Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατί, πάντα κατά την γνωμη μου, ο Μάκης έχει πιάσει στα χερια του,οπλα και οπλα. Δεν μπορω να φανταστω οτι θα έδινε 2.300€ για να πάρει ένα δικαννο με φλατζες κλήσης.
 
Εσείς οι αεριτζηδες, δηλαδή.των αερίων, γιατί μολυνετε αυτό τον ιερό χώρο;
Εγώ πάντως αν η βάση του ήταν σκέτη μαύρη χωρίς στολιδια και εβγαινε με καννες 76 εκ,
πολύ θα γούσταρα να εριχνα μερικά φυσιγγια.
Πιστεύω ότι η επόμενη κίνηση της εταιρείας θα ειναι αυτή: καννες 76 εκ και πελμα αντικραδασμικο.
Ο συνδυασμός τεχνολογιών που έχει διαλέξει εμένα μου αρέσει. Ιδιαίτερα το ξαλαφρωμα των καννων.Όπως επίσης η αφαιρουμενη σκανδαλοθηκη και με τα εμβολα αντί για περιστρεφομενα κοκκορια μόνο θετικά τα κρίνω.Γιατί επίσης άλλο μακρυκαννο ελαφρύ σ/π για περπατητο δεν υπάρχει.Αυτά όλα όμως θα κριθουν στο χρόνο και στη χρήση.
 
και του χρόνου λοιπόν να είμαστε καλά
λόγω του εθίμου είπα ένα μικρό ψέμα που θα ήθελα να ήταν μεγάλη αλήθεια
το 828 όντως μ έχει τρελλάνει
μπόρεσα και είχα στα χέρια μου πάνω από 10 λεπτά σε μια στιγμή ησυχίας
έχει φοβερή ποιότητα σε ότι έχει επάνω του με καταπληκτικό φινίρισμα
ανεβαίνει σαν παιχνίδι και μου δίνει την εντύπωση ότι μ αυτό το όπλο δεν θα χάσω θήραμα :)
κρίνοντας την ευκολία χρήσης που μου δίνει ναι θα το ήθελα αλλά
η τιμή του είναι πολύ υψηλή και για καλές και πόσο περισσότερο για δύσκολες εποχές
έχει πολλές νέες εφαρμογές και καινοτομίες όπως λέει κι ο Γιάννης παραπάνω
η τιμές του:
2400 η φθηνή έκδοση με μαύρη βάση 2900 η πλούσια έκδοση απ ότι άκουσα
σας ευχαριστώ
:)
 
Last edited:
Δε μου ήρεσε καθολου όμως...
Πολύ ελαφρύ ήτοι υστερεί στο καρτέρι...
Μπάσκουλα που θυμίζει καραμπίνα...Το χω ξαναπεί προσωπική και μόνο γνώμη... Γιαλαντζί ποζέ...
και στα 1.400 να ήταν θα προτιμούσα ενα Browning ή ενα Browning...
 
και του χρόνου λοιπόν να είμαστε καλά
λόγω του εθίμου είπα ένα μικρό ψέμα που θα ήθελα να ήταν μεγάλη αλήθεια
το 828 όντως μ έχει τρελλάνει
μπόρεσα και είχα στα χέρια μου πάνω από 10 λεπτά σε μια στιγμή ησυχίας
έχει φοβερή ποιότητα σε ότι έχει επάνω του με καταπληκτικό φινίρισμα
ανεβαίνει σαν παιχνίδι και μου δίνει την εντύπωση ότι μ αυτό το όπλο δεν θα χάσω θήραμα :)
κρίνοντας την ευκολία χρήσης που μου δίνει ναι θα το ήθελα αλλά
η τιμή του είναι πολύ υψηλή και για καλές και πόσο περισσότερο για δύσκολες εποχές
έχει πολλές νέες εφαρμογές και καινοτομίες όπως λέει κι ο Γιάννης παραπάνω
η τιμές του:
2400 η φθηνή έκδοση με μαύρη βάση 2900 η πλούσια έκδοση απ ότι άκουσα
σας ευχαριστώ
:)
Αφου ειχες τετοια κουκλα δεκα λεπτα τσαμπα εισαι τυχερος,αλλοι ξερεις ποσα πληρωνουν για 10 λεπτα χουφτωμα!
2400 δεν ειναι φτηνη,αλλα σκεψου οτι ολα τα εξαρτηματα και η συναρμολογηση ειναι καινουργια εξ αρχης και
πρεπει να γινει και αποσβεση.
 
Δε μου ήρεσε καθολου όμως...
Πολύ ελαφρύ ήτοι υστερεί στο καρτέρι...
Μπάσκουλα που θυμίζει καραμπίνα...Το χω ξαναπεί προσωπική και μόνο γνώμη... Γιαλαντζί ποζέ...
και στα 1.400 να ήταν θα προτιμούσα ενα Browning ή ενα Browning...
Ολα ειναι πρωτα θεμα γουστου, αρα και καλης σχεσης με το αντικειμενο και μετα αποτελεσματικης χρησης.
Με δυο λογια αμα δεν σου αρεσει αστο,εστω και αν σου το χαριζουν
η αλλοιως παρτο και δωστο στο Μακη!
 
Αφου ειχες τετοια κουκλα δεκα λεπτα τσαμπα εισαι τυχερος,αλλοι ξερεις ποσα πληρωνουν για 10 λεπτα χουφτωμα!
2400 δεν ειναι φτηνη,αλλα σκεψου οτι ολα τα εξαρτηματα και η συναρμολογηση ειναι καινουργια εξ αρχης και
πρεπει να γινει και αποσβεση.
Ολα ειναι πρωτα θεμα γουστου, αρα και καλης σχεσης με το αντικειμενο και μετα αποτελεσματικης χρησης.
Με δυο λογια αμα δεν σου αρεσει αστο,εστω και αν σου το χαριζουν
η αλλοιως παρτο και δωστο στο Μακη!
.shake hands..shake hands.
 
Δε μου ήρεσε καθολου όμως...
Πολύ ελαφρύ ήτοι υστερεί στο καρτέρι...
Μπάσκουλα που θυμίζει καραμπίνα...Το χω ξαναπεί προσωπική και μόνο γνώμη... Γιαλαντζί ποζέ...
και στα 1.400 να ήταν θα προτιμούσα ενα Browning ή ενα Browning...
μην το βλέπεις σαν ένα s.pose γιατί δεν είναι ένα απλό s.pose είναι το αύριο και θυμίσου το
δες το πάλι από την πλευρά ευκολίας στην χρήση του....είναι το κάτι άλλο Πάνο αν δεν κλωτσάει κιόλας είναι όνειρο
:)
ένα browning έχει αναμφισβητητα μια διαχρονική αξία γιατί είναι μια ιστορία κοντά στα 90 χρόνια όπως και τα beretta τα perazzi κ.λ.π.
το benelli είναι εντελώς νέο
όλες οι εταιρείες έβγαλαν κατά καιρούς καραμπίνες η δίκανα που για κάποιους λόγους δεν περπάτησαν η δεν δεν έγιναν αποδεκτά τόσο όσο τα παλαιότερα μοντέλα τους
στην benelli δεν έχει συμβεί ούτε σ ένα μοντέλο,αντίθετα,εταιρείες με ιστορία κατασκευάζουν όπλα με το σύστημα bennelli περασμένων μοντέλων π.χ breda echo xanthos beretta vitoria κ.λ.π
θέλω να πώ ότι η ιστορία της μόνο επιτυχίες έχει και αυτό λέει πολλά ;)
 
Αν το αγαπήσουν οι Αμερικάνοι ... το όπλο θα έχει μεγάλη επιτυχία σε μια τεράστια αγορά για την εταιρία...
Ασπάζομαι τα παραπάνω ...
αλλά ξαναλέω ... πολύ ελαφρύ όπλο για γενικό κυνήγι...
 
Αν το αγαπήσουν οι Αμερικάνοι ... το όπλο θα έχει μεγάλη επιτυχία σε μια τεράστια αγορά για την εταιρία...
Ασπάζομαι τα παραπάνω ...
αλλά ξαναλέω ... πολύ ελαφρύ όπλο για γενικό κυνήγι...
1.Συμφωνω για usa.
2.ελαφρυ: γιαυτο ειναι ευκαιρια να βγει και σε 76 εκ καννες.
 
μην το βλέπεις σαν ένα s.pose γιατί δεν είναι ένα απλό s.pose είναι το αύριο και θυμίσου το
δες το πάλι από την πλευρά ευκολίας στην χρήση του....είναι το κάτι άλλο Πάνο αν δεν κλωτσάει κιόλας είναι όνειρο
:)
ένα browning έχει αναμφισβητητα μια διαχρονική αξία γιατί είναι μια ιστορία κοντά στα 90 χρόνια όπως και τα beretta τα perazzi κ.λ.π.
το benelli είναι εντελώς νέο
όλες οι εταιρείες έβγαλαν κατά καιρούς καραμπίνες η δίκανα που για κάποιους λόγους δεν περπάτησαν η δεν δεν έγιναν αποδεκτά τόσο όσο τα παλαιότερα μοντέλα τους
στην benelli δεν έχει συμβεί ούτε σ ένα μοντέλο,αντίθετα,εταιρείες με ιστορία κατασκευάζουν όπλα με το σύστημα bennelli περασμένων μοντέλων π.χ breda echo xanthos beretta vitoria κ.λ.π
θέλω να πώ ότι η ιστορία της μόνο επιτυχίες έχει και αυτό λέει πολλά ;)
Μακη, συμφωνα με τον κυπριδημο, ολα στο οπλο ειναι παλιες πατεντες, που απλα οι ανθρωποι της εταιρειας φροντισαν να ταιριαξουν σε ενα καινουργιο πακετο.
Αν εξαιρεσεις ισως το συστημα κλισης του κοντακιου που ειναι καινουργιο.
 
Αν το αγαπήσουν οι Αμερικάνοι ... το όπλο θα έχει μεγάλη επιτυχία σε μια τεράστια αγορά για την εταιρία...
Ασπάζομαι τα παραπάνω ...
αλλά ξαναλέω ... πολύ ελαφρύ όπλο για γενικό κυνήγι...
σίγουρα ο δείκτης αποδοχής είναι η Αμερική
είναι ελαφρύ ναι αλλά κουμπώνει τέλεια(προσωπική γνώμη)αν δεν κλωτσάει όμως πω πω πω
1.Συμφωνω για usa.
2.ελαφρυ: γιαυτο ειναι ευκαιρια να βγει και σε 76 εκ καννες.
Γιάννη πιστεύω ότι θ αργήσει το 76 εκ. ούτε σε σκοπευτήρια θα το δούμε σύντομα τουλάχιστον όσο δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός
η benelli είναι καλή γιατί δεν συναγωνίζεται........έχει τέλειες προπονήσεις ;)

 
  • Like
Reactions: jnp
Μακάρι να είμαστε καλά και να τα λέμε όλοι εδώ μετά από λίγα χρόνια. Για κανένα άλλο μοντέλο δεν μου λέει το ένστικτο μου τόσα πολλά. Θεωρώ ότι θα αποσυρθεί νύχτα το δικανάκι. Εκφράζω αυτήν την γνώμη και παράλληλα εκτίθεμαι γιατί είναι πιθανό να διαψευσθώ παταγωδώς, δεν έχω όμως κανένα πρόβλημα γιατί έτσι θα τσεκάρω αυτήν την έμπνευση.
Όποιος δίνει μέσο όρο 2600 να αγοράσει ένα δίκαννο, έχει στο μυαλό του ... άλλα πράγματα. Δεν έχει φλάτζες και λαστιχένια χτένια. Όποιος αγοράζει δίκαννο είναι μερακλής και αντιλαμβάνεται το κυνήγι διαφορετικά. Δεν μιλάω για σκοπευτές, εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα. Θα δείξει ... :)
 
Μακάρι να είμαστε καλά και να τα λέμε όλοι εδώ μετά από λίγα χρόνια. Για κανένα άλλο μοντέλο δεν μου λέει το ένστικτο μου τόσα πολλά. Θεωρώ ότι θα αποσυρθεί νύχτα το δικανάκι. Εκφράζω αυτήν την γνώμη και παράλληλα εκτίθεμαι γιατί είναι πιθανό να διαψευσθώ παταγωδώς, δεν έχω όμως κανένα πρόβλημα γιατί έτσι θα τσεκάρω αυτήν την έμπνευση.
Όποιος δίνει μέσο όρο 2600 να αγοράσει ένα δίκαννο, έχει στο μυαλό του ... άλλα πράγματα. Δεν έχει φλάτζες και λαστιχένια χτένια. Όποιος αγοράζει δίκαννο είναι μερακλής και αντιλαμβάνεται το κυνήγι διαφορετικά. Δεν μιλάω για σκοπευτές, εκεί είναι χειρότερα τα πράγματα. Θα δείξει ... :)
συμφωνώ σε όλα αλλά επιμένω στην ευκολία του στην χρήση.....είναι παιχνίδι
 
Κοιτάξτε τον άνθρωπο που επομίζει, φαίνεται ψηλός, εύσωμος, με μακριά άκρα. Κάνει μια επόμιση στις 45° και η καμπούρα που σχηματίζει από το σκύψιμο είναι εμφανής. Σε ένα ορτύκι δηλαδή τι θα γίνει; Το δε χέρι του πάνω στην λαβή δείχνει πολύ λάθος, εκτός και αν δώσει τόσα λεφτά και πάει να φτιάξει καινούριο κοντάκι. Θα ήθελα εδώ τη γνώμη του Leo για την παραπάνω φωτογραφία αλλά καταλαβαίνω πως δεν θα θέλει να σχολιάσει ... :)
 
Το χουφτωμα του καθενός διαφέρει.
Σαμπως υπάρχει και κοντάκι που να έρχεται απόλυτα σε όλους;
Ξαναδες την επωμηση του, το κοντάκι είναι πολύ χαμηλά στον ώμο,
ίσως είναι τραπαδορος...
Δεν είναι εύκολο να επωμησης σωστά ένα όπλο που το πιάνεις πρώτη φορα ,
αν σουρχεται βέβαια.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top