Baikal Team

Μερικοί τα πουλάνε , γιατί άραγε;Να ξέρεις ότι αν θελήσεις να το πουλήσεις δεν θα πάρεις τίποτα από τα λεφτά πού έδωσες για μετατροπή.
Επειδή έχω ρίξει με τέτοιο μετασκευασμενο.... θέλει πολύ ελαφρές γομωσεις...με βαριά φυσίγγια 36 -38 γραμμάρια κλωτσαει. Αυτός ήταν και ο λόγος που εγώ προτίμησα να μείνω μόνο στο κόψιμο των κανών....
 
Καλημέρα στο Team!:)

Έχω ένα πλάγιο 16αρι , baikal, 71 πόντοι με τσόκ 4/10 & 8,5 /10, παλιό μοντέλο σε αυθεντική βάση 16αριου.Ειναι βαρύ για 16αρι 3,100 κιλά.
Σκέφτομαι να το πάω για βαφή καννών και αναζώτωση βάσης μόνο και ίσως φτιάξω και τα ξύλα του...

Πόσο θα κοστίσει αυτή η εργασία στον Παπατσαρούχα λέτε?

Υ.Γ...είμαι υπό σκέψη να το ελαφρύνω, αλλά στις "βαριές" γομώσεις του διαμετρήματος, θα κλώτσα, έχω ήδη ένα V.C 68 πόντοι 2,700 κιλά ,μ' αυτό κυνηγώ, και λέω να βαστήξω το baikal ως έχει...
 
Καλημέρα στο Team!:)

Έχω ένα πλάγιο 16αρι , baikal, 71 πόντοι με τσόκ 4/10 & 8,5 /10, παλιό μοντέλο σε αυθεντική βάση 16αριου.Ειναι βαρύ για 16αρι 3,100 κιλά.
Σκέφτομαι να το πάω για βαφή καννών και αναζώτωση βάσης μόνο και ίσως φτιάξω και τα ξύλα του...

Πόσο θα κοστίσει αυτή η εργασία στον Παπατσαρούχα λέτε?

Υ.Γ...είμαι υπό σκέψη να το ελαφρύνω, αλλά στις "βαριές" γομώσεις του διαμετρήματος, θα κλώτσα, έχω ήδη ένα V.C 68 πόντοι 2,700 κιλά ,μ' αυτό κυνηγώ, και λέω να βαστήξω το baikal ως έχει...
Δεν θα το ελαφρυνα το όπλο εγώ πάντως, 3.1 δεν είναι κάτι δυσβάσταχτο, ειδικά αφού έχει και διαστάσεις του διαμετρήματος.
Το 2009 έκανα αυτές τις δύο εργασίες που θες καπταιν, εκεί σ'αυτόν, στο δικό μου και κόστισαν 300€. Για τα ξύλα μου είχε πει ότι ήθελε άλλα 300€ και δεν το συνέχισα.
 
Δεν θα το ελαφρυνα το όπλο εγώ πάντως, 3.1 δεν είναι κάτι δυσβάσταχτο, ειδικά αφού έχει και διαστάσεις του διαμετρήματος.
Το 2009 έκανα αυτές τις δύο εργασίες που θες καπταιν, εκεί σ'αυτόν, στο δικό μου και κόστισαν 300€. Για τα ξύλα μου είχε πει ότι ήθελε άλλα 300€ και δεν το συνέχισα.
Οχι Βασίλη όντως δεν είναι δυσβάσταχτο, και το τουφέκι βγάζει καταπληκτικές τουφεκιές, ειδικά μακρυά...

Προτιμώ το V.C για το περπατητό της Πέρδικας, λόγω βάρους και ζυγιάσματος, είναι πιο μανιτζέβελο όπλο...μεγαλώσαμε κιόλας...

Το baikal όμως είναι πολύ στιβαρό τουφέκι , σκυλί, και για αυτο δεν θέλω να το αφήσω, είναι λειτουργικότατο, εσωτερικά οι κάννες αστράφτουν και ρίχνει οτι θες...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...:)
Υ.Γ...Ωχ! ...παρακολουθεί ο Τάσος ....:rolleyes:.sarcastic.
 
Καλημέρα στο Team!:)

Έχω ένα πλάγιο 16αρι , baikal, 71 πόντοι με τσόκ 4/10 & 8,5 /10, παλιό μοντέλο σε αυθεντική βάση 16αριου.Ειναι βαρύ για 16αρι 3,100 κιλά.
Σκέφτομαι να το πάω για βαφή καννών και αναζώτωση βάσης μόνο και ίσως φτιάξω και τα ξύλα του...

Πόσο θα κοστίσει αυτή η εργασία στον Παπατσαρούχα λέτε?

Υ.Γ...είμαι υπό σκέψη να το ελαφρύνω, αλλά στις "βαριές" γομώσεις του διαμετρήματος, θα κλώτσα, έχω ήδη ένα V.C 68 πόντοι 2,700 κιλά ,μ' αυτό κυνηγώ, και λέω να βαστήξω το baikal ως έχει...
Εγώ Γιάννη στις φωτο που το είδα μια χαρά μου φαίνεται.....
Αν θες να το βάψεις κ να του φρεσκαρεις από την αρχή τα ξυλα, γιατί φαντάζομαι πως κάπου θα έχουν ξεφλουδίσει τα βερνίκια, η μπορει να έχει κ κάποια μικροχτυπηματα,μπορείς να το κάνεις κ εκτός Παπατσαρουχα κ θα σου έρθει κ πιο οικονομικά....
 
Εγώ Γιάννη στις φωτο που το είδα μια χαρά μου φαίνεται.....
Αν θες να το βάψεις κ να του φρεσκαρεις από την αρχή τα ξυλα, γιατί φαντάζομαι πως κάπου θα έχουν ξεφλουδίσει τα βερνίκια, η μπορει να έχει κ κάποια μικροχτυπηματα,μπορείς να το κάνεις κ εκτός Παπατσαρουχα κ θα σου έρθει κ πιο οικονομικά....
....όντως δεν έχει κατι το σημαντικό , αλλα για να βαστήξει, και για κοσμητικούς λόγους πιο πολύ Τάσο. Οι κάννες θέλουν βάψιμο όμως αντικειμενικά, στις φότο δεν φαίνεται ...
Κατ' εμένα θα απογειωθεί το τουφέκι γιατί είναι σε αυθεντική βάση 16αριου, και πολύ στιβαρό όπως έχουμε ξαναπεί...
 
Καποτε πριν αρκετα χρονια ειχα αγωρασει καινουργιο ενα ΤΟΖ 34 στην τιμη των 120000 δρα........ως εδω ολα καλα.
Πολυ καλο τουφεκι αλλα οχι και ομορφο.......με ετρωγε τι μπορω να κανω για να του αλαξω την εμφανηση.....
Η αποφαση μου ηταν αλαγη ξυλων και στα μετρα τα δικα μου......επισκεψη σε εναν απο τους δυο κορυφαιους οπλουργους που εχουμε εδω(Αθηνα).
Μαστορα καλησπερα....εχω ενα ΤΟΖ και θελω κοντακι στα μετρα μου και παπια.....τι θα μας κοστισει????????????
Απαντηση..........400000 χιλ ειναι η εργασια με τα ξυλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εκανα μια κωλοτουμπα και ευτυχως ξανα σταθηκα στα ποδια μου.....μαστορα το οπλο μου κοστισε 120000 ....να δωσω αλλες 400000??????
Η απαντηση του!!!!!!!! φιλε μου αλλος παιρνει ενα HYUNDAI με 1000000 και του βαζει αλλα 2 επανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εφυγα και πριν ακομα φτασω στο σπιτι περασα απο μια αποθυκη ξυλιας πηρα μια πλακα καρυδιας με 5000 δραχ. και την χαλασα σχεδον ολη μεχρι να κανω ενα κοντακι στο 34αρι.....αυτος ηταν ο λογος και η αφορμη να ξεκινησω να κανω κοντακια στα οπλα .
Ολα αυτα τα ανεφερα διοτι πολλες φορες το να κανουμε ενα αντικειμενο ποιο ομορφο και λειτουργικο ενιοτε δεν συμβαδιζει με την αξια του ....ουτε θα το κανουμε για να το πουλησουμε ακριβωτερα....θα το κανουμε για προσωπικη μας ευχαριστηση και μονο
Οταν λοιπον μπορουμε (στην συγκεκριμενη περιπτωση αφορα τα οπλα μας)να επεμβουμε κανοντας μας να νοιωσουμε διαφορετικα κρατωντας στα χερια μας και κυνηγωντας το ....τοτε ναι...αξιζει το κατι παραπανω σε λογικα πλαισια ασχετα αν ειναι ενα φτηνο οπλο και οχι ενα φτηνιαρικο......εχει διαφορα.
Αναφερθηκε πιο πανω πως τα χρηματας μιας τετοιας εργασιας φτανουν να αγωρασεις ενα μεταχειρισμενο αλλης πιο καλης μαρκας οπλου.....σιγουρα υπαρχουν και ευκαιριες αλλα οταν προκειται για δικανα τοτε η ευκαιρια μπορει να αλαξει ονομα σε ατυχια αν το κοντακι δεν ειναι στα μετρα μας........οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ελεγα πως δεν ηταν η καλιτερη επιλογη!!!!!

1650817519275.jpeg
 
Το να συνδυάσεις μέτρα με μια πιο όμορφη γραμμή στα ξύλινα μέρη είναι απόλυτα θεμιτό , αρκεί να γίνει με λογική και να ταιριάζει στο υπόλοιπο σύνολο.Και βέβαια το κάνεις για να το κρατήσεις.Μια τάση από συναδελφους κυνηγούς είναι να μην συμπεριφέρονται καλά στα μικρότερης αξίας όπλα .
 
Last edited:
Καποτε πριν αρκετα χρονια ειχα αγωρασει καινουργιο ενα ΤΟΖ 34 στην τιμη των 120000 δρα........ως εδω ολα καλα.
Πολυ καλο τουφεκι αλλα οχι και ομορφο.......με ετρωγε τι μπορω να κανω για να του αλαξω την εμφανηση.....
Η αποφαση μου ηταν αλαγη ξυλων και στα μετρα τα δικα μου......επισκεψη σε εναν απο τους δυο κορυφαιους οπλουργους που εχουμε εδω(Αθηνα).
Μαστορα καλησπερα....εχω ενα ΤΟΖ και θελω κοντακι στα μετρα μου και παπια.....τι θα μας κοστισει????????????
Απαντηση..........400000 χιλ ειναι η εργασια με τα ξυλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εκανα μια κωλοτουμπα και ευτυχως ξανα σταθηκα στα ποδια μου.....μαστορα το οπλο μου κοστισε 120000 ....να δωσω αλλες 400000??????
Η απαντηση του!!!!!!!! φιλε μου αλλος παιρνει ενα HYUNDAI με 1000000 και του βαζει αλλα 2 επανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εφυγα και πριν ακομα φτασω στο σπιτι περασα απο μια αποθυκη ξυλιας πηρα μια πλακα καρυδιας με 5000 δραχ. και την χαλασα σχεδον ολη μεχρι να κανω ενα κοντακι στο 34αρι.....αυτος ηταν ο λογος και η αφορμη να ξεκινησω να κανω κοντακια στα οπλα .
Ολα αυτα τα ανεφερα διοτι πολλες φορες το να κανουμε ενα αντικειμενο ποιο ομορφο και λειτουργικο ενιοτε δεν συμβαδιζει με την αξια του ....ουτε θα το κανουμε για να το πουλησουμε ακριβωτερα....θα το κανουμε για προσωπικη μας ευχαριστηση και μονο
Οταν λοιπον μπορουμε (στην συγκεκριμενη περιπτωση αφορα τα οπλα μας)να επεμβουμε κανοντας μας να νοιωσουμε διαφορετικα κρατωντας στα χερια μας και κυνηγωντας το ....τοτε ναι...αξιζει το κατι παραπανω σε λογικα πλαισια ασχετα αν ειναι ενα φτηνο οπλο και οχι ενα φτηνιαρικο......εχει διαφορα.
Αναφερθηκε πιο πανω πως τα χρηματας μιας τετοιας εργασιας φτανουν να αγωρασεις ενα μεταχειρισμενο αλλης πιο καλης μαρκας οπλου.....σιγουρα υπαρχουν και ευκαιριες αλλα οταν προκειται για δικανα τοτε η ευκαιρια μπορει να αλαξει ονομα σε ατυχια αν το κοντακι δεν ειναι στα μετρα μας........οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ελεγα πως δεν ηταν η καλιτερη επιλογη!!!!!

View attachment 47130
Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου Ηρακλή, και να προσθέσω ότι από λίγο ως πολύ όλοι οι κυνηγοί είμαστε «ομόλοξοι»!..τι εννοώ π.χ. εσύ έβαλες το χαντάκι με το μάτι στο σκυλάκι (και καλά έκανες!) εγώ ας πούμε έχω ένα σταυρό βαϊοφόρο στο σακίδιο...

Έχει σημασία αυτό...

Άλλος λοιπόν μπορεί ο ίδιος να φτιάξει το κοντάκι η να φρεσκάρει τα ξύλα , η κάποιος γνωστός του, η κάποιος οπλουργός με το Α κόστος , άλλος με κόστος Α Χ 2, η άλλος αλλάζει ντουφέκι έτσι απλά...

Προσωπικά δεν θέλω να το δώσω η να το παροπλίσω , και επειδή πιστεύω σ' αυτό, θέλω να του κάμω ένα καλό...λίφτινγκ...γιατί πιστεύω ότι του αξίζει, έχει πολλά ψωμιά ακόμα, και όσο μπορώ θα το προστατεύω από τα γηρατειά...

Πες το από συναισθηματικούς λόγους...και λόγους αισθητικής...

Πάνω κάτω έτσι θα το κάνω...

P1070524.jpg



Βασικά οι εργασίες θα είναι οι εξής


1.Βαφη οι κάννες διότι αντικειμενικά το χρειάζονται.

2.Εναζωτωση της βάσης όπως η φώτο, διότι έχει απολεσθεί ήδη η βαφή 40/50%, και για αισθητικούς λόγους, προσωπικούς.

3.Φρεσκάρισμα στα ξύλα του κοντακιού ως έχει, το κοντάκι δεν θα γίνει αγγλέ, είναι κλασικό το prince of walles από κατασκευής (όχι σαν την φώτο, με πολύ ωραία στρογγυλάδα από κατασκευής και λεπτό πολύ , καμία σχέση με το εικονιζόμενο εργοστασιακό ντέμι πιστολέ ).

4.Ενα πέλμα θα του βάλω , έχει το κλασικό κοκάλινο της baikal με το αστέρι...

Υ.Γ...είναι Cal.16 με αυθεντική βάση 16αριου και λεπτή πάπια οχι οι «γκουμούτσες» των σημερινών 12αριων...( με το συμπάθειο!;))...δεν είχα κοντινότερη φωτό...

Λέρος-Άγιος Νικήτας-Φυλά Γκρεμά,Πυρόβολος, 2020 - 1 - Πρωινό Περδικοκυνίγι με Cal.16.jpg
 
Σε όποιον δεν αρέσει η μαυρη βάση μπορεί να αφαιρέσει την βαφή με ντουκοχαρτα νερου κ λιγη υπομονή...
Το ειχα κάνει παλια στο μονοκαννο κυρίως απο περιεργεια για το αποτελεσμα κ επηρεασμένος απο ενα αρθρο του Κυπριδημου μιας κ ο ίδιος αντιπαθεί τις μαυρες βάσης κ το ειχε κανει στο δικό του μονοκαννο baikal cal. 20....
Αλλά επειδή εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο, μετά από λίγες μέρες το...ξαναμαυρισα....
Όμως εδώ χρειάζεται κ μια καλη προστασια ως προς την συντήρηση γιατί το μέταλλο μένει γυμνο κ απροστάτευτο κ η οξείδωση καραδοκεί..........
 
Η μαύρη βάση το σκοτώνει εμφανισιακά.Αν το διαλέξεις με νίκελ βάση είναι άλλο πράγμα.Το δικό μου όπως το πήρα δεν το λες και άσχημο.View attachment 47134
Είναι πάρα πολύ ωραίο Παναγιώτη!...εμένα μ' αρέσει...είναι γούστα αυτά, πάντως το κοντράστ , ασήμι - νίκελ είναι κάτι ...
 
Η μαύρη βάση το σκοτώνει εμφανισιακά.Αν το διαλέξεις με νίκελ βάση είναι άλλο πράγμα.Το δικό μου όπως το πήρα δεν το λες και άσχημο.View attachment 47134
Είναι magnum, 3425 βάρος;
Το δικό μου είναι 3200 (2*-4*) και τo s/p (1*-3*) 3300 με απλές θαλαμες και τα δυοδυο και η 155 που είχα 3130.
 
Back
Top