Baikal Team

Τα μαγνουμ μπαικαλ είναι σφραγισμένα στα 90 μεγαπασκαλ (900 bar). Λένε όμως ότι έχουν μείνει οι σφραγίδες από παλιά και δοκιμάζονται στα 1320 + όπως ορίζει η CIP, της οποίας μέλος είναι η Ρωσία. Αυτό που είναι σφραγισμένο πάντως είναι 90 mpa. Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει επίσημη διασαφήνιση από την εταιρία. Μπουρδέλο δηλαδή και ασάφεια στο φουλ. Τι κάνεις λοιπόν με τα μπαικαλ;
Μαλακίες με τις καθημερινές πιέσεις. Τι είναι αυτο; Πόσο αντέχει το τουφέκι τελικά; Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά;
 
Πάντως η αλήθεια είναι ότι σε δίκαννα μόνο τα μπαικαλ είναι προσιτά και αξιόπιστα. Βλέπω τιμές σε άλλες μάρκες και πραγματικά είναι απλησίαστες.
Αφού τα αγοράζουμε Κώστα . Μαλακές είναι να μειώσουν τις τιμές; Όποιος δεν έχει χρήμα πάει σε ρωσικό η τουρκικό για καινούργιο. Τα τούρκικα έχουν αρχίσει κι αυτά και ακριβαινουν, οπότε σχεδόν μονόδρομος μπαικαλ.
 
Αφού τα αγοράζουμε Κώστα . Μαλακές είναι να μειώσουν τις τιμές; Όποιος δεν έχει χρήμα πάει σε ρωσικό η τουρκικό για καινούργιο. Τα τούρκικα έχουν αρχίσει κι αυτά και ακριβαινουν, οπότε σχεδόν μονόδρομος μπαικαλ.
Τα τουρκικά δεν με ενοχλεί καθόλου που ακριβαινουν γιατί δεν θα τα αγόραζα ούτε ανάποδα να με κρεμούσαν. Μου έχει κάτσει να πάρω ένα ποζεδακι και ένα μονοκαννο μπαικαλ κάποια στιγμή να τα βάλω στη συλλογή μου μπας και ηρεμήσω, αν και το ξέρεις πολύ καλά ότι η αγάπη για τα όπλα δεν φεύγει με τίποτα. Όλο και κάτι θα μου αρέσει.
 
Αν έχει κάποιος πρόσφατο μπαικαλ και θέλει ας βάλει φωτό τις σφραγιδες να δούμε. Έχει CIP S η κάτι τέτοιο;

εδώ είναι οι σφραγίδες από το δικό μου, το πήρα πριν 3 χρόνια
 

Attachments

  • IMG_20221024_203701.jpg
    IMG_20221024_203701.jpg
    82,8 KB · Προβολές: 48
Ρε παλικάρια να ρωτήσω κάτι... Που θα βρω 2 ελατήρια εξολκεων για το πλάγιο μου? ΜP 43 E. Θέλω να του κόψω καμία σπείρα να μαλακώσει αλλά σε άλλο ζευγάρι....
Δημήτρη νομίζω ότι δε θα μαλακώσει έτσι. Το σφίξιμο έχει να κάνει με την επαφή του σίδερου της πάπιας με τη μπασκουλα. Δοκίμασε να γυαλισεις τα σημεία επαφής με ψιλό ντουκοχαρτο. Πρόσεξε μη χαλάσεις το σχήμα. Αν δε τοχεις άσε να στο κάνει οπλουργος. Επίσης σφίγγει η χαλαρώνει με χτύπημα του αγγιστρου που ασφαλίζει η πάπια. Το δεύτερο μη το επιχειρήσεις καν μόνος.
 
Δημήτρη νομίζω ότι δε θα μαλακώσει έτσι. Το σφίξιμο έχει να κάνει με την επαφή του σίδερου της πάπιας με τη μπασκουλα. Δοκίμασε να γυαλισεις τα σημεία επαφής με ψιλό ντουκοχαρτο. Πρόσεξε μη χαλάσεις το σχήμα. Αν δε τοχεις άσε να στο κάνει οπλουργος. Επίσης σφίγγει η χαλαρώνει με χτύπημα του αγγιστρου που ασφαλίζει η πάπια. Το δεύτερο μη το επιχειρήσεις καν μόνος.
Είναι λειασμένο! Απλά όταν έρχονται οι εξολκεις σ' επαφή με τη μπασκουλα,για να συμπτυχθούν τα ελατήρια τους, να κλείσει το όπλο,έχει ένα ζόρι...είναι "θηρία" τα ελατήρια...και δε μιλώ για τα κεντρικά των φωτιών.... Ααααααστα αυτά! Κ για αυτό έλεγα να δοκιμάσω (σε 2ο ζευγάρι) να κόψω σπείρα...
 
Back
Top