Benelli Team

Επί 12 ώρες έπρεπε να ρίχνει κάθε 2 δευτερόλεπτα 1 φυσίγγι.

Σε ποιό καρτέρι έγινε αυτό ;;;
δοκιμες εγιναν βασιλη και ηταν καμια 10αρια που εριχναν Το ιδιο εχει κανει και ο σοφοκλης παλια με μια βερεττα 304 η 390 εαν θυμαμαι ειχε ριξει 3000 σε μια μερα
 
δοκιμες εγιναν βασιλη και ηταν καμια 10αρια που εριχναν Το ιδιο εχει κανει και ο σοφοκλης παλια με μια βερεττα 304 η 390 εαν θυμαμαι ειχε ριξει 3000 σε μια μερα
Το κατάλαβα Βαγγέλη, πλάκα έκανα :)
 
Ακριβώς! Γι'αυτό και ενώ έχουν γράψει ιστορία ως σκληροτράχηλα κυνηγετικά, ως σκοπευτικά όπλα δεν έχουν αντέξει πάνω από μερικούς μήνες συχνής χρήσης σε σχεδόν κανέναν!
Χαίρε Δάσκαλε....
Πράγματι, η συχνότητα των βολών που θα ρίχνουν σε ένα σκοπευτήριο σπάνια θα τυχει στο κυνήγι..

Ωστόσο, κατάφεραν να αντέξουν ως κυνηγετικά όπλα για δεκαετίες ακόμα κ με χρήση ακατάλληλων φυσιγγιων, κ δεν κατάφεραν να αντέξουν ως σκοπευτικα όπλα με φυσίγγια των 24-28γρ?

Και επίσης οταν μιλάμε για κυνηγετικά όπλα κ λεμε οτι "δεν κατάφεραν να αντέξουν" καλο ειναι να γινόμαστε ποιο σαφείς στο τι ακριβώς εννοούμε, γιατί ο καθένας φαντάζεται διάφορα....
Πόσο πυρομαχικό έχει καταναλώσει το όπλο.
Τι είδους πυρομαχικό.

Αυτά κρίνουν πόσο γρήγορα θα "τα παίξει".
Έχω δει baikal να κουνιέται αλλά ο τύπος το "χρησιμοποιούσε".
Το εχω πει πολλες φορες..
Μόνο για τα δικά μας όπλα μπορει να είμαστε σίγουροι για το τι φυσιγγια τους βάζουμε κ αν τα προσεχουμε......
Υπάρχουν συνάδελφοι που είναι ικανοί να "διαλυσουν" κ τα ακριβότερα όπλα, χωρίς να φταίνε αυτά φυσικά....
 
Πόσο πυρομαχικό έχει καταναλώσει το όπλο.
Τι είδους πυρομαχικό.

Αυτά κρίνουν πόσο γρήγορα θα "τα παίξει".
Έχω δει baikal να κουνιέται αλλά ο τύπος το "χρησιμοποιούσε".
αναλογα το θερμοβαρικο εαν δεν φυγουν οι ριγες ειναι μαπα το φουσεκι
 
Ωστόσο, κατάφεραν να αντέξουν ως κυνηγετικά όπλα για δεκαετίες ακόμα κ με χρήση ακατάλληλων φυσιγγιων, κ δεν κατάφεραν να αντέξουν ως σκοπευτικα όπλα με φυσίγγια των 24-28γρ?
Πολλές εναλλαγές ψηλών θερμοκρασιών Τάσο στο σκοπευτήριο σε μικρό χρονικό διαστημα.
Συστολές διαστολές αυξάνουν κ δυσκολευουν την τριβή όπου υπάρχει και ξεκινάει η φθορά.
Τα μεταλλα ζεσταίνοντε υπερβολικά και καταπονούνται πολύ.
 
Πολλές εναλλαγές ψηλών θερμοκρασιών Τάσο στο σκοπευτήριο σε μικρό χρονικό διαστημα.
Συστολές διαστολές αυξάνουν κ δυσκολευουν την τριβή όπου υπάρχει και ξεκινάει η φθορά.
Τα μεταλλα ζεσταίνοντε υπερβολικά και καταπονούνται πολύ.
Ναι ισχυει αυτό!

Άρα είναι κ επιτακτική αναγκη(περισσοτερο απο οτι στο κυνήγι) να υπάρχει παντοτε γρασσο στα σημεία τριβής....
Όσο καλά κ να είναι τα μέταλλα ενός οπλου από τα συνεχόμενα άνοιξε κλείσε υπάρχει κίνδυνος να "φαγωθούν" ...
 
Τα μεταλλα ζεσταίνοντε υπερβολικά και καταπονούνται πολύ.
Την πρώτη φορά που πήγα σκοπευτήριο (στα γεράματα) ήταν στα Ψαχνά καλοκαίρι.
Έριχνα μόνος μου και πλήρωσα για 4 πούλες.
Σταμάτησα πολλές φορές να κρυώνει η κάνη ... κάθε τρείς και λίγο ζεματούσε.
 
Την πρώτη φορά που πήγα σκοπευτήριο (στα γεράματα) ήταν στα Ψαχνά καλοκαίρι.
Έριχνα μόνος μου και πλήρωσα για 4 πούλες.
Σταμάτησα πολλές φορές να κρυώνει η κάνη ... κάθε τρείς και λίγο ζεματούσε.

Βασίλη εγώ πρώτη φορά στο σκοπευτήριο κατάλαβα τι ήταν αυτό που έλεγαν πολλοί ότι τα μπενελλι κλωτσανε. Τόσα χρόνια στο κυνήγι δεν είχα παραπονεθεί ποτέ. Μετά ήρθε και η μπενελλα στα μέτρα μου και δεν κλωτσαγε ούτε στο σκοπευτήριο ;)
 
Εχω μπερδευτει λιγο. Δικανο για σκοπευτηριο αλλα με σκοπευτικα φυσ. γιατι αν κανεις σκληρη χρηση με κυνηγετικα φυσ. θα φθαρει γρηγορα.
Καραμπινα ποιο ανθεκτικη στα κυνηγετικα φυσ. με επισκευασιμες μικροβλαβες.
Τα λεω καλα?
 
Ναι ισχυει αυτό!

Άρα είναι κ επιτακτική αναγκη(περισσοτερο απο οτι στο κυνήγι) να υπάρχει παντοτε γρασσο στα σημεία τριβής....
Όσο καλά κ να είναι τα μέταλλα ενός οπλου από τα συνεχόμενα άνοιξε κλείσε υπάρχει κίνδυνος να "φαγωθούν" ...
Εγώ προσωπικά γράσσο ποτέ. Καθαρό πάντα κ λάδι ραπτομηχανής όπου χρειάζεται.
Το περαζζι μετά από 4 χρόνια 0 χαλάρωση και όταν λεμε 0 = 0.
Ποτέ δεν το έχω αφήσει στεγνό αλλά όχι μπλάστρωμα.
Εχω μαζί σύρριγγα και το κερνάω ΑΝ χρειαστεί.
 
Στο συρτάρι και στον πίρο βάζω γράσσο λιθίου, στο υπόλοιπο οπλο κάννες κλπ. λαδάκι με μέτρο.
Εγώ προσωπικά γράσσο ποτέ. Καθαρό πάντα κ λάδι ραπτομηχανής όπου χρειάζεται.
Το περαζζι μετά από 4 χρόνια 0 χαλάρωση και όταν λεμε 0 = 0.
Ποτέ δεν το έχω αφήσει στεγνό αλλά όχι μπλάστρωμα.
Εχω μαζί σύρριγγα και το κερνάω ΑΝ χρειαστεί.
 
Εγώ προσωπικά γράσσο ποτέ. Καθαρό πάντα κ λάδι ραπτομηχανής όπου χρειάζεται.
Το περαζζι μετά από 4 χρόνια 0 χαλάρωση και όταν λεμε 0 = 0.
Ποτέ δεν το έχω αφήσει στεγνό αλλά όχι μπλάστρωμα.
Εχω μαζί σύρριγγα και το κερνάω ΑΝ χρειαστεί.
Άρη πόσα περίπου φυσίγγια ρίχνεις τον χρόνο ?
 
Mεγαλο ρολο σε αυτα τα οπλα παιζει και οι ποσοτητα φυσιγγιων που ριχνονται
Οπλουργε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κατα καποιο τροπο....
Οχι η ποσοτητα που ρίχνονται αλλά η συχνότητα κ ο τρόπος...

Και τι εννοώ...
Ένα παραδειγμα που το εχω ξαναπεί..

Ένας φίλος μου έχει ένα πλαγιοκαννο Baikal 43 σοβιετικό δεκαετίας '80, κ με αυτό εδώ κ τουλαχιστον 22 χρόνια κυνηγαει όλα τα θηραματα(τσίχλα, μπεκάτσα,κλπ) με φυσίγγια 32-34γρ...
Και ομολογώ χωρίς ιδιαίτερη περιποιηση κ προσοχη....
ΟΚ! Δεν μπορουμε να πουμε οτι εχει ρίξει τα ίδια φυσιγγια με ένα σκοπευτικο όπλο!
Ωστόσο δεν μπορεί να είναι κ λίγα κ μάλιστα για ένα όπλο μικρής αξίας........

Ως εδώ καλά!

Κάθε χρόνο το Πάσχα...
Θα ρίξει πολλους απανωτους ντουμπλεδες οσο πιο...γρήγορα μπορεί...
Και παντα θα έρθει η στιγμή που το όπλο λόγω υπερθέρμανσης, συστολή διαστολή κλπ, δεν θα ανοίξει κ θα περιμενει να πεσει η θερμοκρασία!

Δεν μπορώ να σου πω ότι αυτό το όπλο εξακολουθεί να είναι σαν καινουργιο γιατί δεν έχω οπλουργικες γνώσεις....
Αυτό που σου λέω με σιγουριά είναι ότι κλειδώνει σωστά χωρίς να έχει κουνήσει....


Κάποτε ο Κυπριδημος είχε γράψει σχετικά με την αγορά μεταχεισμενου ότι τα όπλα δεν είναι αυτοκίνητα να γράφουν χιλιομετρα...

Τι πιστευω εγω σαν Τάσος κ σαν κυνηγος?

Γενικά δεν πρεπει να μας απασχολουν οι αντοχες των όπλων, το έχουν αποδείξει ότι μπορουν να πανε από γενιά σε γενιά με μια στοιχειώδη συντήρηση ...
Αλλά κ ότι χαλάσει φτιαχνεται.....

Αλίμονο από εμάς!!!!
 
Back
Top