Baikal Team

Τον Σεπτέμβρη αγόρασα ένα baikal iz 27 σαν δεύτερο όπλο για να το δουλεύω πιο πολύ σε τσιχλα σοβιετικής Ένωσης δισκανδαλο απλούς εξολκεις και σταθερά τσοκ *,***, εμφανισιακά δεν μου αρεσε και το βασικό θέμα ήταν το κοντό κοντάκι..έτσι αποφάσισα από ιδέες που είχα δει εδώ να μακρύνω το κοντάκι και να του αλλάξω χρώμα σε ξύλα και βάση...το αποτέλεσμα βγήκε καλύτερο από ότι περίμενα και σας το δείχνω ..πριν και μετάIMG_20210831_092718.jpgreceived_278026673654486.jpegIMG_20220413_164117.jpgIMG_20220413_164156.jpg
 
ωραιο βγηκε Πανο. Στα ξυλα τι εκανες? Προσεξε μονο μη αφησει σημαδι το φορετο πελμα που εβαλες.
Τα ξύλα τα ετριψα με γυαλοχαρτο 400 και 800 ,,βάφτηκαν με βαφή της birchwood και περάστηκαν λινέλαιο επίσης έχω μέσα από το λαστιχένιο πέλμα προσθέσει και άλλο πέλμα ξύλινο 2εκ. μήκος που το έφτιαξα εγώ.....
 
Μίλησα με τον ΗΦΑΙΣΤΟ για την παρέμβαση στο baikal (πλαγιοκανο) ήθελα να πάω στο χωριό να δω την ριγα του όπλου. Τελικά είχα το πιο παλιό που είναι μονοκόμματο στην ρίγα όποτε δεν γίνεται να γίνει η ελάφρυνση στης κάνες. Βέβαια δεν με ενδιέφερε κιόλας ιδιαίτερα όποτε του ζήτησα να κάνουμε άυλους μεγαλύτερους 18,55 κώνους μεγαλύτερους στην μια κάνη που είναι ένα άστρο θέλω να το κάνουμε δυο και βελτίωση στης σκανδαλες. Όλες αυτές η παρεμβάσεις γίνονται ούτως η άλλος όταν κάνει την βελτίωση καλύτερα να κρατήσω το βάρος του όπλο θα το κάνει καλύτερο σε γενική χρήση ποιο ξεκούραστο. Η τιμές είναι 100€η βελτίωση στης κάνες 120€ η βαφή 40€ το τσοκ γιατί ήθελα μόνο το ένα και 50€ η σκανδαλες. Και είπαμε να δούμε κι πέλματα και πως μου κάθεται απο κοντά αν και το όπλο μου έρχεται πολύ καλά όπως το έχω δει μπορεί όχι τέλεια αλλά 85%με 90%. Όποτε το κόστος δεν είναι απαγορευτικό για ένα όπλο που είναι σχεδόν καινούριο και σίγουρα ποιο ποιοτικό σε ανοχή και αντοχή μετάλλων απο όπλα το 1000€ και 1200€.
 
Μίλησα με τον ΗΦΑΙΣΤΟ για την παρέμβαση στο baikal (πλαγιοκανο) ήθελα να πάω στο χωριό να δω την ριγα του όπλου. Τελικά είχα το πιο παλιό που είναι μονοκόμματο στην ρίγα όποτε δεν γίνεται να γίνει η ελάφρυνση στης κάνες. Βέβαια δεν με ενδιέφερε κιόλας ιδιαίτερα όποτε του ζήτησα να κάνουμε άυλους μεγαλύτερους 18,55 κώνους μεγαλύτερους στην μια κάνη που είναι ένα άστρο θέλω να το κάνουμε δυο και βελτίωση στης σκανδαλες. Όλες αυτές η παρεμβάσεις γίνονται ούτως η άλλος όταν κάνει την βελτίωση καλύτερα να κρατήσω το βάρος του όπλο θα το κάνει καλύτερο σε γενική χρήση ποιο ξεκούραστο. Η τιμές είναι 100€η βελτίωση στης κάνες 120€ η βαφή 40€ το τσοκ γιατί ήθελα μόνο το ένα και 50€ η σκανδαλες. Και είπαμε να δούμε κι πέλματα και πως μου κάθεται απο κοντά αν και το όπλο μου έρχεται πολύ καλά όπως το έχω δει μπορεί όχι τέλεια αλλά 85%με 90%. Όποτε το κόστος δεν είναι απαγορευτικό για ένα όπλο που είναι σχεδόν καινούριο και σίγουρα ποιο ποιοτικό σε ανοχή και αντοχή μετάλλων απο όπλα το 1000€ και 1200€.
Δεν είναι απαγορευτικό αλλά να ξέρεις ότι δε θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω σε περίπτωση πώλησης. Έχεις δοκιμάσει διάφορα φυσίγγια; Ίσως σε γλυτώσουν από περιττά έξοδα
 
Δεν είναι απαγορευτικό αλλά να ξέρεις ότι δε θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω σε περίπτωση πώλησης. Έχεις δοκιμάσει διάφορα φυσίγγια; Ίσως σε γλυτώσουν από περιττά έξοδα
Δεν έχω πρόβλημα με τα φυσίγγια απλά θέλω να το βελτιώσω σαν όπλο σαν σύνολο παράδειγμα δεν με βολεύει η κάνη με το 1 άστρο και θέλω επειδή κυνηγάω υδρόβια και λίγο φασα να το κάνω ποιο ανεκτό αν χρειαστεί να βαλω 34-36 γραμμάρια σκάγια. και δεν σκοπεύω να το πουλήσω.
 
Δεν έχω πρόβλημα με τα φυσίγγια απλά θέλω να το βελτιώσω σαν όπλο σαν σύνολο παράδειγμα δεν με βολεύει η κάνη με το 1 άστρο και θέλω επειδή κυνηγάω υδρόβια και λίγο φασα να το κάνω ποιο ανεκτό αν χρειαστεί να βαλω 34-36 γραμμάρια σκάγια. και δεν σκοπεύω να το πουλήσω.
Παναγιώτη τα baikal είναι αθάνατα τουφέκια και αν το κόστος δεν σε ενοχλεί, να κάνεις αυτο που θες γιατί ο Παπατσαρούχας ξέρει...και μπορεί... :)
 
Το καινούριο μου Baikal πλαγιοκαννο. Όπως είχα πει ήθελα να αγοράσω και ένα καινούριο πλαγιόκαννο γιατί το παλιό ij58 έπειτα από συντήρηση και υπερβολικό τρίψιμο των ξύλων πλέον δεν μου έρχεται. Οπότε αποφάσισα να το αφήσω στην άκρη αφού δεν σύμφερε η κατασκευή νέων ξύλων και να το αντικαταστήσω με ένα καινούριο αφού το πλαγιόκαννο ήταν και θα είναι ο αγαπημένος μου τύπος όπλου στο κυνήγι και δεν μπορώ χωρίς τέτοιο. Οπότε η αγορά έγινε και περιμένω πως και πως να το κυνηγίσω.
Δεν σας κρύβω ότι παρόλο που μαζί με αυτό αγόρασα και την super vinci το πρώτο δικό μου αυτογεμή (όπως θα ξέρετε από το άλλο θέμα που έχω ανοίξει με την ψηφοφορία) αυτό εδώ το πλάγιο ανυπομονώ πολύ περισσότερο να το κυνηγίσω.

Επίσης ήθελα να πω ότι από τον Ιανουάριο που αγόρασα και το mp27 αλλά και τώρα που έψαχνα το mp43 καθώς και την mp155 (που ήταν ένα από τα υποψήφια αυτογεμή προς αγορά) όλα όσα baikal επώμισα καινούρια στα μαγαζιά χωρίς να έχει γίνει κάποια μετατροπή στο κοντάκι μου έρχονταν όλα ακριβώς. Πιο καλά από κάθε άλλο όπλο. Το μόνο πρόβλημα που έχω με όλα τα baikal είναι ότι χρειάζεται επιμήκυνση το κοντάκι γιατί ειναι κοντό το οποίο το διορθώνω με ένα φορετό πέλμα που βοηθάει και στην ανάκρουση. Ίσως όμως ψαχτώ για κάποιο σταθερό πέλμα για να το διορθώσω μια και καλή αυτό το πρόβλημα και στα 2 μου Baikal. Το τρίτο το παλιό ij58 δεν το πειράζω. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα του φτιάξω καινούρια ξύλα στα μέτρα μου αυτουνού.

IMG_20220508_120159.jpgIMG_20220508_120146.jpgIMG_20220508_120126.jpgIMG_20220508_120118.jpg
 
Last edited:
Για δώσε περισσότερα στοιχεία.
Είναι το MP43EM δισκάνδαλο με αυτόματους εξολκείς , σταθερά τσοκ 1* και 3* με 72,5 εκ. κάννες 18,4 αυλούς 12/70 στα 650 bar. Βάρος όπως φαίνεται στις φωτογραφίες 3177gr. Και το λαδάκι του όπως φαίνεται να τρέχει στις φωτο αφού μόλις ολοκληρωσα το καθάρισμα του και το λάδωσα για να το αποθηκεύσω για την νέα κυνηγετική σεζόν.

IMG_20220508_011846.jpgIMG_20220508_012016.jpg
 
Back
Top