Baikal Team

Είναι λειασμένο! Απλά όταν έρχονται οι εξολκεις σ' επαφή με τη μπασκουλα,για να συμπτυχθούν τα ελατήρια τους, να κλείσει το όπλο,έχει ένα ζόρι...είναι "θηρία" τα ελατήρια...και δε μιλώ για τα κεντρικά των φωτιών.... Ααααααστα αυτά! Κ για αυτό έλεγα να δοκιμάσω (σε 2ο ζευγάρι) να κόψω σπείρα...
Αυτό ακριβώς είχα κάνει και εγώ στο ποζε. Είχα παραγγείλει από τον Κυργιά ανταλλακτικά ελατήρια και τους έκοψα 2 σπείρες αν θυμάμαι καλά και μαλάκωσε λίγο αλλά παίρνει να κόψεις και παραπάνω γιατί και πάλι σκληρό ειναι. Αλλά σιγά σιγά με την χρήση θα μαλακώσει. Στο πλάγιο που αγόρασα τον Απρίλιο δεν ειναι τόσο σκληρό οπότε δεν το πείραξα.
 
Είναι λειασμένο! Απλά όταν έρχονται οι εξολκεις σ' επαφή με τη μπασκουλα,για να συμπτυχθούν τα ελατήρια τους, να κλείσει το όπλο,έχει ένα ζόρι...είναι "θηρία" τα ελατήρια...και δε μιλώ για τα κεντρικά των φωτιών.... Ααααααστα αυτά! Κ για αυτό έλεγα να δοκιμάσω (σε 2ο ζευγάρι) να κόψω σπείρα...
Λειανσεις και κόψιμο ελατηρίων καλύτερα να τα κάνει οπλουργος ΑΝ χρειάζεται ,το δικό μου μαλάκωσε με ξηρές προπονήσεις και ανανέωση γρασου στις επαφές ,Δεν έχει ρίξει πάνω από 300 φυσίγγια ,τα δυνατά ελατήρια των αυτόματων εξωλκεων νιώθω ότι προσφέρουν ένα εύκολο άνοιγμα με ένα πιο δύσκολο κλείσιμο.
 
Δυστυχώς Ζαμπάλα δεν έχω δει ποτέ και δεν έχω άποψη αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα τα δω από κοντά
326p ένα από τα πρώτα μου όπλα,εξ ου κ οι φωτό έντυπες! ΦΟΒΕΡΟ μηχανισμό... αντιγραφή Holland αλλά με σπιράλ! Νομίζω ένα τακ πιο πάνω από τα υπόλοιπα που κυκλοφορεί η εταιρία,213, beri κτλ. Αν ήθελα ολόκληρες φωτιές(που τις έχω αποκηρύξει...)το ξανά έπαιρνα! Το συγκεκριμένο στα 3κιλα 61,3-4!
 

Attachments

  • IMG20221104063507.jpg
    IMG20221104063507.jpg
    248,9 KB · Προβολές: 41
  • IMG20221104063439.jpg
    IMG20221104063439.jpg
    182,7 KB · Προβολές: 41
326p ένα από τα πρώτα μου όπλα,εξ ου κ οι φωτό έντυπες! ΦΟΒΕΡΟ μηχανισμό... αντιγραφή Holland αλλά με σπιράλ! Νομίζω ένα τακ πιο πάνω από τα υπόλοιπα που κυκλοφορεί η εταιρία,213, beri κτλ. Αν ήθελα ολόκληρες φωτιές(που τις έχω αποκηρύξει...)το ξανά έπαιρνα! Το συγκεκριμένο στα 3κιλα 61,3-4!
Αυτό είναι ωραίο εργαλείο! Γιατί έχεις αποκηρύξει τις ολόκληρες φωτιές;
 
Αυτό είναι ωραίο εργαλείο! Γιατί έχεις αποκηρύξει τις ολόκληρες φωτιές;
Έχω τα κολλήματα μου κ εγώ μη νομίζεις... Είμαι αιρετικός σε πολλά! Όχι και κατά ανάγκη σωστός... Το νούμερο 1 στις επιλογές μου είναι η αξιοπιστία του όπλου,άνετα θα θυσίαζα οτιδήποτε άλλο στο βωμό της! Δε θέλω V,μονοσκανδαλα, σύνθετους μηχανισμούς κτλ το με ολόκληρες έχει αδύνατο κοντάκι! Αυτός είναι ο λόγος! Στο Ζαμπαλα μου ράγισε!χεστα... Άμα μάθεις με χράπα... Χαχαχαχα
 
Έχω τα κολλήματα μου κ εγώ μη νομίζεις... Είμαι αιρετικός σε πολλά! Όχι και κατά ανάγκη σωστός... Το νούμερο 1 στις επιλογές μου είναι η αξιοπιστία του όπλου,άνετα θα θυσίαζα οτιδήποτε άλλο στο βωμό της! Δε θέλω V,μονοσκανδαλα, σύνθετους μηχανισμούς κτλ το με ολόκληρες έχει αδύνατο κοντάκι! Αυτός είναι ο λόγος! Στο Ζαμπαλα μου ράγισε!χεστα... Άμα μάθεις με χράπα... Χαχαχαχα
Κυνηγάς με επαναληπτική; Εγώ την έχω βασικό μου όπλο για τον ίδιο λόγοIMG_20211031_090731.jpg
 
Τα μαγνουμ μπαικαλ είναι σφραγισμένα στα 90 μεγαπασκαλ (900 bar). Λένε όμως ότι έχουν μείνει οι σφραγίδες από παλιά και δοκιμάζονται στα 1320 + όπως ορίζει η CIP, της οποίας μέλος είναι η Ρωσία. Αυτό που είναι σφραγισμένο πάντως είναι 90 mpa. Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει επίσημη διασαφήνιση από την εταιρία. Μπουρδέλο δηλαδή και ασάφεια στο φουλ. Τι κάνεις λοιπόν με τα μπαικαλ;
Μαλακίες με τις καθημερινές πιέσεις. Τι είναι αυτο; Πόσο αντέχει το τουφέκι τελικά; Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά;
Πρίν από αρκετά χρόνια όταν κυκλοφορούσε ακόμα το περιοδικό "ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ" του Ν. Κυπρίδημου σε κάποιο από τα τεύχη γινόταν αναφορά στα όπλα της Baikal και στις πιέσεις δοκιμής τους (σε ερώτηση αναγνωστών ίσως δεν θυμάμαι ακριβώς).

Είχε αναφερθεί τότε πώς ο κύριος Παπαδάκης (ο γνωστός αντιπρόσωπος των Verney-Carron έως και σήμερα) εισήγαγε μοντέλλα της Baikal από την Γαλλία τα οποία είχαν δοκιμαστεί με επιτυχία σε πιέσεις 1200 Bars στην Γαλλική τράπεζα Δοκιμών (για πιέσεις δοκιμής μιλάμε εδώ όχι για καθημερινής χρήσης που σφραγίζουν οι Ρώσσοι) και τα πουλούσε στην εγχώρια αγορά. Τα όπλα αυτά δεν διέφεραν σε τίποτα από τα αντίστοιχα Ρωσσικά άλλων εισαγωγέων που εισάγονταν και πουλιούνταν κανονικά εδώ με σφραγίδες Ρωσσικών τραπεζών δοκιμών.

Άν υπήρχε η ρημάδα η υποδομή στην πατρίδα μας άνετα θα μπορούσαν να δοκιμαστούν σε πιέσεις 1200 - 1370 Bars και να φανεί άν αντέχουν και πόσο.

Αυτό που φαίνεται επίσης είναι πώς στη βάση του πλαγιόκαννου MP 43 εφαρμόζονται στο εργοστάσιο και ζευγάρια ραβδωτών καννών (δίκαννα express) σε διαμετρήματα μέχρι 45-70 GOV που παράγουν πολλαπλάσιες πιέσεις από τα φυσοκάλαμα με τα σκάγια.

https://www.baikalinc.ru/catalog/detail.php?ID=29

Άν μη τι άλλο αυτό κάτι έχει να πεί για την αντοχή του όπλου.
 
Πρίν από αρκετά χρόνια όταν κυκλοφορούσε ακόμα το περιοδικό "ΚΥΝΗΓΙ & ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ" του Ν. Κυπρίδημου σε κάποιο από τα τεύχη γινόταν αναφορά στα όπλα της Baikal και στις πιέσεις δοκιμής τους (σε ερώτηση αναγνωστών ίσως δεν θυμάμαι ακριβώς).

Είχε αναφερθεί τότε πώς ο κύριος Παπαδάκης (ο γνωστός αντιπρόσωπος των Verney-Carron έως και σήμερα) εισήγαγε μοντέλλα της Baikal από την Γαλλία τα οποία είχαν δοκιμαστεί με επιτυχία σε πιέσεις 1200 Bars στην Γαλλική τράπεζα Δοκιμών (για πιέσεις δοκιμής μιλάμε εδώ όχι για καθημερινής χρήσης που σφραγίζουν οι Ρώσσοι) και τα πουλούσε στην εγχώρια αγορά. Τα όπλα αυτά δεν διέφεραν σε τίποτα από τα αντίστοιχα Ρωσσικά άλλων εισαγωγέων που εισάγονταν και πουλιούνταν κανονικά εδώ με σφραγίδες Ρωσσικών τραπεζών δοκιμών.

Άν υπήρχε η ρημάδα η υποδομή στην πατρίδα μας άνετα θα μπορούσαν να δοκιμαστούν σε πιέσεις 1200 - 1370 Bars και να φανεί άν αντέχουν και πόσο.

Αυτό που φαίνεται επίσης είναι πώς στη βάση του πλαγιόκαννου MP 43 εφαρμόζονται στο εργοστάσιο και ζευγάρια ραβδωτών καννών (δίκαννα express) σε διαμετρήματα μέχρι 45-70 GOV που παράγουν πολλαπλάσιες πιέσεις από τα φυσοκάλαμα με τα σκάγια.

https://www.baikalinc.ru/catalog/detail.php?ID=29

Άν μη τι άλλο αυτό κάτι έχει να πεί για την αντοχή του όπλου.
Του Παπαδάκη τα μπαικαλ δηλ έχουν σφραγίδες από γαλλική τράπεζα δοκιμών;
 
Biakalάκιδες τι προτεινεται μονοσκανδαλο MP 27 απλο ή το σπορτινγκ? Χρηση σκοπευτηριο κατα κυριο λογο.
Αφού θα κάνεις πάλι του κεφαλιού σου τι ρωτάς; Σκοπευτήριο με δύσχρηστο όπλο ,αυτός είναι μαζοχισμός και αυτομαστιγωμα παρέα.
 
Αφού θα κάνεις πάλι του κεφαλιού σου τι ρωτάς; Σκοπευτήριο με δύσχρηστο όπλο ,αυτός είναι μαζοχισμός και αυτομαστιγωμα παρέα.
Παναγιώτη ειχα μπαικαλ και δε μου ειχε φανει τοσο τραγικο. Η επαφη μου με αλλα ηταν ενα franchi feeling και ενα verney carron υπερελαφρυ.
Σε σχεση με το φρανκι δε θυμαμαι τραγικες διαφορες.
 
Οταν λεω επαφη τα ειχα δικα μου
Πες μου έναν που ξεκίνησε με baikal στο σκοπευτήριο και συνέχισε με αυτό .Για κυνήγι που κατά κανόνα ρίχνονται αραιές τουφεκιές ίσως να μην φανούν προβλήματα ακόμα και με τους αυτοματισμούς σε ένα φτηνό όπλο ,στο σκοπευτήριο και για απλή αναψυχή πιστεύω ότι θα σου παρουσιασει διάφορα.
 
Biakalάκιδες τι προτεινεται μονοσκανδαλο MP 27 απλο ή το σπορτινγκ? Χρηση σκοπευτηριο κατα κυριο λογο.
Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Αν είναι μόνο για να ρίχνεις καμιά πούλα που και που για συντήρηση ... ίσως αλλά, υποθέτω, για κάτι τέτοιο όπλο θα έχεις . Εγω πάντως και με το "πρωτότυπο" του ΙΖ27 το 525 στο σκοπευτήριο ... κόλησσα . Μιά η σκανδάλη που δεν ήταν τόσο γρήγορη, μια το ψηλό προφιλ που μου έκοβε την εικόνα ... κατέληξα στο Guerrini και το 525 έμεινε μόνο για κυνήγι ( ε ήταν και το classic hunter ξέρεις καθείς εφ ω ετάχθη) . Θα μου πεις της κοντής της ψ@λ@ς της φταίνε οι τρίχες (και ίσως τελικά έτσι να είναι) .think..
 
Έχετε δίκιο σε ότι λέτε και ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Ναι σίγουρα δεν έχει σχέση με ένα όπλο σκοπευτικό. Τα γνωρίζω κι εγώ.
Μεταξύ του απλού και του Σπόρτινγκ θα ήθελα τη γνώμη σας .
 
Έχετε δίκιο σε ότι λέτε και ευχαριστώ που μου απαντήσατε. Ναι σίγουρα δεν έχει σχέση με ένα όπλο σκοπευτικό. Τα γνωρίζω κι εγώ.
Μεταξύ του απλού και του Σπόρτινγκ θα ήθελα τη γνώμη σας .
Εγώ θα κοιταγα αφού δεν πηγαίνω για πρωταθλητισμό στο σκοπευτήριο όπλο που να μπορώ να χρησιμοποιώ και στο κυνήγι .Με ένα lanber sporting φίλος έπαιρνε κάτι κυπελλακια & μετάλλια σε αγώνες σκητ που γίνονταν παλιά στο σκοπευτήριο Αχαρνών , κάποιο Beretta - breba -b525 καλομεταχειρισμενο.
 
Back
Top