Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αλήθεια θα γίνεται σε ένα τέτοιο δίκαννο να φτιάξεις κάπου καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου;;;
Ή οι υπάρχουσες ρυθμίσεις στο φέρνουν εκεί που ακριβώς θες;;.xm.
 
Ολα τα καινουργια μοντελα οπλων εχουν πλεον στοχο την αγορα της Αμερικης. Ειναι η αγορα με την πιο θεαματικη αυξηση κυνηγων και σκοπευτων στον κοσμο. Τη μεγαλυτερη ποσοστιαια αυξηση τη βλεπουμε στον γυναικοκοσμο και ισως αυτο το μοντελο
ελκυσει κοσμο απο εκει. Υπαρχει ομως ενα ζητημα που ειναι η τιμη. Ο μεσος Αμερικανος δεν ξοδευει ουτε τα μισα λεφτα για οπλο αποτι ο Ευρωπαιος. Οπλα που ειναι αγαπητα στο καταναλωτικο κοινο εχουν ταμπελα πωλησης 1000 δολλαρια και κατω για τα αυτογεμη και 1500 δολλαρια και κατω τα σουπερ ποζε. Σε αυτη τη τιμη το μεριδιο αγορας θα ειναι μικρο, θα υπαρχει εντονος συναγωνισμος με την 725 και την 687. Στην τεραστια ομως αμερικανικη αγορα ο αριθμος οπλων ειναι και παλι μη ευκαταφρονητος. Το οπλο προσδιοριζεται βασικα για upland hunting και φασιανου κατα το πλειστον. Δηλαδη οχι για γενικο κυνηγι.
Απο τους δυο αμερικανους κριτικους οπλων που διαβαζω συχνα, ο μεν Randy Wakeman το ξεσκισε κυριολεκτικα σαν αποτυχια ο δε Phil Bourjaily το εξυμνισε σαν φοβερη καινοτομια. Ποτε δεν ειδα μια τετοια πολωση με ενα μοντελο οπλου. Παντως η ταση της αγορας ειναι ακομα νωθρη. Για να καταλαβετε λιγο τον Αμερικανο τον πελατη και η Vinci και η Ethos δεν πουλησαν στην Αμερικη οσο περιμενε η Benelli.
 
Θα συμφωνησω με τον Γιωργο παντως. Ο μεσος χρηστης δικανου, αν μιλαμε για την πατριδα μας, ή και για την Ευρωπη, ειναι μερακλης και αντιλαμβανεται αλλιως το οπλο "δικανο"

Και επειδη μιλαμε και θεωρητικα, ποια θα ηταν πιστευετε η προσεγγιση του κοινου, εαν εβγαινε το 929, το οποιο θα ηταν το ιδιο (με φλατζες κλισης, αλουμινενιες κανες, και το φουτουριστικο σχημα της βασης) αλλα ηταν πλαγιοκανο;
 
Θα συμφωνησω με τον Γιωργο παντως. Ο μεσος χρηστης δικανου, αν μιλαμε για την πατριδα μας, ή και για την Ευρωπη, ειναι μερακλης και αντιλαμβανεται αλλιως το οπλο "δικανο"

Και επειδη μιλαμε και θεωρητικα, ποια θα ηταν πιστευετε η προσεγγιση του κοινου, εαν εβγαινε το 929, το οποιο θα ηταν το ιδιο (με φλατζες κλισης, αλουμινενιες κανες, και το φουτουριστικο σχημα της βασης) αλλα ηταν πλαγιοκανο;

Βικτωρα θεωρω το πλαγιοκαννο πολυ κλασσικο οπλο και καθε ειδους νεωτερισμος θα με ενοχλουσε προσωπικα. Σε καραμπινα δεν θα με πειραζεικαθολου και στο σ.π. με πειραζει ελαχιστα.

Φιλικα
Παυλος
 
Κοιτάξτε τον άνθρωπο που επομίζει, φαίνεται ψηλός, εύσωμος, με μακριά άκρα. Κάνει μια επόμιση στις 45° και η καμπούρα που σχηματίζει από το σκύψιμο είναι εμφανής. Σε ένα ορτύκι δηλαδή τι θα γίνει; Το δε χέρι του πάνω στην λαβή δείχνει πολύ λάθος, εκτός και αν δώσει τόσα λεφτά και πάει να φτιάξει καινούριο κοντάκι. Θα ήθελα εδώ τη γνώμη του Leo για την παραπάνω φωτογραφία αλλά καταλαβαίνω πως δεν θα θέλει να σχολιάσει ... :)

Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αλλά ο κύριος που επωμίζει είναι τραπαδόρος, φανατικός μπεκατσάς και πολύ γερό τουφέκι στο κυνήγι. Α, και εξαιρετικό παιδί! Κύριος! Όσοι προέρχονται από το τραπ έχουν γενικότερα θεματάκια με στάση / επώμιση.
 
Αλήθεια θα γίνεται σε ένα τέτοιο δίκαννο να φτιάξεις κάπου καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου;;;
Ή οι υπάρχουσες ρυθμίσεις στο φέρνουν εκεί που ακριβώς θες;;.xm.

Οι υπάρχουσες ρυθμίσεις, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις καραμπίνες, απλά ξύνουν την επιφάνεια της σωστής εφαρμογής του κοντακιού πάνω στο σώμα. Οι φλάντζες το μόνο που κάνουν είναι να διαφοροποιούν την γωνία με την οποία ενώνεται ο λαιμός της λαβής με την βάση του όπλου.
 
  • Like
Reactions: DrV
Αλήθεια θα γίνεται σε ένα τέτοιο δίκαννο να φτιάξεις κάπου καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου;;;
Ή οι υπάρχουσες ρυθμίσεις στο φέρνουν εκεί που ακριβώς θες;;.xm.
Είναι πιστεύω πιο εύκολο να κατασκευασεις ένα τέτοιο κοντάκι, γιατί λείπουν οι δύσκολες εφαρμογές στην βάση του σ/π,είναι δηλαδή επίπεδο μπροστά.
Οι υπάρχουσες ρυθμίσεις αν στο φέρουν στα σωστά μέτρα κλίσης και καστ οφ, είσαι εν μέρη τυχερός, γιατί υπάρχει και το μήκος κοντακιου και το πίτς.Αν είσαι μετριος ή ψηλός με κατάλληλο πάχος πελματος το βολευεις το μήκος.Το πίτς αν εισαι τυχερός, με έτοιμη πλαστική σφήνα ανάμεσα στο πελμα και στο κοντάκι, διορθώνεται. Αν δεν συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω θα χρειαστούν πιο περιπλοκες ξυλουργικες επεμβάσεις ή πας για κοντάκι στα μέτρα σου. Ελπίζω να συμφωνεί και ο leo.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DrV
Ο μεσος χρηστης δικανου, αν μιλαμε για την πατριδα μας, ή και για την Ευρωπη, ειναι μερακλης και αντιλαμβανεται αλλιως το οπλο "δικανο"
.shake hands..shake hands..shake hands.
Θα ελεγα οτι μου αρεσει να ανηκω σε μια τετοια κατηγορια...
 
Oι περισσοτεροι απο μας.
Χτες ειχαμε τη συζητηση περι του 828 με φιλο εδω στο σκοπευτηριο που το επωμισε στην εκθεση, παρολα αυτα δεν μου ειπε καλα σχολια σαν εντυπωση.
 
Είναι γεγονός ότι έχουμε μάθει αλλιώς. Άλλη η αίσθηση κλεισίματος ενός ατσαλινου BER ή BROW και αλλη του 828. Μου θυμίζει πόσο περίεργα αισθάνθηκα πριν λίγους μήνες όταν πτωτοεπιασα tablet στα χέρια μου που δεν ήθελα ούτε να το δω πριν. Είχα συνηθίσει στο Μακ 24"" με το ποντίκι τέσσερα χρόνια. Τωρα όμως αραζω στον καναπέ μου και λέω τι κόυτος που ήμουν.Ο άνθρωπος όμως επιβιωνει λόγο προσαρμοστικοτητας.Ένας μπεκατσας ή περδικας πρώτα κοιτάει τι βάρος κουβαλάει και μετά όλα τα άλλα. Αντίθετα ο καρτέριτζης θέλει βαρύτερο όπλο και πιο σταθερό. Μετράει σαυτον πιο πολύ η εμφάνιση του όπλου γιατί έχει χρόνο να το θαυμασει, δεν είναι με τη γλώσσα έξω από το περπάτημα.
Είναι και θέμα προσωπικών κολληματων. Εγώ δεν μπορώ να δουλέψω πλαγιοκαννο ή δισκανδαλο όπλο όσο ωραίο η ακριβό και αν είναι.Αν όμως μου εθεταν θέμα επιβίωσης θα τα κατάφερνα μια χαρά.
 
E ναι, αν το θετεις ετσι, το βασικο ειναι να εχεις ενα λειτουργικο οπλο. Απλα αναρωτιεμαι ποσος κοσμος θα το αγορασει με σκοπο να το ανεβασει για περδικα στα πετροβουνα εδω κατω, αφηνω το γεγονος ποιος θα θυσιασει την τριτη τουφεκια σε ενα θηραμα που μπορει να εχει μια και μοναδικη συναντηση ανα ημερα.

Και παμε στο σκεπτικο μου. Για ενα ρομαντικο κυνηγο που η τριτη τουφεκια δεν τον ενδιαφερει ιδιαιτερα, ακομα και στη περδικα ή το λαγο, ενα οπλο με πολλα νεωτεριστικα στοιχεια στην εμφανιση του, φαινεται ξενο στη φιλοσοφια του. Θα προτιμησει ενα ελαφρυ δικανο αλλα με κλασσικη εμφανιση, και σαφως μικροτερη τιμη. Σε σκοπευτηριο παλι θα μπορουσε να βρει ευκολοτερα θεση, εαν ειναι βαση ατσαλινη και ηταν λιγο βαρυτερο. Εν πασει περιπτωσει, ο καιρος θα δειξει.

Εννοειται πως εκφραζω αποψη χωρις να το εχω καν επωμισει.

Υ.Γ. Χτες επωμισα ενα Cynergy στο σκοπευτηριο. Ωραια αισθηση στο χερι, ωραιο οπλο γενικως, αλλα προσωπικα δεν θα το αγοραζα, το βλεπω πολυ ξενο ως προς το τι εννοω στο μυαλο μου σαν οπλο.
 
Oι περισσοτεροι απο μας.
Χτες ειχαμε τη συζητηση περι του 828 με φιλο εδω στο σκοπευτηριο που το επωμισε στην εκθεση, παρολα αυτα δεν μου ειπε καλα σχολια σαν εντυπωση.
Εγω που το επωμισα Βικτωρα και "ξεχασα" τι οπλο κραταω, μου ερχοταν μια χαρα και με σταθερες και γρηγορες επωμισεις και μου αρεσε...
Προσωπικα δεν θα το επελεγα... Πιο πολυ "καταλαβαινω" σαν οπλο το Br 725 παρα το Ben 828... Ισως δεν ειμαι ετοιμος για μοντερνισμους...:(
 
O συγκεκριμενος που μας το λεγε, ειναι εν ενεργεια αθλητης και εχει πιασει 5 οπλα στα χερια του, οποτε οσο ναναι η γνωμη του εχει αλλη βαρυτητα. Επαναλαμβανω ομως οτι λεω εντυπωσεις χωρις να το εχω καν πιασει στα χερια μου, οπως ιδιες εντυπωσεις εχω και για το Cynergy. Kαι τα δυο με ξενιζουν λογο εμφανισης, το θεμα ποιοτητας δεν ειμαι σε θεση να το κρινω.
Ειπε ομως οτι οντως βολευει στην επωμιση, και οτι η πεταλουδα ανοιγματος δεν ειναι εμποδιο στην σκοπευση.
 
Προσωπικά το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το σκαλισμα του. Θα το προτιμούσα τελείως σκέτο η με ελάχιστο scroll κλασσικό.
 
μαύρο θα διάλεγα κι εγώ
το όπλο είναι άκρως κυνηγετικό είναι τρέλλα και πολλοί πολλοί θ αλλάξουν γνώμη
το cynergy και για μένα δεν είναι browning
το 828 είναι ένα ακόμη νέο benelli μια εταιρία που έφερε επανάσταση με το σύστημα αδρανείας στην εποχή της κλασσικούρας και παράδοσης ayto5 breda ελατηρίου 48al remington 1100 beretta a300 πέρασε σύντομα μπροστα και παραμένει ακόμα γιατί δεν κάνει τίποτα τυχαία δεν κάνει πίσω ούτε πόντο στην ποιότητα καλύπτει όλα τα γούστα κυνηγών και για όλα τα είδη κυνηγίου
το 828 ίσως να βολέψει περισσότερο κυνηγούς φέρμας όπως λέει κι ο Παύλος παραπάνω αλλά πιστεύω οτι θα βολέψει κυνηγούς διαφόρων ειδών κυνηγίου και στην χώρα μας σχεδόν όλους γιατί απλά είναι βολικό και φιλικό σε όλους όπως κάθε benelli

και να ξέρετε κάτι:
'ολοι ηλικιακά τελειώνουν μ ένα benelli γιατί σε ξανανιώνει με τα ωραία της πιασίματα .sexy girl.
 
Πραγματικά όταν οι άλλοι έφτιαχναν αντιαισθητικες χοντρες πάπιες, η Benelli είχε τα πιο σεξυ πιασιματα , λεπτά και σφιχτα και όχι χοντρα και νερουλΙασμενα !!!!
Να σταματήσουν εδώ τα σεξιστικα υπονοούμενα γιατί θα το κλείσουν το μαγαζί...
 
Η πάπια της Benelli είναι ότι πιο ωραίο σε πιάσιμο πιστεύω... και νομίζω ότι στις νέες το έχουν λεπτύνει και λίγο επιπλέον (αυτή την γενικότερη αίσθηση μου είχε αφήσει μία crio που επώμισα πέρσι σε σχέση με την rafaello 123 του πατέρα μου, πιο λεπτεπίλεπτες και καλοζυγισμένες πιστεύω πλέον...)
 
'ολοι ηλικιακά τελειώνουν μ ένα benelli γιατί σε ξανανιώνει με τα ωραία της πιασίματα .sexy girl.
Μακη έχω κρατήσει μια raffaelo συλλεκτικη του 1997 αντουφεκιστη. Τωρα στα γερονταματα
της έβαλα σωστό πελμα και από φέτος θα μπει στο παιχνίδι. Δεκατεσσερα χρόνια στο περπατητο και στις μαύρες έχω μια centro, μεταξύ των άλλων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top