Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι power bore λένε ότι είναι ανώτερες βλητικά και το έχουν δείξει και σε δοκιμές από ότι έχω διαβάσει
Εμμμ τι θα πούνε ;;;
Ότι είναι χειρότερες αχαχαχα

Εγώ λέω ότι όταν κάνω ευχέλαιο στο όπλο η κάνη σκοτώνει καλύτερα αχαχα
Η "δοκιμές" είναι πολύ πουτάνες.

Σου βγάζω όποια κάνη θες καλύτερη.
Απλά διαλέγω 2-3 φυσίγγια που πάνε καλά με την μια και δεν πάνε με την άλλη.
So simple.

Ίσως και να είναι ... που όμως και πόσο ;;;
 
Εμμμ τι θα πούνε ;;;
Ότι είναι χειρότερες αχαχαχα

Εγώ λέω ότι όταν κάνω ευχέλαιο στο όπλο η κάνη σκοτώνει καλύτερα αχαχα
Η "δοκιμές" είναι πολύ πουτάνες.

Σου βγάζω όποια κάνη θες καλύτερη.
Απλά διαλέγω 2-3 φυσίγγια που πάνε καλά με την μια και δεν πάνε με την άλλη.
So simple.

Ίσως και να είναι ... που όμως και πόσο ;;;
Όσο κ ο ανάδρομος Ερμής σε κάποιον που δεν πιστεύει στα ζουδια‼️
 
Εμμμ τι θα πούνε ;;;
Ότι είναι χειρότερες αχαχαχα

Εγώ λέω ότι όταν κάνω ευχέλαιο στο όπλο η κάνη σκοτώνει καλύτερα αχαχα
Η "δοκιμές" είναι πολύ πουτάνες.

Σου βγάζω όποια κάνη θες καλύτερη.
Απλά διαλέγω 2-3 φυσίγγια που πάνε καλά με την μια και δεν πάνε με την άλλη.
So simple.

Ίσως και να είναι ... που όμως και πόσο ;;;
Τίποτα το τραγικό από όσο θυμάμαι
Λίγο καλύτερες κατανομές
Όποιος περιμένει το 60% να το κάνει 90% στα ίδια μέτρα με ίδιο φυσίγγι ίδιο τσοκαρισμα και διαφορετική κάννη απλά θα περιμένει......
 
Τίποτα το τραγικό από όσο θυμάμαι
Λίγο καλύτερες κατανομές
Όποιος περιμένει το 60% να το κάνει 90% στα ίδια μέτρα με ίδιο φυσίγγι ίδιο τσοκαρισμα και διαφορετική κάννη απλά θα περιμένει......
Το 90% όσοι δεν γεμίζουν αλεύρια και σκαγάρες το ξεχνάνε απλά.
Ίσως το πιάσουν σε πολύ πολύ χοντρά.

Το 80% πιάνεται σχετικά εύκολα αν ψάξεις σε μεσαία και χοντρά νούμερα.
Σε ψιλά χμμμ ίσως, δεν με ενδιαφέρουν οι συγκεντρώσεις όταν πετάω 500-600 σκάγια στο θήραμα, ούτε θα τουφεκίσω τσίχλες στα 45-50μ.

Το 70% είναι εύκολο.

Τα παραπάνω για μαμά κάνες, τσοκ και εμπορικά φυσίγγια.
Η ιδιογόμωση μπορεί να κάνει παπάδες.
Έτσι τα έχω στο μυαλό μου.

Ο ιδανικός συνδυασμός είναι όπλο φυσίγγι τσοκ που να αποδίδει τα ονομαστικά και να υπάρχουν επιλογές για πολύ μακρινές βολές με χοντρά και πολύ κοντινές με ψιλά.
Αυτό είναι όπλο για γενικό κυνήγι.

Αν κάποιος ρίχνει μόνιμα πάνω από τα 45μ πράττει ανάλογα και πρέπει να ρίξει πολύ χρήμα σε σκοπευτική ικανότητα, κοντάκι, τσοκ, όπλα και φυσίγγια ή να αρχίσει να γεμίζει.

Το να ανεβάσεις με έναν μαγικό τρόπο την απόδοση των τσοκ 1-2 νούμερα ψηλότερα, χάνοντας τον κύλινδρο και χωρίς να ανεβάζεις το Full σε χοντρά δεν έχει νόημα για εμένα.

Διαφορές της τάξης του 10% πάλι δεν έχουν νόημα στο πραγματικό κυνήγι.

Θα μάθουμε την αλήθεια σιγά σιγά.
Απλά θα ταλαιπωρηθούμε λίγο. :)
 
Το 90% όσοι δεν γεμίζουν αλεύρια και σκαγάρες το ξεχνάνε απλά.
Ίσως το πιάσουν σε πολύ πολύ χοντρά.

Το 80% πιάνεται σχετικά εύκολα αν ψάξεις σε μεσαία και χοντρά νούμερα.
Σε ψιλά χμμμ ίσως, δεν με ενδιαφέρουν οι συγκεντρώσεις όταν πετάω 500-600 σκάγια στο θήραμα, ούτε θα τουφεκίσω τσίχλες στα 45-50μ.

Το 70% είναι εύκολο.

Τα παραπάνω για μαμά κάνες, τσοκ και εμπορικά φυσίγγια.
Η ιδιογόμωση μπορεί να κάνει παπάδες.
Έτσι τα έχω στο μυαλό μου.

Ο ιδανικός συνδυασμός είναι όπλο φυσίγγι τσοκ που να αποδίδει τα ονομαστικά και να υπάρχουν επιλογές για πολύ μακρινές βολές με χοντρά και πολύ κοντινές με ψιλά.
Αυτό είναι όπλο για γενικό κυνήγι.

Αν κάποιος ρίχνει μόνιμα πάνω από τα 45μ πράττει ανάλογα και πρέπει να ρίξει πολύ χρήμα σε σκοπευτική ικανότητα, κοντάκι, τσοκ, όπλα και φυσίγγια ή να αρχίσει να γεμίζει.

Το να ανεβάσεις με έναν μαγικό τρόπο την απόδοση των τσοκ 1-2 νούμερα ψηλότερα, χάνοντας τον κύλινδρο και χωρίς να ανεβάζεις το Full σε χοντρά δεν έχει νόημα για εμένα.

Διαφορές της τάξης του 10% πάλι δεν έχουν νόημα στο πραγματικό κυνήγι.

Θα μάθουμε την αλήθεια σιγά σιγά.
Απλά θα ταλαιπωρηθούμε λίγο. :)
ειπε ο μεγαλος Μανιτου...Ουγκ.... .big smile.
 
να το κανει το 90% στο χαρτι..γιατι αν το κανει στο κυνηγι πανω, θα ισχυει το ρητο: του κυνηγου και του ψαρα το πιατο, δεκα φορες ειναι αδειανο και μια φορα γεματο...
Σε ειδικές περιπτώσεις και μόνο χρειάζεται η υπέρ-συγκέντρωση και με την προϋπόθεση ότι αυτός που ρίχνει μπορεί και τις υποστηρίζει γιατί αλλιώς όπως έγραψες ή το πιάτο θα είναι άδειο ή θα τα παίρνει κατευθείαν κιμά εάν περάσουν σε κανονική απόσταση
Εγώ δεν έχω τέτοια τρέλα αλλά σέβομαι την τρέλα που έχουν κάποιοι που ψάχνονται για να το πετύχουν όπως γουστάρει ο καθένας.......
 
να το κανει το 90% στο χαρτι..γιατι αν το κανει στο κυνηγι πανω, θα ισχυει το ρητο: του κυνηγου και του ψαρα το πιατο, δεκα φορες ειναι αδειανο και μια φορα γεματο...
Το 90% (με την απαραίτητη ταχύτητα και μέγεθος σκαγιών) σε βοηθά στατιστικά να βαράς λίγο μακρύτερα όταν είσαι κέντρο μόνο στα παπιά. Ούτε καν σε φάσσες για εμένα.
Γι αυτό το ψάχνω ... και έχω φτάσει πολύ κοντά 88% μόνο με ιδιογόμωση.

Σε οποιοδήποτε άλλο κυνήγι δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα μπορεί να είναι και μειονέκτημα.
Μια χαρά σκοτώνει και το 60-70%.

Ευτυχισμένοι οι δισκάνδαλοι δικανάδες που έχουν γρήγορη επιλογή πρώτης τουφεκιάς.

Τα πάντα εχουν να κάνουν με το ψοφόκρυο, το πόσο καλά σημαδεύεις, την απόσταση, και μετά έρχεται η απαραίτητη (όχι η μέγιστη) συγκέντρωση.

Αν τα παπιά και οι φάσσες κυνηγιόντουσαν με ομοιώματα και σφυρίχτρες κανένας δεν θα μιλούσε για "βλητικές υπεροχές".

Περίεργο δε, που οι εταιρίες δεν δίνουν πάνω από 80% στο full μέσο όρο.
Μάλλον καμία δεν αποζητά την βλητική υπεροχή.
Η Guerini με τον διπλό κώνο, ακόμα μου απαντά ...
 
Το 90% (με την απαραίτητη ταχύτητα και μέγεθος σκαγιών) σε βοηθά στατιστικά να βαράς λίγο μακρύτερα όταν είσαι κέντρο μόνο στα παπιά. Ούτε καν σε φάσσες για εμένα.
Γι αυτό το ψάχνω ... και έχω φτάσει πολύ κοντά 88% μόνο με ιδιογόμωση.

Σε οποιοδήποτε άλλο κυνήγι δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα μπορεί να είναι και μειονέκτημα.
Μια χαρά σκοτώνει και το 60-70%.

Ευτυχισμένοι οι δισκάνδαλοι δικανάδες που έχουν γρήγορη επιλογή πρώτης τουφεκιάς.

Τα πάντα εχουν να κάνουν με το ψοφόκρυο, το πόσο καλά σημαδεύεις, την απόσταση, και μετά έρχεται η απαραίτητη (όχι η μέγιστη) συγκέντρωση.

Αν τα παπιά και οι φάσσες κυνηγιόντουσαν με ομοιώματα και σφυρίχτρες κανένας δεν θα μιλούσε για "βλητικές υπεροχές".

Περίεργο δε, που οι εταιρίες δεν δίνουν πάνω από 80% στο full μέσο όρο.
Μάλλον καμία δεν αποζητά την βλητική υπεροχή.
Η Guerini με τον διπλό κώνο, ακόμα μου απαντά ...
έχω πιάσει 100% στα 36,5 μ #2 Φ 3,7 ΧΧfull-choke
ΑΧΡΗΣΤΟ για κυνήγι
στη μόνη περίπτωση που ΙΣΩΣ θα χρησίμευε είναι για χηνάρια με βολές στο κεφάλι λαιμό,
α ναι και αμερικάνικες γαλοπούλες
 
έχω πιάσει 100% στα 36,5 μ #2 Φ 3,7 ΧΧfull-choke
ΑΧΡΗΣΤΟ για κυνήγι
στη μόνη περίπτωση που ΙΣΩΣ θα χρησίμευε είναι για χηνάρια με βολές στο κεφάλι λαιμό,
α ναι και αμερικάνικες γαλοπούλες
Παιδιά μην το βλέπετε έτσι. Το νόημα της αυξημένης συγκέντρωσης στα φυσίγγια έχει να κάνει με τις αποστάσεις που τουφεκάς.
Αν η 90% συγκέντρωση στα 36,5m όπως ειπε και ο @gvp9000 πιο πάνω στα 46 m γίνεται 50,9% τότε θα έλεγα ότι ειναι πολύ χρήσιμα στο κυνήγι συγκεντρώσεις πάνω απο 80-90%.
Ξέρετε πόσες φορές κάτω στην Κρήτη λόγο μορφολογίας του εδάφους τουφεκούσα λαγούς πχ στην απέναντι πλευρά του ρυακιού σε αποστάσεις πάνω από τα 45 μέτρα γνωρίζοντας ασφαλώς ότι απο εκεί θα περάσει ο αυτιάς; Υπαρχουν περιπτώσεις που ξέρεις ότι το θήραμα θα το τουφεκίσεις σε μεγαλύτερες των 36,5 m αποστάσεις οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις οι μεγάλη συγκέντρωση στο φυσίγγι σου ειναι πολύ χρήσιμη και στο κυνήγι. Τόσο χρήσιμη όσο και η μικρή συγκέντρωση στις κοντινές αποστάσεις για να μην τα κάνεις κιμά.
 
έχω πιάσει 100% στα 36,5 μ #2 Φ 3,7 ΧΧfull-choke
ΑΧΡΗΣΤΟ για κυνήγι
στη μόνη περίπτωση που ΙΣΩΣ θα χρησίμευε είναι για χηνάρια με βολές στο κεφάλι λαιμό,
α ναι και αμερικάνικες γαλοπούλες
Θέλουμε το 100% στο 80*80‼️σωωωωωστα κατανεμημένο σε όλη την επιφάνεια‼️‼️
 
Όλα είναι σχετικά και προσωπικά .Δε νομίζω να υπάρχει κυνηγός ίσως ελάχιστοι που δεν τους αρέσει να έχουν δυνατότητες για βολές άνω των 40 μέτρων άρα το ότι είναι άχρηστες οι υπερσυγκέντρωσεις οποίος το γράφει ίσως να μιλά για τον εαυτό του και για τις δικά του γούστα και δυνατότητες .Άχρηστες είναι οι υπερδιασπορες γιατί δεν μαζεύονται οι υπερσυγκέντρωσεις ανοίγουν και αν το δεις και πιο βαθιά σε κάνουν δυνατότερο σκοπευτή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top