Baikal Team

Το 120 το είχε για χρόνια ένας φίλος κ δεν του είχε βγάλει προβλημα.. Το έδωσε γιατί για λόγους ασχετους σταμάτησε να κυνηγάει..νομιζω πως είχε το ίδιο ακριβώς προφιλ με το 34...
Θα σου έλεγα αν το έβρισκες κάπου να το "περιεργαζοσουν"....

Και μια τελευταία ερώτηση γιατί από ότι κατάλαβα τα 27αρια σου ήταν μονοσκάνδαλα...
Είχες ποτε προβλημα διπλοτουφεκιας?
Τάσο αντιθέτως εκτός από το τελευταίο όλα τα άλλα ήταν δισκάνδαλα. Ομως τώρα που το λες με το πρώτο - πρώτο είχα μια διπλοτουφεκιά. Αλλά νομίζω ότι έφταιγα εγώ είχα άγχος και μπορεί να πάτησα μαζί τις σκανδάλες . Πάαααααρα πολλά χρόνια πριν. Δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες και δεν μου ξανά 'τυχε.
 
Τάσο αντιθέτως εκτός από το τελευταίο όλα τα άλλα ήταν δισκάνδαλα. Ομως τώρα που το λες με το πρώτο - πρώτο είχα μια διπλοτουφεκιά. Αλλά νομίζω ότι έφταιγα εγώ είχα άγχος και μπορεί να πάτησα μαζί τις σκανδάλες . Πάαααααρα πολλά χρόνια πριν. Δεν μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες και δεν μου ξανά 'τυχε.
Αρκετά σπανια βέβαια αλλά ναι μπορεί να συμβεί από οτι εχω ακουσει πχ σε μια βιαστική κ αγχωδες τουφέκια κ εκει συνήθως δεν το καταλαβαίνεις καν ότι πάτησες κ τις δυο σκανδαλες!
Και αυτό συνέβηκε σίγουρα εφόσον δεν στο έκανε άλλη φορά!

Αλλά αν οποιοδηποτε δισκανδαλο έχει κάποια βλάβη σε κάποιον μηχανισμό σκανδαλης με αποτέλεσμα να "μαλακωσει" Κλπ τότε κ με τον κραδασμο από την τουφεκια της "καλής" σκανδαλης πεφτει κ η άλλη σφυρα......
Ομοβροντια σε....δισκανδαλο κ όμως γίνεται!!

Ωστόσο υπάρχει παντα η περιπτωση κ αυτό να μην ωφειλεται καν σε βλάβη! !

Η αιτία μπορεί λάδια κ γρασσα εντός του μηχανισμού για αυτό συστήνεται κ ιδιαιτερα σε κάθε νέο όπλο πριν πυροβολησει για πρωτη φορα να αφαιρειται το κοντάκι κ να καθαρίζετε ο μηχανισμός εσωτερικα...
 
Last edited:
Κάποτε ίσχυε Ηρακλή κ χωρίς αμφιβολία...
Εγώ διαβάσει κ εγώ κάτι παρομοιο κ ειναι κάτι που σίγουρα το πιστευω..
Αλλά το Κ+Σ έχει σταματήσει να υπάρχει εδώ κ 20 χρόνια..
Και τότε φυσικά δεν υπήρχαν τοσες μάρκες κ τόσα μοντέλα τουρκικων όπλων που υπάρχουν σήμερα κ που θεωρώ ότι απέσπασαν ένα κομμάτι από τις αγορές του baikal.... Καθότι πιο καλοζυγισμενα μοδατα
και πιο "μοδατα" με διαφορα σκαλισματα κλπ..
Παντως κ σημερα πουλαει κ πολυ καλα μάλιστα είναι σίγουρο..αλλά νομίζω όχι όπως παλαιοτερα.
Δεν μπορω και ουτε εχω λογο να διαφωνησω.......σιγουρα εχουν αλαξει πολλα μεχρι σημερα.........ενα ειναι ομως σιγουρο.....αυτα τα οπλα εχουν σταθερη αξια και εχουν μπει στην καρδια πολλων κυνηγων σε ολο τον κοσμο....
Ηταν ενα οπλο που μπορουσε ακομα και ο ποιο φτωχος να το αποκτησει και να κανει τα κυνηγια του.......και οταν ενα οπλο ειναι φτηνο....αξιοπιστο και απο μια πολυ μεγαλη σχολη οπλοκατασκευστων τοτε ισως αυτο ειναι και το κλειδι της επιτυχιας των φτηνων και οχι φτηνιαρικων Baikal!!!!
 
Δεν αμφιβάλλω ότι έτσι ήταν ή και είναι η πραγματικότητα. Πιο πολύ ρώτησα γιατί θέλω να δω τι γίνεται και με τις άλλες εταιρείες. Πάντως σε περιοδικά και διάφορα sites έχουν γραφτεί διάφορα.
Με baikal δεν έχω ρίξει ποτέ αλλά λόγω της εξωτερικής τους ασχήμιας δεν θα αγόραζα. Είμαι από αυτούς που δεν βλέπουν σαν εργαλεία τα όπλα και αν δεν μου αρέσει σα γκόμενα το όπλο δεν το ευχαριστιέμαι. Από τα όμορφα baikal γιατί δεν φέρνουν στην Ελλάδα ξέρει κανείς;
Bασιλη ξερεις ποσες γκομενες ωραιες εξωτερικα ηταν σκαρτες εσωτερικα???οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος!!!!!!
Εξαλου αυτος που θα κοιταξει να αποκτησει ενα τετοιο οπλο μονο την ομορφια δεν θα κοιταξει και τα χρυσοσκαλισματα.........πραγματα ανουσια για την χρηστικοτητα ενος οπλου.......
Ωραια ερωτηση γιατι δεν ερχωνται τα καλα στην Ελλαδα..........εχω δει πριν πολλα χρονια στον Τζιμη τον Ελμαλιωτη 3-4 ρωσικα πλαγιοκανα που φοβηθηκα να τα αγγιξω!!!!!!! 1.500.000 η τιμη τους οταν 250.000 κοστιζε ενα πολυ καλο ποζε......πιστευω δεν ειχαν καλο σπονσορα για προωθηση εδω...το γνωστο Marketing ..................επισεις η φτωχη εικονα των φτηνων οπλων της εταιριας που υπηρχαν στην αγορα λειτουργησε αποτρεπτικα για κατι ακριβοτερο.
 
Ποσο διαφερει η προσκοπευση σε αυτα τα οπλα?Εχω ενα Parker με κοκορια
αλλα δεν εχω ριξει σε φτερο ποτε.
Εχω διαβάζει πολλά για τα κοκκοροτουφεκα αλλά πουθενα δεν αναφέρεται πως με αυτά αυξάνουμε προσκοπευση!
Σκέφτηκα πόση χρονική διαφορά πχ να έχει με την σφυρα μιας καραμπινας....
Εδώ πέρα παντως φαίνεται ότι "πεφτουν" ταχυτητατα!

 
Ίδιο πράγμα είναι. Δοκιμασμένο σε πήλινο στόχο
Εσυ είχες κ το γερμανικό το μακρυκαννο κ είχες κάψει κάμποσα φουσεκια στους δίσκους.......
Εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι κατά την δευτερη τουφέκια κατά ποσο θα μας επηρεάσει αυτό "μαρκουτσι" (Εννοώ τον πεσμένο κοκκορα) που μπενει ξαφνικά στο οπτικό μας πεδιο... Όσο κ να έχουμε τα μάτια μας καρφωμένα στο θήραμα πιστευω πως θα ενοχλεί λίγο...
 
Αλέξανδρε, δεν μπορώ να σου πω πόσο διαφέρει γιατί δεν έχω δυστυχώς δυνατότητα σύγκρισης. Στην Ελλάδα κυνηγώ κυρίως με το baikal, tο Remi-870 το έχω μονο για γουρούνια (σπάνια υπόθεση) και βαζω μόνο slug. Το baikal το έχω για περπατητό χωρίς σκύλους, συνήθως για πέρδικα ή ορτύκια, που και που και για λαγό, ανάλογα την διάθεση και τον χρόνο, φυσίγγια συνήθως Νο4 μέχρι 7, στα 32-34γρ.

Στην Γερμανία χρησιμοποιώ κυρίως ραβδωτό - το όπλο που έχω είναι μεν δίκαννο (Antonio Zoli Corona:eek:, μοιάζει με σουπερποζέ), αλλά πανω έχει λειόκαννο 12/70, κάτω ραβδωτό 7x57 Mauser. To Zoli έχει χειροκίνητο σύστημα οπλισμού, που με αναγκάζει να οπλίζω λίγο πριν την τουφεκιά, όπως με τα κοκκόρια.
Γενικά για την τουφεκιά με κοκκόρια υπολόγιζε τουλάχιστον μισό με ένα δευτερόλεπτο παραπάνω χρόνο για οπλισμό κοκοριού, αν εξασκηθείς μπορείς κάνοντας swing-through να οπλίζεις ταυτόχρονα και τον κόκκορα (πριν ξεπεράσεις το θήραμα). Εγώ έκανα / κάνω προπόνηση για αυτό με φυσιγγια αδρανείας (δες φώτο εδώ).

Γενικά η προσκόπευση ανάμεσα σε ραβδωτό και λειόκαννο για κυνήγι ελαφιού ή αγριογούρουνου είναι περίπου 1:2,5 μέχρι 1:4, για απόσταση περίπου 50-80 μέτρα και όταν το θήραμα τρέχει γρήγορα, κάθετα στον άξονα του όπλου. Δηλ, για ένα αγριογούρουνο που καλπάζει κάθετα στον άξονα του οπλου (δηλ βλεπω τα πλαϊνά του και τρέχει περίπου με 40χμ/ώρα) με το ραβδωτό σκοπεύω ένα μήκος γουρουνιού μπροστα από το κεφάλι του, με το λειόκαννο 2,5 μέχρι 3 μήκη μπροστά.

Και μην ξεχνάμε, στη Γερμανία με το ραβδωτό χρησιμοποιώ διόπτρα, ενώ στην Ελλάδα μόνο την "διαίσθησή" μου. Λέω να βάλω ένα εικονίδιο προσκόπευσης για καπρους στο αντίστοιχο νημα.
 
Εσυ είχες κ το γερμανικό το μακρυκαννο κ είχες κάψει κάμποσα φουσεκια στους δίσκους.......
Εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι κατά την δευτερη τουφέκια κατά ποσο θα μας επηρεάσει αυτό "μαρκουτσι" (Εννοώ τον πεσμένο κοκκορα) που μπενει ξαφνικά στο οπτικό μας πεδιο... Όσο κ να έχουμε τα μάτια μας καρφωμένα στο θήραμα πιστευω πως θα ενοχλεί λίγο...
Ζήτημα συνήθειας
 
Μάλλον δεν προλαβες το 120 μονοσκανδαλο αφου δεν μπορείς το δισκανδαλο...
Αλλά κ στα μεταχειρισμένα ακόμα δεν βρίσκεται ευκολα..

Καμια σχεση με το 34 το προφιλ ειναι πιο μεγαλο κ πιο χοντροκομενο ειδικα η παπια επισεις δεν πολυ περπατησε ουτε στην ρωσια σε σχεση με το 34 κ με τα baikal,κ πλεων δεν παραγεται ενο το 34 παραγεται ακομα
κριμα οτι πολλες εκδοσεις δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα ουτε απο TOZ αλλα κ απο baikal
 
Εσυ είχες κ το γερμανικό το μακρυκαννο κ είχες κάψει κάμποσα φουσεκια στους δίσκους.......
Εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι κατά την δευτερη τουφέκια κατά ποσο θα μας επηρεάσει αυτό "μαρκουτσι" (Εννοώ τον πεσμένο κοκκορα) που μπενει ξαφνικά στο οπτικό μας πεδιο... Όσο κ να έχουμε τα μάτια μας καρφωμένα στο θήραμα πιστευω πως θα ενοχλεί λίγο...
Όλα είναι θέμα συνήθειας
 
Ζήτημα συνήθειας
Όλα είναι θέμα συνήθειας
Σωστό αυτό...Κάθε αρχή και δυσκολη....

Καμια σχεση με το 34 το προφιλ ειναι πιο μεγαλο κ πιο χοντροκομενο ειδικα η παπια επισεις δεν πολυ περπατησε ουτε στην ρωσια σε σχεση με το 34 κ με τα baikal,κ πλεων δεν παραγεται ενο το 34 παραγεται ακομα
κριμα οτι πολλες εκδοσεις δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα ουτε απο TOZ αλλα κ απο baikal
Δεν θα θυμόμουν καλά μιας κ δεν δίνω σημασία σε αυτου του τυπου τα όπλα...
Παράξενο αυτό με το 120 νόμιζα πως θα πουλαγε πολυ στην χώρα του....
Πάντως όταν τα έφερε εδώ η Καλκο πουλησε αρκετά κομματια......
 
Καμια σχεση με το 34 το προφιλ ειναι πιο μεγαλο κ πιο χοντροκομενο ειδικα η παπια επισεις δεν πολυ περπατησε ουτε στην ρωσια σε σχεση με το 34 κ με τα baikal,κ πλεων δεν παραγεται ενο το 34 παραγεται ακομα
κριμα οτι πολλες εκδοσεις δεν ηρθαν ποτε στην Ελλαδα ουτε απο TOZ αλλα κ απο baikal
Δεν νομίζω να το φερνουν Ελλαδα τώρα το τοζ 34, κρίμα παντος γιατί ήταν φοβερό οπλο κ έβγαινε κ 4* 2*
 
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω όπλο "Baikal mp155 super magnum synthetic" το έχει κάποιος συνάδελφος ? Είναι αξιόπιστο όπλο ? Αυτή τι στιγμή είμαι κάτοχος ενός μπενελι Μ2 κομφορτ και είμαι φουλ ευχαριστημένος!!!

Σας ευχαριστώ
 
Φιλε μεταξυ αλλων εχω την 155 με ξυλινα σε μαγκνουμ... Μια χαρα οπλο ειναι, και νομιζω το σούπερ μαγκνουμ δε χρειάζεται πουθενα...
Τωρα μην μπεις σε διαδικασία να συγκρίνεις με μ2...οχι γτ υστερει, αλλα γτ πρωτων αλλο αδρανεια αλλο αέρια, και δευτερων αλλο 1000€ αλλο 500..και αυτό φαίνεται στα φινιρίσματα και στα κινουμενα μεταλλικα μερη...
Τωρα για αξιοπιστια οποιος σου πει οτι το μπαικαλ θα σε προδωσει, ειναι απλα κομπλεξικος... ή απλα έπαιξε χωρις να ξερει τι του γινεται με το πιστονι και τις ρυθμισεις...
 
Φιλε μεταξυ αλλων εχω την 155 με ξυλινα σε μαγκνουμ... Μια χαρα οπλο ειναι, και νομιζω το σούπερ μαγκνουμ δε χρειάζεται πουθενα...
Τωρα μην μπεις σε διαδικασία να συγκρίνεις με μ2...οχι γτ υστερει, αλλα γτ πρωτων αλλο αδρανεια αλλο αέρια, και δευτερων αλλο 1000€ αλλο 500..και αυτό φαίνεται στα φινιρίσματα και στα κινουμενα μεταλλικα μερη...
Τωρα για αξιοπιστια οποιος σου πει οτι το μπαικαλ θα σε προδωσει, ειναι απλα κομπλεξικος... ή απλα έπαιξε χωρις να ξερει τι του γινεται με το πιστονι και τις ρυθμισεις...
Καλησπέρα σας καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας δεν μπαίνω σε τέτοιου είδους διαδικασία να συγκρίνω μπενελι με μπαικαλ σε καμία περίπτωση να σας πω την αλήθεια δεν ρώτησα έξω άλλους συναδέλφους είπα να κάνω την αρχή εδώ να ρωτήσω....Εκεί που λέτε ρυθμίσεις με το πιστόνι τι γίνεται κάτι είδα σε βιντεάκι αλλά δεν κατάλαβα και πολλά
 
Εκεί που λέτε ρυθμίσεις με το πιστόνι τι γίνεται κάτι είδα σε βιντεάκι αλλά δεν κατάλαβα και πολλά
Αρχικα ειμαι νεοτατος, δε θελω πληθυντικους!!! .big smile.
Ειλικρινά αμα παω να στο εξηγήσω εδώ γραπτώς, θα σε μπερδεψω...
Πολυ ευχαρίστως αν την παρεις και εισαι Αθηνα, να βρεθουμε σε κανα σκοπευτήριο να στην δειξω..Αν και πιστευω πως αν διαβασεις το manual θα τα καταλαβεις ολα...
Προσοχη στα βιντεο που ανεβαζουν καποιοι (ονοματα δε λεμε μην θιξουμε καμια επιχειρηση), στα οποία βιντεο τα λενε λιγο αναποδα!!!!.sarcastic.
 
Back
Top