Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με μια διαφορά ότι οι υπερσυγκέντρωσεις είναι για δυνατούς σκοπευτές και οι υπερδιασπορες για τους υπόλοιπους ως μέσον βοήθειας .Οι πρώτοι ψάχνουν να σπάσουν τα όρια με ότι ευχαρίστηση προσφέρει αυτό και οι δεύτεροι να μην τους φύγει το κοντινό με τη σκόπευση σε χαμηλότερη μοίρα και περισσότερο με τη βοήθεια τσοκ και φυσιγγιου.Επειδη τυνχανει το έχω αναφέρει πάλι προσωπικά να μου αρέσουν τα άκρα ( πολύ κοντινές ντουφεκιες και πολύ μακρινές) το χω ψάξει πολύ το έργο και με ιδιογομωση παλαιότερα η καταληξη για το πολύ κοντά σωστό κοντάκι και ανάστροφο τσοκ(χειροποίητο) με εργοστασιακά φυσιγγακια 32 γρ 8-20 μέτρα βαριά βαριά δολοφονία και με ντουφεκιες περιμετρικά από το θήραμα.Πολυ μακριά σωστό κοντάκι και καλό τσοκ και καλό φυσίγγι και πολύ καλή και σταθερή σκόπευση με ζυγισμένο αλλά βαρύ όπλο .Αν το δεις θηραματικα από πλευράς καρπωσης μπορεί η υπερδιασπορες να σου γεμίσει το σακούλι πιο γρήγορα και εύκολα αλλά στο θέμα απόλαυσης και ικανοποίησης το κοντά είναι δεδομένο ότι μπορεί να γίνει το μακριά είναι ζητούμενο και όταν επιτυγχάνεται επαναλαμβανόμενα δεν υπάρχει σύγκριση είναι άλλο έργο.Προσωπικη άποψη βέβαια για εμένα που αρέσκομαι να λέω ότι είμαι κυνηγός δηλ κυνηγάω τα πάντα και όχι φασας ,πέρδικας,μπεκατσας ,γουρουνας κτλ.Για αυτόν που κυνηγά ορτύκι μπεκάτσα τα περισσότερα που ανέφερα εκτός το σωστό κοντάκι είναι άχρηστα.Ολα έχουν τα καλά τους αλλά αλλο η επιτυχίες των 10/15 μέτρων και άλλο των 40/45 μέτρων .
 
Καλησπερα στην παρεα θα ήθελα την γνώμη σας. Για αυτό το τσοκ. Το πειρα σήμερα. Θέλει κάτι συγκεκριμένα για καθαρισμα. Θέλει μέχρι κάποιο βάρος σκάγια. Ξέρω ότι δεν ρίχνει ατσαλινα. Το πειρα για φασσα και τρυγόνια. Καρτέρι. ΕυχαριστώIMG_20220517_193714.jpg
 
Καλησπερα στην παρεα θα ήθελα την γνώμη σας. Για αυτό το τσοκ. Το πειρα σήμερα. Θέλει κάτι συγκεκριμένα για καθαρισμα. Θέλει μέχρι κάποιο βάρος σκάγια. Ξέρω ότι δεν ρίχνει ατσαλινα. Το πειρα για φασσα και τρυγόνια. Καρτέρι. ΕυχαριστώView attachment 48762
Καλά καπνίσματα‼️
 
Καλησπερα στην παρεα θα ήθελα την γνώμη σας. Για αυτό το τσοκ. Το πειρα σήμερα. Θέλει κάτι συγκεκριμένα για καθαρισμα. Θέλει μέχρι κάποιο βάρος σκάγια. Ξέρω ότι δεν ρίχνει ατσαλινα. Το πειρα για φασσα και τρυγόνια. Καρτέρι. ΕυχαριστώView attachment 48762
Άσε το καθάρισμα και ρίξε καμιά τουφεκιά αν μπορείς σε νούμερο χμμμμ 6.
Όχι δεν είναι λογικό αλλά μπορεί να αποδίδει σαν φουλ.
Ίσως έχει άλλη λογική η σύσφιξη σε αυτά τα φρενάτα.
 
Άσε το καθάρισμα και ρίξε καμιά τουφεκιά αν μπορείς σε νούμερο χμμμμ 6.
Όχι δεν είναι λογικό αλλά μπορεί να αποδίδει σαν φουλ.
Ίσως έχει άλλη λογική η σύσφιξη σε αυτά τα φρενάτα.
Σε ευχαριστώ. Απλά είχα απορία γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά με την είσοδο
 
Σε ευχαριστώ. Απλά είχα απορία γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά με την είσοδο
Δεν υπάρχει περίπτωση η είσοδος να είναι όση ο αυλός γιατί ο αυλός δεν είναι στάνταρ.
Μόνο σε παραγγελία τσοκ μπορούν να το κάνουν αυτό.
Πάντα η είσοδος είναι αρκετά πιο ανοιχτή (πάνω από 2 δέκατα σε αυτά που έχω μετρήσει) γιατί φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν ήταν πιο κλειστή.
Το 18,87 μοιάζει βέβαια τεράστιο.
Το θέμα πάντα είναι πως αποδίδει.
Αν δεν ρίξεις δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ποτέ με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά.
Να είναι ελλατωματικό δύσκολο το βλέπω.

Αν ψάξεις θα βρεις και άλλες μετρήσεις εδώ αλλιώς ρωτάς τον προμηθευτή ή τον κατασκευαστή.
 
Δεν υπάρχει περίπτωση η είσοδος να είναι όση ο αυλός γιατί ο αυλός δεν είναι στάνταρ.
Μόνο σε παραγγελία τσοκ μπορούν να το κάνουν αυτό.
Πάντα η είσοδος είναι αρκετά πιο ανοιχτή (πάνω από 2 δέκατα σε αυτά που έχω μετρήσει) γιατί φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν ήταν πιο κλειστή.
Το 18,87 μοιάζει βέβαια τεράστιο.
Το θέμα πάντα είναι πως αποδίδει.
Αν δεν ρίξεις δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ποτέ με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά.
Να είναι ελλατωματικό δύσκολο το βλέπω.

Αν ψάξεις θα βρεις και άλλες μετρήσεις εδώ αλλιώς ρωτάς τον προμηθευτή ή τον κατασκευαστή.
Συμφωνώ. Πήγαινε ρίξε κανα φυσιγγι σε χαρτι να δουμε. (Ο Βασίλης δλδ)
 
Το μέτρησα με ηλεκτρονικό παχιμετρο και είσοδο έχει 18.87 και έξοδο 17.72.πανω γράφει 693.ο αυλός είναι 18.4.benelli 66cm..ειναι λογικό;
Λογικό είναι ... 7,5/10 η σύσφιξη του, 2 άστρα ακριβώς... Αν έχεις φέρει το όπλο στα μέτρα σου θα δεις τουφεκιές που δεν θα πιστεύεις, δεν έχει όριο αυτό το τσοκ, αν όχι θα το πουλήσεις γρήγορα όπως πολύ άλλοι...
Είναι αυστηρό στη σκόπευση πολύ, αποδίδει πολύ καλά με όλα τα νούμερα των σκαγιων..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top