Baikal Team

Όπως τα λες είναι. Τα κινητά μέρη του όπλου θα δουλευτούν και θα γίνει πιο ομαλή η λειτουργία τους. Μόλις την πήρα έκανα ένα καλό καθαρισμό για να φύγουν εργοστασιακά γρασα και ρινισματα σιδήρου (από παντού). Μετά το γενικό καθάρισμα λαδακι ballistol και όλα καλά. Το μόνο που δε πρέπει να κάνεις είναι να λύσεις ελατήριο!!! και να κάνεις αυτό που λέει το εγχειριδιο μόλις ρίξεις 150 200 τουφεκιές...
Αν παραβλέψεις το χρώμα της βάσης που μετά τον πρώτο χρόνο ξεβαφει σιγά σιγά δεν έχω άλλο παράπονο. Και το mp 43 του πατέρα μου έτσι σφιχτό είναι αλλά κυνηγάει μόνο λαγό και δεν τον πειράζει και πολύ....
Σε ότι αφορά τις τιμές που το βρίσκεις να ξέρεις ότι τα πιο φτηνά είναι παραγωγή του 18-19....και τα πιο ακριβά του 20 (οι χρονολογιες είναι ενδεικτικές).
Ευχαριστώ Στράτο και Χρόνια Πολλά ,αν γιορτάζεις σήμερα, (γιατί κάποιοι Στράτοι γιορτάζουν των Ταξιαρχών)
Πως θα διαπιστώσω το χρόνο παραγωγής;
Μήπως έχεις άποψη για after market τσοκάκια; (Carlsons, Gemini 4* ) Βασικά για καρτέρι τσίχλας
 
Ευχαριστώ Στράτο και Χρόνια Πολλά ,αν γιορτάζεις σήμερα, (γιατί κάποιοι Στράτοι γιορτάζουν των Ταξιαρχών)
Πως θα διαπιστώσω το χρόνο παραγωγής;
Μήπως έχεις άποψη για after market τσοκάκια; (Carlsons, Gemini 4* ) Βασικά για καρτέρι τσίχλας
Ευχαριστώ!!!!
Ο χρόνος παραγωγής γραφεται στην κούτα του όπλου και αν θυμάμαι καλά και στο νούμερο του όπλου( θα κοιτάξω σε λίγο να σου πω στα σίγουρα).
Από τσοκ έχω πάρει gemini + 5 cm σε 3 και 4 άστρα που έχουν καλύτερες κατανομές από τα μαμά, και ένα gemini ported 1 άστρο που θα έλεγα ότι δίνει πιο έντονα κέντρα σε σχέση με το εργοστασιακό. Το gemini + 5cm σε 4 άστρα για περπατητο τσίχλας είναι πολύ καλό, τα 3 άστρα το χρησιμοποιώ σε πέρδικα και το ported για καρτέρι φασας και ανάλογα το μέρος και για λαγό...
 
Ευχαριστώ Στράτο και Χρόνια Πολλά ,αν γιορτάζεις σήμερα, (γιατί κάποιοι Στράτοι γιορτάζουν των Ταξιαρχών)
Πως θα διαπιστώσω το χρόνο παραγωγής;
Μήπως έχεις άποψη για after market τσοκάκια; (Carlsons, Gemini 4* ) Βασικά για καρτέρι τσίχλας
Την ημερομηνία κατασκευής τη γράφει πάνω στο κλείστρο και στη βάση που είναι οι 2 πρώτοι αριθμοί και στο βιβλιαράκι του όπλουIMG_20201213_144359.jpg
 
Ευχαριστώ πολύ Στράτο,

Είσαι εξαιρετικά κατατοπιστικός!!!!
Πες μου και τη συνολική εμπειρία σου από το όπλο (καλά & κακά).
Είμαι έτοιμος (ΑΜΕΣΩΣ μετά τη καραντίνα) να αγοράσω και είμαι ανάμεσα στην 155 και την Benelli M1. Και οι δύο με συνθετικά μέρη.
Γι΄αυτό σε πρήζω!.....
 
Ευχαριστώ πολύ Στράτο,

Είσαι εξαιρετικά κατατοπιστικός!!!!
Πες μου και τη συνολική εμπειρία σου από το όπλο (καλά & κακά).
Είμαι έτοιμος (ΑΜΕΣΩΣ μετά τη καραντίνα) να αγοράσω και είμαι ανάμεσα στην 155 και την Benelli M1. Και οι δύο με συνθετικά μέρη.
Γι΄αυτό σε πρήζω!.....
Δε με πρήζεις καθόλου.
Δεν έχω πιάσει M1 στα χέρια μου αλλά η 155 είναι πιο ογκωδης και πιο μπροστοβαρη σε σύγκριση με τη m2 comfort που έριξα μερικές τουφεκιες.
Για μένα το ότι είναι αξιόπιστη μου αρκεί για να τη χαρακτηρίσω καλό όπλο. Μείον ότι ξεβαψε η βάση της και ότι θες αφτερμαρκετ τσοκ για να βελτιώσεις τις κατανομές.
Άποψη μου να πιάσεις και τα 2 όπλα στα χερια σου να τα επωμίσεις και μετά να αποφασισεις.
 
Δε με πρήζεις καθόλου.
Δεν έχω πιάσει M1 στα χέρια μου αλλά η 155 είναι πιο ογκωδης και πιο μπροστοβαρη σε σύγκριση με τη m2 comfort που έριξα μερικές τουφεκιες.
Για μένα το ότι είναι αξιόπιστη μου αρκεί για να τη χαρακτηρίσω καλό όπλο. Μείον ότι ξεβαψε η βάση της και ότι θες αφτερμαρκετ τσοκ για να βελτιώσεις τις κατανομές.
Άποψη μου να πιάσεις και τα 2 όπλα στα χερια σου να τα επωμίσεις και μετά να αποφασισεις.
Σ΄ευχαριστώ
Αυτό και θα κάνω!...
 
Tη βάση αργότερα τη βαφεις . Εγώ την έχω περάσει μια cerakote και έγινε άλλο όπλο. Τσοκ δεν έχω αλλάξει, στο κυνήγι που κάνω με βόλεψαν μια χαρά τα εργοστασιακά. Μετά τις 150 τουφεκιές γύρισα όπως λέει το manual δύο στροφές προς τις βαριές. Το όπλο ρίχνει από 28γρ( εκτός από 1-2 τυπους) και πάνω όλα απροβλημάτιστα.
 
Καλησπέρα παιδιά σήμερα πήρα την baikal 155 έπαιξα τα πρώτα της φυσσιγια 28γρ και δεν τα πέταξε έξω...τι κάνω;
Καλορίζικη φίλε!!!
Καθαρισμό καλό έκανες;
Αν έκανες άσε τα 28 γραμμάρια και ρίξε 32 για αρχή....
 
Καλορίζικη φίλε!!!
Καθαρισμό καλό έκανες;
Αν έκανες άσε τα 28 γραμμάρια και ρίξε 32 για αρχή....
Νομίζω πως λέει ο κατασκευαστής στο manual 32γρ για στρωσιμο...
Βέβαια κανόνας δεν ειναι κ καποτε μπορει κ να να δουλέψει για τι
υπάρχουν κ 28αρια που είναι σαν 32αρια η κ χειρότερα σε "δυναμη-λακτισμα"....


Μα αυτό έκανε....
Τι ψάχνεις να βρεις τωρα ρε φίλε...Αστο ρε Στρατό ειλικρινά στο λέω.... Άστο........
Παιδιά δεν έκανα καθαρισμό από εκεί που την πήρα ρώτησα δεν μου έδειξαν και δεύτερον δεν ξέρω πως να την καθαρίσω
Επιβάλλεται φίλε σε κάθε καινουργιο όπλο.. Καλο καθαρισμα από γρασσα συντήρησης κλπ.. Καντο κ τα ξαναλεμε.. Γνώμες θα ακουσεις διαφορες κ από πολλους βιαστικους που κρίνουν χωρίς να ξέρουν...
 
Παιδιά δεν έκανα καθαρισμό από εκεί που την πήρα ρώτησα δεν μου έδειξαν και δεύτερον δεν ξέρω πως να την καθαρίσω
Φανή βρες κάποιον να σου δείξει πως να λύνεις το όπλο για να το καθαρισετε. Διάβασε και το manual!!!
 
Νομίζω πως λέει ο κατασκευαστής στο manual 32γρ για στρωσιμο...
Βέβαια κανόνας δεν ειναι κ καποτε μπορει κ να να δουλέψει για τι
υπάρχουν κ 28αρια που είναι σαν 32αρια η κ χειρότερα σε "δυναμη-λακτισμα"....



Τι ψάχνεις να βρεις τωρα ρε φίλε...Αστο ρε Στρατό ειλικρινά στο λέω.... Άστο........

Επιβάλλεται φίλε σε κάθε καινουργιο όπλο.. Καλο καθαρισμα από γρασσα συντήρησης κλπ.. Καντο κ τα ξαναλεμε.. Γνώμες θα ακουσεις διαφορες κ από πολλους βιαστικους που κρίνουν χωρίς να ξέρουν...
Ναιι
 
Τι ψάχνεις να βρεις τωρα ρε φίλε...Αστο ρε Στρατό ειλικρινά στο λέω.... Άστο....
Δημοκρατία έχουμε Τάσο!!! Ο καθένας μπορεί να πει τη γνώμη του. Τα έχουμε ξαναπεί με τον Ηλία. Αν το βλέπει μαύρο καλά κάνει...εγώ κι εσύ(και χιλιάδες άλλοι) έχουμε αντίθετη άποψη για τα όπλα αυτά..
 
Back
Top