Baikal Team

Γιατί δεν φτιάχνεις μία αφού έχεις το πρότυπο; Κρατάω μια επιφύλαξη αν μπορεί η δεύτερη να δώσει κάτι παραπάνω. Θεωρητικά μπορεί, πρακτικά όμως δεν ξέρω αν η πίεση που θα ασκήσει η τζαβέτα αρκεί να γυρίσει ακόμα, μέχρι την σωστή εφαρμογή, το όλο σύστημα.
Δηλαδή πιστεύεις οτι η μονη λύση είναι να "ξύσεις" τα πατήματα στο κοντάκι για να δώσεις cast off? το να φτιάξω φλάντζα το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία αφου δεν έχω τα κατάλληλα μηχανήματα να κόψω και να λειάνω κομμάτι πλαστικο...Επίσης σε κάνα δυο που ρώτησα (οπλουργους) με παρότρυναν να ξύσουν τα πατήματα στο κοντάκι για να αλλάξουν την κλίση...πράγμα που θέλω να το αποφύγω διότι πήρα όπλο με φλάντζες για να βάζω φλάντζες και να αποφεύγω παρεμβαση στο ξύλο..
 
Διαθετει κανείς μια φλαντζα cast off για την 155 ? Πηρα να παραγγειλω τηλεφωνικα στον Καλκα, δεν εβγαλα ακρη σε πρωτη φαση και ειπα να ρωτησω και εδω μηπως εχει κανείς και την πουλαει..Ουσιαστικα θελω να αυξησω το cast off βαζοντας διπλη cast off φλαντζα...
Είχα την 155 και θυμάμαι οτι για να την φέρω στα μέτρα μου την είχα φάει πολύ από τα αριστερά στο χτένι. Δεν θυμάμαι αν είχε φλάντζες. Μάλλον δεν είχε. Πάντως την είχα φέρει με πολύ φάγωμα. Εμένα μου έφευγε αριστερά και λίγο πάνω. Τωρα που το σκέφτομαι ίσως να είχα αποφύγει το φάγωμα αν είχα κάνει κάποια πατέντα με φλάντζα. Αν έχεις μια εργοστασιακή φλάντζα εύκολα κάνεις και μια ακόμα. Υπάρχουν εύκαμπτα και σκληρά υλικά .Εγω χρησιμοποιώ ένα εύκαμπτο φύλλο για κοπή λαχανικών κλπ από το ΙΚΕΑ. Είναι περίπου 1,5 -2 mm χοντρό, είναι γκοφρέ απο την μία πλευρά και δεν γλιστράει, και το κόβεις, το λιμάρεις, δοκιμάζεις και όταν σου κάτσει...τέλος. Το κακό με αυτό το φύλλο είναι ότι δεν βγαίνει σε μαύρο. Είναι σε ένα σιέλ και σε ανοιχτό γκρι που ενδέχεται να ενοχλεί. Και θέλει πολλές δοκιμές.

Κλείνοντας να ξέρεις οτι πολλές φορές τα εργοστάσια φτιάχνουν έτσι τα κοντάκια τους , ώστε με τις φλάντζες, να παίρνουν κλίσεις μέχρι κάποιο όριο. Από εκεί και πέρα ότι και να κάνεις η κλίση δεν αλλάζει, οπότε η επέμβαση στο κοντάκι είναι μονόδρομος.
 
Με το trap θα ασχοληθώ
Τότε οπωσδήποτε δίκαννο σ/π ... ψάξε ίσως για κάποιο μεταχειρισμένο σκοπευτικό (τραποτούφεκο). Και ξέχνα την καραμπίνα. Εντελώς ακατάλληλο όπλο !!! ... Άσε που δε νομίζω να σε αφήσουν να ρίχνεις με καραμπίνα, ειδικά αν ρίχνουν κι άλλοι μαζί. Δεν είναι και ότι καλύτερο για τον διπλανό σου στα δεξιά, που θα προετοιμάζεται για τη δική του βολή, να τού'ρχονται οι κάλυκες στο κεφάλι !!! ...
Και στο sporting ενοχλεί αυτό, αφού χρησιμοποιούνται συνήθως οι ίδιοι βατήρες (του τραπ), ή σε ίδια διάταξη και αποστάσεις. Αλλά εκεί είναι κάπως πιο χαλαρά, και γίνονται ανεκτές και καραμπίνες που και που, αν και οι περισσότεροι με δίκαννα παίζουν. Αλλά στο τραπ ... πολύ αμφιβάλλω, δεν ξέρω κι αν απαγορεύονται κιόλας από τους κανονισμούς.
 
Με το trap θα ασχοληθώ
εβγαζε αυτο η baikal για το τραπ αλλα δε ξερω αν ερχεται πλεων
baikal-izh39em-trap.jpg

αλλα κ με το ΙΖ27 sporting μπορεις να κανεις παιχνιδι
μετα πας σε μεταχειρισμενα τραπ
 
Last edited:
Με το trap θα ασχοληθώ
Trap και καραμπίνα δεν πάνε μαζί. Από την μία δεν θα σε βολέψει από την άλλη δεν υπάρχει περίπτωση να σε αφήσουν να ρίξεις ειδικά αν είσαι και με άλλους στον βατήρα, όπως είπε και ο Στέλιος. Στο δεύτερο σκέλος θα σε συμβούλευα να αποφύγεις το Baikal trap και να κοιτάξεις κάποιο μεταχειρισμένο τραποντούφεκο. Το trap είναι πολύ απαιτητικό και ένα κατάλληλο όπλο θα σε βοηθήσει αρκετά. Οι σκοπευτές αλλάζουν συχνά όπλα για να πάρουν κάποιο καλύτερο και συχνά μπορείς να βρεις πολύ καλά μεταχειρισμένα σε ανταγωνιστικές τιμές.
 
Δηλαδή πιστεύεις οτι η μονη λύση είναι να "ξύσεις" τα πατήματα στο κοντάκι για να δώσεις cast off? το να φτιάξω φλάντζα το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία αφου δεν έχω τα κατάλληλα μηχανήματα να κόψω και να λειάνω κομμάτι πλαστικο...Επίσης σε κάνα δυο που ρώτησα (οπλουργους) με παρότρυναν να ξύσουν τα πατήματα στο κοντάκι για να αλλάξουν την κλίση...πράγμα που θέλω να το αποφύγω διότι πήρα όπλο με φλάντζες για να βάζω φλάντζες και να αποφεύγω παρεμβαση στο ξύλο..
Σωστά. Πρώτα προσπάθησε με τις φλαντζες να δεις αν θα καταφέρεις κάτι και μετά βλέπεις. Αν δεν βρεις όμως να αγοράσεις, πρέπει να φτιάξεις.
Κάνε πρώτα κάτι άλλο. Πάρε την υπάρχουσα στα χέρια σου και κόλλα της χαρτοταινία από την απέναντι μεριά που θες να στρίψεις κι άλλο το κοντάκι. Ουσιαστικά θα παχύνεις την μία πλευρά και θα δοκιμάσεις να δεις αν η τουφεκιά στον πινακα μετακινείται. Μετά πράττεις ανάλογα προσθέτοντας ή αφαιρώντας χαρτοταινία. Όσο έχεις την φλάντζα στα χέρια σου, κόψε με μια φαλτσέτα την περισσευούμενη ταινία γύρω γύρω. Αν έχεις αποτέλεσμα, το αφήνεις και έτσι .
 
τα τσοκ με χαλαει 3 και 1 , το καλυτερο θα ηταν 4 και 3 αστρα , η εστο και 4 με 2 αστρα
Νταξει νορμαλ τσοκαρισμα για μένα Νίκο.. βέβαια ο καθένας στον τόπο και με τον τρόπο που κυνηγά έχει άλλες απαιτήσεις!
 
Σωστά. Πρώτα προσπάθησε με τις φλαντζες να δεις αν θα καταφέρεις κάτι και μετά βλέπεις. Αν δεν βρεις όμως να αγοράσεις, πρέπει να φτιάξεις.
Κάνε πρώτα κάτι άλλο. Πάρε την υπάρχουσα στα χέρια σου και κόλλα της χαρτοταινία από την απέναντι μεριά που θες να στρίψεις κι άλλο το κοντάκι. Ουσιαστικά θα παχύνεις την μία πλευρά και θα δοκιμάσεις να δεις αν η τουφεκιά στον πινακα μετακινείται. Μετά πράττεις ανάλογα προσθέτοντας ή αφαιρώντας χαρτοταινία. Όσο έχεις την φλάντζα στα χέρια σου, κόψε με μια φαλτσέτα την περισσευούμενη ταινία γύρω γύρω. Αν έχεις αποτέλεσμα, το αφήνεις και έτσι .
Οπότε να παχυνω την υπαρχουσα φλάντζα με χαρτοταινιες την μια πανω πανω στην αλλη....μια χαρα μου ακούγεται..αυτες οι πατεντιες με φτιαχνουν! Ωραιος!!
 
Και να φανταστείς ότι είχε ίδιο ο πατέρας μου πριν χρόνια με άσπρη βάση και το χάρισε, μιας εβδομάδας όπλο, ακόμα τραβάω τα μαλλιά μου όταν το σκέφτομαι
Σκυλιά Βαγγέλη... κρίμα όντως.. αξίζει και την τελευταία δραχμή.. δεν είναι τυχαίο άλλωστε που και το χαλάκι της εξώπορτας να σηκωσεις θα βρεις ένα μπαικαλ από κάτω .big smile.
 
Σκυλιά Βαγγέλη... κρίμα όντως.. αξίζει και την τελευταία δραχμή.. δεν είναι τυχαίο άλλωστε που και το χαλάκι της εξώπορτας να σηκωσεις θα βρεις ένα μπαικαλ από κάτω .big smile.
Παντου υπαρχει ενα ταπεινο Baikal,εκει που σταματουν τα αλλα βγαινει για να σωσει μεγαλες εταιριες....
 
Σκυλιά Βαγγέλη... κρίμα όντως.. αξίζει και την τελευταία δραχμή.. δεν είναι τυχαίο άλλωστε που και το χαλάκι της εξώπορτας να σηκωσεις θα βρεις ένα μπαικαλ από κάτω .big smile.
Και να φανταστείς το έδωσε σε αχάριστο άνθρωπο, 1 κουτί σφαίρες έριξα και το λάτρεψα. ( ήμουν σε ταξίδι όταν το έδωσε αλλιώς σιγά μην το άφηνα)
 
Και να φανταστείς ότι είχε ίδιο ο πατέρας μου πριν χρόνια με άσπρη βάση και το χάρισε, μιας εβδομάδας όπλο, ακόμα τραβάω τα μαλλιά μου όταν το σκέφτομαι
.hair. Αυτοκίνητο, Γυναίκα και Όπλο Βαγγέλη μου δν χαρίζονται......hair.
 
Οπότε να παχυνω την υπαρχουσα φλάντζα με χαρτοταινιες την μια πανω πανω στην αλλη....μια χαρα μου ακούγεται..αυτες οι πατεντιες με φτιαχνουν! Ωραιος!!
Μην το παρακάνεις και μην βάλεις ταινία στην πάνω και στην κάτω μεριά της φλάντζας. Μόνο στο πλάι. Επίσης δώστης λίγο κλίση στο πάχος. Κόλλα μια στρώση και την επόμενη από πάνω κόλλα την λίγο προς τα έξω, την επόμενη ακόμα προς τα έξω ,ώστε να παχαίνει όσο απομακρυνεσαι από την τζαβέτα.
 
Back
Top