Baikal Team

Αρχίζει και μου αρέσει επικίνδυνα η Μπαικάλα.
Πρέπει να δώ ένα ξύλινο με 66 εκ κάννη.
Κάποιοι ρώσσοι συστήνουν ελαφρύ γυαλοχαρταρισμα στο σιδηρόδρομο που κάθεται το κλείστρο
Δίνουν συλλογή εργαλείων χειρός μαζί με το όπλο ?
 
Αρχίζει και μου αρέσει επικίνδυνα η Μπαικάλα.
Πρέπει να δώ ένα ξύλινο με 66 εκ κάννη.
Κάποιοι ρώσσοι συστήνουν ελαφρύ γυαλοχαρταρισμα στο σιδηρόδρομο που κάθεται το κλείστρο
Και τι σου αρέσει; Έχεις πάρει γυαλοχαρτα και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις; Δεν έχεις εκτιμήσει ακόμα φαίνεται την ποιότητα της μοντεφελτρο.
 
Μου αρέσει Γιώργη. Ούτε ο ρινγκ, ούτε λαστιχάκια, ούτε αλουμινάκια και πλαστικά. Άφθαρτο φαίνεται όλο το όπλο. Έχει και σωστή τιμή καινούργιο.
Το έχω ξαναπεί. Πιάνοντας μαζί μια l4s και μια mp155 εκτός ότι το baikal μου καθόταν καλύτερα, σαν αίσθηση στα χέρια δεν είχε να ζηλέψει κατι από το fabarm. Ετσι τουλάχιστον μου φάνηκε εμένα. Μιλάμε για την ξυλινη πάντα. Η l4s μου φάνηκε ελάχιστα πιο ελαφρύα και με λίγο καλύτερο ζύγισμα αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψείρας και να έχεις πολύ καλή αίσθηση για να το καταλάβεις. Και όχι πως η mp155 είναι βαριά η έχει κακό ζύγισμα. Μια χαρά είναι και αυτή. Το ίδιο βάρος με την vinci μου έχει. Αν σκεφτείς και την τιμή της μάλιστα αρχίζεις και την καλοβλεπεις περισσότερο από κάθε άλλο όπλο.
 
Το έχω ξαναπεί. Πιάνοντας μαζί μια l4s και μια mp155 εκτός ότι το baikal μου καθόταν καλύτερα, σαν αίσθηση στα χέρια δεν είχε να ζηλέψει κατι από το fabarm. Ετσι τουλάχιστον μου φάνηκε εμένα. Μιλάμε για την ξυλινη πάντα. Η l4s μου φάνηκε ελάχιστα πιο ελαφρύα και με λίγο καλύτερο ζύγισμα αλλά πρέπει να είσαι πολύ ψείρας και να έχεις πολύ καλή αίσθηση για να το καταλάβεις. Και όχι πως η mp155 είναι βαριά η έχει κακό ζύγισμα. Μια χαρά είναι και αυτή. Το ίδιο βάρος με την vinci μου έχει. Αν σκεφτείς και την τιμή της μάλιστα αρχίζεις και την καλοβλεπεις περισσότερο από κάθε άλλο όπλο.
Τώρα που την καλοβλέπουμε αρκετοί απ' ότι καταλαβαίνω τώρα μας "έκατσε" και το εμπάργκο και έδεσε το γλυκό...😟
 
Και τι σου αρέσει; Έχεις πάρει γυαλοχαρτα και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις; Δεν έχεις εκτιμήσει ακόμα φαίνεται την ποιότητα της μοντεφελτρο.
Παναγιώτη την εχω εκτιμησει την ποιοτητα της μοντυ, αλλα μου αρεσει και η μπαικαλ. Αν σκεφτείς και ποσο κανει κιολας.
 
Τώρα που την καλοβλέπουμε αρκετοί απ' ότι καταλαβαίνω τώρα μας "έκατσε" και το εμπάργκο και έδεσε το γλυκό...😟
Και τι εγινε? Μήπως θα χαλασει? Και αν χρειαστεί κανα ελατηριο, σιγουρα θα εχει ο Κυργιας. Αν πάθει κατι σοβαρο αφου ληξει η εγγυηση μπορεί και να συμφερει καλυτερα να παρεις καινουργιο. :)
 
Παναγιώτη την εχω εκτιμησει την ποιοτητα της μοντυ, αλλα μου αρεσει και η μπαικαλ. Αν σκεφτείς και ποσο κανει κιολας.
Πότε θα προλάβεις να χρησιμοποιήσεις όλα αυτά τα όπλα ,άσε που δεν θα έχεις σταθερότητα στις επιδόσεις.
 
άσε που δεν θα έχεις σταθερότητα στις επιδόσεις.
Εξαρτάται αν τα φέρνει όλα στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις ώστε να του έρχονται όλα το ίδιο τότε γιατί όχι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εγώ νομίζω είναι ότι πριν πας για κυνήγι σπας το κεφάλι σου να βρεις ποιο σου κάνει περισσότερη όρεξη να κυνηγισεις
 
Και τι εγινε? Μήπως θα χαλασει? Και αν χρειαστεί κανα ελατηριο, σιγουρα θα εχει ο Κυργιας. Αν πάθει κατι σοβαρο αφου ληξει η εγγυηση μπορεί και να συμφερει καλυτερα να παρεις καινουργιο. :)
Τα ανταλλακτικά είναι γι' αυτούς που έχουν ήδη όπλο - όσο για το "...σίγουρα θα έχει ο Κύργιας..." μην παίρνεις και όρκο.

Το ζήτημα είναι ότι για όσο κρατάει αυτή η κατάσταση δεν θα έρχονται όπλα (για όσους θέλουν να αγοράσουν καινούριο).

Σε πρόσφατη επίσκεψη με φίλο σε μεγάλο κατάστημα ειδών κυνηγίου της Θεσσαλονίκης ζήτησα να δώ μια 155.
Δεν υπήρχε ούτε μία σε ολόκληρο το μαγαζί - ούτε πλαστική ούτε ξύλινη ούτε παλιά ούτε καινούριας "εσοδείας".
Θα ξαναρωτήσω από τηλεφώνου από περιέργεια.
 
Αρχίζει και μου αρέσει επικίνδυνα η Μπαικάλα.
Πρέπει να δώ ένα ξύλινο με 66 εκ κάννη.
Κάποιοι ρώσσοι συστήνουν ελαφρύ γυαλοχαρταρισμα στο σιδηρόδρομο που κάθεται το κλείστρο
Να, αυτά δεν μου άρεσαν στα ρώσικα και πέρασαν 4 από χέρια μου. Ιδιαίτερα το τελευταίο (ΜΡ 27) δεν εννοούσε να ανοιγοκλείσει με τίποτα. Ευκολότερα όπλιζες ψαροντούφεκο! Πλήρωσα 150€ για να το φέρω 50%.
Τώρα σου λένε για να στρώσει η 155 θέλει 20 κουτιά φυσίγγια και αν...
 
Να, αυτά δεν μου άρεσαν στα ρώσικα και πέρασαν 4 από χέρια μου. Ιδιαίτερα το τελευταίο (ΜΡ 27) δεν εννοούσε να ανοιγοκλείσει με τίποτα. Ευκολότερα όπλιζες ψαροντούφεκο! Πλήρωσα 150€ για να το φέρω 50%.
Τώρα σου λένε για να στρώσει η 155 θέλει 20 κουτιά φυσίγγια και αν...
Και εγώ είχα αυτό τον φόβο γιατί όλα τα Baikal δίκανα που έπιανα στα καταστήματα με το ζόρι άνοιγοκλειναν όπως λες. Αλλά επειδή έχω και παλιό στρωμένο baikal το οποίο ανοίγει με το ένα χέρι πανευκολα σαν τα πανάκριβα ευρωπαϊκά δικαννα το αγόρασα με την πεποίθηση ότι και αυτό με τον καιρό θα στρώσει και θα ανοιγοκλείνει πανευκολα . Και ήδη μετά από μια κυνηγετική σεζόν έχει αρχίσει και στρώνει. Έχει μαλακώσει λίγο.
 
Εξαρτάται αν τα φέρνει όλα στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις ώστε να του έρχονται όλα το ίδιο τότε γιατί όχι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εγώ νομίζω είναι ότι πριν πας για κυνήγι σπας το κεφάλι σου να βρεις ποιο σου κάνει περισσότερη όρεξη να κυνηγισεις
Επειδή δεν μπορεί να γίνει απόλυτα αυτό με διαφορετικές μάρκες, η τύπους όπλων ,πάντα θα χρειάζεται χρόνος προσαρμογής . Όσο για τη σπαζοκεφαλια πιο να πάρεις το πρωί στο κυνήγι, ενδομυχα θα σπρωχνεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο.
 
Χρειάζονται 2 όπλα. Ένα κανονικό και ένα εφεδρικό. Κάποιοι μάλιστα έχουν 2 ολόιδια. Έλα όμως που πολλοί από εμάς είναι οπλολατρες και δε βλέπουν το όπλο μόνο σαν εργαλείο να κάνουν το κυνήγι τους η το άθλημα τους.
 
Επειδή δεν μπορεί να γίνει απόλυτα αυτό με διαφορετικές μάρκες, η τύπους όπλων ,πάντα θα χρειάζεται χρόνος προσαρμογής . Όσο για τη σπαζοκεφαλια πιο να πάρεις το πρωί στο κυνήγι, ενδομυχα θα σπρωχνεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο.
Εσύ φίλε έχεις ένα cz λουκουμακι.
 
Αρχίζει και μου αρέσει επικίνδυνα η Μπαικάλα.
Πρέπει να δώ ένα ξύλινο με 66 εκ κάννη.
Κάποιοι ρώσσοι συστήνουν ελαφρύ γυαλοχαρταρισμα στο σιδηρόδρομο που κάθεται το κλείστρο
τιμιοτατο οπλο για τα λεφτα του
δεν ειναι συσταση απλα ειναι αναγκαίο γλυτώνεις το στρώσιμο με τα πολλα φυσιγγια το καναμε σε μια ενως φιλου κ το οπλο μεταμορφωθηκε απίστευτα στην λειτουργια, ενταξη το πιστονι κλασικα hevy -low με το κλειδι αν κ hevy δε νομιζω να το χρειαστεις ποτε
επισεις θελει ενα τσεκαρισμα να δεις τι αυλο εχει πραγματικα για να βρεις τι τσοκ θα χρειαστεις
 
Και εγώ είχα αυτό τον φόβο γιατί όλα τα Baikal δίκανα που έπιανα στα καταστήματα με το ζόρι άνοιγοκλειναν όπως λες. Αλλά επειδή έχω και παλιό στρωμένο baikal το οποίο ανοίγει με το ένα χέρι πανευκολα σαν τα πανάκριβα ευρωπαϊκά δικαννα το αγόρασα με την πεποίθηση ότι και αυτό με τον καιρό θα στρώσει και θα ανοιγοκλείνει πανευκολα . Και ήδη μετά από μια κυνηγετική σεζόν έχει αρχίσει και στρώνει. Έχει μαλακώσει λίγο.
Το θέμα μου είναι ότι εγώ ρίχνω (πλέον) λίγες τουφεκιές το χρόνο, περίπου 500 -600 και με δύο όπλα (παλιότερα και με τρία). Στο ποζέ αντιστοιχούσαν καμιά 300αριά, πολύ λίγες για να στρώσει.
Το πλάγιο που το είχα 25 χρόνια κάποια στιγμή έγινε χρηματοκιβώτιο, έκλεινε καλύτερα από Merkel.
Άρα, αν η 155, όπως γράφουν οι φίλοι, θέλει 500+ τουφεκιές για να στρώσει εμένα θα μου έπαιρνε δύο χρόνια. Πάρα πολύ για μένα. Υπάρχουν όμως πολλοί φίλοι που 500 τουφεκιές τις ρίχνουν σε ένα μήνα, εκεί Ok.
Η γενική μου όμως εντύπωση για τα Baikal είναι ότι είναι εξαιρετικά στις βολές και την αξιοπιστία. Άριστη αγορά για τα λεφτά τους και για αρκετά παραπάνω.
 
Πρέπει να υπάρχει μια παρανόηση στον αν το πιστόνι θέλει ρύθμιση. Εγώ πιστεύω ότι είναι αυτορυθμιζομενο με δυνατότητα να επεμβει ο χρήστης. Έτσι έχω καταλάβει. Το μανιουαλ λέει κάποια φυσίγγια κάποιων γρ για στρώσιμο και μετά αφού το ρυθμίσεις όπως λέει το αφήνεις. Έχει δυνατότητα κλεισίματος από το χρήστη για πολύ ελαφριες γομωσεις και το αντίστροφο για πολύ βαριές . Δεν το έχω δουλέψει αλλά πιστεύω ότι από 28γρ μέχρι μαγνουμ δε θα θέλει ρύθμιση. Το πιστόνι έχει ελατήριο που συμπιέζεται στις βαριές γομωσεις και ανοίγει οπές αερίων. Έτσι το καταλαβα, μπορεί να κάνω λαθος.
 
Back
Top