Ata Arms Team

View attachment 52807

Όσο για τις ζημιές που λες, πιστευω οτι κάπου το περιμενες κ εσυ κ ειδικά εκείνες της εποχές που μόλις είχαν εμφανιστεί τα διάφορα φθηνα κ αμφιβόλου ποιοτητας τουρκικα ...
Που το βρηκες αυτο ρε θηριο...?Οσο για τις ζημιες εννοειται...αλλα επειδη πιανουν τα χερια μου το ρισκαρω ... κι αν χασω και κανα λαγο απο εμπλοκη δεν χαθηκε και ο κοσμος(οταν ημουν πιτσιρικας χανοταν ο κοσμος τωρα πια δεν...)
 
Που το βρηκες αυτο ρε θηριο...?
Διαφήμιση στο περιοδικο "κυνηγετικά νέα"..
Κ μια καλυτερη μόλις είχαν έρθει...
IMG_20220804_162622.jpg
κι αν χασω και κανα λαγο απο εμπλοκη δεν χαθηκε και ο κοσμος(οταν ημουν πιτσιρικας χανοταν ο κοσμος τωρα πια δεν...)
Μπραβο για αυτό....

Πάντως κ πέραν από το θέμα της καρπωσης, είτε κυνηγάει κάποιος λαγό είτε σιταρηθρα οι εμπλοκές στα αυτογεμη είναι ότι πιο σπαστικό μπορεί να συμβεί.....
Χιλιες φορές με μονοκαννο.....
 
Διαφήμιση στο περιοδικο "κυνηγετικά νέα"..
Κ μια καλυτερη μόλις είχαν έρθει...
View attachment 52809

Μπραβο για αυτό....

Πάντως κ πέραν από το θέμα της καρπωσης, είτε κυνηγάει κάποιος λαγό είτε σιταρηθρα οι εμπλοκές στα αυτογεμη είναι ότι πιο σπαστικό μπορεί να συμβεί.....
Χιλιες φορές με μονοκαννο.....
Πρωτο μου οπλο mossberg mod500a η επιτομη της εμπλοκης λεμε σφηνωνε το αδειο στη θαλαμη και αν δεν ειχες μπαγκετα να το σπρωξεις απο μπροστα παει το κυνηγι...καντηλια με το κανταρι...μεχρι και λογω ενασχολησης με συνεργεια και τετοια μας σκαει η φαεινη ιδεα να τριψουμε τη θαλαμη με σμυριγλι(αλοιφη που τριβουν τις βαλβιδες) καλυκας με ψηλο παφυλα ξυλακι σφηνωμενο εκει που μπαινει το καψουλι σμυριγλι στη θαλαμη και δωστου τριψιμο και τσουπ ως δια μαγειας τερμα οι εμμπλοκες...αλλα μεχρι να το κανουμε αυτο βλαστημησαμε την ωρα και τη στιγμη...τοτε ουτε ιντερνετ ουτε τιποτα αρχες δεκαετιας 90...Απο τοτε οτι και να γινει σε οπλο μου χαμπαρι(που λεει ο λογος...) αλλα το συνηθισα τοσο που αμα το οπλο δουλευει ρολοι κατι με τρωει..Παρεμπιτοντως και λογω της φωτο η δικη μου ειναι η μεσαια και εχει πολυ ωραιο σηκωμα με 66 ποντους κανη γυρω στα τρια κιλα...Αρκετα ομως με τον υπολογιστη παμε να κα νουμε και καμμια δουλειτσα...
 
View attachment 52807

Όσο για τις ζημιές που λες, πιστευω οτι κάπου το περιμενες κ εσυ κ ειδικά εκείνες της εποχές που μόλις είχαν εμφανιστεί τα διάφορα φθηνα κ αμφιβόλου ποιοτητας τουρκικα ...
Που τα θυμάσαι ρε θηρίο και τα ξετρυπώνεις!!!.RESPECT.
EUROFUTURE - PRINCE ΑΒΕΕ Θεσ/νίκη ... Ο Ζαραλής δεν είναι αυτός, ή κάνω λάθος? ;)
Ότι ήταν τουρκικά το αναφέρει πουθενά? Γιατί δεν το βλέπω κι έχω την εντύπωση ότι έπεφτε και λίγη παραπλάνηση του καταναλωτή ... Στο όνομα η προσθήκη PRINCE ARMI είναι προφανές ότι σχετίζεται άμεσα με την εταιρεία του Έλληνα αντιπροσώπου. Και αυτό το ARMI ... γιατί στα ιταλικά??? Π.χ. γιατί όχι PRINCE ARMS στα αγγλικά, που είναι και διεθνής γλώσσα??? Μήπως για να πάει το μυαλό του υποψήφιου αγοραστή στην προς δυσμάς γείτονα χώρα, και όχι στην προς ανατολάς?? Λέω εγώ τώρα !!!
Όπως και κάτι άλλα όπλα που υποτίθεται ότι ήταν ... "σχεδιασμένα εξολοκλήρου στην Ιταλία" !!!.yel. Τα θυμάστε φαντάζομαι ...
Υπόψιν ότι εκείνη την εποχή δεν υπήρχε ακόμη το ίντερνετ, και ότι μαθαίναμε ήταν κυρίως από τις διαφημίσεις και παρουσιάσεις στα περιοδικά...
Υ.Γ. Τιμή 145.000 δρχ το 1999 ... Με 165.000 δρχ είχα πάρει εγώ την Mossberg 9200 το 1997 !!! Κι εγώ από περιοδικά (κυρίως αμερικανικά) την είχα γνωρίσει και είχα διαβάσει καλές κριτικές, αυτό που με έκανε και πήρα την τελική απόφαση ήταν ένα άρθρο του Clair Rees, πολύ γνωστού και έγκυρου αρθρογράφου εκείνης της εποχής. (Αν θυμάμαι καλά, και ο Λευτέρης @elvas είχε αναφέρει κάποτε ότι τον είχε γνωρίσει προσωπικά) ...
 
Πρωτο μου οπλο mossberg mod500a η επιτομη της εμπλοκης λεμε σφηνωνε το αδειο στη θαλαμη και αν δεν ειχες μπαγκετα να το σπρωξεις απο μπροστα παει το κυνηγι...καντηλια με το κανταρι...μεχρι και λογω ενασχολησης με συνεργεια και τετοια μας σκαει η φαεινη ιδεα να τριψουμε τη θαλαμη με σμυριγλι(αλοιφη που τριβουν τις βαλβιδες) καλυκας με ψηλο παφυλα ξυλακι σφηνωμενο εκει που μπαινει το καψουλι σμυριγλι στη θαλαμη και δωστου τριψιμο και τσουπ ως δια μαγειας τερμα οι εμμπλοκες...
Μοssberg 500A κάννη 61cm έχει ένας γνωστός που το ειχε αγορασει μεταχειρισμένο εδω κ 20 περιπου χρόνια, δεν του έχει βγάλει κανένα προβλημα..
Αυτό που λες για την εμπλοκή που σχετίζεται με την λείανση της θαλαμης έχει συμβεί κ σε κάποιες rem 870,υπαρχουν κ βίντεο στο yt..
Προφανώς δεν έγινε σωστή εργοστασιακή λείανση..
Μάλιστα ένας Αμερικανός οπλουργος έλεγε πως αν η καραμπίνα σας κάνει αδικαιολόγητες εμπλοκές ελέγξτε πρωτα την θαλαμη.....


Που τα θυμάσαι ρε θηρίο και τα ξετρυπώνεις!!!.RESPECT.
E τώρα με προσβάλεις... .yel.

EUROFUTURE - PRINCE ΑΒΕΕ Θεσ/νίκη ... Ο Ζαραλής δεν είναι αυτός, ή κάνω λάθος?;)
Σωστός!
Ότι ήταν τουρκικά το αναφέρει πουθενά? Γιατί δεν το βλέπω κι έχω την εντύπωση ότι έπεφτε και λίγη παραπλάνηση του καταναλωτή ... Στο όνομα η προσθήκη PRINCE ARMI είναι προφανές ότι σχετίζεται άμεσα με την εταιρεία του Έλληνα αντιπροσώπου. Και αυτό το ARMI ... γιατί στα ιταλικά??? Π.χ. γιατί όχι PRINCE ARMS στα αγγλικά, που είναι και διεθνής γλώσσα??? Μήπως για να πάει το μυαλό του υποψήφιου αγοραστή στην προς δυσμάς γείτονα χώρα, και όχι στην προς ανατολάς?? Λέω εγώ τώρα !!!

Κατι τέτοιο πιστευω κ εγώ....

Όπως και κάτι άλλα όπλα που υποτίθεται ότι ήταν ... "σχεδιασμένα εξολοκλήρου στην Ιταλία" !!!.yel. Τα θυμάστε φαντάζομαι ...
Και κάτι ποζε κατασκευασμενα στην Γερμανία.... .yel.
 
Η δικη μου ειναι το μοντελο με τις δυο κανες μια 61cm slug και η αλλη 71cm με τρια εσ. τσοκακια */***/****.Την ειχα παρει τοτε με το σκεπτικο η κοντη για μπεκατσα(γουρουνια τοτε με το κυαλι καμμια σχεση με τωρα...) και η αλλη για καρτερι το σκεπτικο σωστο αλλα που να 'ξερα...
 
Η δικη μου ειναι το μοντελο με τις δυο κανες μια 61cm slug και η αλλη 71cm με τρια εσ. τσοκακια */***/****.
Πράγματι..
Mossberg 500 combo με δυο καννες....

αλλα που να 'ξερα...
Αφου διορθώθηκε το προβλημα(που δεν ήταν κ κάτι το τρομερό..) έπρεπε να την κυνηγουσες κανονικά.....
 
Πράγματι..
Mossberg 500 combo με δυο καννες....


Αφου διορθώθηκε το προβλημα(που δεν ήταν κ κάτι το τρομερό..) έπρεπε να την κυνηγουσες κανονικά.....
Τρομερο δεν ηταν αλλα μεχρι να παρουμε χαμπαρι τι φταιει και πως να το διορθωσουμε(οπως προανεφερα ουτε ιντερνετ υπηρχε ουτε youtube...) γαμηθηκε ο διας ειχα πια ξενερωσει και να σου πω και το αλλο.. δεν μπορω να πω οτι εβγαζε και αξιολογες ντουφεκιες και διαλεγε πολυ φυσιγγια...το γαμησαμε το thread της ΑΤΑ με τη mossberg δε λεω τιποτα αλλο...
 
Τρομερο δεν ηταν αλλα μεχρι να παρουμε χαμπαρι τι φταιει και πως να το διορθωσουμε(οπως προανεφερα ουτε ιντερνετ υπηρχε ουτε youtube...) γαμηθηκε ο διας ειχα πια ξενερωσει και να σου πω και το αλλο.. δεν μπορω να πω οτι εβγαζε και αξιολογες ντουφεκιες και διαλεγε πολυ φυσιγγια...το γαμησαμε το thread της ΑΤΑ με τη mossberg δε λεω τιποτα αλλο...
Πάντως για νερό σωλήνα κάνει.χαχα
 
Το κακο ειναι οτι ο Μπαμπης κλαιει και με αλλα που ειναι "καλα"
Τα καλά να τα αγοράζουν καινούργια, να μην τα πειράζουν και να τα φροντίζουν.

Είναι δυνατόν βρεγμένο όπλο να το παρατάς και ακόμη χειρότερα μέσα στην θήκη του ?
Ούτε ο πατέρας μου που είναι 82 χρονών δεν το κάνει αυτό ...
ή θέλετε να πιστέψω ότι οποιοδήποτε όπλο αν το βρέξεις θα πετάξει σκουριά σε 5-10 ώρες, έτσι απλά ...
Θα μας τρελάνουν τώρα ?

Δεν μιλάω για τον Μπάμπη γενικά μιλάω ...
 
Οχι σαν κατι Benelli που με λιγο νερακι πετανε αμεσως σκουριες...
Μιλάς εσύ για σκουριές που πήγαινες για κυνήγι με την baical και ερχόσουν λες και δούλευες σε συνεργείο χαχαχα. Ναι η Μπέβερλι σκουριάζει αλλά από τα χέρια σου δεν την αφήνεις.
 
20 χρόνια και είναι ακόμα μάχιμη! Φυσικά με την φροντίδα του κατόχου που αρνείται να την αφήσει να πεθάνει.Τα καινούργια σίγουρα έχουν άλλες προδιαγραφές.
 
Τα καλά να τα αγοράζουν καινούργια, να μην τα πειράζουν και να τα φροντίζουν.

Είναι δυνατόν βρεγμένο όπλο να το παρατάς και ακόμη χειρότερα μέσα στην θήκη του ?
Ούτε ο πατέρας μου που είναι 82 χρονών δεν το κάνει αυτό ...
ή θέλετε να πιστέψω ότι οποιοδήποτε όπλο αν το βρέξεις θα πετάξει σκουριά σε 5-10 ώρες, έτσι απλά ...
Θα μας τρελάνουν τώρα ?

Δεν μιλάω για τον Μπάμπη γενικά μιλάω ...
Καποιοι περηφανεύονται οτι τα εχουν αφησει ακαθαριστα για χρονια. Δεν καθαριζουν συνειδητα
 
Back
Top