Baikal Team

Παιδιά δεν έκανα καθαρισμό από εκεί που την πήρα ρώτησα δεν μου έδειξαν και δεύτερον δεν ξέρω πως να την καθαρίσω
Φανή να μου επιτρέψεις σαν μεγαλυτερος που είμαι μια συμβουλή κ οχι παρατηρηση επειδή βλεποντας κ την ηλικία σου κατάλαβα πως είσαι νέος κυνηγός( η σκοπευτής)..
Πρέπει απαραιτήτως να μάθεις να την λυνεις κ να την καθαρίζεις μόνος σου(αφου πρωτα σου δειξει απο κοντα καποιος που γνωριζει καλά) κ παντοτε να ακολουθείς όλους τους κανόνες ασφάλειας κ σωστου χειρισμου..
Καλοριζικη κ από μένα!
 
Πριν το στρώσιμο δεν αγγίζω το πιστόνι έτσι;
Καλορίζικο και καλοτουφεκο Φανη,αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν βιντεάκια στα ελληνικά από γνωστό οπλοπωλείο που εξηγεί κάποια πράγματα μπορεί να σε βοηθήσουν.
 
Και τι προτείνετε για καθαρισμό και λιπανση;σας έχω πρήξει λίγο παιδιά και σας ευχαριστω πολύ όλους
Θα πας σε ένα κυνηγομαγαζο και θα πάρεις ένα λάδι καθαρισμού λίπανσης για όπλα , δεν μας πριζεις χαρά μας να μπαίνει νέο αίμα στην κυνηγετική οικογένεια .
 
Θα πας σε ένα κυνηγομαγαζο και θα πάρεις ένα λάδι καθαρισμού λίπανσης για όπλα , δεν μας πριζεις χαρά μας να μπαίνει νέο αίμα στην κυνηγετική οικογένει
Θα πας σε ένα κυνηγομαγαζο και θα πάρεις ένα λάδι καθαρισμού λίπανσης για όπλα , δεν μας πριζεις χαρά μας να μπαίνει νέο αίμα στην κυνηγετική οικογένεια .
Μου έδωσαν ένα λάδι αλλά μου είπαν να βάλω μόνο στην κάννη πριν την καθαρίσω και μετά να βάλω λίγο απέξω και επίσης μου είπαν ότι στο κλειστό δεν πρέπει να έχει λάδι..οπότε έχω μπερδευτεί υπερβολικα
 
Πες και ένα καλορίζικο βρε Ηλία , νέο μέλος μια συμβουλή ζήτησε μην τους περνούμε από τα μούτρα .
Έχεις απόλυτο δίκιο το παίρνω πίσω και του εύχομαι καλορίζικο και καλοντουφεκο, θα επανέλθω όμως με το πλήρωμα του χρόνουΑπλως αστιευτειν
 
Ρε παιδιά τώρα άκουσα έναν να βάλω καθαριστικό φρένων για να καθαρίσω την καραμπίνα...ισχύει;
Μεγεια Φάνη!
Ωραίο τουφέκι, μια φορά το έπιασα και μου άρεσε πολύ η μαύρη συνθετική.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, διάβασε το manual,βρες κάποιον που να έχει το ίδιο όπλο για να σου δείξει ή δες βίντεο στο utube.
Καλό είναι να την σκουπίσεις από τα γρασσα παντού και να κάνεις την κάννη ένα μπάνιο με καυτό νερό.Μολις στεγνώσει καλά, λάδωμα.
Σχετικά με τα λάδια, ολα λίγο πολύ καλά είναι, βρες όποιο σε ικανοποιεί εσένα.

Μετά από κυνήγι όπου βρεχτηκε, σκούπισμα και αστην να στεγνώσει καλά πριν να δώσεις.
 
Φανη αύριο το πρωί μόλις ξυπνήσεις και πιεις την καφεδαρα σου ήρεμα και χαλαρά θα ξεκινήσεις να λύσεις την καραμπίνα.
Θα τη κρατάς όρθια και θα ξεβιδωσεις τη βίδα της πάπιας σπρώχνωντας ελαφρώς τη κάνη προς τα κάτω. Μετά θα βγάλεις την πάπια. τραβάς και βγάζεις και τη κανη,αν δε βγαίνει τραβά προς τα πίσω το κλείστρο να ξεκουμπωσει από την κάνη.μετα κατεβάζεις προς τα κάτω το κλείστρο και σιγά σιγά τραβάς το αυτακι του να βγει. Προσεκτικά τραβάς το πιστόνι μαζί με τον σιδηρόδρομο και το κλείστρο να βγει έξω από τη βάση και την αποθήκη φυσιγγίων. Μετά βγάζεις το ελατήριο και τα 2 δαχτυλίδια. Τράβηξε φωτογραφίες σε ότι κάνεις για να δεις μετά που θα τη δένεις πως ήταν για να μη κάνεις λάθος. Το καλύτερο είναι να το κάνεις μια φορά με κάποιον που ξέρει....
 
Last edited:
Φανή αύριο το πρωί μόλις ξυπνήσεις και πιεις την καφεδαρα σου ήρεμα και χαλαρά θα ξεκινήσεις να λύσεις την καραμπίνα.
Θα τη κρατάς όρθια και θα ξεβιδωσεις τη βίδα της πάπιας σπρώχνωντας ελαφρώς τη κάνη προς τα κάτω. Μετά θα βγάλεις την πάπια. τραβάς και βγάζεις και τη κανη,αν δε βγαίνει τραβά προς τα πίσω το κλείστρο να ξεκουμπωσει από την κάνη.μετα κατεβάζεις προς τα κάτω το κλείστρο και σιγά σιγά τραβάς το αυτακι του να βγει. Προσεκτικά τραβάς το πιστόνι μαζί με τον σιδηρόδρομο και το κλείστρο να βγει έξω από τη βάση και την αποθήκη φυσιγγίων. Μετά βγάζεις το ελατήριο και τα 2 δαχτυλίδια. Τράβηξε φωτογραφίες σε ότι κάνεις για να δεις μετά που θα τη δένεις πως ήταν για να μη κάνεις λάθος. Το καλύτερο είναι να το κάνεις μια φορά με κάποιον που ξέρει....
Πόσο ωραίο πράγμα είναι, όταν μόλις πήρες το καινούργιο τουφεκι, και ξεκινάς το λυσιμο και καθάρισμα με έναν καφέ!

Αξία ανεκτίμητη!
 
Έχεις απόλυτο δίκιο το παίρνω πίσω και του εύχομαι καλορίζικο και καλοντουφεκο, θα επανέλθω όμως με το πλήρωμα του χρόνουΑπλως αστιευτειν
Ηλεία αν ήμουν 19 χρόνων και γώ θα επέλεγα καλύτερα ένα μπαικαλ θα αγόραζα και κανα αφτερ μάρκετ τσοκακι παρά να πάω στην επιλογή του Τουρκου. Σαν Κώστας μιλάω πάντα μην νομίσεις ότι στην λέω χωρίς παρεξήγηση , καταλαβαίνω τι εννοείς ότι υπάρχουν άλλες επιλογές σε αερίων όμως κοστίζουν .
 
Ηλεία αν ήμουν 19 χρόνων και γώ θα επέλεγα καλύτερα ένα μπαικαλ θα αγόραζα και κανα αφτερ μάρκετ τσοκακι παρά να πάω στην επιλογή του Τουρκου. Σαν Κώστας μιλάω πάντα μην νομίσεις ότι στην λέω χωρίς παρεξήγηση , καταλαβαίνω τι εννοείς ότι υπάρχουν άλλες επιλογές σε αερίων όμως κοστίζουν .
Μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε εγώ προσωπικά τα συνεχίζω,μιλάω σαν παθών καμία παρεξήγηση όταν το δίκιο το έχεις εσύ.
 
Και τι προτείνετε για καθαρισμό και λιπανση;σας έχω πρήξει λίγο παιδιά και σας ευχαριστω πολύ όλους
WD 40 του θεουλη, το βρίσκεις εύκολα και φθηνά. Σε μια νορμάλ σεζόν τρώω ένα μεγάλο μπουκάλι (450mL) για δύο όπλα. Κόστος σκάρτα 7€.

Καλορίζικο, καλοντουφεκο κιόλας φίλε μου
 
Last edited:
Back
Top