Baikal Team

Παιδιά στο Αμέρικα παίρνεις λειοκαννο από σούπερ μάρκετ. Τουλάχιστον εδώ ο νόμος προβλέπει ιατρικά πιστοποιητικά και άδεια από την ασφάλεια με αναθεώρηση ανά 10 ετια. Δεν είναι ξεφραγο αμπέλι όπως εκεί.
 
Ευχαριστώ για την αποδοχή. Είμαι ο Γιώργος από Λάρισα έχω σκυλιά Φέρμας ένα σεττερ και ένα κουρτσχααρ. Αγαπημένο μου κυνήγι είναι η Πέρδικα. Έχω δύο όπλα μια Μπερέττα 302 και ένα ποζε μπαικαλ mp27 το οποίο αγόρασα το 2018. Αγαπημένο μου όπλο. Από την αρχή είχε και έχει πρόβλημα με τους αυτόματους εκπλήξεις. Οποια κανη και να τουφεκω φεύγουν και τα δύο φυσίγγια. Μέχρι τώρα δεν το έλυσε κάνεις οπλουργος το πρόβλημα και τους έχω απλούς. Το λάθος μου είναι ότι δεν έκανα χρήση την εγγύηση.... τώρα είναι αργά. Το ερώτημα μου είναι αν έχει ή είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε. Ευχαριστώ θα τα λέμε!!!
 
Ότι γράφει στις κάννες 65 -650,. 75-. 750.
Σ ευχαριστω κατ αρχας που ασχοληθηκες,στη βαση εχει μονο τη πιστοποιηση cip και μονο μεσα στο ενθετο γραφει σε ενα πινακακι 663 ελαχιστη τιμη,που με μπερδευει λιγακι το ελαχιστη.
 

Attachments

  • IMG_20221230_001918.jpg
    IMG_20221230_001918.jpg
    98,1 KB · Προβολές: 19
Σ ευχαριστω κατ αρχας που ασχοληθηκες,στη βαση εχει μονο τη πιστοποιηση cip και μονο μεσα στο ενθετο γραφει σε ενα πινακακι 663 ελαχιστη τιμη,που με μπερδευει λιγακι το ελαχιστη.
Αυτός που επιμελήθηκε την μετάφραση του αρχικού εντύπου μάλλον είναι for the penus που λένε και στο χωριό μου.
 
Καλησπερα, εχω ενα baikal mp43m 70mm,72cm κανες 18,4 αυλο1 -3 σταθερο τσοκ. Μεχρι τι πιεσης φυσιγγια μπορω να χρησιμοποιω ;
Αν το όπλο είναι σε καλή κατάσταση, ρίχνει όλα τα φυσίγγια 70 mm που δεν αναγράφουν pmax 1050 bar. Είσαι κυνηγός και αν ναι, τι θηράματα σε ενδιαφέρουν;
 
Αν το όπλο είναι σε καλή κατάσταση, ρίχνει όλα τα φυσίγγια 70 mm που δεν αναγράφουν pmax 1050 bar. Είσαι κυνηγός και αν ναι, τι θηράματα σε ενδιαφέρουν;
Το οπλο ειναι καινουριο,εχω ριξει καποιες βολες με του πατερα ενα αυτοματο μπερετα και ενα μονοκανο μπαικαλ αλλα κυνηγος δεν ειμαι γι αυτο και ρωταω τοσο basic πραγματα.θα ξεκινησω σιγα σιγα πουλακια(καμια τσιχλα οχι παπιες) και οπου με παει.Παιδια σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας να ειστε ολοι καλα!
 
Το οπλο ειναι καινουριο,εχω ριξει καποιες βολες με του πατερα ενα αυτοματο μπερετα και ενα μονοκανο μπαικαλ αλλα κυνηγος δεν ειμαι γι αυτο και ρωταω τοσο basic πραγματα.θα ξεκινησω σιγα σιγα πουλακια(καμια τσιχλα οχι παπιες) και οπου με παει.Παιδια σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας να ειστε ολοι καλα!
Αφού ξεκινάς με τσιχλοκοτσιφα ( και πολύ σωστά κατά την άποψη μου) δοκίμασε φυσίγγια έως 32 γραμμάρια σκάγια σε νούμερο 9. Πρώτα όμως να ενημερωθείς για τα μέτρα ασφαλείας και τον σωστό χειρισμό όπλου που είναι και το βασικότερο. Καλή αρχή λοιπόν!
 
Αφού ξεκινάς με τσιχλοκοτσιφα ( και πολύ σωστά κατά την άποψη μου) δοκίμασε φυσίγγια έως 32 γραμμάρια σκάγια σε νούμερο 9. Πρώτα όμως να ενημερωθείς για τα μέτρα ασφαλείας και τον σωστό χειρισμό όπλου που είναι και το βασικότερο. Καλή αρχή λοιπόν!
Σ ευχαριστω πολυ!Να εισαι καλα!
 
Σ ευχαριστω κατ αρχας που ασχοληθηκες,στη βαση εχει μονο τη πιστοποιηση cip και μονο μεσα στο ενθετο γραφει σε ενα πινακακι 663 ελαχιστη τιμη,που με μπερδευει λιγακι το ελαχιστη.
Εγώ στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα φυσίγγια με ένδειξη cip και πιέσεις στο κουτί , το δικό μου γράφει 90mpa εσενα ;IMG_20221103_203246.jpg
 
Εγώ στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα φυσίγγια με ένδειξη cip και πιέσεις στο κουτί , το δικό μου γράφει 90mpa εσενα ;View attachment 63968
Καλημερα!ριξε μια ματια να μου πεις και συ αδερφε,εγω δε βλεπω κατι
 

Attachments

  • IMG_20221230_105243.jpg
    IMG_20221230_105243.jpg
    73,2 KB · Προβολές: 27
Το τουφεκι σου εχει περασει τραπεζα δοκιμων το 2016 μπορεις να ριχνεις οτι νορμαλ φυσιγγι κυκλοφοραει ! Ειναι μαγκνουμ η οχι;;
Δεν ειναι μαγκνουμ,παντως του φιλου πιο πανω δειχνει πιο περιποιημενο....δηλαδη ενα φυσιγγι 750bar ειναι οκ φανταζομαι...Σ ευχαριστω!
 
Δεν ειναι μαγκνουμ,παντως του φιλου πιο πανω δειχνει πιο περιποιημενο....δηλαδη ενα φυσιγγι 750bar ειναι οκ φανταζομαι...Σ ευχαριστω!
Εχει και το σημα cip που λογικα λεει οτι συμορφωνεται με τις απαιτησεις τις cip!!! δεν ξερω τι ακριβως ζηταει για τα 12/70 αλλα μαλον δοκιμαζονται στα 1200 μπαρ ?!!!
 
Καλημερα!ριξε μια ματια να μου πεις και συ αδερφε,εγω δε βλεπω κατι
Η σφραγίδα Cip μπήκε στα Ρωσικα όπλα κάπου στα τέλη του 2014 κ σε κάθε άλλο όπλο που η χώρα κατασκευής του είναι μέλος της Cip....

Δες αυτή την παρακατω ερώτηση που προφανως μας λέει ότι το όπλο σου μπορεί να ρίξει φυσιγγια μέχρι 740 bar για καθημερινη χρήση κ αυτό είναι λογικό εχοντας θαλαμη 70mm...
Aν ήταν magnum 76mm θα είχε σφραγίδα CIP S...


BAIKAL MP43

Κύριε Νικήτα, σε συνέχεια της επικοινωνίας μας για το BAIKAL MP-43 (CAL12/70) που δεν αναγράφει τις αριθμητικές πιέσεις, παρατήρησα ότι το δικό μου όπλο αναγράφει CIP και από κάτω το γράμμα Ν στο σημείο που άλλα Baikal αναγράφουν τις αριθμητικές πιέσεις. Δηλαδή εκεί που άλλα στο μονομπλόκ αναγράφουν 65mgp, το δικό μου αναγράφει CIP N… Επίσης το CIP N αναγράφεται και στη βάση του όπλου μου…Επίσης, το όπλο μου φέρει τη σφραγίδα της τράπεζας δοκιμών ( βέλος ανάμεσα σε δυο Σ) στο μονομπλόκ, στη βάση και στις κάννες (με λευκό στις κάννες)…Δίπλα στη σφαγίδα αυτή βρίσκεται και ο αριθμός 16 που είναι η χρονολογία παραγωγής… Το πόρισμα είναι να μην ανησυχώ που δεν βρίσκω πουθενά αναγραφόμενο το 65mgp, σωστά?? Θερμά ευχαριστώ από Κρήτη. Με εκτίμηση.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Η ένδειξη CIP Ν δείχνει ότι έχει δοκιμαστεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές της CIP και το Ν στέκει για Nitro Proof.

Είναι δοκιμή απόλυτα ισάξια με την προγενέστερη. Μην ανησυχείτε. Το όπλο σας έχει περάσει δοκιμή όμοια με αυτή των παλαιότερων απλά δεν αναγράφει τις πιέσεις χρήσης διότι άλλαξε η τακτική. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις Τράπεζες Δοκιμών που τώρα σφραγίζουν λιγότερα στοιχεία στα όπλα.
 
Back
Top