Baikal Team

Μπορεί να μην το σήκωνε επειδή μάλλον θα γελούσαν κι οι κακαρετζες....
Οι περισσότεροι λαγοί,από παλιούς λαγαδες που κυνηγούσαν με μεγάλη δίωξη και καρτέρι,χτυπιοντουσαν στάσιμοι!
Κλείσιμο το μάτι,σιγουρεμα,πάτημα!
Θυμάμαι πιτσιρικάς που έριχνα ενστικτωδώς με διοφθαλμη ότι με κωλοχεριαζαν για να κλείνω το μάτι!
Κόντεψα να πιστέψω ότι είχα αναπηρία! :(
Εννοείται ότι μιλάω για κάποιους!
Δεν τους παίρνει όλους η μπάλα!:)
Ξέρω λαγαδες που είναι φωτιά και λαύρα!!
Αυτο με την δυοφθαλμη σκοπευση μην το λετε για στανταρ ,εγω με ενα ματι ματιαζω μια χαρα σκοτωνω τα παντα !! Ολλα ειναι θεμα συνηθειας και εκπεδευσης- εξασκησης
 
Αλίμονο αν ολοι μαθαίναμε τους κανόνες ασφάλειας κλπ μέσα στα σκοπευτήρια η έπρεπε να "ξεκινητευτουμε" για να παμε εκεί αν δεν υπήρχαν στον τόπο μας...

Τον καθέναν μπορείς να τον καταλάβεις από τον τρόπο που κρατάει το τουφέκι του κ να του δείξεις εμπιστοσύνη η όχι....

Όσο για τα υπόλοιπα ο καθένας σήμερα κ με μια απλή αναζήτηση στο ιντερνετ μπορεί να τα μάθει....


Ναι όντως οι παλαιοι δεν είχαν τις γνώσεις γυρω απο τα όπλα κ τα φυσίγγια, κ το περιοδικο "κυνηγετικα νέα" δεν εμπαινε σε κάθε σπίτι....

Ο παππους μου έλεγε ότι η αριστερή κάννη κόβει πιο μακριά στο δίκαννο χωρίς να γνωρίζει τον λόγο...

Είχα παρει ένα φυσιγγι super x μέσα απο το κουτί του κ του λέω ποσα σκάγια λες να έχει μεσα?
Και μου λέει πενήντα...?
Το κόβω κ μου λέει ωρέ Αναστάση πολλα εχει!
Πως είναι δυνατόν αναρωτήθηκα να το γνωριζει ένας 15αχρονος κ οχι ο παππους μου, που είχε αποκτήσει φήμη στο χωριου του κ οχι μονο για τις κυνηγετικες του επιτυχίες....

Όμως οι γνώσεις του γυρω απο τα θηράματα κ τις συνήθειες τους, αλλά κ τις καιρικές συνθήκες ήταν αξιοσημείωτες, κ σίγουρα δεν τις διάβασε σε κάποιο βιβλίο.......
Παρακολουθούσα τα χείλη του με μάτια ορθάνοιχτα κ αυτιά τεντωμένα.....

Άξιοι σεβασμου όλοι αυτοι οι άνθρωποι κ βασανισμενοι από τις κακουχίες, πολεμοι, πείνες, πολλοι "δουλεμενοι"..

Σήμερα έχουμε τα παντα κ δεν έχουμε τίποτα........
Και από τεμπελιά άλλο τίποτα...
 
Αυτο με την δυοφθαλμη σκοπευση μην το λετε για στανταρ ,εγω με ενα ματι ματιαζω μια χαρα σκοτωνω τα παντα !! Ολλα ειναι θεμα συνηθειας και επεδευσης
Συμφωνω pit. Ο πατερας μου την δεκαετια του 60 εριχνε στο σκοπευτηριο της Καισαριανης με ενα ματι κλειστο και ηταν Πανελληνιονικης. Στις τσιχλες απλα κενταγε. Και για να πω την αμαρτια μου και γω καποιες φορες κυριως στον λαγο τουφεκαω μονοφθαλμα. Και εχω χασει μονο ενα λαγο τον οποιο ομως τον πηρα στην επομενη εξοδο.
 
Αλίμονο αν ολοι μαθαίναμε τους κανόνες ασφάλειας κλπ μέσα στα σκοπευτήρια η έπρεπε να "ξεκινητευτουμε" για να παμε εκεί αν δεν υπήρχαν στον τόπο μας...

Τον καθέναν μπορείς να τον καταλάβεις από τον τρόπο που κρατάει το τουφέκι του κ να του δείξεις εμπιστοσύνη η όχι....

Όσο για τα υπόλοιπα ο καθένας σήμερα κ με μια απλή αναζήτηση στο ιντερνετ μπορεί να τα μάθει....


Ναι όντως οι παλαιοι δεν είχαν τις γνώσεις γυρω απο τα όπλα κ τα φυσίγγια, κ το περιοδικο "κυνηγετικα νέα" δεν εμπαινε σε κάθε σπίτι....

Ο παππους μου έλεγε ότι η αριστερή κάννη κόβει πιο μακριά στο δίκαννο χωρίς να γνωρίζει τον λόγο...

Είχα παρει ένα φυσιγγι super x μέσα απο το κουτί του κ του λέω ποσα σκάγια λες να έχει μεσα?
Και μου λέει πενήντα...?
Το κόβω κ μου λέει ωρέ Αναστάση πολλα εχει!
Πως είναι δυνατόν αναρωτήθηκα να το γνωριζει ένας 15αχρονος κ οχι ο παππους μου, που είχε αποκτήσει φήμη στο χωριου του κ οχι μονο για τις κυνηγετικες του επιτυχίες....

Όμως οι γνώσεις του γυρω απο τα θηράματα κ τις συνήθειες τους, αλλά κ τις καιρικές συνθήκες ήταν αξιοσημείωτες, κ σίγουρα δεν τις διάβασε σε κάποιο βιβλίο.......
Παρακολουθούσα τα χείλη του με μάτια ορθάνοιχτα κ αυτιά τεντωμένα.....

Άξιοι σεβασμου όλοι αυτοι οι άνθρωποι κ βασανισμενοι από τις κακουχίες, πολεμοι, πείνες, πολλοι "δουλεμενοι"..

Σήμερα έχουμε τα παντα κ δεν έχουμε τίποτα........
Και από τεμπελιά άλλο τίποτα...
Απλα ηταν τοσα τα θηραματα που δεν τους ενδιεφερε πολυ.
 
Αλίμονο αν ολοι μαθαίναμε τους κανόνες ασφάλειας κλπ μέσα στα σκοπευτήρια η έπρεπε να "ξεκινητευτουμε" για να παμε εκεί αν δεν υπήρχαν στον τόπο μας...

Τον καθέναν μπορείς να τον καταλάβεις από τον τρόπο που κρατάει το τουφέκι του κ να του δείξεις εμπιστοσύνη η όχι....

Όσο για τα υπόλοιπα ο καθένας σήμερα κ με μια απλή αναζήτηση στο ιντερνετ μπορεί να τα μάθει....


Ναι όντως οι παλαιοι δεν είχαν τις γνώσεις γυρω απο τα όπλα κ τα φυσίγγια, κ το περιοδικο "κυνηγετικα νέα" δεν εμπαινε σε κάθε σπίτι....

Ο παππους μου έλεγε ότι η αριστερή κάννη κόβει πιο μακριά στο δίκαννο χωρίς να γνωρίζει τον λόγο...

Είχα παρει ένα φυσιγγι super x μέσα απο το κουτί του κ του λέω ποσα σκάγια λες να έχει μεσα?
Και μου λέει πενήντα...?
Το κόβω κ μου λέει ωρέ Αναστάση πολλα εχει!
Πως είναι δυνατόν αναρωτήθηκα να το γνωριζει ένας 15αχρονος κ οχι ο παππους μου, που είχε αποκτήσει φήμη στο χωριου του κ οχι μονο για τις κυνηγετικες του επιτυχίες....

Όμως οι γνώσεις του γυρω απο τα θηράματα κ τις συνήθειες τους, αλλά κ τις καιρικές συνθήκες ήταν αξιοσημείωτες, κ σίγουρα δεν τις διάβασε σε κάποιο βιβλίο.......
Παρακολουθούσα τα χείλη του με μάτια ορθάνοιχτα κ αυτιά τεντωμένα.....

Άξιοι σεβασμου όλοι αυτοι οι άνθρωποι κ βασανισμενοι από τις κακουχίες, πολεμοι, πείνες, πολλοι "δουλεμενοι"..

Σήμερα έχουμε τα παντα κ δεν έχουμε τίποτα........
Και από τεμπελιά άλλο τίποτα...
Λογικο ειναι Τασο αυτο που λες. Πιστευεις οτι αν σημερα τα θηραματα ηταν σε τετοια αφθονια οπως τοτε εμεις θα ασχολουμασταν με διοφθαλμες η μονοφθαλμες σκοπευσεις η για τα καλυτερα οπλα ,φυσιγγια η ρουχα και τοσα αλλα?
 
Συμφωνω pit. Ο πατερας μου την δεκαετια του 60 εριχνε στο σκοπευτηριο της Καισαριανης με ενα ματι κλειστο και ηταν Πανελληνιονικης. Στις τσιχλες απλα κενταγε. Και για να πω την αμαρτια μου και γω καποιες φορες κυριως στον λαγο τουφεκαω μονοφθαλμα. Και εχω χασει μονο ενα λαγο τον οποιο ομως τον πηρα στην επομενη εξοδο.
Το λαγο εγω τον εχω για παρα πολυ ευκολη τουφεκια !!! Εχω σκοτωσει λαγους που ο συγκηνηγος μου που πηγενουμε μαζι δεν σηκωνει καν οπλο !! Κυνηγαει μονο λαγο και κανενα τριγονι στην εναρξη , αν και ειναι πιο μικρος απο μενα οταν πιανουμε την σηζητηση για προσκοπευσεις και τετοια περι σκοπευσης με λεει ασε με εμενα μη με μπερδευεις με τετοια !!! Ειχα να ριξω εστω και δευτερη τουφεκια σε λαγο πολλα χρονια και φετος που πηρα την μπρεντα πατησα μια καψοκωλια σε εναν πανω σε ισιο δρομο τον ερηξα μια τριαδα και ακομα τρεχει
 
Αυτο με την δυοφθαλμη σκοπευση μην το λετε για στανταρ ,εγω με ενα ματι ματιαζω μια χαρα σκοτωνω τα παντα !! Ολλα ειναι θεμα συνηθειας και εκπεδευσης- εξασκησης
Όπως το λες!
Εσύ,όπως και παααρα πολύς κόσμος το κάνει! :)
Αν έχει αποτέλεσμα,τα σκυλιά δεμένα!
Ενδεκάδα που κερδίζει,δεν αλλάζει!!
Το είπα για την ορθότητα της παρατήρησης που μου έκαναν!
Αν πάμε το παιδί μας σε δάσκαλο σκοποβολής λειοκανου όπλου θα του μάθει να κλείνει το μάτι?
Πάντα με την προϋπόθεση ότι έχει σωστό κυρίαρχο μάτι ως προς την πλευρά που επωμιζει!
 
Απλα ηταν τοσα τα θηραματα που δεν τους ενδιεφερε πολυ.
Δεν ειναι αυτο οι πιο πολοι παλια γεμιζανε, ξερανε ποσα σκαγια ειχαν μεσα τα φυσιγγια απλα ηταν πολυ ταλεπορημενοι ανθρωποι και το κυνηγι ηταν για φαγητο η μεροκαματο δεν ειχανε την "πολυτελεια" που εχουμε εμεις στις μερες μας ,αν τα φυσιγγια σκοτωνανε ολλα καλα !!
 
Όπως το λες!
Εσύ,όπως και παααρα πολύς κόσμος το κάνει! :)
Αν έχει αποτέλεσμα,τα σκυλιά δεμένα!
Ενδεκάδα που κερδίζει,δεν αλλάζει!!
Το είπα για την ορθότητα της παρατήρησης που μου έκαναν!
Αν πάμε το παιδί μας σε δάσκαλο σκοποβολής λειοκανου όπλου θα του μάθει να κλείνει το μάτι?
Πάντα με την προϋπόθεση ότι έχει σωστό κυρίαρχο μάτι ως προς την πλευρά που επωμιζει!
Εγω εχω και το αλλο μπορω να τουφεκισω και με τα δυο χερια !!! Καλοι ειναι οι δασκαλοι αλλα απο ενα σημειο και μετα ειναι αποκλειστικα θεμα του καθε κυνηγου - σκοπευτη πως θα πορευτει !!
 
Απλα ηταν τοσα τα θηραματα που δεν τους ενδιεφερε πολυ.
Ναι ήταν, αλλά δεν ήταν κ όλοι τους ίσοι, κάποιοι κατάφεραν να ξεχωρίζουν για τον Α η Β λόγο...

Λογικο ειναι Τασο αυτο που λες. Πιστευεις οτι αν σημερα τα θηραματα ηταν σε τετοια αφθονια οπως τοτε εμεις θα ασχολουμασταν με διοφθαλμες η μονοφθαλμες σκοπευσεις η για τα καλυτερα οπλα ,φυσιγγια η ρουχα και τοσα αλλα?

Εγώ πιστευω οτι ακόμα κ αν σήμερα υπήρχε πληθωρα θηραμάτων κ πάλι με τα ίδια θα ασχολουνταν κάποιοι......
Πολυ φασαρία για το τίποτα..

Δεν περασαν όλοι μέσα από σκοπευτηρια για να γίνουν κυνηγοί, ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο, σωστό η λάθος δεν έχει σημασία αν κ ο ίδιος μένει ευχαριστημένος...

Πχ Ξερω αρκετούς κυνηγούς που ρίχνουν με μονόφθαλμη σκοπευση ακόμα κ στο κυνήγι της μπεκάτσας, κ ο ένας μου έλεγε ότι εγώ κλείνω το μάτι από συνήθεια πριν καν επωμισω!
Επιτυχίες έχουν κ το λέω γιατί τους γνωρίζω...

Όπως βολεύεται ο καθένας......!
 
Λογικο ειναι Τασο αυτο που λες. Πιστευεις οτι αν σημερα τα θηραματα ηταν σε τετοια αφθονια οπως τοτε εμεις θα ασχολουμασταν με διοφθαλμες η μονοφθαλμες σκοπευσεις η για τα καλυτερα οπλα ,φυσιγγια η ρουχα και τοσα αλλα?
Εννοείται ότι...θα ασχολούμασταν!! :D
 
Ακόμη και σχολείο να υποχρεούνται να πάνε οι κυνηγοί, που δεν ακούγεται κακό, θα υπάρχουν πάλι καλοί, κακοί και κακιστοι μαθητές. Μία σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα αξιόλογο περιοδικό, ει δυνατόν με την στήριξη και της ΚΣΕ, με αρθρογράφους σαν εθνική Ελλάδος, αλλά μοιάζει με όνειρο.
 
Ακόμη και σχολείο να υποχρεούνται να πάνε οι κυνηγοί, που δεν ακούγεται κακό, θα υπάρχουν πάλι καλοί, κακοί και κακιστοι μαθητές. Μία σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα αξιόλογο περιοδικό, ει δυνατόν με την στήριξη και της ΚΣΕ, με αρθρογράφους σαν εθνική Ελλάδος, αλλά μοιάζει με όνειρο.
Το σχολειο ομως, θα πιστοποιει αν μπορεις να εκδοσεις ΑΚΚΟ. Αν δλδ, υπαρχουν κακιστοι μαθητες, να μη μπορουν να κρατησουν οπλο νομιμα, να μη μπορεσουν να εκδοσουν αδεια θηρας.
 
Ακόμη και σχολείο να υποχρεούνται να πάνε οι κυνηγοί, που δεν ακούγεται κακό, θα υπάρχουν πάλι καλοί, κακοί και κακιστοι μαθητές. Μία σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα αξιόλογο περιοδικό, ει δυνατόν με την στήριξη και της ΚΣΕ, με αρθρογράφους σαν εθνική Ελλάδος, αλλά μοιάζει με όνειρο.
Στο εξωτερικό ο κακος σκοπευτής παίρνει άδεια για ραβδωτο;
 
Όλοι ξέρουν ότι ένα οπλο η ενα αμάξι μπορεί ανά πασα στιγμή να προκάλεσει ατυχημα...

Και όλα εχουν να κάνουν με την σοβαρότητα κ την ωριμότητα του ατόμου που τα χρησιμοποιει κ αυτο δεν έχει να κάνει με την ηλικία......

Τι πιστοποιει μια ακκο,τι μια άδεια κυνηγίου κ τι μια άδεια οδήγησης?
Πολλά η τίποτα......
 
Καλησπερα σε ολους

Σαν καινουργιο μελος και γενικοτερα "νεος" στο κουρμπετι θα ηθελα να ρωτήσω κάτι. Προσφατα πηρα το παλιο baikal ij58m του παππου μου και αφου το πηγα σε οπλουργο για να βεβαιωθω οτι ειναι λειτουργικο και για να το κανει και μια συντηρηση (είχε χρόνια αχρησιμοποιητο) σκεφτομαι να το παω καμια βολτα. 12αρι προφανως 70mm. Κατω απο την καννη γραφει 750 οπότε με τις πιεσεις και το μηκος καλυκα ολα καλα. Το ζητημα που εχω ειναι στα φυσιγκια για γουρουνια που μπορει να σηκωσει. Με βάση αυτα που μ ειπε ο οπλουργος καλα ειναι να βαζω μεσα μεχρι 34gr. Το θεμα ομως ειναι πως πολλα δραμια δε γραφουν πιεσεις ουτε τα gr τους. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας :D
Καλώς ήρθες βάζε στο όπλο ότι σου πρότεινε ο οπλουργος που το είδε και διαπίστωσε την κατάσταση του και ρώτησε τον και για μονοβολα 9 βολα κτλ.Καλυτερα που ξεκινας με δίκανο αυτό θα σε κάνει πιο προσεκτικό και ίσως πιο εύστοχο .Εάν έχεις δυνατότητα να πας σε κάποιον να μάθεις πιο σωστά το όπλο και την σκόπευση κάντο.Εαν δεν έχεις πήγαινε για κυνήγι εφόσον βάλεις πάντα στο μυαλό σου δύο πράγματα για μένα .Ποτέ μη τραβήξεις την σκανδάλη εάν δε βλέπεις σε βάθος πίσω από το στόχο εάν υπάρχει κατι και δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις ελεύθερο πεδίο ,κανένα θήραμα δεν συγκρίνεται με την ανθρώπινη ζωή μόνο η μαλάκια του εγωιστή μη μου φύγει και μου κάνουν πλάκα.Και δεύτερον φρόντιζε το δάκτυλο σου να πηγαίνει στη σκανδάλη μόνο όταν επωμιζεις και πότε η κανη σου να μην στρέφεται σε άλλον έστω και άδειο να είναι το όπλο.Πηγαινε για οποίο κυνήγι γουστάρεις αν προσέξεις αυτά τα δύο δεν έχεις κανένα θέμα ,Αλλά αν πας για γουρούνι φρόντισε να ξέρεις αν τα τηρούν και οι διπλανοί σου αυτά .Γιατί χωρίς να θέλω να προσβάλλω οι κυνηγοί του αγιοχοιρου δεν τηρούν πολλά μέτρα προστασίας και ρίχνουν και με μπίλιες κατά 99% που καλό είναι να ρίξεις μερικές πριν πας για να δεις τι σου ταιριάζει αλλά και τι διασπορά κάνουν για να είσαι ακόμη προσεκτικοτερος.
 
Όλοι ξέρουν ότι ένα οπλο η ενα αμάξι μπορεί ανά πασα στιγμή να προκάλεσει ατυχημα...

Και όλα εχουν να κάνουν με την σοβαρότητα κ την ωριμότητα του ατόμου που τα χρησιμοποιει κ αυτο δεν έχει να κάνει με την ηλικία......

Τι πιστοποιει μια ακκο,τι μια άδεια κυνηγίου κ τι μια άδεια οδήγησης?
Πολλά η τίποτα......
Εδώ η στο εξωτερικό;
 
Back
Top