Baikal Team

Απλα το πιστόνι δεν ειναι αυτορυθμιζομενο...αν θες να ριξεις μαγκνουμ το ανοιγεις, αμα θες να ριξεις 28γραμμ το σφιγγεις...Τιποτα περίπλοκο...
Απλα καποιοι αρχιζουν τα σφιξε δεσε, μετα ξεχνανε που επρεπε να ναι και τα κανουν ροιδο
 
Απλα το πιστόνι δεν ειναι αυτορυθμιζομενο...αν θες να ριξεις μαγκνουμ το ανοιγεις, αμα θες να ριξεις 28γραμμ το σφιγγεις...Τιποτα περίπλοκο...
Απλα καποιοι αρχιζουν τα σφιξε δεσε, μετα ξεχνανε που επρεπε να ναι και τα κανουν ροιδο
Οκ έγινε κομμένος ο πληθυντικός τότε αν κατάλαβα σωστά...όπως είπες το είδα από βίντεο ο οποίος έχει επιχειρήσεις γνωστός σε όλους...δυστυχώς δεν μένω Αθήνα είμαι από Άρτα...από πόσα γραμμάρια και πάνω ανοίγεις το πιστόνι και μέχρι πόσα γραμμάρια ρίχνει όταν είναι κλειστό ?? Συγνώμη αν σε ζαλίζω
 
Το οπλο οπως ειναι απο το εργοστασιο πρεπει να ριξει καμια 150αρια φυσιγγια..
Επειτα αφου το "στρωσεις" με αυτα τα 150, τ γυρνας μιαμιση με δυο στροφες προς τις βαριες γομωσεις (εχει ενδειξεις light load heavy load)...απο κει και περα προσωπικά θεωρω εχεις ξεμπερδεψει...
Μην ξανασχοληθεις απο κει και περα....
Αντε στο τσακιρ κεφι αμα θες να ριξεις 28γραμμαρια γυριζε το μια στροφη προς της ελαφριες...
Τα παει γαζι ολα...
Αλλα ρε φιλε απο αδρανεια αμα πας στα αερια, προετοιμασου καθε φορα που πας να καθαρίσεις να γινεσαι "μουντζουρης"!! Πολλλλη μαυριλα!
 
Το οπλο οπως ειναι απο το εργοστασιο πρεπει να ριξει καμια 150αρια φυσιγγια..
Επειτα αφου το "στρωσεις" με αυτα τα 150, τ γυρνας μιαμιση με δυο στροφες προς τις βαριες γομωσεις (εχει ενδειξεις light load heavy load)...απο κει και περα προσωπικά θεωρω εχεις ξεμπερδεψει...
Μην ξανασχοληθεις απο κει και περα....
Αντε στο τσακιρ κεφι αμα θες να ριξεις 28γραμμαρια γυριζε το μια στροφη προς της ελαφριες...
Τα παει γαζι ολα...
Αλλα ρε φιλε απο αδρανεια αμα πας στα αερια, προετοιμασου καθε φορα που πας να καθαρίσεις να γινεσαι "μουντζουρης"!! Πολλλλη μαυριλα!
Πρέπει να έχεις τελειώσει Πολυτεχνείο για να βγάλεις άκρη μου φαίνεται χαχαχαχα γυρνά μια στροφή γυρνά άλλη μια όταν το καθαρίσω θα γίνω πιο μαύρος και από το κάρβουνο έχει ιστορία ολόκληρη μαρεσε όμως σαν όπλο μου γέμισε το μάτι
 
Μπορει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για αυλο, σύσφιξεις κλπ.;
Απλά μου έχουν πει ότι έχει τσοκ 1-3 *.
Επίσης αυτό το 700 at πάνω αριστερά (δευτερη φωτο )παίζει κάποιο ρόλο για τα φυσιγγια που μπορεί να ρίξει από άποψη bar ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
20210125_105808.jpg20210125_105733.jpg
 
Αυλούς 18,5 η αριστερή κάννη έχει τσοκαρισμα 10/10 (17,5), δηλ. φουλ τσοκ, η δεξιά έχει τσοκάρισμα 5/10 (18,0), δηλ. τρία άστρα
το 700 Ατμ είναι η δοκιμή καθημερινής πίεσης, μπορεί να ρίχνει μέχρι φυσίγγια των 700 bar, εφόσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα ασφάλειας (κλειδιά, βάση, κάννες) και το Η μέσα στο παραλληλόγραμμο δείχνει τελική δοκιμή άκαπνης πυρίτιδας απ' την Τράπεζα δοκιμών του Ιζεβσκ
 
Αυλούς 18,5 η αριστερή κάννη έχει τσοκαρισμα 10/10 (17,5), δηλ. φουλ τσοκ, η δεξιά έχει τσοκάρισμα 5/10 (18,0), δηλ. τρία άστρα
το 700 Ατμ είναι η δοκιμή καθημερινής πίεσης, μπορεί να ρίχνει μέχρι φυσίγγια των 700 bar, εφόσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα ασφάλειας (κλειδιά, βάση, κάννες) και το Η μέσα στο παραλληλόγραμμο δείχνει τελική δοκιμή άκαπνης πυρίτιδας απ' την Τράπεζα δοκιμών του Ιζεβσκ
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ! Το όπλο αυτό έχει ρίξει χιλιάδες φυσιγγια κάποια εκ των όποιων 740+bar ... ευτυχώς τα κλειδιά και ο μηχανισμός παραμένουν σε άριστη κατάσταση λόγω συντήρησης (τακτικό λάδωμα και καθάρισμα) . Εγώ δουλεύω κυρίως 30-34 gr μέ ανώτερο 680bar οπότε θεωρώ οτι αυτό το όπλο θα μας απασχολήσει για πολλές ακόμα δεκαετίες !!
 
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ! Το όπλο αυτό έχει ρίξει χιλιάδες φυσιγγια κάποια εκ των όποιων 740+bar ... ευτυχώς τα κλειδιά και ο μηχανισμός παραμένουν σε άριστη κατάσταση λόγω συντήρησης (τακτικό λάδωμα και καθάρισμα) . Εγώ δουλεύω κυρίως 30-34 gr μέ ανώτερο 680bar οπότε θεωρώ οτι αυτό το όπλο θα μας απασχολήσει για πολλές ακόμα δεκαετίες !!
Μην μου το λες γιατί δεν το πιστευω.. :p
Τα κλειδιά οποιουδήποτε οπλου δεν τα σώζει κανένα καθαρισμα από φθορές που θα έρθουν όταν τα φυσίγγια που χρησιμοποιουνται ξεπερνάνε τα όρια του οπλου......
Βλέπω κατασκευή 1962..
Είσαι τυχερός γιατί έχεις ένα από τα πρώτα baikal που ήρθαν στην Ελλάδα,στην σελ 202 θα δεις μια διαφήμιση..
Ένα τέτοιο όπλο αν είναι σε καλη κατάσταση
πιανει την υψηλότερη τιμή στα μεταχειρισμένα από οποιοδήποτε αλλο baikal..
Βεβαιως και έχει πολυ μέλλον μπροστά του το όπλο σου αν το προσέχεις..
Τα γραμμάρια που λες είναι σωστα..και αν θες μπορείς να κατεβείς στα 24-28γρ κ θα δεις κ εκει ωραίες βολες....
Αποφευγε τους ελληνικους δυναμίτες σε οποια γραμμάρια κ αν τους βρεις( μπορεί να είναι κ 32γρ...)
Και γενικά απέφευγε φυσίγγια με υπερβολικο κλωτσημα γιατί μαζί με εσένα καταπονουν κ το όπλο σου...
Μπορείς αν κ οπότε το θελησεις να του κανεις ένα φρεσκάρισμα, βάψιμο μετάλλων, ξυλα κλπ..
Το αξίζει.........
 
@tasos hunter βρηκα ενα ποζε μπαικαλ ussr νομιζω μου ειπε ενα παλικαρι εχει πεθανει ο πατερας του εδω και χρονια μες τη βδομαδα θα παω να το δω θα το παρω τζαμπε αχααχαχαχαχαχχα
Οχι και τσαμπε ρε....yel.
Kερασε το παιδί μερικά κουτιά champion .yel.
 
Μην μου το λες γιατί δεν το πιστευω.. :p
Τα κλειδιά οποιουδήποτε οπλου δεν τα σώζει κανένα καθαρισμα από φθορές που θα έρθουν όταν τα φυσίγγια που χρησιμοποιουνται ξεπερνάνε τα όρια του οπλου......
Βλέπω κατασκευή 1962..
Είσαι τυχερός γιατί έχεις ένα από τα πρώτα baikal που ήρθαν στην Ελλάδα,στην σελ 202 θα δεις μια διαφήμιση..
Ένα τέτοιο όπλο αν είναι σε καλη κατάσταση
πιανει την υψηλότερη τιμή στα μεταχειρισμένα από οποιοδήποτε αλλο baikal..
Βεβαιως και έχει πολυ μέλλον μπροστά του το όπλο σου αν το προσέχεις..
Τα γραμμάρια που λες είναι σωστα..και αν θες μπορείς να κατεβείς στα 24-28γρ κ θα δεις κ εκει ωραίες βολες....
Αποφευγε τους ελληνικους δυναμίτες σε οποια γραμμάρια κ αν τους βρεις( μπορεί να είναι κ 32γρ...)
Και γενικά απέφευγε φυσίγγια με υπερβολικο κλωτσημα γιατί μαζί με εσένα καταπονουν κ το όπλο σου...
Μπορείς αν κ οπότε το θελησεις να του κανεις ένα φρεσκάρισμα, βάψιμο μετάλλων, ξυλα κλπ..
Το αξίζει.........
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Τάσο! Είναι στο πρόγραμμα να γίνει γενική επισκευή στα σκαλίσματα στο κοντακι συντήρηση ξύλου γυαλισμα μηχανισμού και ένα βάψιμο στις κανες . Θέλω να γίνει σαν καινούργιο!!
 
@tasos hunter βρηκα ενα ποζε μπαικαλ ussr νομιζω μου ειπε ενα παλικαρι εχει πεθανει ο πατερας του εδω και χρονια μες τη βδομαδα θα παω να το δω θα το παρω τζαμπε αχααχαχαχαχαχχα
Αυτό το τζαμπε με τα όπλα πώς το καταφέρνετε δεν μπορώ να καταλάβω :p:p:p:p:p:p:p
 
Φίλος το έχει και είναι πολύ ικανοποιημένος όπλο μαζεμένο και καλό βλητικα και όπως έχω ξαναγράψει απο την επόμενη σεζόν αν βρώ θα πάρω ένα και εγώ
Δε ξέρω τι υπάρχει από στοκ λόγω εμπάργκου από Ρωσία.
Δεν κοίταξα καθόλου.
 
Back
Top