νομίζω και το baikal mp27 είναι ένα από αυτά. Αυτά δεν αντέχουν παραπάνω? Πως αντέχουν αυτά τις παραπάνω πιέσεις από τα βλήματα των ραβδωτών? Ή μήπως κάνω λάθος.
Mεγαλο ρολο σε αυτα τα οπλα παιζει και οι ποσοτητα φυσιγγιων που ριχνονται
 
Mεγαλο ρολο σε αυτα τα οπλα παιζει και οι ποσοτητα φυσιγγιων που ριχνονται
Ακριβώς! Γι'αυτό και ενώ έχουν γράψει ιστορία ως σκληροτράχηλα κυνηγετικά, ως σκοπευτικά όπλα δεν έχουν αντέξει πάνω από μερικούς μήνες συχνής χρήσης σε σχεδόν κανέναν!
 
Α δεν ξέρω για αυτό το ρώτησα. Γενικά δεν έχω καμία γνώση και εμπειρία απο ραβδωτά . Πολύ λίγα πράγματα. Γιατί εφόσον δεν επιτρέπονται δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Απλά ξέρω ότι ανεβάζουν περισσότερες πιέσεις από τα λειόκαννα αν ισχύει και αυτό.
πολυ περισσοτερες αλλα εινα αλλης κατηγοριας οπλα ,μιλαμε παντα για λειοκανα
 
Ακριβώς! Γι'αυτό και ενώ έχουν γράψει ιστορία ως σκληροτράχηλα κυνηγετικά, ως σκοπευτικά όπλα δεν έχουν αντέξει πάνω από μερικούς μήνες συχνής χρήσης σε σχεδόν κανέναν!
Mαζι σου ,μια s 90 ποσα 24-28γρ μπορει να ριξει και να βγαλει θεμα?
 
το δικαννο ειναι ο ορισμος του κυνηγετικου οπλου δεν υπαρχει καμια αμφισβητηση πχ το ταπεινο βαικαλ ειναι πολυ ποιο ομορφο απο οποιαδηποτε καραμπινα .Αλλα τα κυνηγια που κανουμε και τα φυσιγγια που κυκλοφορουν δεν βοηθανε την κατασταση.Μου εχουν τυχει περιπτωσεις σε πολυ καλα δικαννα .οι αλλαγες σε τασελα και πυρους να μην μπορουν να σωσουν την κατασταση
Aπό κακή συντήρηση όχι από πολλά φυσίγγια.
Ενα σωστα συντηρημένο δίκαννο καλής ποιότητας ειναι λογικό (θεωρητικά) να αντέξει περισσότερο από μια καραμπινα λόγω ότι έχει ελάχιστα κινούμενα μερη σε συγκριση με μια καραμπίνα.
Το άνοιξε κλείσε και το λύσε δέσε φθείρει τα όπλα ΠΟΛΥ περισσότερο από το μπάμ .
 
Δεν έχω αριθμό ρε Βάγγο... Δεν έχω ακούσει αν έχει μετρηθεί ποτέ. Υποθέτω εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια.
δεν ηθελα να σβησω το μνμ λεωνιδα για αυτο σου απαντησα γραψε λαθος τι να κανουμε γερασαμε εχουμε και ενα 38αρι αργουμε να παρουμε μπρος:)
 
Back
Top